Sąd i prokurator zdecydują z jakich dokumentów skorzysta biegły

Wymiar sprawiedliwości

Znowelizowany Kodeks postępowania karnego zmienia zasady udostępniana akt sprawy biegłym sporządzającym opinie. Koniec z zapoznawaniem się z całością - to sąd, lub prokurator zdecydują, z których dokumentów lub uwierzytelnionych kopi będzie biegły mógł skorzystać. To otwieranie furtki do manipulowania opiniami i zagrożenie przewlekłością postępowań

11.10.2019

19 listopada wyrok TSUE w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu wyda 19 listopada wyrok w sprawie niezależności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce.  W czerwcu rzecznik generalny TSUE wydał opinię, zgodnie z którą nowo utworzona Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem Unii.

10.10.2019

KE skarży sędziowskie dyscyplinarki w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska potwierdziła w czwartek, że postanowiła skierować skargę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. Zdaniem KE rozwiązania te podważają niezawisłość polskich sędziów, nie zapewniając niezbędnych gwarancji, pozwalających chronić ich przed polityczną kontrolą.

10.10.2019

Minister mówi o zmianach w strukturze sądów

Wymiar sprawiedliwości

Reforma polskich sądów będzie kontynuowana - zadeklarował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił, ma ona dotyczyć m.in. usprawnienia procedur cywilnych i karnych oraz organizacji sądów. Dodał, że trwają prace nad koncepcją zmian w strukturze sądów powszechnych.

10.10.2019

Radcowie proponują swoich mediatorów do sporów frankowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Radzie Radców Prawnych zwróciło się do banków i stowarzyszeń występujących w imieniu frankowiczów, by rozważały możliwość mediacji - dowiedziało się Prawo.pl. Zaoferowano pomoc 155 radcowskich mediatorów. Adwokaci jeszcze z taką inicjatywą nie wyszli, ale będą o tym rozmawiać.

10.10.2019

Komisja PE domaga się reakcji na ataki wobec polskich sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fińska prezydencja i Komisja Europejska powinny zająć stanowisko w sprawie praworządności w Polsce oraz internetowej kampanii wymierzonej w sędziów przeciwstawiających się zmianom wprowadzonym przez PiS - domaga się Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

09.10.2019

Jest decyzja o podwyżkach dla pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Po 400 zł dla każdego pracownika sądów plus dodatek stażowy i 50 zł na równaniu dysproporcji płacowych - tak rozdzielona zostanie pierwsza transza podwyżek, obowiązująca od 1 października br. Decyzję, zgodnie z kompromisowym stanowiskiem zaproponowanym przez związki, podjął właśnie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

09.10.2019

Minister wiąże migracje ze wzrostem przestępczości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Informacje o wzroście przestępczości w krajach, które otworzyły się na migracje, przemawiają za odpowiedzialnymi decyzjami - przekonywał w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. I zadeklarował, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zgodzi się na otwieranie Polski na emigrantów.

09.10.2019

UE: Będzie kolejna procedura w sprawie praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolegium komisarzy Komisji Europejskiej podczas posiedzenia w środę podjęło decyzję w sprawie kilku procedur naruszeniowych wobec krajów państw członkowskich UE. Jedna z nich dotyczy Polski, a chodzi o nowy system dyscyplinarny dla sędziów.

09.10.2019

Fundacja Batorego: Sądy do wyłączenia spod nadzoru ministra

Wymiar sprawiedliwości

Podstawą reformy wymiaru sprawiedliwości powinno być oddzielenie sądownictwa od resortu sprawiedliwości - uważają eksperci z zespołu działającego przy Fundacji Batorego. I proponują by obowiązki administratora wszystkich sądów powszechnych przekazać nowemu organowi państwa - komisji do spraw sądownictwa.

09.10.2019

Ustawa o biegłych pilnie potrzebna i nadal w... pracach koncepcyjnych

Wymiar sprawiedliwości

Biegli i korzystające z ich usług sądy będą musieli poczekać na nową ustawę. Robocza wersja projektu powstała na początku roku i została skrytykowana przez oceniających ją ekspertów. Potem - jak mówią nieoficjalnie biegli - słuch po niej zaginął. Teraz resort sprawiedliwości powtarza, że trwają prace analityczno-koncepcyjne

09.10.2019

Viera Jourova ma poparcie w PE na stanowisko wiceszefa KE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czeszka Viera Jourova dostała zielone światło dwóch komisji: wolności obywatelskich i spraw konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim na stanowisko wiceszefowej KE. Obejmie w jej nowym składzie stanowisko komisarza do spraw przestrzegania rządów prawa oraz przeciwdziałania dezinformacji, manipulacjom wyborczym i mowie nienawiści.

08.10.2019

Krakowski Sąd Apelacyjny pyta, czy nowi sędziowie SN mogą uchylać jego wyroki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sąd Apelacyjny w Krakowie postanowił skierować pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE o to, czy nowi sędziowie Sądu Najwyższego są sędziami w rozumieniu prawa unijnego. Decyzję taką SA podjął w związku ze skierowanym do niego wydanym z udziałem nowych sędziów wyrokiem SN, nakazującym ponowne rozpatrzenie sprawy.

08.10.2019

Dyscyplinarki dla prawniczki za wypowiedź o osobach LGBT

Wymiar sprawiedliwości

Pełnomocniczka stowarzyszenia przeciwnemu Marszowi Równości twierdziła, że środowiska osób homoseksualnych szerzą takie poglądy, jakie były podstawą planów szefa SS Heinricha Himmlera wobec Żydów czy Polaków. Wypowiedzi te zaniepokoiły RPO - powiadomił o nich dziekana Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach. Efekt - dwa postępowania dyscyplinarne.

08.10.2019

RPO apeluje o usunięcie 15-latka z rejestru pedofilów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Piętnastoletni chłopiec jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, bo w sieci rok temu złożył propozycję seksualną młodszej o rok koleżance. Zgodnie z obowiązującym prawem pozostanie on w tym rejestrze do 2032 roku, chyba że sąd wysłucha apelu rzecznika praw obywatelskich.

08.10.2019

SN rozpoznał dotąd 8 skarg nadzwyczajnych, większość uwzględnił

Wymiar sprawiedliwości

Mimo że do prokuratury i Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły tysiące wniosków o skargę nadzwyczajną, do Sądu Najwyższego wniesiono ich dotąd 44, a i tak połowa obarczona była brakami. Na top liście są sprawy cywilne, w tym głównie spadkowe. Zaledwie sześć skarg to sprawy karne i jedna z zakresu prawa pracy - wynika z danych SN.

08.10.2019

Prezes PiS: Dokończymy zmiany w sądach, jeśli wygramy

Polskie państwo ciągle nie jest sprawne, czego dowodem są m.in. kolejki w sądach - stwierdził w poniedziałek Jarosław Kaczyński. I dodał, że były trudności z przeprowadzeniem reformy w tej dziedzinie, mimo jej pełnej zgodności z polską konstytucją. Wskazał też na trudności o charakterze międzynarodowym.

07.10.2019

KE przygotowuje skargę w sprawie sędziowskich dyscyplinarek w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Komisja Europejska przygotowuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Polski w związku z nowym systemem dyscyplinarnym sędziów. Wniosek wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa ma być omawiany podczas zaplanowanego na środę posiedzenia kolegium komisarzy.

07.10.2019

Sędzia Kozielewicz pokieruje Państwową Komisją Wyborczą

Prawnicy Administracja publiczna Wybory

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz został w poniedziałek wybrany na przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Zastąpi na tym stanowisku sędziego Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Wojciecha Hermelińskiego, który zakończył swoją misję 29 marca br. ponieważ ukończył 70 lat.

07.10.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski