Firmy pokażą publicznie strategie podatkowe

CIT Doradca podatkowy

Od 1 stycznia zaczną obowiązywać przepisy dotyczące strategii podatkowej. Nałożą one na niektórych podatników nowy obowiązek sprawozdawczy. Za brak publikacji będą groziły dotkliwe kary finansowe. Problem jednak w tym, że ustawa nie zawiera definicji strategii podatkowej – tłumaczy Mariusz Tkaczyk, doradca podatkowy, wspólnik GWW Tax.

15.12.2020

Terminy raportowania MDR już wkrótce odwieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Polski prawodawca przedłużył (zawiesił) terminy dotyczące raportowania zarówno tzw. schematów podatkowych krajowych, jak też tych transgranicznych. Te ostatnie jednak wkrótce już zaczną biec ponownie. Szczególnie uważni powinni być promotorzy. Niektórzy z nich ponownie zmierzą się z raportowaniem jeszcze w okresie świątecznym, tak by zdążyć przed końcem roku – piszą eksperci z PwC.

14.12.2020

Estoński CIT już od 1 stycznia 2021 roku

CIT Doradca podatkowy

Już od nowego roku, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z możliwości rozliczania się tzw. estońskim CIT. Zgodnie z uchwaloną ustawą, głównym założeniem jest faktyczne przesunięcie momentu zapłaty podatku, do czasu dystrybucji zysku do właścicieli. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, polska wersja systemu estońskiego miała być łatwa i przejrzysta. Niestety taka nie jest – pisze Marcin Rozbicki

14.12.2020

OECD: Niektóre przepisy o wymianie informacji finansowych do poprawy

Doradca podatkowy Finanse

Polska prawidłowo wdrożyła międzynarodowy standard wymiany informacji o rachunkach finansowych. Niektóre obszary wymagają jednak poprawy. Wynika to z raportu opublikowanego właśnie przez Ogólnoświatowe Forum do Spraw Przejrzystości i Wymiany Informacji dla Celów Podatkowych z okazji dorocznego spotkania plenarnego.

14.12.2020

Wszczynanie niektórych postępowań karnych skarbowych to przestępstwo

Ordynacja Doradca podatkowy

Postępowania karne skarbowe wszczynane jedynie w celu zawieszenia biegu przedawnienia mogą być przestępstwami oraz rażącym naruszeniem prawa. Takie wnioski wypływają z najnowszego orzecznictwa NSA. Sądy winny rozważyć konieczność stwierdzania nieważności takich decyzji, a nie poprzestawać na ich uchylaniu – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

10.12.2020

Alternatywna Spółka Inwestycyjna alternatywą dla spółki komandytowej

CIT PIT Doradca podatkowy

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych jest już przesądzone. To oznacza, że przychody z udziału w takiej spółce zostaną opodatkowane dwukrotnie – raz na poziomie spółki, a kolejny na poziomie wypłaty zysku (dywidendy) wspólnikowi. Czy Alternatywne Spółki Inwestycyjne mogą być sensowną alternatywą – analizuje Jakub Szpringer, radca prawny, partner zarządzający KSZ Smart Legal.

07.12.2020

Przy inwestycjach najważniejsza jest ocena ryzyka

Doradca podatkowy Finanse

Crowdfunding to zjawisko znane już od wielu lat i początkowo stanowiło formę technologicznie zaawansowanego procesu zbiórek publicznych, z których finansowano cele charytatywne lub artystyczne. Z czasem jednak przedsiębiorcy dostrzegli w tym zjawisku sposób na pozyskanie środków także na realizację i rozwój działalności gospodarczej od inwestorów – pisze Michał Karwański, radca prawny.

02.12.2020

Wydanie majątku polikwidacyjnego spółki komandytowej objętej CIT z dodatkowym podatkiem

CIT PIT Doradca podatkowy

Od początku 2021 roku podział majątku likwidowanej spółki podlegać będzie opodatkowaniu w ramach tzw. datio in solutum. Co jednak ze spółkami osobowymi, które w trakcie roku uzyskają status podatnika CIT? Takie spółki mogą zostać rozwiązane bez przeprowadzania likwidacji i wygląda na to, że zakres planowanych zmian nie obejmuje tych przypadków.

01.12.2020

Opodatkowanie gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej cały czas pełne wątpliwości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rozumienie pojęcia zajęcia gruntów na prowadzenie działalności stanowi od lat jeden z najważniejszych obszarów spornych na gruncie podatku od nieruchomości. W ostatnim czasie NSA wydał orzeczenie, które powinno stanowić wyznacznik w zakresie tego, jakie okoliczności sprawy pozwalają na stwierdzenie, iż grunt jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

30.11.2020

Prof. Mariański: Przepisy o fundacjach rodzinnych są niezbędne

Prawo rodzinne Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Powołanie fundacji rodzinnej będzie korzystne dla wszystkich firm planujących transfery pokoleniowe. Fundacja ma chronić majątek rodzinny. Nie może być jednak wykorzystywana do obejścia przepisów prawa spadkowego czy też unikania opodatkowania. Założenia zawierają jednak pewne wady – tłumaczy prof. Adam Mariański,

30.11.2020

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.

17.11.2020

Rozliczanie podatku u źródła cały czas pełne problemów

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

O ile polski ustawodawca samodzielnie ustala zakres podatku u źródła w Polsce, to zakres ten w znakomitej większości przypadków nie jest ostateczny. Modyfikują go bowiem zarówno unijne dyrektywy, jak i umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - tłumaczy dr Błażej Kuźniacki.

17.11.2020

Koronawirus znacząco zmienia rynek biegłych rewidentów

Rachunkowość Finanse

Pandemia spowoduje w niedługim czasie wzrost cen usług biegłych rewidentów. Ma to związek ze wzrostem nakładów inwestycyjnych na technologie czy szkolenia. Przyspieszy też konsolidacje na rynku usług audytorskich, a także cyfryzację pracy audytorów – mówi Prawo.pl Bartłomiej Kurylak, biegły rewident, partner i współzałożyciel sieci firm audytorskich Polska Grupa Audytorska.

16.11.2020

Trudniej zawiesić postępowanie - organy podatkowe przyspieszą

CIT VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Sąd administracyjny może kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystywania przepisu pozwalającego na zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązania podatkowego - stwierdził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny. To wyroki, które tę praktykę organów skarbowych ograniczają w sposób radykalny - twierdzi adwokat dr Łukasz Pilarczyk.

13.11.2020

Jak dokonać prawidłowego importu środków ochrony przed koronawirusem

Rachunkowość Doradca podatkowy Koronawirus

W ostatnim czasie wiele firm dostrzegło szansę dla siebie, aby jak najszybciej wykorzystać rynek popytu i rozpoczęło nerwowe poszukiwania środków ochrony indywidualnej, a potem ich szybki import spoza terenu UE. Niestety specyfika produktów oraz rynek, na którym towar kupujemy, obarczony jest wieloma skomplikowanymi procedurami – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

05.11.2020

Problem beneficjentów rzeczywistych cały czas aktualny

CIT Spółki Compliance Poprawmy prawo

Jeżeli firma nie wykonywała obowiązków w czasie, gdy posiadała status instytucji obowiązanej, to w przypadku kontroli uprawnionego organu nie jest wykluczone, że będzie podlegać karze administracyjnej za niedopełnienie obowiązków ustawowych. Problem jednak w tym, że przepisy w tym zakresie cały czas są pełne wątpliwości – piszą eksperci KPMG w Polsce.

04.11.2020

„Bezpieczna przystań” w cenach transferowych – czy aby na pewno bezpieczna?

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Obszar transakcji dokonywanych przez podmioty powiązane w myśl przepisów o cenach transferowych (ang. transfer pricing), jest jednym z najbardziej dynamicznych i podatnych na zmiany w polskim prawie podatkowym. Z kolei do najczęstszych tego typu transakcji należą bez wątpienia pożyczki oraz odpowiednio kredyty i emisje obligacji udzielane wzajemnie przez podmioty – pisze Radosław Chudy z GWW.

03.11.2020

Tomasz Michalik: Unijny Trybunał ratunkiem dla polskich podatników

VAT Prawo europejskie

Oczywistym powodem tworzenia i utrzymywania rozwiązań niezgodnych z dyrektywą są przypadki, w których ustawodawca chce ograniczyć określone uprawnienia podatnika. Może on jednak wybrać, czy zastosuje w konkretnym przypadku bezpośrednio regulacje unijne, czy niezgodne z nimi przepisy krajowy – tłumaczy Tomasz Michalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

03.11.2020

Potrzebna nowa definicja komplementariusza

CIT PIT Doradca podatkowy

Siedem lat temu, będąc badaczem naukowym Uniwersytetu w Oslo, zainspirowałem się reformą prawa handlowego przeprowadzoną w Norwegii w 1985 r. Dzisiaj wnioski cały czas są aktualne. Sejm zdecydował właśnie, że spółki komandytowe będą płacić CIT. Definicja komplementariusza wymaga jednak całkowitej zmiany – pisze dr Błażej Kuźniacki z Uczelni Łazarskiego.

30.10.2020

Nowe uprawnienia urzędników i ograniczenia praw podatników

Ordynacja Doradca podatkowy

Projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw z 5 października 2020 r. jest już na etapie uzgodnień sejmowych. Dokument zawiera szereg zmian dotyczących w szczególności zwiększenia uprawnień urzędników skarbowych – pisze Oskar Wala, menadżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

29.10.2020