SN: Sąd na rozprawie ma ocenić, czy w Warszawie można hodować owce

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obywatel został ukarany grzywną za hodowlę owiec na swej nieruchomości w Warszawie, wbrew obowiązującemu zakazowi. Sąd wydał wyrok w trybie nakazowym, czyli bez wysłuchania ani jego, ani świadków, oparł się na materiale zebranym przez Straż Miejską. Według składającego kasację RPO, tryb ten możliwy jest jednak tylko wobec braku jakichkolwiek wątpliwości, a w tej sprawie były istotne wątpliwości.

15.03.2022

Komitet PAN apeluje o zakończenie kryzysu praworządności

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Konieczne jest pilne podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce. Ma on daleko idące skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i polityczne. W obliczu zagrożeń i wyzwań stojących obecnie przed Polską, zwłaszcza w związku z agresją Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, jego dalsza eskalacja jest niebezpieczna i nie leży w polskim interesie narodowym.

15.03.2022

Alimenty alimentom nierówne - ważna sytuacja dziecka i płacącego rodzica

Wymiar sprawiedliwości

Alimenty i świadczenia o tzw. quasi-alimentacyjnym charakterze nie są ustalane według sztywnych wyliczeń. Ważna jest np. sytuacja dziecka, któremu się należą - choćby to, czy wymaga leczenia, czy jest uzdolnione i potrzebuje indywidualnego toku nauczania. Pomóc może w tym mediacja, ale często do ugody prowadzi wyboista droga.

15.03.2022

Wiesz o przestępstwie, możesz złożyć zawiadomienie, nawet jeśli nie jesteś pokrzywdzony

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zawiadomienie o przestępstwie składamy w najbliższym komisariacie policji lub jednostce prokuratury. Może być złożone ustnie lub pisemnie i co ważne nie dotyczy to tylko osób pokrzywdzonych. Może je złożyć każdy, kto posiada informacje, że doszło do złamania prawa. Trzeba tylko pamiętać o jednym - za fałszywe zawiadomienie grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

15.03.2022

Sędzia Kożuchowska-Warywoda: Praworządność to priorytet także w edukacji prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wojna, która toczy się obecnie w Ukrainie, pokazała nam, jak istotne jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej oraz obecność w NATO. Obrazuje też konsekwencje braku praworządności w Rosji i negowania orzeczeń międzynarodowych trybunałów. A wiedza o tym jest bezspornie priorytetem, jeśli chodzi o edukację prawną młodych Polaków - mówi sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

15.03.2022

Praworządność tematem tegorocznego dnia edukacji prawnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

„Łączy nas praworządność” – to hasło tegorocznego Dnia Edukacji Prawnej, który jak co roku, obchodzony jest 15 marca. Jak podkreślają organizatorzy, to hasło nabiera szczególnego znaczenia w sytuacji toczącej się poza naszymi granicami wojny oraz sporów o praworządność dotyczących naszego kraju. Z uwagi na ciągle trwającą pandemię, działania edukacyjne przeprowadzone są przede wszystkim online.

15.03.2022

Piotrowska-Albin: Szkoły coraz bardziej zainteresowane edukacją prawną

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkoła i uczeń

Wojna na Ukrainie pokazuje, jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są traktaty międzynarodowe – przynależność Polski do NATO i Unii Europejskiej. Na webinariach 15 marca porozmawiamy o tym, po co nam NATO oraz UE. Powiemy też, dlaczego system sądownictwa europejskiego jest tak dla nas Polaków i dla każdego demokratycznego społeczeństwa taki ważny - mówi mówi Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia.

14.03.2022

Dubois i Stępiński: Prawo uchwalane na rympał

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

O tym, że Ukrainie i Ukraińcom trzeba pomagać, nie należy nikogo uczciwego i rozsądnego przekonywać. Zatem uchwalenie ustawy mającej pomóc już ponad milionowi uchodźców, to oczywista konieczność. I dobrze się stało, że taka ustawa w kilka dni została uchwalona. Nie ma jednak nic paskudniejszego niż dbałość o własne interesy przy okazji udzielania pomocy ofiarom - piszą adwokaci Jacek Dubois i Krzysztof Stępiński.

14.03.2022

Sędziowie TK w stanie spoczynku: Gorszący wyrok w sprawie orzeczeń ETPC

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdzający, że przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją, jest kolejnym gorszącym przykładem orzecznictwa naruszającego Konstytucję - oceniają sędziowie TK w stanie spoczynku.

14.03.2022

Pomaganie uchodźcom wojennym z kosztów sądowych nie zwolni

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Zryw serca wielu Polaków nadal trwa. Chętnie wspieramy obywateli Ukrainy, którzy przed wojną chronią się w Polsce, dość chętnie wspomagamy ich również miejscem w swoim domu. Prawnicy podkreślają jednak, że to działalność charytatywna i nie ma co się na nią powoływać np. w swoich sprawach sądowych, choćby ubiegając się o zwolnienie z kosztów.

14.03.2022

SN: Najlepsza prezentacja i orzekanie w sądzie to za mało do nominacji sędziego

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przyjęcie przez Krajową Radę Sądownictwa za decydujące kryterium „orzekania w sądzie” w sytuacji, gdy pozostali kandydaci legitymują się innym doświadczeniem zawodowym, w ocenie Sądu Najwyższego ma charakter dyskryminujący. A ponadto - prezentacja na wideokonferencji nie może być decydującym kryterium - orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

14.03.2022

NRA chce wstrzymania wyboru sędziów - członków KRS

Wymiar sprawiedliwości

Naczelna Rada Adwokacka wezwała konstytucyjne organy RP do niezwłocznego wstrzymania procedury wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tymczasem na stronach sejmowych jest wykaz sędziów - kandydatów wskazanych przez klub poselski oraz prezydium Sejmu, a na nim m.in. byli wiceministrowie sprawiedliwości Anna Dalkowska, Łukasz Piebiak, przewodniczący i 11 obecnych członków KRS.

13.03.2022

Samorządy radcowski i adwokacki o wyroku TK: uderzenie w prawa obywateli

Wymiar sprawiedliwości

Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie możliwości oceniania przez ETPC statusu polskich sędziów jest kolejnym krokiem prowadzącym do wykluczenia Polski z europejskiej wspólnoty prawnej i do pozbawienia obywateli konwencyjnie gwarantowanego prawa do rzetelnego procesu przed niezależnym od politycznych nacisków sądem - wskazują w swoich stanowiskach Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Rada Radców Prawnych.

12.03.2022

Ukraińskie dziecko bez rodzica, będzie opiekun tymczasowy

Wymiar sprawiedliwości

Polską granicę przekraczają tysiące ukraińskich dzieci, część z nich bez rodziców, pod opieką cioć, babć lub znajomych. Są sygnały, że sytuację mogą wykorzystywać handlarze ludźmi, problemy mogą być również np. z zapisem do szkoły. Zgodnie ze specustawą, która czeka na podpis prezydenta w takich sytuacjach ustanawiany będzie tymczasowy opiekun, w pierwszej kolejności spośród krewnych.

12.03.2022

Wojna w Ukrainie - w Polsce wyższe kary za sutenerstwo, stręczycielstwo i handel ludźmi

Wymiar sprawiedliwości

Pojawia się coraz więcej informacji o tym, że sytuacje obywatelek Ukrainy i ukraińskich dzieci, uciekających przed wojną próbują wykorzystywać grupy przestępcza zajmujące się handlem ludźmi. Specustawa, która wkrótce ma wejść w życie, zakłada wyższe kary m.in. za organizowanie handlu ludźmi, nakłanianie do prostytucji, czerpanie z niej korzyści, ale też choćby stosowanie przemocy w celu utrudniania korzystania z mieszkania.

12.03.2022

Wojna trwa, a Trybunałowi Konstytucyjnemu nie w smak Konwencja praw człowieka

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może oceniać statusu polskich sędziów, bo przepis Konwencji o ochronie praw człowieka, który jest ku temu podstawą, jest niezgodny z polską konstytucją - orzekł polski Trybunał Konstytucyjny i wywołał prawdziwą burzę. Prawnicy podkreślają, że to kolejny krok w ograniczaniu prawa do sądu i zielone światło dla bezprawia wobec obywateli.

11.03.2022

TK: Trybunał w Strasburgu nie ma prawa do oceny statusu polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przepis Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka kontrolę statusu sędziów krajowych, jest niezgodny z polską konstytucją - rzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny. To kolejna próba zakwestionowania prawomocności kilku już orzeczeń ETPC, w których stwierdził on wątpliwości co do statusu sędziów powoływanych z udziałem obecnej KRS.

10.03.2022

Rząd chce szybko zlikwidować Izbę Dyscyplinarną, ale w Sejmie impas

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Jeszcze w tym miesiącu może zostać zakończony spór z Unią Europejską o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że deklaracja dotycząca likwidacji Izby Dyscyplinarnej jest aktualna i jest realizowana. To umożliwiłoby wypłatę Polsce funduszy unijnych, ale w Sejmie, gdzie jest pięć projektów w tej sprawie, żadne prace nie toczą się.

10.03.2022

Fala uchodźców to też zagrożenie handlem ludźmi, więc specustawa zmieni kodeks karny

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Sytuację ukraińskich kobiet i dzieci, uciekających przed wojną, próbują wykorzystywać handlarze ludźmi - to sygnały, które już płyną z granicy. Rząd zakasał więc rękawy i specustawą chce zaostrzyć kary m.in. za nakłanianie do prostytucji, ale i utrudnianie korzystania z mieszkania. Ma to obowiązywać w czasie trwania konfliktu zbrojnego. Zdaniem prawników to sprawców nie odstraszy, a problem powinny rozwiązać służby i prokuratura.

10.03.2022