Stwierdzenie nieważności decyzji. Prawo czy fasada?

Ordynacja Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Każdy obywatel ma zagwarantowane konstytucyjnie prawo własności. Wszyscy jesteśmy zobowiązany do zapłaty podatku, ale tylko takiego, który wynika z ustawy. Dlatego podatnik ma wiele możliwości zaskarżenia czy wzruszenia niezgodnej z prawem decyzji. Żadna z tych możliwości nie może być pozorna ani fasadowa – pisze Marek Isański

30.01.2020

Bezpośredniość związku ponoszonych kosztów cały czas problematyczna

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pomimo dwuletniej praktyki obowiązywania regulacji art. 15e ustawy o CIT w dalszym ciągu wątpliwa pozostaje kwestia wykładni pojęcia „bezpośredniości związku”. Organy podatkowe traktują to jako tarczę przed sztucznym zaniżaniem podstawy opodatkowania. Jednak ich stanowisko rodzi wiele kontrowersji i prowadzi do sporów – piszą eksperci z kancelarii GWW.

27.01.2020

Sądy powinny badać wszczynanie postępowań karnych skarbowych

Prawo karne Prawnicy Ordynacja Doradca podatkowy

W sprawach, w których interweniowaliśmy, sąd karny prawomocnie stwierdził brak podstaw do wszczęcia postępowania karnego skarbowego. Takie wszczęcia nie mogły wywoływać żadnych skutków prawnych. W demokratycznym państwie prawa administracja nie może czerpać korzyści z tego, że sama łamie przepisy – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

13.01.2020

Sędziowie administracyjni mogą być rzecznikami praw podatników

Prawnicy Ordynacja Wymiar sprawiedliwości Doradca podatkowy

Znaczenie ustanowienia najpierw NSA w czasie początku końca PRL, a potem w miarę rosnących potrzeb wojewódzkich sądów administracyjnych, jest nadal wielce niedoceniane - piszą Marek Isański i Tomasz Kozłowski z Fundacji Praw Podatnika. I dodają, w kontekście debaty o potrzebie powołania rzecznika podatników, że sądy administracyjne doskonale spełniają tę rolę.

20.12.2019

Kontrola to podstawowe narzędzie aparatu państwowego

Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Koncepcja strategii organów podatkowych zapewnia ochronę interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa. Dlatego też kontrola jest jednym z kluczowych narzędzi aparatu państwowego do weryfikacji poprawności rozliczeń podatkowych. Dochody z VAT stanowią wiodącą pozycję w budżecie, dlatego też monitoring i badanie prawidłowości jest uzasadnione – pisze Jolanta Nowicka z PKF Consult.

11.12.2019

PIT od sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku i darowiźnie to nieporozumienie

PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Żaden inny podatek nie budzi takich nieporozumień, a wręcz zdumienia, podczas gdy wykładnia przepisu jest prosta. Jak to więc możliwe, że sądy administracyjne przez dwanaście lat nie skorygowały ewidentnych błędów? Do Trybunału Konstytucyjnego trafił zaś w istocie nie przepis, lecz jego karykaturalne stosowanie – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

03.12.2019

Interpretacje indywidualne to dziś nie najlepszej jakości kopia oryginału

Ordynacja Doradca podatkowy

Nie ma alternatywy dla urzędowej interpretacji przepisów podatkowych. Hipotetycznie taką alternatywą mogłyby być interpretacje prawa podatkowego sporządzane przez autoryzowanych doradców podatkowych, ale współcześnie, w Polsce, w istniejącej kulturze prawnej, jest to raczej opowieść z innej planety ‒ mówi prof. dr hab. Bogumił Brzeziński.

29.11.2019

Wykrycie celowych manipulacji danymi w sprawozdaniu finansowym nie jest proste

Rachunkowość Prawo gospodarcze

Wykrywanie manipulacji w sprawozdaniach finansowych spowodowanych oszustwem stanowi obecnie dla audytorów największe wyzwanie. Kategorii oszustw jest wiele. Biegłego rewidenta interesują przede wszystkim te, które mogą mieć istotny wpływ na sprawozdanie finansowe – mówi Krzysztof Burnos, biegły rewident.

27.11.2019

Na naprawę błędów (w prawie podatkowym) nigdy nie jest za późno

Ordynacja Doradca podatkowy

Projekt nowej ordynacji podatkowej został już definitywnie wyrzucony do kosza. Przez długi jeszcze czas będzie obowiązywała „stara”. Nie da się, więc „zamieść pod dywan” konsekwencji błędnej wykładni jej przepisów, posługując się argumentem, że już zaraz będzie nowa, lepsza – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

25.11.2019

Czy w Polsce tax morale to salto mortale?

Ordynacja Doradca podatkowy

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów w sprawie tzw. moralności podatkowej. Co ją buduje i co motywuje do płacenia podatków? Co wpływa na obniżenie „tax morale” i ucieczkę przed opodatkowaniem w danym kraju? Dyskusja bardzo aktualna i potrzebna – pisze Monika Lewandowska z firmy doradczej CRIDO.

22.11.2019

Prof. Morawski: Wiążące informacje mają być lepsze od dotychczasowych interpretacji

Ordynacja VAT

Wiążąca informacja stawkowa to taka interpretacja plus: będzie wiążąca dla organu w przeciwieństwie dla zwykłej interpretacji indywidualnej. W stosunku do tej ostatniej organom trudniej będzie też zakwestionować stan faktyczny ‒ mówi dr hab. Wojciech Morawski, prof. UMK, kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych UMK w Toruniu.

21.11.2019

Czy sąd administracyjny powinien wyznaczać rozprawy poza kolejnością

Ordynacja Doradca podatkowy

Długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy przez sąd administracyjny jest faktem. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa, a konstytucja gwarantuje prawo do kontroli sądowej bez zbędnej zwłoki. Czy są sytuacje, że sąd może, a nawet powinien, rozpoznawać bezzwłocznie, poza kolejnością – pisze Marek Isański, prezes Fundacji Praw Podatnika.

05.11.2019

MF: Zaproponujemy całkowicie nowe podejście do podatków dochodowych

CIT

Teza, że wzrost wpływów z CIT jest głównie konsekwencją programu 500+, nie znajduje odzwierciedlenia w danych podatkowych. 60-proc. wzrost dochodów z CIT nie sposób wyjaśnić głównie konsumpcją. Tempo wzrostu wpływów z CIT było ponad dwukrotnie wyższe niż wzrost PKB – mówi Maciej Żukowski, dyrektor w Ministerstwie Finansów.

30.10.2019

Brexit zmieni sposób rozliczania VAT

VAT Brexit

Bez względu na to, kiedy i czy zostaną wypracowane jakieś uzgodnienia przejściowe, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest przesądzone. Oznacza to, że ostatecznie zostanie ona „państwem trzecim” w rozumieniu przepisów o VAT. Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców najistotniejsza będzie zmiana sposobu opodatkowania transakcji towarowych – pisze Michał Szczech z RSM Poland.

25.10.2019

Dr hab. Hońko: Podatki są ważną częścią pracy księgowych, ale nie jedyną

Rachunkowość Doradca podatkowy

Doradztwem podatkowym nie jest tylko rzetelne prowadzenie ksiąg zgodnie z prawem ani informowanie o zmianach przepisów. Gdyby tak było, szkolenia mogliby prowadzić jedynie doradcy podatkowi. Trudno też oczekiwać, że księgowi będą prosić o opinię doradców w każdej sprawie – twierdzi dr hab. Stanisław Hońko

25.10.2019

Rozstrzyganie sporów i współpraca z fiskusem po nowemu

Ordynacja

Ustawa o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych tzw. ustawa DRM została przyjęta przez Senat 18 października. Wprowadza ona nowe procedury rozstrzygania sporów, reguluje zagadnienia dotyczące uprzednich porozumień cenowych, jak również nawiązuje do nowego mechanizmu współpracy z fiskusem – pisze Katarzyna Darska z KPMG w Polsce.

22.10.2019

Prof. Siwik: Procedury są wystarczające, by ścigać nawet ministra finansów

Ordynacja Doradca podatkowy

Organy ścigania takie jak policja, prokuratura i urzędy celno-skarbowe mają obowiązek, z urzędu, ścigać przestępstwa kryminalne, karno-gospodarcze i skarbowe. Urzędnicy, którzy tego nie robią, sami popełniają przestępstwo ‒ mówi prof. dr hab. Zygfryd Siwik, emerytowany nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim

21.10.2019

Nie każdy może być stroną w postępowaniu podatkowym

Ordynacja

Przepisy wskazują na zamknięty katalog podmiotów, które mogą być stroną w postępowaniu podatkowym. Może to być m.in. podatnik, płatnik, ich następca prawny, jak również osoba trzecia, która - mając na względzie swój interes prawny - żąda działań organu podatkowego, której czynność ta dotyczy lub której interesu prawnego działanie organu się odnosi

16.10.2019

Burnos: Audytorzy banków muszą być teraz szczególnie uważni

Rachunkowość

Sprawozdania finansowe banków powinny zawierać noty informujące o przyjętych przez zarząd założeniach i zastosowanych metodach wycen dla aktywów i rezerw związanych z kredytami frankowymi. Z perspektywy dobrych praktyk ważne jest również zaangażowanie komitetów audytu oraz zarządów w ten proces – mówi Prawo.pl Krzysztof Burnos, biegły rewident.

15.10.2019