Karolina Kędziora: Tożsamość płciowa na razie jeszcze bez kodeksowej ochrony

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Na pewno wpisanie do kodeksu karnego osobnej przesłanki „tożsamość płciowa” zapewniałoby solidniejszą ochronę grupie osób transpłciowych, które są szczególnie narażone na przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Również ze względu na potrzeby edukacyjne i dawanie przez państwo jasnego sygnału społeczeństwu – mówi Karolina Kędziora, radca prawny, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

11.12.2024

Sędzia Śliwińska-Buśkiewicz: Powołania sędziowskie problematyczne od lat. Jeżeli sanować, to wszystkie

Wymiar sprawiedliwości

W przestrzeni publicznej rozpowszechniane jest stanowisko, kwestionujące status sędziów nominowanych od 2018 r. z uwagi na fakt powołania na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, ukształtowanej przepisami ustawy z 8 grudnia 2017 r. Tymczasem Trybunał Konstytucyjny kilkukrotnie kwestionował konstytucyjność poprzednich przepisów o KRS, a w 2010 r. nominacje sędziowskie wręczał nie prezydent, lecz marszałek Sejmu. Co istotne w żadnym z orzeczeń ETPCz, TSUE, SN, a także NSA nie zawarto sformułowania, że sędzia nominowany od 2018 r. nie jest sędzią - pisze Kinga Śliwińska-Buśkiewicz, sędzia Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

09.12.2024

Prof. Tomaszewski: Od 2026 roku biegli sądowi mogą pracować na nowych zasadach

Wymiar sprawiedliwości

Opinie dla prokuratur i sądów będą mogli przygotowywać tylko certyfikowani biegli oraz instytucje opiniujące, które także będą musiały ubiegać się o certyfikaty wydawane przez niezależną komisję – mówi prof. Tadeusz Tomaszewski, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. biegłych sądowych. Według niego nowa ustawa o biegłych sądowych może wejść w życie z początkiem 2026 roku i wtedy też zaczną obowiązywać nowe zasady wynagradzania za opinie.

06.12.2024

Mikołaj Kozak: Aresztowe sprzeciwy prokuratora do pilnej zmiany

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Projekt tzw. ustawy naprawczej przewiduje, obok wielu słusznych i koniecznych rozwiązań, uchylenie art. 257 par. 3 k.p.k, który – w aktualnym brzmieniu – daje prokuratorowi uprawnienie do „zblokowania” decyzji sądu gotowego zmienić areszt na poręczenie majątkowe. Ten przepis nigdy nie powinien zostać uchwalony i cieszy – na razie nadzieja – że zostanie wreszcie uchylony - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

04.12.2024

Mazur: Przy przywracaniu praworządności konieczne usprawnianie pracy sądów

Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja w sądach, obok wadliwości systemu nominacji sędziowskich, czy zdeformowania SN utworzeniem sprzecznych z Konstytucją nowych izb, jest trudna także ze względów kadrowych. Obecnie mamy ponad 500 nieobsadzonych etatów sędziowskich, a liczba asystentów sędziów jest zdecydowanie zbyt mała. Dlatego przy przywracaniu praworządności chcemy zadbać o sprawność rozpatrywania spraw. Pomóc ma większa liczba asystentów, tymczasowo wzrośnie też przydział spraw dla sędziów wizytatorów - mówi Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.

02.12.2024

Prof. Wyrzykowski: Nowy prezydent powinien powołać sędziów wskazanych przez legalną KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent nie miał prawa odmówić powołania na urząd sędziego osób rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa przed marcem 2018 roku, a wydane w tej sprawie postanowienie jest aktem pozornym - uważa prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. I dodaje, że jednym z pierwszych działań nowego prezydenta powinno być ich powołanie. Podobnie jak nadanie zaległych tytułów profesorskich i przyjęcie ślubowania od prawidłowo wybranych sędziów TK.

29.11.2024

Mazur: Projekt dotyczący sędziów powołanych po 2018 roku najwcześniej pod koniec stycznia

Wymiar sprawiedliwości

Opinia Komisji Weneckiej zostanie uwzględniona w projekcie ustawy dotyczącej statusu sędziów powołanych po 2018 r. i nie będą to zmiany tylko kosmetyczne. Zakładamy, że weryfikację przeprowadzi prawidłowo ukształtowana KRS, a odwołanie od jej decyzji przysługiwać będzie do SN. Orzeczenia wydane z udziałem nieprawidłowo powołanych sędziów, co do zasady, pozostaną w mocy. Strony będą mogły kwestionować te wydane w sprawach, w których były składanie wnioski o wyłączenie sędziego albo podnoszono w apelacji zarzut niewłaściwego składu sądu - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur.

26.11.2024

Dagmara Miler: Klucz do prawniczego sukcesu to świadome, przemyślane decyzje

Prawnicy

Dziedzina, która odpowiada potrzebom rynku, ale też interesuje samą prawniczkę czy prawnika, budowanie kariery w sposób świadomy, przemyślany i spójny, i wreszcie - gruntowna wiedza ogólna, pozwalająca obsługiwać klienta wielowymiarowo - to w ocenie adwokatki Dagmary Miler, laureatki I nagrody w Konkursie Rising Stars - liderzy jutra 2024 r., sposób na znalezienia miejsca na rynku prawniczym.

22.11.2024

Sędzia Grzegorczyk: Chaos w sądach się pogłębia i uderza w obywatela

Wymiar sprawiedliwości

Propozycje, które obecnie są na stole i dotyczą sędziów powołanych po 2018 r., nie mają podstaw prawnych, są niekonsekwentne, a przede wszystkim niekonstytucyjne. Jeszcze gorsze jest to, jakie mogą spowodować skutki, nie tylko dla samego wymiaru sprawiedliwości, ale przede wszystkim dla obywateli, bo to oni najbardziej odczują konsekwencje niepewności i chaosu prawnego - mówi sędzia Kinga Grzegorczyk z Sądu Okręgowego w Łodzi, III Wydział Cywilny Odwoławczy, jedna z inicjatorów przedsięwzięcia Ogólnopolskie Zrzeszenie Sędziów „AEQUITAS”.

20.11.2024

Dr Machińska: Wreszcie będzie prawo do obrońcy po zatrzymaniu - trzeba będzie upominać się o jego stosowanie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nie byłoby śmierci Igora Stachowiaka i wielu podobnych zdarzeń w jednostkach policji, gdyby te osoby miały realny dostęp do obrońców od momentu zatrzymania – mówi dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. I dodaje, że zaproponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego zmiany zwiększą poczucie bezpieczeństwa obywateli, bo w ostatnich latach prawa osób zatrzymanych były wyjątkowo często naruszane.

18.11.2024

Nartowski: Propozycje w sprawie franków obiecujące, nie zapomnijmy o dobrych przepisach przejściowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, dotyczące procesów w sprawach frankowych, wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Część propozycji wymaga poprawy - np. wstrzymanie spłaty kredytu powinno - wydaje się - następować wcześniej niż z doręczeniem pozwu. Warto też pochylić się nad przepisami międzyczasowymi, by z nowych regulacji można było korzystać jak najskuteczniej, ale też - by nie budziły wątpliwości lub krytyki - pisze Damian Nartowski, radca prawny, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.11.2024

Dr Pawelec: Zabójstwo drogowe naruszy aksjologię prawa karnego

Wymiar sprawiedliwości

Wprowadzenie do kodeksu karnego dodatkowego typu przestępstwa, zabójstwa drogowego, zachwiałoby całą aksjologią przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – twierdzi dr Kazimierz J. Pawelec, adwokat i naukowiec specjalizujący się w sprawach wypadków komunikacyjnych. Jego zdaniem, sprawców takich zdarzeń można odpowiednio karać na podstawie obecnego prawa. Zapadają tu dość surowe kary.

11.11.2024

Kozak: Zmiany na lepsze a przesłanka aresztowa surowej kary

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Kiedyś areszt stosował prokurator. Teraz formalnie robi to sąd, ale czy aby na pewno? Pytanie jest może przewrotne i choć postanowienie wydaje oczywiście sąd, to samoistna przesłanka surowej kary jako uzasadniająca zastosowanie tymczasowego aresztowania nieco wywraca tę konstrukcję, bo pozwala sądowi „umyć ręce” (skojarzenie z Poncjuszem Piłatem jest zupełnie przypadkowe) - pisze adwokat Mikołaj Kozak, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

07.11.2024

Sędzia Laskowski: Powołanie nowego Sądu Najwyższego może mu przywrócić autorytet

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uważam, że najlepszą drogą do naprawy Sądu Najwyższego jest zmiana jego ustroju, czyli rozwiązanie i stworzenie od nowa - mówi dr Michał Laskowski, sędzia Sądu Najwyższego, były prezes kierujący Izbą Karną. I dodaje, że przy takim rozwiązaniu wszyscy sędziowie przeszliby w stan spoczynku, a potem ruszyłby nabór do nowego, najlepiej mniejszego zespołu. Konieczne byłyby też zmiany w kognicji SN.

05.11.2024

Dr Malicki: Nie zawsze prokurator decyduje o statusie podejrzanego

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jeśli osoba zgłaszająca się do adwokata twierdzi, że toczy się bądź też toczyć się może postępowanie w sprawie, które dotyczy jej jako osoby będącej albo też mogącej potencjalnie być w kręgu zainteresowania organów ścigania, od tego momentu mamy do czynienia z obroną merytoryczną, tj. realizacją prawa do obrony. Od tego też momentu tej osobie przysługują uprawnienia podejrzanego, zaś po stronie obrońcy aktualizują się przewidziane ustawowo obowiązki – twierdzi dr Andrzej Malicki, adwokat.

04.11.2024

Prof. Łętowska: Komisja Wenecka pozwala na weryfikację sędziów, ale z ograniczeniami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdziwienie budzą wypowiedzi jakoby opinia Komisji Weneckiej rujnowała koncepcję Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie weryfikacji neosędziów. Przeciwnie, ona otwiera drogę do sanacji wszystkich wątpliwych powołań, jednocześnie wskazując warunki brzegowe tych działań. Dopuszcza np. zbiorcze oceny całych grup takich osób, ale wymaga indywidualizacji choćby w postaci odwołania do organu niezależnego o cechach sądu – twierdzi prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2024

Kontakt z obrońcą bez cenzury?

Wymiar sprawiedliwości

Kto z adwokatów czytał w zarządzeniach, że udostępnienie mu akt postępowania może służyć do bezprawnego utrudniania postępowania, ten się w cyrku nie śmieje. Pisałem już wielokrotnie w poprzednich komentarzach, że – owszem – w każdym zawodzie (w tym w adwokackim) zdarzają się czarne owce, ale robienie z adwokatów en masse potencjalnych wspólników potencjalnie nieuczciwie postępujących osadzonych nie było i nie jest słuszną drogą - pisze Mikołaj Kozak, adwokat, Kancelaria Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

30.10.2024

Dr Zalasiński: Błędna ocena Prezydenta, że Trybunał sam się naprawi

Prawnicy Administracja publiczna

Wnioski Prezydenta do TK abstrahują od układu odniesienia, tzn. są pisane tak, jakby Trybunał Konstytucyjny w Polsce działał prawidłowo, jakby wszystko było w porządku, jakby nie było problemu tzw. dublerów, jakby nie było orzeczeń ETPCz. Aktualnie Trybunał przybrał formułę ustrojową całkowicie nieadekwatną do tego, co mówi Konstytucja RP - uważa dr Tomasz Zalasiński, kierownik Katedry Prawa Collegium Civitas, członek Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

29.10.2024

Prezes KRRP: Jesteśmy w dobrym miejscu, ale nie możemy zwolnić

Prawnicy

Osoby odpowiedzialne za kierowanie samorządem muszą rozumieć różnorodne potrzeby członków i umieć skutecznie na nie odpowiadać – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych XI kadencji, ubiegający się o reelekcję. Wśród wyzwań stojących przed radcowskim samorządem wymienia m.in. cyfryzację, coraz większe znaczenie GenAI oraz wpływ technologii na warunki wykonywania przez radców zawodu.

25.10.2024

Prof. Wróbel: Likwidujemy bezwzględne dożywocie, zmieniamy definicję podejrzanego

Wymiar sprawiedliwości

Celem ustawy naprawczej było usunięcie z obowiązującego kodeksu karnego przepisów niezgodnych z Konstytucją i prawem unijnym. Uchyliliśmy te dotyczące bezwzględnego dożywocia, prokuratorskich sprzeciwów, ale też m.in. odpowiedzialności karnej 14-latków. Zaproponowaliśmy powrót do kary 25 lat pozbawienia wolności – z dopuszczeniem, w uzasadnionych okolicznościach, 30 lat. Przywracamy też wychowawcze cele kary i zmieniamy definicję podejrzanego - mówi prof. Włodzimierz Wróbel, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.

24.10.2024
1  2  3  4  5    351