Adwokaci zaniepokojeni propozycją dotyczącą e-doręczeń - jest petycja

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Naczelna Rada Adwokacka, z inicjatywy adwokata Rafała Dębowskiego, sekretarza NRA, zachęca adwokatów do podpisywania petycji w sprawie projektu nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Chodzi o rozwiązania dotyczące doręczeń elektronicznych, a konkretnie faktu, że mają być uznane za doręczone na następny dzień po wysłaniu.

03.02.2021

Billboard kusi adwokatów, ale spierają się o kształt zmian

Prawnicy Rynek i konsument

Pandemia zdecydowanie zwiększyła konkurencję na rynku usług prawnych. Adwokaci radzą sobie jak mogą, czasem naciągając zasady etyki. Część z nich mówi, że czas odejść od zakazu reklamy, bo utrudnia skuteczne informowanie o praktyce. Inni podkreślają jednak, że wolna amerykanka może się środowisku odbić czkawką, a adwokat na billboardzie niekoniecznie przyciągnie klientów.

03.02.2021

Zawiesić sędziego, czyli ukarać bez sądu

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zawieszenie w czynnościach sędziego oznacza, że nie może on orzekać, wszystkie rozpoczęte sprawy musi oddać innemu sędziemu, co w procesach karnych praktycznie oznacza rozpoczęcie procesu od początku. Nie wlicza się tego okresu do wysługi lat ani do awansu, do tego zwykle obniżane jest uposażenie. Zawieszenie może trwać bezterminowo i może być rodzajem prewencji, ale też represji.

03.02.2021

GKW Giera Kaczmarek i Wspólnicy zmienia nazwę na Loewen i rozbudowuje zespół

Rynek

Kancelaria GKW Giera Kaczmarek i Wspólnicy zmienia nazwę i rozbudowuje zespół. Od stycznia 2021 firma działa pod nową marką Loewen. Do grona partnerów kancelarii dołączył Mateusz Janion, specjalizujący się w doradztwie w sprawach spornych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów gospodarczych, procesów związanych z ochroną dóbr osobistych oraz postępowań grupowych.

03.02.2021

Fundacja Helsińska: Pandemia nałożyła się na kryzys konstytucyjny

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2020 to na całym świecie czas pandemii. A w Polsce pandemia nałożyła się na trwający od ponad 5 lat kryzys praworządności i, w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nasiliła jego symptomy. Podobnie jak w poprzednich latach nastąpiły przypadki naruszania Konstytucji oraz działań, którymi dostosowywano prawo do politycznej woli.

02.02.2021

Holenderska nagroda praw człowieka dla Małgorzaty Gersdorf

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Była pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf została laureatką holenderskiej nagrody praw człowieka. Po raz pierwszy Medal Gezów, prestiżowe holenderskie wyróżnienie jest przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w UE.

02.02.2021

E-doręczenia uderzą w rozwody? Dobre założenie, problematyczny przepis

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Jeden czy dwóch pełnomocników? Przed takim dylematem mogą wkrótce stanąć np. osoby planujące rozwód. Rząd chce usprawnić sądy i wprowadza e-doręczenia, tyle że ze skutkiem natychmiastowym. A taka "szybkość" może uderzyć m.in. w sprawy rodzinne. Na szalę rzucany jest interes klientów, bo dopilnowanie go w takich warunkach będzie nie lada wyzwaniem, któremu jeden pełnomocnik może nie podołać - wskazują prawnicy.

02.02.2021

Nieruchomość nie należała do dłużnika, ale trafiła do jego wierzyciela - prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Para przejęła działkę w wyniku zasiedzenia. Prawa do niej uzurpował sobie też wierzyciel byłej właścicielki i w wyniku decyzji jednego z sądów został wpisany do księgi wieczystej. Teraz skargę nadzwyczajną wnosi Prokurator Generalny, bo jego zdaniem doszło de facto do usankcjonowania sprzedaży nieruchomości nienależącej do dłużnika i pozbawienia własności prawowitych właścicieli

02.02.2021

Łukasz Piebiak chce kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjąłem decyzję o zgłoszeniu swojej kandydatury do Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek na Facebooku były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. I poprosił sędziów i obywateli o poparcie swojej kandydatury. Jak twierdzi, jego doświadczenie i wiedza dotyczące realnego stanu wymiaru sprawiedliwości "będą niezmiernie pomocne" przy pracach nad dalszymi zmianami.

01.02.2021

Niby jest szansa, ale nie do końca - umowa o pracę dzieli adwokatów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kwestia umowy o pracę jest jak w as w rękawie w trwających adwokackich wyborach. "Za" przemawia obecna sytuacja epidemiczna, uderzająca rykoszetem w kancelarie, część środowiska przypomina jednak o adwokackiej tradycji i zagrożeniu połączenia z radcami prawnymi. Ważną uchwałę w tej sprawie podjęło w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby.

01.02.2021

Wojciech Koczara wzmacnia praktykę nieruchomości DZP

Wymiar sprawiedliwości

Z początkiem lutego 2021 r. do grona partnerów kancelarii DZP dołączył Wojciech Koczara, specjalista w zakresie transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych i projektów deweloperskich w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

01.02.2021

Iustitia zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia zostało zgłoszone przez norweską posłankę Partii Pracy Jette F. Christensen do Pokojowej Nagrody Nobla 2021 roku. Jak uzasadniła - to nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach.

31.01.2021

Adwokat Mikołaj Pietrzak ponownie dziekanem ORA w Warszawie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przywiązanie do tradycji, szacunek dla wartości, umiejętności radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach kontra "przewietrzenie" samorządu, zmiana podejścia do zawodu i walka z konkurencją - to w skrócie podsumowanie przebiegu zgromadzenia i wyborów władz warszawskiej adwokatury. Dziekanem ponownie został adwokat Mikołaj Pietrzak - uzyskując 2121 głosów.

31.01.2021

Warszawscy adwokaci za ograniczeniem zakazu reklamy i możliwością pracy na umowę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obradujące w sobotę zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyjęło szereg ważnych dla tego zawodu uchwał, w tym m.in. dotyczącą ograniczenia zakazu reklamy oraz wprowadzenia możliwości wykonywania zawodu na umowę o pracę. Większość biorących udział w obradach zagłosowało też za powołaniem komisji ds. ochrony zawodu i zwalczania nieuczciwej konkurencji

31.01.2021

Kuratorzy ważni - ale szczepionek zbyt mało, by byli priorytetem

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Celem rządu jest zaszczepienie na COVID -19, w jak najkrótszym czasie jak największe liczby osób. Dostawy szczepionek - z powodu decyzji producentów - są jednak - z powodu decyzji producentów ograniczone. W grupach priorytetowych nie można więc umieścić przedstawicieli wszystkich grup zawodowych, które o to postulują - to odpowiedź jaką od rządu dostali kuratorzy sądowi.

30.01.2021

Tysiące głosujących, e-kącik malucha, wsparcia dla WOŚP - trwa zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W sobotę 30 stycznia rozpoczęło się dwudniowe zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej, odbywa się po raz pierwszy całkowicie online. W pierwszych głosowaniach brało udział ponad 1600 adwokatów. Obrady "obserwuje" też na bieżąco ok. 100 osób - poprzez live streaming. Podczas obrad wybrany zostanie m.in. nowy dziekan, ale też prezes Sądu Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej i Rzecznik Dyscyplinarny.

30.01.2021

Damscy bokserzy, problemy z alkoholem - adwokaci coraz poważniej łamią zasady etyki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

3 tys. 400 załatwionych spraw, 475 wniosków do Sądu Dyscyplinarnego, 19 adwokatów tymczasowo aresztowanych - to dane statystyczne za cztery lata mijającej kadencji Rzecznika Dyscyplinarnego ORA w Warszawie. Adwokat Krzysztof Stępiński podkreślił, że widać pogorszenie sytuacji - adwokaci i częściej i w poważniejszym zakresie łamią swoje zasady etyki i prawo.

30.01.2021

Rozpoczyna się zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do trzech razy sztuka. Koronawirus skutecznie utrudnił przeprowadzenie zgromadzenia największej izby adwokackiej - warszawskiej. 30 stycznia wreszcie się rozpoczyna, potrwa dwa dni. Cel to wybranie nowych władz i delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury, będzie też dyskusja m.in. nad zakazem wykonywania pracy na umowę, oraz o zmianach w adwokackich dyscyplinarkach.

30.01.2021

Sąd Najwyższy 25 marca br. odpowie na pytania w sprawie kredytów frankowych

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego, w końcu wystąpiła z wnioskiem o rozstrzygnięcie najważniejszych wątpliwości dotyczących sporów o kredyty frankowe. 29 stycznia zadała sześć pytań. Cały skład Izby Cywilnej rozpatrzy je już 25 marca. Prawnicy cieszą się, że odpowiedź będzie tak szybko, a podjęta uchwała będzie miała moc zasady prawnej.

29.01.2021

RPO: Niech inspekcja pracy przyjrzy się delegowaniu prokuratorów

Prokuratura Prawo pracy

Przed delegowaniem prokuratora bez jego zgody do innej jednostki, Prokurator Generalny lub Krajowy musi ustalić, czy jego sytuacja rodzinna lub względy osobiste nie czynią tego niedopuszczalnym - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, by sprawdziła, czy brak takiego ustalenia nie narusza przepisów prawa pracy.

29.01.2021