Organ emerytalny wydał decyzję w sprawie o policyjną rentę inwalidzką. J.R. wniósł odwołanie. Sąd okręgowy uznał, że wniesione odwołanie było niezasadne. Odwołujący się wniósł następnie apelację. Organ emerytalny złożył zaś pismo, z którego wynikało, że w listopadzie 2020 r. wydał dwie decyzje. Na ich podstawie żądania J.R. zostały w całości zaspokojone – wskazano w piśmie. Sąd zwrócił się do J.R. o zajęcie stanowiska w zakresie pisma organu emerytalnego. Mimo wezwania J.R. nie przedstawił swojego zapatrywania w tym zakresie.

 


Zmiana decyzji przez organ emerytalny

Sąd apelacyjny uznał, iż zachodzi podstawa do uchylenia wyroku i umorzenia postępowania w sprawie. Sąd drugiej instancji wskazał, iż jeśli organ wydaje decyzję, którą uwzględnia żądanie strony, to zachodzi szczególna postać uznania powództwa. Taki stan prowadzi do tego, że wyrokowanie co do wcześniej wydanej decyzji jest zbędne. Jednocześnie sprawa powraca do postępowania przed organem.

W orzecznictwie wskazuje się przy tym, że gdy nowo wydana decyzja organu nie zaspokaja w całości żądań strony, to może ona być zaskarżona przez stronę. Na powyższe zwrócił w szczególności uwagę Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 13 marca 2012 r. w sprawie II UK 314/11 (LEX nr 1215150) oraz w wyroku z dnia 26 września 2017 r. w sprawie II UK 423/16 (LEX nr 2401070).

 


Uwzględnienie żądań strony

Zdaniem sądu odwoławczego, nowa decyzja organu faktycznie uwzględnia w całości żądania strony, więc rozpoznawanie sprawy w postępowaniu przed sądem stało się zbędne. W sprawie znalazł zastosowanie m.in. art. 477(13) par. 1 k.p.c. Na jego podstawie zmiana przez organ rentowy zaskarżonej decyzji lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności zaskarżonego orzeczenia przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd - przez wydanie decyzji lub orzeczenia uwzględniającego w całości lub w części żądanie strony - powoduje umorzenie postępowania w całości lub w części. Poza tym zmiana lub wykonanie decyzji lub orzeczenia nie ma wpływu na bieg sprawy.

Postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 26 lutego 2021 r., sygn. akt III AUa 1319/19, LEX nr 3160265.