Coraz większy rozłam w Izbie Cywilnej SN - nadal nie ma kandydatów na prezesa

Wymiar sprawiedliwości

W czwartek 16 września 2021 roku doszło do zerwania kworum wymaganego przy wyborze kandydatów na Prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Kolejne posiedzenie w celu wyboru kandydatów na Prezesa Izby zwołano na 27 września. Nowy Regulamin SN w trzecim etapie zapewne pozwoli wybrać prezesa kierującego tą Izba, gdyż wymagane kworum to tylko 1/3 jej członków.

16.09.2021

Covid kiedyś się skończy, a posiedzenia niejawne stają się sądowym standardem

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Propozycja niby niewielkiej zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, to zdaniem wielu sędziów podstawa do tego, by sądy mogły nadużywać posiedzenia niejawnego. By rozprawa była jawna, strona będzie musiała, i to w pierwszym piśmie procesowym, złożyć wniosek o wysłuchanie na niej. Ratunkiem będą też przepisy szczególne, ale sędziowie nie mają wątpliwości, że czasowe odejście od rozpraw jawnych zostanie z sądami na stałe.

16.09.2021

20 września wyniki konkursu na plakat promujący Międzynarodowy Dzień Mediacji

Wymiar sprawiedliwości

Prawie pół tysiąca prac zgłoszono w tym roku do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości na plakat promujący obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, a jego celem jest promocja alternatywnych do procesu sądowego sposobów rozwiązywania sporów. Na nagrodę publiczności można jeszcze głosować.

16.09.2021

Posłowie analizują wystąpienie do premiera ws. pracowników sądów i prokuratur

Wymiar sprawiedliwości

Sejmowa komisja sprawiedliwości rozważy skierowanie wystąpienia do premiera w sprawie sytuacji pracowników sądów i prokuratur. W środę przez ponad trzy godziny o sytuacji tej grupy zawodowej dyskutowali posłowie z komisji, związkowcy i przedstawiciele resortu sprawiedliwości. Projekt dezyderatu jest gotowy.

15.09.2021

Przewodnicząca KE: Wyroki TSUE wiążące w każdym państwie członkowskim

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Prawo do niezawisłego sądownictwa, prawo do równości przed prawem – każdy, w całej Europie, musi mieć możliwość powoływania się na te prawa, niezależnie od tego, czy należy do większości czy do mniejszości - stwierdziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I podkreśliła, że wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE są wiążące i wykonywane w każdym państwie członkowskim Unii.

15.09.2021

Sędziowie odmawiają orzekania z nominatami nowej KRS, władza wzmaga represje

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Odmowa ferowania wyroków z sędziami powołanymi przez nową Krajową Radę Sądownictwa - według jednych sędziów jest złamaniem prawa, a według innych - prawidłowym stosowaniem tego prawa i dużą odwagą. Zdaniem tych drugich, orzeczenia wydane w wadliwej procedurze i przez osoby, które nie są sędziami, traktowane będą przecież jako nieistniejące.

15.09.2021

MS chce ukrócić pisma procesowe "pisane na kolanie", ale ogranicza... prawo do sądu

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Pełnomocnicy też ludzie, więc pisma procesowe piszą różnie. Zdarza się, że są obszerne, a wniosków dowodowych trzeba się w nich doszukiwać. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje więc rozwiązanie - wnioski dowodowe mają być wyraźnie wyodrębnione, a nie tylko zawarte w uzasadnieniu. W przeciwnym razie sąd ma ich nie brać pod uwagę. Prawnicy alarmują, że taki formalizm uderzy w obywateli.

15.09.2021

Elżbieta Piotrowska-Albin zgłoszona do nagrody Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

Wymiar sprawiedliwości

Elżbieta Piotrowska-Albin, wiceprezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia została zgłoszona do nagrody w kategorii „obrońca praworządności nie będący dziennikarzem ani prawnikiem”, za szereg projektów realizowanych w ramach Fundacji - m.in. szkolenia dla sędziów z zakresu prawa unijnego, standardów aktywności w przestrzeni publicznej, symulowane rozprawy, czy akcje przeciw mowie nienawiści.

14.09.2021

Aplikantów radcowskich czekają zmiany - samorząd chce ułatwić im wejście na rynek

Wymiar sprawiedliwości

Władze samorządu radców prawnych chcą zmienić kształcenie aplikantów. Szykują program pilotażowych warszatów specjalizacyjnych - m.in. z nowych technologii i rozwiązania promujące patronów, którzy zatrudniają aplikantów i stale z nimi współpracują. Główne zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku, ale już gotowy jest np. cykl szkoleń dla wykładowców

14.09.2021

Izba Dyscyplinarna SN znów rozpozna pięć spraw

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

We wtorek, 14 września br. Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej rozpozna pięć spraw: jedną sędziego i jedną radcy prawnego, a trzy - prokuratorów. Są to sprawy w toku, większość orzeczeń zapadnie w drugiej instancji. Obwinionym grożą poważne kary, łącznie z wykluczeniem z zawodu. Ale i przewinienia dyscyplinarne także naruszają godność urzędu.

14.09.2021

Przestępczość spada, liczba aresztów wzrasta - problem z sądami i przepisami

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jedną z dobrych stron pandemii jest spadek przestępczości, również skazanych w więzieniach było w 2020 r. najmniej od lat. COVID-19 nie wpłynął jednak na areszty - ich liczba nadal wzrasta, w dodatku są często zbyt długie i stosowane w sprawach mniejszego kalibru. Obrońcy mówią o "szastaniu" aresztami przez sędziów - z wygodnictwa i obawy przed konsekwencjami innej decyzji.

14.09.2021

Kolejna przerwa w orzekaniu - sędzia Gąciarek odsunięty za odmowę pracy ze źle powołanym sędzią

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Schab zarządził natychmiastową przerwę w czynnościach służbowych sędziego Piotra Gąciarka (fot.). Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie sądu, czas przerwy w orzekaniu został określony na miesiąc. To kolejna taka decyzja po przerwie zarządzonej w ubiegłym tygodniu wobec sędziego Adama Synakiewicza z Sądu Okregowego w Częstochowie.

13.09.2021

Europejscy sędziowie zachęcają KE do nacisku na Polskę w sprawie Izby Dyscyplinarnej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE z 14 i 15 lipca 2021 r.stwierdzające, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezależnego organu sądowego, są uzasadnione. Natomiast reakcja polskiego rządu w tej sprawie jest całkowicie niewystarczająca - stwierdziło Europejskie Stowarzyszenie Sędziów. I zachęca KE do twardego kursu w tej sprawie.

13.09.2021

Forum Współpracy Sędziów domaga się przywrócenia sędziego Synakiewicza do czynności służbowych

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stałe Prezydium Forum Współpracy Sędziów domaga się cofnięcia decyzji Ministra Sprawiedliwości o odsunięciu sędziego Adama Synakiewicza od czynności służbowych i zmian legislacyjnych. W jego ocenie instytucja zarządzenia natychmiastowej przerwy w pracy sędziego jest w istocie zbieżna z zawieszeniem sędziego w czynnościach służbowych, a samo uprawnienie ministra sprzeczne z konstytucją.

13.09.2021

Kancelaria Kochański&Partners doradzała przy transakcji na 3,5 mld USD

Rynek i konsument

Kancelaria Kochański&Partners doradzała State Street Corporation przy zawarciu ostatecznej umowy nabycia wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Brown Brothers Harriman&Co obejmującej usługi dla inwestorów, w tym usługi powiernicze, księgowe i technologiczne, usługi w zakresie administrowania funduszami, a także rynki globalne.

13.09.2021

Nawet RCL nie wytrzymał - z legislacją tak źle jeszcze nie było

Prawo gospodarcze

Brak konsultacji społecznych, pomijanie w uzasadnieniach do projektów ustaw informacji o najważniejszych proponowanych zmianach, czy oceny skutków regulacji, które nie uwzględniają szerszego kontekstu i wpływu zmian na prawo i gospodarkę - to tylko niektóre zarzuty prawników wobec procesu legislacyjnego. Tryb prac nad nowym prawem budzi już nawet sprzeciw Rządowego Centrum Legislacji i poszczególnych ministerstw.

13.09.2021

RPO do TK: zasady delegowania sędziów zbyt swobodne i niekonstytucyjne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Swobodne i niczym nieograniczone delegowanie sędziów przez ministra narusza kompetencje Prezydenta RP do powoływania sędziów i powinno zostać uznane za niekonstytucyjne - ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego.

11.09.2021

Uzasadnienie to nie miejsce na osobiste wycieczki sądu

Wymiar sprawiedliwości

Prawdziwą burzę w internecie wywołało zdjęcie fragmentu uzasadnienia postanowienia, w którym sędzia z Rzeszowa, nie przebierając zbytnio w słowach, wyjaśnia pełnomocnikowi, że jego wnioski o uzasadnienie wyroku nie mają sensu i zachęca do sięgania po "ambitną literaturę i orzecznictwo". Sędziowie podkreślają, że takie zachowanie nie powinno mieć miejsca,

11.09.2021

Adwokaci: Stan wyjątkowy nie może ograniczać prawa do obrony

Przepisy dotyczące wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenach przygranicznych oraz praktyka Straży Granicznej nie powinny ograniczać prawa do obrony, do sądu i świadczenia pomocy prawnej przez adwokatów - podkreślają adw. Przemysław Rosati, prezes NRA oraz adw. Jowita Grochowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Białymstoku.

10.09.2021

Nie tylko pieniądze - pracownicy sądów walczą o lepsze warunki pracy

Wymiar sprawiedliwości

Pandemia obnażyła to, o czym w sądach mówi się od dawna. Problemy kadrowe, brak szkoleń i inwestowania w pracowników - mówią związkowcy, którzy w piątek wyjdą na ulice Warszawy by domagać się nie tylko wyższych wynagrodzeń, ale też choćby przeciwdziałania mobbingowi. Jak zaznaczają, o prawa pracownicze w sądach walczy się trudniej także dla tego, że brakuje w tym zakresie jednolitych procedur.

10.09.2021