Do tej pory odbyły się trzy edycje Hackathonu. – Choć trwa pandemia COVID-19, warto spotkać się online i wypracować kolejne pomysły z obszaru LegalTech. Nie mam bowiem wątpliwości, że globalny koronakryzys wprowadził na wyższy poziom wdrażanie innowacji oraz nowych sposobów pracy w branży prawniczej. Nie mówiąc już o lawinie zmian legislacyjnych, które wprowadzono w odpowiedzi na pandemię – mówi Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

W tym roku gośćmi specjalnymi Hackathonu 2021 będą: Mary Shen O’Carroll, chief community officer w firmie Ironclad, oraz Michał Jaworski, dyrektor ds. strategii technologicznej Microsoft, członek zarządu Microsoft sp. z o. o. i wiceprzewodniczący Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

Co ważne, w tym roku powstała rada programowa Hackathonu, w której skład weszli: Przemysław Rosati - prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Włodzimierz Chróścik - prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Lech Borzemski - prezes Krajowej Rady Notarialnej, dr Rafał Łyszczek - prezes Krajowej Rady Komorniczej oraz Włodzimierz Albin - prezes Wolters Kluwer Polska. 

Czytaj: Prawnicy znają wagę nowych technologii, ale nadal są przywiązani do papieru>>

Maraton wyjątkowy, bo online

W tym roku wydarzenie odbędzie się całkowicie online – na specjalnie przygotowanej na tę okazję platformie internetowej, z wieloma możliwościami interakcji między uczestnikami. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Można się już rejestrować poprzez stronę>>>

Do udziału w Hackathonie zapraszani są m.in. prawnicy, programiści, graficy, menedżerowie projektu i analitycy biznesowi. Uczestnicy następnie połączą się w interdyscyplinarne zespoły, co ma sprzyjać kreatywności i budowaniu nowej perspektywy. Otrzymają też wsparcie cenionych w branży mentorów.

Organizatorem Hackathonu jest Wolters Kluwer Polska. Firma angażuje się również w inne inicjatywy wspierające rozwój LegalTech w Polsce, m.in. wraz z centrum biznesowym The Heart organizowała LegalTech Day, na którym zwycięzcy poprzednich edycji Hackathonu – DoxyChain, Slotheye i InteliLex – prezentowali swoje rozwiązania, które wprowadzają również na rynek międzynarodowy.

– Hackathon to przede wszystkim ludzie. Dzięki ich energii i chęci zmian, mamy w Polsce coraz więcej dobrych przykładów rozwiązań wspierających branżę prawną – mówi Marcin Zręda, dyrektor strategiczny Rynku Usług Prawnych i Przedsiębiorstw Wolters Kluwer Polska. 

Pandemia zmienia podejście do nowych technologii

Pandemia koronowirusa to czas zmiany podejścia do nowych technologii. Widać to choćby w raportach samorządów prawniczych, ale też ubiegłorocznym raporcie z badania „Wolters Kluwer Future Ready Lawyer Survey 2020: Performance Drivers”, które co prawda przeprowadzone było jeszcze przed kryzysem wywołanym pandemią COVID-19, ale pokazywało kierunki zmian i oceniało gotowość oraz odporność sektora prawnego. Na top liście trendów były oczywiście nowe technologie. Aż 83 proc. kancelarii - z USA i Europy już wówczas widziało konieczność ich wdrażania, w celu poprawienia swojej wydajności. 

- Z pewnością pandemia wymusiła wiele zmian w obszarze wykorzystania technologii, niektórzy twierdzą, że wykonaliśmy skok siedmioletni – może to nawiązanie do siedmiomilowych butów. Jeśli nawet kalendarz cyfryzacji tak szybko zmienił daty, to w branży prawnej nadal jesteśmy co najmniej kilka lat za czołówką, która coraz szybciej ucieka. Bardzo dobrze się stało, że naturalnym jest już wykorzystywanie oprogramowania w chmurze, wideokonferencji, czy współdzielonych kalendarzy -  mówi Marcin Zręda.
I dodaje, że nadal największą barierą w adaptowaniu technologii jest brak wiedzy, umiejętności oceny zysków z wdrożenia oprogramowania, czy po prostu strach przed zmianą. - Technologia wymaga podstawowego zrozumienia i poświęcenia czasu - swojego i organizacji. Kancelarie, które inwestowały w technologię znacznie lepiej przetrwały okres pandemii, mogąc optymalizować koszty, ale też sprawniej dostarczać usługi prawne - wskazuje. 

Podsumowuje równocześnie, że Hackathon pokazuje, iż czasami potrzeba rozwiązań bardzo prostych, które rozwiązują lub poprawiają jakiś pojedynczy proces, czynność. - Mamy nadzieję, że w tym roku będziemy mieli kolejny ekscytujący czas, który zaowocuje wieloma rozwiązaniami i znajdą one swoje miejsce na rynku i uznanie prawników - mówi Zręda. 

Czytaj: Innowacje, specjalizacja, klient - kancelarie tak widzą szansę na przetrwanie COVID-19>>

Rok temu o zwycięstwo walczyło 19 zespołów

W ubiegłym roku o zwycięstwo w maratonie programowania walczyło ostatecznie 19 zespołów.  Wygrał zespół SlothEye, który stworzył narzędzie umożliwiające identyfikowanie ryzyk w projektach IT.

Zwycięzców wyłoniono po ponad 50 godzinach intensywnej pracy. W tym samym czasie w ponad 20 krajach, kilka tysięcy uczestników starało się stworzyć nowoczesne rozwiązanie dla branży prawniczej. W biurach WeWork w kompleksie Mennica Legacy Tower zebrało się blisko 200 osób: prawników, programistów, ludzi biznesu, ale także socjologów. 

Wymyślili narzędzie, które współpracuje z programami do zarządzania projektami i automatycznie analizuje przebieg pracy w zespole programistycznym pod kątem zgodności z przepisami prawa, a także pomaga zarządzać licencjami do kodu źródłowego.  

Drugie miejsce miejsce zajął zespół Hakje za projekt Pactum Manager (Pacman), który umożliwia inteligentne, wydajne i bezpieczne zarządzenie kontraktami, a trzecie zespół Simplyfile, który dba o dane w umowach, bo umożliwia ich automatyzowane pobieranie z KRS oraz jego zagranicznych odpowiedników.