Kara ma odstraszać, nie wychowywać – MS zmienia filozofię karania

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie sąd wymierza karę, uwzględniając także stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić – m.in. poprzez wykreślenie tych ostatnich. Podkreśla przy tym prewencyjne znaczenie surowości kary. Prawnicy alarmują, że to szkodliwa zmiana, która wbrew założeniu, doprowadzi do zapełniania więzień.

24.09.2021

Minister sprawiedliwości liczy na projekt generalnej reformy sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski nie ma projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata temu: reformy sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Polsat News.

23.09.2021

Ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej szybko nie będzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.

23.09.2021

TSUE oceni nowe zasady powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesa UKE, w tym odowłanie poprzedniego przed upływem kadencji.

23.09.2021

Formularze uzasadnień źle oceniane przez karnistów, wielu sędziów nie chce ich stosować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.

23.09.2021

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Po sądach warszawskim, olsztyńskim, częstochowskim czas na Sąd Okręgowy w Krakowie. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jedenaścioro sędziów napisało oświadczenia do prezesa, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem "nowych" sędziów, powołanych przez prezydenta po przedstawieniu ich kandydatury przez obecną KRS. Żądają przeprowadzenie ponownego losowania składów

23.09.2021

Sędzia Barańska-Małuszek: MS chce poprawić procedurę cywilną, a dalej ogranicza prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Projekt nowelizacji procedury cywilnej częściowo jest odpowiedzią na problemy, z jakimi po zmianach z 2019 r. borykali się sędziowie. Zmiany nie są jednak wystarczające, a co więcej, wiele z nich uderza w prawo do sądu. To kolejny krok, którego celem jest, by sędzia załatwił jak najwięcej spraw przy biurku, bez kontaktu z obywatelem i to z przyczyn formalnych umorzeniem, albo zwrotem sprawy

23.09.2021

NSA: Niewłaściwie powołani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie istnieje w obrocie prawnym uchwała, która powołała na urząd kilku sędziów, w tym obecną prezes tej Izby Joannę Lemańską i sędziego Aleksandra Stępkowskiego, który jest rzecznikiem prasowym całego Sądu Najwyższego - stwierdził NSA. I dodał, że konstytucja przewiduje, że sędziowie są powoływani przez prezydenta na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, której powołanie budzi poważne wątpliwości.

22.09.2021

TK: Rozprawa w sprawie nadrzędności prawa krajowego nad unijnym odroczona do 30 września

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Konstytucyjny w środę 22 września wrócił w pełnym składzie do sprawy z wniosku premiera dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Trybunał zajmuje się tą sprawą od marca, ale była już dwukrotnie odraczana. We wtorek TK wrócił do procedury wysłuchania uczestników postępowania. Potem ogłosił przerwę, a następnie odroczył rozprawę do 30 września.

22.09.2021

Prezydent zwleka z nominacją nowych asesorów - interwencja RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Tegoroczni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie zostali dotychczas powołani na stanowisko asesora sądowego. W sierpniu KRS skierowała w tej sprawie wnioski i dotąd nie wyznaczono terminu nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego. Tymczasem ostatnie stypendium z tytułu odbywania aplikacji w tej szkole otrzymali oni w sierpniu 2021 r.

22.09.2021

Prof. Kustra-Rogatka: Jeśli rząd nie zapłaci kary za Turów, KE ją potrąci z funduszy

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Niezapłacenie kary nałożonej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie w chodzi w rachubę. Jeżeli Polska konsekwentnie będzie odmawiać zapłacenia kary, można spodziewać się potrącenia należnej sumy z np. środków wypłacanych z budżetu UE dla Polski - twierdzi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.09.2021

Sąd zważył co następuje – trudny język psuje uzasadnienia

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędziowie pisząc uzasadnienia orzeczeń nadal myślą przede wszystkim o instancji odwoławczej. A to z kolei powoduje, że brakuje w nich zwięzłości, przejrzystości, a użyte zwroty - rodem z poprzedniej epoki - są często niezrozumiałe dla stron. Widzą jednak konieczność zmiany, bo jak mówią, rozrastanie się pism trzeba ukrócić.

22.09.2021

SN: Rozłam, chaos i wzajemne oskarżenia pomiędzy "starymi" i "nowymi" sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Najwyższym zapadają kolejne orzeczenia w sprawie wadliwej obsady składów sędziowskich, także w SN. Tymczasem Izba Dyscyplinarna pracuje i zamierza orzekać w sprawie sędziego z Izby Karnej. Co więcej, sędzia z tej izby musi przerwać w środę sesję kasacyjną by wystąpić w charakterze obrońcy kolegi. Zaś I Prezes grozi dyscyplinarkami "starym" sędziom kwestionującym status "nowych".

21.09.2021

Rząd nie zamyka kopalni w Turowie. Nie zamierza też płacić kar

Finanse publiczne Wymiar sprawiedliwości

Rząd nie zamierza wyłączyć z funkcjonowania kopalni Turów i elektrowni Turów. Elektrownia generuje od 4 do 7 proc. zapotrzebowania na energię, która zabezpiecza miliony obywateli. Są one bardzo ważne dla całego naszego systemu energetycznego - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki, pytany o postanowienie TSUE w tej sprawie.

21.09.2021

Gwałty będą zagrożone wyższymi karami, za nagrywanie zgwałcenia nawet 20 lat więzienia

Wymiar sprawiedliwości

Projekt zmian w Kodeksie karnym, który trafił właśnie do opiniowania, zaostrza kary za gwałty - uwzględniono m.in. utrwalanie obrazu lub dźwięku z przebiegu takiego czynu oraz posługiwanie się przez sprawcę np. bronią palną czy nożem. W przypadku śmierci osoby zgwałconej, grozić będzie dożywocie. Co więcej, wyłączone ma być też przedawnienie w najdrastyczniejszych sprawach.

21.09.2021

Lokalu nie wynajął, ale wynagrodzenie dla pośrednika zgodne z prawem

Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości

Właściciel lokalu będzie musiał wypłacić prowizję pośrednikowi w obrocie nieruchomościami, chociaż zerwał z nim umowę. Zdaniem sądu nie ma to znaczenia. Pośrednik podjął bowiem niezbędne kroki, żeby znaleźć najemcę. Wynagrodzenie należy się więc za wykonane czynności. Problem polega na tym, czy to była umowa starannego działania, czy rezultatu.

21.09.2021

Uzasadnienia wyroków wciąż długie i zawiłe - opracowano wzór jak je pisać

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości od lat próbuje utemperować pisarskie zapędy sędziów. W kodeksach zapisano, że uzasadnienia mają być zwięzłe, a w sprawach karnych dodatkowo wprowadzono formularze. Te ostatnie nie do końca się jednak sprawdziły i uzasadnienia nadal pozostawiają wiele do życzenia. Modelowe standardy ich pisania opracowano w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.

21.09.2021

Trwa kolejny konkurs dla książek przydatnych w wymiarze sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Redakcja miesięcznika „Przegląd Sądowy” oraz wydawnictwo Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o. przypomina o ogłoszonej niedawno trzynastej edycji konkursu na książkę prawniczą najbardziej przydatną w praktyce wymiaru sprawiedliwości. Zgłoszenia publikacji będą przyjmowane do 15 października tego roku.

20.09.2021

Rosati: NRA pracuje nad zmianami w etyce, w tym w zakresie reklamy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowy zjazd nie poparł zaproponowanych projektów dotyczących reklamy czy umowy o pracę, ale NRA pracuje nad zmianami, które będą odpowiadały na wyzwania rynkowe. Przeprowadzimy także zmiany w odniesieniu do reklamy, by dostosować zasady deontologii zawodowej do prawa UE. Pracujemy też nad projektem , który zakłada częściowe rozwiązanie problemu zabezpieczenia społecznego adwokatów

20.09.2021

Sędziowie rodzinni domagają się szybkich działań dla poprawy opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży

Wymiar sprawiedliwości

"Dziecko i jego problemy we współczesnym świecie" - to główny temat XXII Kongresu Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce, który odbył się w Zakopanem. Sędziowie podjęli uchwałę, w której domagają się poprawy systemu opieki psychiatrycznej, psychologicznej dzieci i młodzieży, oraz m.in. zwiększenia dostępności rodzinnych form pieczy zastępczej.

20.09.2021