Państwa coraz bardziej interesują się gospodarką cyfrową

Finanse Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Komisja Europejska pracuje nad przepisami dotyczącymi gospodarki cyfrowej. Akt o rynkach cyfrowych wprowadzi do europejskiego systemu prawnego kategorię tzw. strażników dostępu, kontrolujących dostęp do informacji i usług. Za naruszenie przepisów będą groziły surowe kary - nawet 10 proc. całkowitego rocznego obrotu przedsiębiorstwa na świecie – pisze Paweł Uściński.

12.04.2021

Isański: Zamiast sądów i dobrego orzecznictwa mamy biurokrację

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Czy w rzeczywistości sądownictwo administracyjne jest w dobrym stanie? Odpowiedź jest szalenie ważna, ponieważ to najważniejszy sąd dla obywateli, który chroni ich praw przed nadużywającymi swych uprawnień urzędnikami. Obywatel do obrony swych praw ma tylko sąd – mówi Marek Isański. Jego wątpliwości nie osłabia fakt, że sądy administracyjne uchylają około 30 proc. zaskarżonych decyzji.

06.04.2021

Prof. Dowgier: Wyrok TK w zakresie podatku od nieruchomości to żadna rewolucja

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Nie jest prawdą, że po wyroku TK nieruchomości, które aktualnie nie są faktycznie wykorzystywane do biznesu, będą podlegały opodatkowaniu niższą stawką. W uzasadnieniu orzeczenia wprost wskazano, że związek z działalnością gospodarczą może mieć charakter faktyczny lub potencjalny. Ta potencjalność jest kluczowa – tłumaczy dr hab. Rafał Dowgier, prof. Uniwersytetu w Białymstoku.

02.04.2021

Firmy muszą sprawdzać transakcje swoich klientów

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Kolejne nowelizacje ustaw podatkowych sukcesywnie przerzucają na podatników obowiązki w zakresie weryfikacji statusu podatkowego kontrahentów. Należyta staranność w doborze kooperantów wymagana jest już nie tylko w obszarze podatku VAT, ale też coraz szerzej wchodzi na „salony” podatków dochodowych - pisze Izabela Wiewiórka z kancelarii Wolf Theiss.

01.04.2021

Nie wszystkie nieruchomości przedsiębiorcy są związane z działalnością gospodarczą

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Dorobek orzeczniczy Trybunału Konstytucyjnego od wielu lat kształtuje zasady regulujące podatek od nieruchomości w nie mniejszym stopniu niż ustawodawca. Najnowszy wyrok TK wpisuje się w tę tradycję, dając wielu podatnikom szansę na istotne ograniczenie ponoszonych obciążeń podatkowych – pisze dr Adam Kałążny z Deloitte.

29.03.2021

Projekt przepisów o fundacji rodzinnej wymaga doprecyzowania

Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przewagą podatkową polskiej fundacji rodzinnej nad zagraniczną może być to, że osoby najbliższe będą zwolnione z podatku od spadków i darowizn, jeżeli przedmiotem świadczenia na ich rzecz będzie mienie wniesione do fundacji przez fundatora. Nie jest jednak jasne, czy ze zwolnienia korzystać będzie majątek nabyty przez fundację w trakcie jej trwania – pisze Aldona Leszczyńska-Mikulska z GWW.

25.03.2021

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur – kolejne narzędzia e-kontroli?

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

E-faktura i Centralny Rejestr Faktur to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i jak zapewnia Ministerstwo Finansów zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń. Jakie skutki będzie miało wprowadzenie rejestru oraz nowych e-faktur – pisze Iwona Biernat-Baran, doradca podatkowy.

23.03.2021

Prof. Modzelewski: PIT dyskryminuje większość podatników

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Generalna koncepcja podatku dochodowego od osób fizycznych dyskryminuje systemowo większość podatników, którzy osiągają przychody z pracy, rent i emerytury. Opodatkowuje się również koszty uzyskania tych przychodów, faworyzując tych podatników, dla których jest to rzeczywisty podatek dochodowy. Dzięki temu jest on jednak wyjątkowo efektywny fiskalnie – pisze prof. Witold Modzelewski.

22.03.2021

MF szykuje duże zmiany w raportowaniu JPK_V7

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Resort finansów ogłosił w środę projekt zmian w raportowaniu VAT. Nowelizacja ma celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do wyjaśnień prezentowanych przez MF w „pytaniach i odpowiedziach” do pliku JPK_VAT z deklaracją oraz w interpretacjach przedstawianych przez szefa Krajowej Informacji Skarbowej – pisze Krzysztof Czekaj z GWW.

18.03.2021

Podwyżka akcyzy na piwo to wyrok na polskie małe browary

Akcyza Rachunkowość

W ostatnim czasie powróciła dyskusja na temat kolejnych planowanych podwyżek akcyzy. Tym razem miało chodzić o podwyżkę stawek akcyzy na piwo, która w zamyśle miałaby być zrównana ze stawkami akcyzy dla mocniejszych wyrobów spirytusowych. Czy pomysł wprowadzenia wyższych stawek akcyzy na wyroby browarnicze ma sens – piszą eksperci kancelarii Ożóg Tomczykowski.

16.03.2021

Posiedzenia niejawne w sądzie administracyjnym nie zawsze gwarantują ochronę praw podatnika

Prawnicy Ordynacja PIT Doradca podatkowy

W związku z epidemią COVID-19 za racjonalne uznać należy działania kierownictwa sądu administracyjnego, podejmowane w trosce o zdrowie sędziów i pracowników sądu. Skierowanie spraw na posiedzenia niejawne jest dopuszczalne, ale nie wbrew wyraźnie wyrażonej woli stron postępowania – piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski.

15.03.2021

Dokumentowanie transakcji z firmami z rajów podatkowych pełne niejasności

CIT Podatki międzynarodowe

Wprowadzony od 1 stycznia 2021 roku przepis przewidujący obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych dla transakcji, w przypadku których rzeczywistym właścicielem jest podmiot z „raju podatkowego” budzi bardzo duże kontrowersje. Prawdopodobnie dlatego Ministerstwo Finansów wydało projekt objaśnień podatkowych – pisze Piotr Prokocki, doradca podatkowy i radca prawny.

12.03.2021

Strategia podatkowa - nowe obowiązki informacyjne i zagrożenia dla tajemnicy przedsiębiorstwa

CIT PIT Doradca podatkowy Spółki

Ujawniać czy nie ujawniać? To pytanie z pewnością będzie stawiało sobie wiele spółek pod koniec roku 2021. Przepisy CIT, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. nakazują „dużym” podmiotom oraz podatkowym grupom kapitałowym podanie do publicznej wiadomości szeregu danych w ramach tzw. strategii podatkowej – pisze Magdalena Olszewska, doradca podatkowy.

09.03.2021

Nowe ograniczenie w rozliczaniu strat podatkowych

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2021 roku zasada odliczania strat doznała istotnego ograniczenia w odniesieniu do podatników podejmujących niektóre działania restrukturyzacyjne. Jest to kolejny przykład wprowadzania regulacji, których celem jest walka z unikaniem opodatkowania – piszą eksperci Enodo Advisors.

08.03.2021

Planowana opłata reklamowa to jeszcze nie podatek cyfrowy

Ordynacja Podatki międzynarodowe Prawo europejskie

Polska opłata reklamowa w projektowanym kształcie miałaby dotyczyć podmiotów świadczących usługi reklamowe zarówno na rynku tradycyjnym, jak i na rynku internetowym. Unia Europejska równolegle pracuje jednak nad podatkiem cyfrowym. Czy polscy przedsiębiorcy zapłacą więc dwa dodatkowe podatki – zastanawia się Paweł Uściński, prawnik.

26.02.2021

Zmiany w prawie dokładają obowiązków księgowym

Ordynacja VAT Rachunkowość

Pakiet Slim VAT obowiązuje, ale w kategoriach „slim” to możemy mówić aktualnie o czasie pracy właścicieli biur rachunkowych. Z całą pewnością go przybyło. Znowelizowane uregulowania dotyczące faktur korygujących wprowadziły i przedsiębiorców, i księgowych w stan konsternacji. Przedsiębiorcy, zamiast prowadzić biznes, muszą analizować przepisy – twierdzą Edyta Zaniewicz i Janina Gajewska.

26.02.2021

Interpretacja w sprawie kart paliwowych nie rozwiązuje żadnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Interpretacja jest napisana w sposób chaotyczny, gdyż Ministerstwo Finansów wskazuje w warunkach odbiorcę, ale nie wskazuje o którego odbiorcę chodzi. Nie wyjaśnia także, jak w poszczególnych modelach biznesowych należy podchodzić do kwestii kart paliwowych. Nie wiadomo też, co robić, gdy kartami paliwowymi płacone są inne niż paliwo produkty – pisze Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy.

23.02.2021

Więcej czasu potrzeba także na złożenie schematów podatkowych

CIT Rachunkowość

Ministerstwo Finansów zapowiada przesunięcie terminu na złożenie CIT-8. Zamiast do końca marca firmy będą miały czas do 30 czerwca 2021 roku. Jednocześnie wydłużony powinien jednak zostać także czas na złożenie formularza MDR-3 dotyczącego schematów podatkowych – piszą eksperci kancelarii GWW.

19.02.2021

Agencja celna nie uniknie odpowiedzialności

Doradca podatkowy Finanse Transport

Polscy przedsiębiorcy, którzy dokonują obrotu towarowego z zagranicą są obowiązani zgłosić towar do procedury celnej. Najczęściej są do tego przygotowani - mają wybranego pośrednika (agencję celną), który dokona za nich formalności przed organami celno-skarbowymi. Pytanie tylko, czy zawsze wiedzą, jaki rodzaj współpracy podjąć i czy… nie jest im on narzucany – pisze dr Izabella Tymińska, ekspert celny.

19.02.2021

Podatek od urządzeń technicznych posiadających części budowlane wciąż budzi wątpliwości

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy

Orzecznictwo dotyczące podatku od nieruchomości od urządzeń technicznych nie jest jednolite. Szczególnie ostatnie wyroki odbiegają od wypracowanego przez lata stanowiska. W praktyce w stosunku do takich samych lub bardzo podobnych obiektów możliwe jest wyróżnienie dwóch, przeciwstawnych linii orzeczniczych – pisze Patrycja Pazik z Deloitte.

10.02.2021