Nie tylko COVID - kuratorzy skarżą się na wykluczenie ze szczepień na grypę

Wymiar sprawiedliwości

Z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Zdrowia wynika, że prawo do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie mają też ci, którzy w swojej pracy stykają się z wieloma osobami. Wśród wymienionych grup zawodowych zabrakło jednak kuratorów sądowych. Ci nie kryją rozgoryczenia i apelują o pilną zmianę.

29.09.2021

Zrozumieć prawo… i prawnika - trudny język sądowej komunikacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Współuczestnictwo…, oskarżyciel subsydiarny…, wymagalność - to przykłady słów nie zawsze zrozumiałych dla osób nie mających na co dzień kontaktu z prawem. Tego rodzaju sformułowania często można spotkać w pismach z sądów, prokuratury, czy w kontaktach z prawnikami. Aby wyjaśnianie zawiłości prawa i tłumaczenie zasad proceduralnych było owocne, warto, aby prawnicy zadbali o właściwą atmosferę - także na sali sądowej.

29.09.2021

Otwarta droga do podważania wyroków frankowych

Kredyty frankowe

Brak uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, mającej rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące spraw kredytów zaciągniętych w CHF, jest najmniejszym zmartwieniem frankowiczów. Grozi im unieważnienie wyroków wydanych w nieprawidłowym składzie - w tzw. wydziale frankowym Sądu Okręgowego większość sędziów jest z nadania nowej KRS. W efekcie tacy kredytobiorcy stali się ofiarami wojny o niezawisłe sądy.

29.09.2021

Na wniosek, nie z urzędu - sądy coraz rzadziej muszą pisać uzasadnienia

Wymiar sprawiedliwości

Projektowana nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego po raz kolejny ogranicza liczbę spraw, w których sądy - tym razem drugiej instancji - mają z urzędu sporządzać uzasadnienia. Celem - jak wskazuje Ministerstwo Sprawiedliwości - jest odciążenie sędziów, którzy mają masę spraw. Prawnicy podkreślają jednak, że nie tędy droga, bo ograniczenie dostępu do uzasadnień to kolejny krok do obniżania standardu prawa do sądu i rzetelnego procesu.

28.09.2021

Zdawalność na aplikacje adwokackie i radcowskie lepsza niż w 2020 r.

Prawnicy

1433 osoby zdały na aplikację adwokacką, 1815 na aplikację radcowską - to wstępne wyniki egzaminów, które odbyły się w sobotę, 25 września, w całym kraju. Na aplikacje notarialną dostało się z kolei 453 osoby, a na komorniczą - 114. Ci, którzy otrzymali wynik pozytywny mają dwa lata od otrzymania uchwały by starać się o wpis na listę aplikantów.

27.09.2021

Misztal-Konecka, Łochowski i Łodko - kandydatami na prezesa Izby Cywilnej SN

Prawnicy

Sędziowie Marcin Łochowski, Mariusz Łodko i Joanna Misztal-Konecka - to kandydaci na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Zgromadzenie Sędziów tej Izby 27 września br. przy trzeciej próbie wyłoniło kandydatów, aby przedstawić ich prezydentowi. Są to wyłącznie sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. W wyborze nie brali udziału tzw. starzy sędziowie.

27.09.2021

Prokurator, a nie sąd, ma decydować o małym świadku koronnym

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości od dłuższego czasu konsekwentnie zwiększa uprawnienia prokuratorów. Nie inaczej jest z kolejną propozycją zmian w Kodeksie karnym. To na wniosek prokuratora sąd będzie musiał nadzwyczajnie złagodzić karę, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie wobec skruszonego przestępcy, który ujawni z kim współpracował. Obecnie taką decyzję podejmuje sędzia.

27.09.2021

Adwokaci apelują o rozwiązanie problemu stawek za pomoc prawną z urzędu

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris” skierowało list otwarty z apelem do władz o przyjęcie regulacji gwarantujących poszanowanie konstytucyjnych praw majątkowych adwokatów i radców prawnych, udzielających pomocy prawnej „z urzędu” w postępowaniach cywilnych, administracyjnych i karnych. Uchwałę w sprawie stawek przejął też niedawno Krajowy Zjazd Adwokatury.

25.09.2021

Areszty w Polsce nadużywane - państwo płaci milionowe odszkodowania

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

W latach 2015-2020 odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie lub tymczasowe aresztowanie otrzymały 553 osoby, a zadośćuczynienie 1 199 osób. W sumie pochłonęły one 78 978 437 zł z budżetu państwa. Fundacja Fundacja Court Watch Polska, która analizowała konkretne przypadki stosowania aresztów, wystąpiła do premiera o podjęcie niezwłocznych działań w celu rozwiązania problemu

25.09.2021

Prawnicy liderzy jutra - 35 nominowanych w konkursie

Prawnicy

Trzydziestu pięciu młodych, ale już z dorobkiem prawników, zostało nominowanych do nagród w tegorocznej, dziesiątej już edycji konkursu „Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra 2021”. Jest wśród nich m.in. Anna Kątnik-Mania, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”, Bartłomiej Dębski z kancelarii Sołtysiński Kawecki Szlęzak czy Damian Aptowicz z MOPS w Bydgoszczy.

24.09.2021

Sędziowie sądów apelacyjnych też nie chcą orzekać z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Coraz więcej sędziów występuje do prezesów sądów z oświadczeniem, że nie chcą orzekać w składach z "nowymi" sędziami, powołanymi lub nominowanymi po rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Takie pismo - jak dowiedziało się Prawo.pl - skierowały też do prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, trzy sędzie z tamtejszego II Wydziału Karnego.

24.09.2021

Kara ma odstraszać, nie wychowywać – MS zmienia filozofię karania

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie sąd wymierza karę, uwzględniając także stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić – m.in. poprzez wykreślenie tych ostatnich. Podkreśla przy tym prewencyjne znaczenie surowości kary. Prawnicy alarmują, że to szkodliwa zmiana, która wbrew założeniu, doprowadzi do zapełniania więzień.

24.09.2021

Minister sprawiedliwości liczy na projekt generalnej reformy sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski nie ma projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata temu: reformy sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Polsat News.

23.09.2021

Ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej szybko nie będzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.

23.09.2021

NIK: Zmiany w prawie miały zwiększyć zatrudnienie więźniów, a zwiększyły ryzyko korupcji

Prawo karne

Ideą przyświecającą powstawaniu przywięziennych zakładów pracy była resocjalizacja poprzez zatrudnienie. Aby to ułatwić w Prawie Zamówień Publicznych wprowadzono specjalne wyłączenie dla zamówień na zatrudnianie więźniów przez te wyspecjalizowane podmioty. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że tryb ten nie przyczynił się do zrealizowania celu, jaki przyświecał ustawodawcy

23.09.2021

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Po sądach warszawskim, olsztyńskim, częstochowskim czas na Sąd Okręgowy w Krakowie. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jedenaścioro sędziów napisało oświadczenia do prezesa, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem "nowych" sędziów, powołanych przez prezydenta po przedstawieniu ich kandydatury przez obecną KRS. Żądają przeprowadzenie ponownego losowania składów

23.09.2021

Formularze uzasadnień źle oceniane przez karnistów, wielu sędziów nie chce ich stosować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.

23.09.2021

TK: Rozprawa w sprawie nadrzędności prawa krajowego nad unijnym odroczona do 30 września

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Trybunał Konstytucyjny w środę 22 września wrócił w pełnym składzie do sprawy z wniosku premiera dotyczącej zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Trybunał zajmuje się tą sprawą od marca, ale była już dwukrotnie odraczana. We wtorek TK wrócił do procedury wysłuchania uczestników postępowania. Potem ogłosił przerwę, a następnie odroczył rozprawę do 30 września.

22.09.2021

Prezydent zwleka z nominacją nowych asesorów - interwencja RPO

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Tegoroczni absolwenci Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury nie zostali dotychczas powołani na stanowisko asesora sądowego. W sierpniu KRS skierowała w tej sprawie wnioski i dotąd nie wyznaczono terminu nominacji absolwentów KSSiP na stanowisko asesora sądowego. Tymczasem ostatnie stypendium z tytułu odbywania aplikacji w tej szkole otrzymali oni w sierpniu 2021 r.

22.09.2021