Flaga lepiej chroniona niż hymn - ale za jej znieważenie głównie grzywna

Wymiar sprawiedliwości Policja

Polskie flagi powiewające na tle odpalanych rac, transparenty w narodowych barwach opatrzone choćby antyimigranckimi hasłami - to obrazy znane są z obchodów 11 listopada, i w poprzednich i w tym roku. Jak mówią eksperci, znieważyć polską flagę nie jest jednak wcale łatwo

11.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny stawia zarzuty prezesowi Iustitii

Wymiar sprawiedliwości

Zarzuty, które zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów postawił prof. Krystianowi Markiewiczowi, prezesowi Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" i czworgu innym sędziom, dotyczą niestawiennictwa na wezwania rzecznika w charakterze świadka. W tej sprawie zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

08.11.2019

Notarialny Rejestr Testamentów obowiązkowy? Tego chcieliby notariusze

Wymiar sprawiedliwości

Notarialny Rejestr Testamentów pozwala na szybkie odszukanie zarejestrowanego w nim testamentu, wpis jest bezpłatny, a całość współgra z siecią europejską - zapewniają notariusze. Mimo tego, że działa on osiem lat i zawiera kilkaset tysięcy testamentów, nadal nie jest rejestrem publiczny. Krajowa Rada Notarialna liczy, że uda się to zmienić i zaleca notariuszom, by zachęcali do korzystania z rejestru swoich klientów.

08.11.2019

Do rejestru złodziei... wcale nie za kradzież

Wymiar sprawiedliwości

Działający od początku listopada elektroniczny rejestr wykroczeń ma pomagać w zwalczaniu grup specjalizujących się w drobnych kradzieżach na dużą skalę. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a konkretnie - w przepisach rozporządzenia. Bo to one, w połączeniu z nadgorliwością policjantów, mogą spowodować, że do bazy trafimy za przekroczenie prędkości albo nieposprzątanie po psie - alarmują prawnicy.

08.11.2019

Rozbieżne orzeczenia spadkowe - sąd popełnia błąd, RPO interweniuje

Wymiar sprawiedliwości

W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.

07.11.2019

Drogówka skontroluje, stojąc nawet na zakazie

Wymiar sprawiedliwości Policja

Kierowców wyjeżdżających na długi listopadowy weekend czekają zmiany w kontrolach drogowych. Od 7 listopada radiowozy policyjne mogą stać w miejscach dotąd zabronionych - np. na chodnikach czy w zatokach przystanków autobusowych. Podczas "hurtowego" sprawdzania trzeźwości policjant nie będzie musiał się każdorazowo legitymować.

07.11.2019

Wybór nowych sędziów TK - już w nowym Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

Po rozpoczęciu nowej kadencji Sejmu będzie musiała zostać powtórzona procedura wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego, to efekt m.in. zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych. Poinformował o tym dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Na liście zgłoszonych do tej pory kandydatów znaleźli się Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch.

06.11.2019

Premier: Wyrok TSUE w sprawie przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów dotyczy stanu historycznego

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczy w zasadzie stanu historycznego, odpowiednia ustawa została zmieniona ponad rok temu - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując wtorkowe orzeczenie dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów. Dodał, że wyrok i jego potencjalne skutki zostaną dokładnie przeanalizowane.

06.11.2019

TSUE: stan spoczynku sędziów sprzeczny z unijnym prawem

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Przepisy z lipca 2017 roku dotyczące przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, są niezgodne z prawem Unii. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zgodził się z Polską, że zróżnicowanie wieku kobiet i mężczyzn stanowią środek pozytywnej dyskryminacji. Ponadto uznał, że minister sprawiedliwości dostał narzędzie do odsuwania sędziów.

06.11.2019

Parkasiewicz: Proces to nie jedyne rozwiązanie, radca powinien uwzględniać interes klienta

Wymiar sprawiedliwości

Radca prawny, zanim skieruje sprawę do sądu, powinien poinformować klienta o innych możliwych sposobach rozstrzygania sporu, w tym o mediacji - mówi w rozmowie z Prawo.pl Tomasz Parkasiewicz, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy KRRP. I dodaje, że jest zwolennikiem zapisania tego w Kodeksie Etyki Radców Prawnych. To szansa także w zakresie pozyskiwania stałych, lojalnych klientów - dodaje.

06.11.2019

Przesłuchania dzieci - brakuje biegłych i szkoleń dla sędziów

Wymiar sprawiedliwości

W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko

04.11.2019

Dzień otwarty notariuszy - już po raz 10

Wymiar sprawiedliwości

Tegoroczna edycja Dnia Otwartego Notariatu odbędzie się 30 listopada, w 29 miastach Polski. Założenie jest takie, że notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych poza swoimi kancelariami - w urzędach miast, domach kultury, bibliotekach – czyli w miejscach znanych lokalnym społecznościom. Od lat jednym z głównych tematów poruszanych podczas takich akcji są kwestie spadkowe.

03.11.2019

Sąd spóźnił się z "odwieszeniem" kary - Sąd Najwyższy uznał kasację RPO

Wymiar sprawiedliwości

Mężczyznę skazano w 2012 r., za przestępstwa narkotykowe na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat próby. W tym czasie popełnił jednak kolejne przestępstwo, za które prawomocnie skazano go w 2016 r. Jeszcze przed upływem okresu próby sąd rejonowy zarządził wykonanie zawieszonej kary, ale sąd okręgowy spóźnił się z utrzymaniem tego postanowienia o osiem dni. To naruszenie prawa - uznał RPO i złożył kasację.

02.11.2019

Będą wyższe wynagrodzenia dla dyrektorów sądów

Wymiar sprawiedliwości

O 1000 zł ma wzrosnąć dolna i górna granica wynagrodzeń zasadniczych dyrektorów sądów i ich zastępców - to propozycja zawarta w projekcie rozporządzenia ministra sprawiedliwości, które właśnie trafiło do opiniowania. Najwięcej zarabiać mają dyrektorzy w sądach apelacyjnych - od 9 tys. do 12 tys. zł.

01.11.2019

Rzecznik Schab: Współpracowałem z sędziami z MS, ale jestem obiektywny

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Praca w ministerialnym zespole do spraw sędziowskich dyscyplinarek w żaden sposób nie wpływa na rzetelność i obiektywizm rzecznika dyscyplinarnego badającego ewentualne przewinienia innych sędziów pracujących w tym zespole – twierdzi sędzia Piotr Schab, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.

31.10.2019

Prezydent odwiedza haski trybunał, ale polski sędzia go bojkotuje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Hadze z szefami Międzynarodowego Trybunału Karnego. Mówił o wsparciu Polski dla tej instytucji, ale usłyszał też uwagi dotyczące praworządności w Polsce. Udziału w spotkaniu odmówił polski sędzia Trybunału prof. Piotr Hofmański.

31.10.2019

Rzecznik Finansowy: SN powinien rozstrzygnąć wątpliwości w sprawie zadośćuczynienia

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Jestem zaskoczony pojawieniem się rozbieżności na poziomie Sądu Najwyższego co do prawa do uzyskania zadośćuczynienia przez bliskich osób ciężko i trwale poszkodowanych w wypadkach. Rozpoczęliśmy już prace nad wnioskiem o uchwałę Sądu Najwyższego rozstrzygającą tę rozbieżność – prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.

31.10.2019