Kosmetyczka biegłą od procedur medycznych - sądy mają problem z weryfikacją

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Wpis na listę biegłych sądowych w jednym z sądów okręgowych otrzymała ostatnio kosmetyczka, która będzie mogła opiniować w zakresie m.in. mezoterapii i zabiegów autologicznych. Sprawa stała się głośna m.in. na forach lekarzy, problem jednak w tym, że jak podkreślają sędziowie, o dobrego biegłego z zakresu medycyny łatwo nie jest, a i oni sami mają ograniczone możliwości weryfikowania specjalistycznej wiedzy.

28.06.2022

NSA: Skarga kasacyjna w sprawie prywatnej to nie informacja publiczna

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości RODO

Treść skargi nadzwyczajnej w prywatnej sprawie nie jest informacją publiczną - uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik praw obywatelskich uważał, że argumentacja prawna skargi nadzwyczajnej jest na tyle istotna dla życia publicznego, że powinna podlegać udostępnieniu, natomiast według prokuratury chodziło o naruszenie interesu prawnego osoby prywatnej, co nie jest "sprawą publiczną".

28.06.2022

KRS przeciwna powołaniu dwóch asesorów - powodem obywatelstwo Polski i Niemiec

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa nie zarekomendowała na stanowisko asesora sądowego dwóch aplikantów, którzy mają podwójne obywatelstwo: polskie i niemieckie. Rada przypomina, że kandydaci powinni zrzec się obcego obywatelstwa. W tym tygodniu KRS łącznie podjęła uchwały w sprawie powołań 171 asesorów.

25.06.2022

Alimenty natychmiastowe się przeleżały, są niższe niż minimum zasądzane przez sądy

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Alimenty natychmiastowe mają zabezpieczyć środki na utrzymanie dzieci, jeszcze zanim zacznie się batalia sądowa. Pomysł pojawił już w 2019 r., ale nadal jest na etapie projektu, obecnie w opiniowaniu. I choć w tej wersji ich wysokość uzależniona jest od płacy minimalnej, prawnicy podkreślają, że i tak to już zdecydowanie za mało - biorąc pod uwagę choćby inflację i wzrastające koszty utrzymania dzieci.

25.06.2022

USA: Sąd Najwyższy znosi prawo do aborcji

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Amerykański Sąd Najwyższy postanowił, że "konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji", a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płód stanu przeżywalności. Oznacza to, że państwo będzie mogło narzucać swój moralny wybór kobiecie i zmusić ją do urodzenia dziecka.

24.06.2022

Sędzia rejonowy nowym wiceprezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Marcin Czapski został powołany w piątek na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Olgierda Dąbrowskiego-Żegalskiego, który podał się do dymisji po powołaniu na stanowisko prezesa tego sądu zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę. Czapski jest od 2019 r. sędzią sądu rejonowego, a wcześniej był prokuratorem.

24.06.2022

Nowelizacja wstrzymująca wydanie dziecka za granicę już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Wydanie dziecka na podstawie Konwencji haskiej będzie mogło zostać wstrzymane do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej i nadzwyczajnej. W piątek weszła w życie nowelizacja uchwalona przez Sejm na początku kwietnia. Prawnicy są w tym zakresie podzieleni, część z nich podnosi, że to uderzenie w ideę konwencji - czyli szybkość postępowania.

24.06.2022

Nie będzie awansów referendarzy, bo nie ma na to pieniędzy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Obecnie 57 referendarzy sądowych czeka na awans na stanowisko starszego referendarza. W sumie, jak wylicza Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych LEX IUSTA, potrzebnych jest na to w sumie 637 tys. złotych. Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do Stowarzyszenia wskazuje jednak wprost - w 2022 r. nie ma co na to liczyć.

24.06.2022

SN: Uniewinnienie oskarżonego i przedawnienie blokują kasację prokuratora

Wymiar sprawiedliwości CIT PIT

Nie można składać kasacji od uniewinniającego orzeczenia sądu w sprawie uchylania się od opodatkowania, gdy karalność czynu jest przedawniona. Nawet jeśli nastąpił błąd co do kwalifikacji prawnej czynu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Karnej i umorzył postępowanie wynikające z dwóch skarg złożonych przez prokuratora i naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego.

23.06.2022

Trybunał otwiera bramy piekieł, czy chroni dobro dziecka - prawnicy podzieleni

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trybunał Konstytucyjny wytrąca z rąk sądów narzędzie do egzekwowania utrudnianych kontaktów z dziećmi, albo wreszcie wzięto pod uwagę to, co chcą i co czują dzieci - to najczęściej pojawiające się komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował częściowo stosowanie przepisów dotyczących nakazu zapłaty za utrudnianie lub uniemożliwiania kontaktu z dzieckiem.

23.06.2022

Izba Dyscyplinarna odroczyła rozpoznanie skargi na sędziego z koszulką "Konstytucja"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego rozpoznawała w środę trzy odwołania od postanowienia o umorzeniu postępowania wobec sędziego Doroty Lutostańskiej z Olsztyna. Po dwóch godzinach niejawnych obrad Izba odroczyła procedowanie na czas nieokreślony. W sprawie chodzi o to, że sędzia obwiniona odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie manifestantów noszących koszulki z napisem Konstytucja.

22.06.2022

Dziecko nie chce kontaktów, rodzic nie może zmusić - TK wskazuje niekonstytucyjność przepisów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego nałożenie na rodzica utrudniającego drugiemu kontakty z dzieckiem obowiązku zapłaty określonej kwoty, jest niezgodne z Konstytucją, ale tylko wówczas, kiedy to utrudnianie lub uniemożliwianie kontaktu wynika z zachowania samego dziecka. Wskazał na jeszcze jeden warunek - taka wola dziecka nie może być wywołana zachowaniem osoby sprawującej nad nim pieczę.

22.06.2022

TVP ma przeprosić za homofobiczny reportaż

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Przeprosiny w głównym wydaniu Wiadomości, ponad 35 tys. zł na rzecz organizacji LGBT+ oraz całkowity zakaz dystrybucji „Inwazji” – taki wyrok 21 czerwca br. wydał Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie homofobicznego reportażu TVP. - Celem "Inwazji" było tak naprawdę zohydzenie środowiska LGBT. Manipulując przekazem, z ofiar uczyniono prześladowców - stwierdził sędzia Rafał Wagner.

22.06.2022

Wniosek o upadłość elektronicznie, skany załączników listownie

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Od pół roku wszystkie postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne prowadzone są w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Wciąż jednak sądy upadłościowe różnią się w swoich praktykach. Jedne sądy, które nie otrzymają papierowych załączników do elektronicznego wniosku, od razu zwracają taki wniosek jako obarczony brakami formalnymi. Inne zaś wzywają dłużników do uzupełnienia dokumentów wyznaczając do tego odpowiedni termin.

22.06.2022

Wakacje, wakacje, ale niekoniecznie dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Wakacje się zbliżają, a wraz z nimi jak bumerang wraca temat urlopów pracowników sądów. Skarżą się oni, że z powodu zaległości, częściowo popandemicznych, i problemów kadrowych coraz trudniej im wywalczyć wolne w wakacje. Część z nich chciałaby więc powrotu do praktykowania tzw. wakacji sądowych - czyli czasu zmniejszonej obsady i rozpatrywania głównie pilnych spraw.

22.06.2022

Prof. Kustra-Rogatka: Jeszcze nie wiadomo, jak KE oceni likwidację Izby Dyscyplinarnej, ale kary trzeba zapłacić

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Uchwalenie, podpisanie i wejście w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie są tożsame z zakończeniem sporu wokół Izby Dyscyplinarnej i szerzej ustroju sądownictwa w Polsce. Nie oznacza też automatycznego wstrzymania, ani anulowania kary nałożonej na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE za niezawieszenie Izby Dyscyplinarnej - mówi prof. Aleksandra Kustra-Rogatka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

22.06.2022

Było "zielone światło" jest czerwone - szanse na szybkie spłaszczenie struktury sądów maleją

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Od kilku dni z rządu płyną sygnały, że szans na szybkie procedowanie projektów spłaszczających strukturę sądów i wprowadzających jednolity status sędziego raczej nie ma. Teoretycznie miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku, rzecznik rządu Piotr Müller powiedział jednak wprost, że przyjmowane są ustawy co do których jest konsensus. I zasugerował, że dla tego projektu nie ma.

21.06.2022

Ustawa mająca przeciwdziałać kradzieży spółek już obowiązuje

Wymiar sprawiedliwości Spółki

We wtorek 21 czerwca weszły w życie przepisy mające zapobiegać tzw. kradzieży spółek, są już z podpisem prezydenta. Nowe rozwiązania mają dać przedsiębiorcom narzędzie pozwalające im podjąć obronę przed procederem „kradzieży spółek”. To przestępstwo polegające na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów.

21.06.2022

Dłużnik ma pełnomocnika, więc wniosek o upadłość tylko elektronicznie - sądy na nowo interpretują przepisy

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Biednemu wiatr w oczy - tak w ocenie wielu prawników można podsumować to, jak sądy zaczęły interpretować przepisy dotyczące upadłości. Uważają, że osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, może złożyć taki wniosek w formie papierowej tylko, jeśli nie reprezentuje jej pełnomocnik zawodowy. Gdy ten wchodzi do gry, możliwa jest jedynie forma elektroniczna. A system nadal szwankuje.

21.06.2022

Rzecznik dyscyplinarny nowym prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Michał Lasota, będący jednocześnie zastępcą krajowego rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został powołany przez ministra sprawiedliwości na stanowisko prezesa sądu okręgowego w Olsztynie. Zastąpił na tym stanowisku sędzię Danutę Hryniewicz, której kadencja skończyła się w 19 czerwca br. Wiceprezes i rzecznik prasowy tego sądu zrzekł się w poniedziałek stanowiska.

20.06.2022