Burnos: Audytorzy banków muszą być teraz szczególnie uważni

Rachunkowość

Sprawozdania finansowe banków powinny zawierać noty informujące o przyjętych przez zarząd założeniach i zastosowanych metodach wycen dla aktywów i rezerw związanych z kredytami frankowymi. Z perspektywy dobrych praktyk ważne jest również zaangażowanie komitetów audytu oraz zarządów w ten proces – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

15.10.2019

Ewidencje akcyzowe tylko w wersji elektronicznej?

Akcyza

Ministerstwo Finansów zaprezentowało niedawno kolejny katalog projektowanych zmian w zakresie akcyzy. Do najbardziej interesujących należy zaliczyć próbę zastąpienia wszystkich ewidencji akcyzowych prowadzonych w formie papierowej ich obowiązkową, elektroniczną wersją – pisze Krzysztof Wiński z PwC.

09.10.2019

Karty paliwowe - dostawa towarów czy usługa finansowa?

VAT

Tezy zaprezentowane w wyroku TSUE, choć w sposób znaczny zmieniają podejście do opodatkowania transakcji realizowanych z wykorzystaniem kart paliwowych, to jednak nie przekreślają dalszej możliwości korzystania z nich. Przede wszystkim należy wskazać, iż ryzyko przekwalifikowania dotknie jedynie niektóre podmioty – pisze prof. Adam Mariański.

08.10.2019

Obowiązkowy split payment już od 1 listopada

VAT

Obowiązkowa podzielona płatność tzw. split payment ma zalety i wady. Tych ostatnich wydaje się jednak znacznie więcej. Jest to skutek uszczelniania systemu VAT w Polsce, którego negatywne konsekwencje najczęściej ponoszą uczciwi podatnicy. Pozostaje nam tylko czekać, jak split payment będzie obowiązkowy dla wszystkich - pisze Iwona Biernat-Baran.

02.10.2019

Burnos: Biegli rewidenci czasami mogą pominąć standardy zawodowe

Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Usługi pokrewne, takie jak sporządzenie sprawozdania finansowego czy sprawdzenie działania kontroli wewnętrznych w obszarze rozliczeń podatkowych, mogą lecz nie muszą być wykonywane zgodnie z krajowymi standardami wykonywania zawodu. Wszystko zależy od przepisów albo od uzgodnień firmy audytorskiej z klientem – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

01.10.2019

Analiza porównawcza i wybór okresu do badania nie takie oczywiste

CIT PIT

Analiza porównawcza musi pozwolić odpowiedzieć na pytanie, czy transakcja pomiędzy podmiotami powiązanymi realizowana jest na zasadach rynkowych. Trzeba ją porównać z firmami niezależnymi. Utrudnieniem może być jednak ograniczony dostęp do danych transakcyjnych podmiotów trzecich – pisze Beata Rawa, starszy konsultant podatkowy w ICT.

30.09.2019

Prof. Mariański: Urzędy tolerują podszywanie się pod doradców podatkowych

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy

Wiele firm próbuje bezprawnie podszywać się pod podmioty świadczące usługi doradztwa podatkowego. Urzędy to akceptują. W takich przypadkach trzeba natychmiast zawiadomić prokuraturę. Nikt tego jednak nie robi – mówi Prawo.pl prof. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

25.09.2019

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zaostrza stosowanie prawa

Ordynacja Spółki

Wprowadzono zasadnicze zmiany do treści klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Stała się bardziej rygorystyczna. Wzmacnia pozycję organów podatkowych kosztem podatnika. W przyszłości można spodziewać się zwiększenia liczby sporów pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi – komentuje Kazimierz Romaniec, radca prawny, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

20.09.2019

Regulacje uszczelniające VAT coraz bardziej ingerują w relacje cywilnoprawne

VAT

1 września weszły w życie zmiany w VAT, które mają uszczelnić system podatkowy i zapewnić większą stabilność wpływów do budżetu. Wśród tych zmian są te dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia. Nowe regulacje tłumaczy Radosław Kowalski, doradca podatkowy.

16.09.2019

Ciężar dowodowy nie może być przerzucany na podatnika

CIT PIT VAT

Żaden przepis ustawy o VAT nie zobowiązuje podatnika do gromadzenia szczegółowej dokumentacji dotyczącej wykonania usługi niematerialnej. W sytuacji, gdy kontrolujący podejrzewają, że faktury, na podstawie których podatnik dokonał odliczenia VAT, nie są rzetelne, to brak przedstawienia dowodów, zdecydowanie osłabia jego sytuację – pisze Katarzyna Ciesielska, doradca podatkowy.

05.09.2019

Uszczelnienie systemu podatkowego w Polsce - sukces czy wciąż wyzwanie?

Ordynacja Doradca podatkowy

Jednolity plik kontrolny, mechanizm odwrotnego obciążenia VAT, podzielona płatność – to tylko niektóre zmiany, z którymi mierzą się obecnie podatnicy VAT w Polsce. Ci, którzy jeszcze niedawno wykorzystywali niedoskonałości systemu i czerpali zyski na manipulowaniu interpretacją przepisów mają świadomość, że jest w nim coraz mniej luk - pisze prof. Dominik J. Gajewski.

04.09.2019

Burnos: Nowe obowiązki dla firm audytorskich

Rachunkowość

Tłumaczenie dokumentów i wdrożenie specjalnych procedur compliance – to tylko niektóre nowe obowiązki, jakie czekają audytorów po nowelizacji przepisów. Oczywiście, większe i średnie firmy poradzą sobie z tymi wyzwaniami. A co z mikro firmami audytorskimi, czy przetrwają? Uważam, że tak, choć będzie to trudne – pisze Krzysztof Burnos.

02.09.2019

Ważne zmiany w VAT od 1 września 2019 roku

VAT

1 września to w tym roku data bardzo istotna dla wszystkich podatników VAT. W tym dniu wejdzie bowiem w życie wiele ważnych zmian, w tym w szczególności przepisy dotyczące tzw. białej listy podatników, utraty zwolnienia podmiotowego w VAT przez nowe grupy podatników czy też zmieniona definicja tzw. pierwszego zasiedlenia – pisze Remigiusz Fijak, doradca podatkowy.

01.09.2019

Firmy nie muszą prowadzić prywatnych kontroli

Ordynacja VAT

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi w zakresie należytej staranności w VAT wyznacza zdroworozsądkowe standardy działania dla podatników oraz organów administracji skarbowej. Co istotne, podnosi poprzeczkę działania fiskusowi - zauważa Radosław Maćkowski, doradca podatkowy i współtwórca MVP TAX.

29.08.2019

Nowa jakość kształcenia w zakresie podatków w SGH

Ordynacja Szkolnictwo wyższe Dla studenta Podatki międzynarodowe

Dominujące znaczenie zaczynają odgrywać obecnie transakcje transgraniczne. Coraz więcej podmiotów zaczyna funkcjonować w ramach grup kapitałowych, których spółki rozproszone są nie tylko po całej Unii Europejskiej, ale i świecie. Transakcje zaczynają mieć charakter międzynarodowy, a co za tym idzie skutki podatkowe nabierają innego charakteru – pisze prof. Dominik J. Gajewski.

28.08.2019

Sankcje VAT mają uszczelnić system podatkowy

VAT

Sankcja VAT została wprowadzona jako jedno z narzędzi nakierowanych na zmniejszenie luki w VAT. Wynika ona głównie z wyłudzeń zwrotów VAT. Warto zwrócić uwagę, iż sankcja VAT w swej najsurowszej postaci, gdy wysokość dodatkowego zobowiązania podatkowego wynosi 100 proc., dotyczy jedynie pewnych przypadków – pisze Piotr Chojnacki, doradca podatkowy.

27.08.2019

Prof. Mariański: Prawo o zarządzie sukcesyjnym nie załatwia wszystkiego

Ordynacja Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Obowiązująca od niedawna ustawa o zarządzie sukcesyjnym stwarza nowe możliwości przejmowania firm rodzinnych przez nowe pokolenie właścicieli. Potrzebne jest jednak budowanie świadomości dotyczącej konieczności jak najwcześniejszego podejmowania działań przygotowawczych dla sukcesji – pisze prof. Adam Mariański.

26.08.2019

Dobrze, że nie będzie nowej ordynacji podatkowej

Ordynacja

Przygotowywany od pięciu lat projekt nowej ordynacji podatkowej po wyborach najpewniej trafi do kosza. To dobra wiadomość dla podatników. Przepisy w proponowanym kształcie i tak niczego dobrego by nie przyniosły. Najpierw trzeba zreformować postępowanie przed sądami administracyjnymi – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

22.08.2019

Piekarz: Podmioty powiązane muszą pilnować cen rynkowych

CIT PIT

Podmioty powiązane mają teraz mniej obowiązków, chociaż same przepisy są bardziej restrykcyjne. Wymagają większej uwagi przy sporządzaniu dokumentacji. Musi ona zawierać analizę cen transferowych - materiał, który uzasadnia poziom przyjętych cen – tłumaczy Radosław Piekarz, doradca podatkowy, autor książek dotyczących cen transferowych i podmiotów powiązanych.

19.08.2019

Polskie prawo podatkowe klauzulami stoi

CIT Prawo gospodarcze

W ostatnich latach polscy podatnicy są świadkami kolejnych rewolucji, których głównym celem jest uszczelnianie systemu prawa. Wymiernym skutkiem utrzymującej się tendencji jest wprowadzenie klauzuli ogólnej przeciwko unikaniu opodatkowania, a także małych klauzul ukierunkowanych na poszczególne nadużycia – pisze dr Konrad Kleszczewski z KPMG w Polsce.

12.08.2019