Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjęło uchwałę na posiedzeniu 29 czerwca br., w której stwierdza, że cztery stanowiska sędziowskie w tej Izbie są nieobsadzone od czterech lat, tj od 2017 i 2018 roku. Mimo przedstawionych przez Krajową radę Sądownictwa prezydentowi wniosków o powołanie.

Czytaj też"Nowi" sędziowie przechodzą do "starych" izb - czy potrzebne są roszady w SN>>

- Jedocześnie I Prezes SN Małgorzata Manowska przenosi do Izby Cywilnej sędziów z innych Izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej, co prowadzi do sytuacji, w której obsada stanowisk nie następuje w sposób bezpośredni, zgodnie ze zmianami ustrojowymi - czytamy w uchwale.

Sędziowie Izby Cywilnej zwrócili się więc do I Prezesa SN o uzyskanie od  prezydenta informacji o stanie postępowań oraz podjęcie przez  Małgorzatę Manowską wszystkich możliwych działań zmierzających do ich merytorycznego zakończenia.

Zaległości niezałatwionych spraw w tej Izbie są największe i wynoszą obecnie ponad 2900 skarg kasacyjnych i innych środków zaskarżenia.

Brak prezesa Izby

Tymczasem 29 czerwca br. odbyły się dwa Zgromadzenia Sędziów tej Izby, przyjęli informację roczną o pracach Izby, ale nie wyłoniono kandydata na I Prezesa tej izby. Obrady odroczono w oczekiwaniu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.  

Pierwsza Prezes SN prof. Małgorzata Manowska wyraziła swoje oburzenie odroczeniem wyboru:

- Pragnę wyrazić zażenowanie faktem podjęcia 29 czerwca br. przez Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej SN, zwołane w celu wyłonienia kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego jej pracami, decyzji o odroczeniu posiedzenia - napisała w oświadczeniu. 

Fakt podjęcia przez Zgromadzenie Sędziów Izby Cywilnej decyzji o odroczeniu zgromadzenia wyborczego uznaję za kolejny przejaw proceduralnej przemocy, mającej na celu bezprawną stygmatyzację i wykluczenie sędziów powołanych na stanowiska w Sądzie Najwyższym na podstawie wniosku Krajowej Rady Sądownictwa obecnej kadencji - dodała I Prezes.

W związku z wyrażeniem przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego stanowiska poddającego w wątpliwość prawo niektórych sędziów do uczestniczenia w procesie wyłaniania kandydatów na stanowisko Prezesa SN kierującego pracą tej Izby, pragnę podkreślić, że te same wątpliwości należy odnosić również do decyzji Zgromadzenia Sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN podjętej 21 kwietnia br., przedstawiającej listę kandydatów na stanowisko Prezesa tej Izby. Jeśli stanowisko przyjęte w uchwale Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej uznać za dopuszczalne, powstać mogłyby wówczas zasadnicze wątpliwości co do tego, czy lista kandydatów na Prezesa SN kierującego pracą Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN może stanowić ważną podstawę powołania.

Sprawdź również książkę: Państwo i Prawo - Nr 6/2021 [904] >>