Polski Ład to wciąż zbiór różnego rodzaju zapowiedzi medialnych i prezentacji przedstawianych przez rząd. Nie mamy natomiast z zbyt wielu konkretów i tak naprawdę nikt jeszcze nie wie czy i w jakim zakresie nowe regulacje wejdą w życie. Opierając się natomiast na zapowiedziach medialnych możemy stwierdzić, że zmiany dotkną przede wszystkim przedsiębiorców i to tych, którzy generują wyższe przychody.

Czytaj w LEX: Polski Ład - zmiany w podatkach >

 

Skutki podatkowe zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej

W tym zakresie na pierwszy plan wysuwają się oczywiście zmiany w zakresie składki zdrowotnej, która zgodnie z planowanymi zmianami miałaby zostać podwyższona (będzie liczona od dochodu a nie w formie zryczałtowanej) oraz nie będzie odliczana od podatki.

Taka konstrukcja składki zdrowotnej to nic innego jak realna podwyżka podatków. Nie powinno więc nikogo dziwić, że podatnicy, a w szczególności podatnicy – przedsiębiorcy zastanawiają się nad reorganizacją swoich biznesów, a przede wszystkim nad zmianami w formach opodatkowania, tak aby zmiany dotykały ich w jak najmniejszym stopniu.

Zobacz w LEX: Kalkulator przedsiębiorcy - Polski Ład >

 

Opcje do wyboru – różne formy opodatkowania

W tym miejscu należy podkreślić, że polskie przepisy dają nam co najmniej kilka opcji wyboru alternatywnych form prowadzenia działalności oraz alternatywnych form opodatkowania, poczynając od możliwości założenia spółki z o.o. (z 9-proc. CIT) poprzez formy zryczałtowane, aż po kartę podatkową.

Jedną z opcji, która zdecydowanie wymaga w tym kontekście rozważenia jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku ryczałtu, zasady opodatkowania są o tyle proste, że podatku nie płacimy od dochodu, ale od przychodu. W konsekwencji czego, znika nam cały aspekt kosztów podatkowych i dla podmiotów, które nie generują zbyt dużej ilości kosztów, ryczałt może okazać się rozwiązaniem optymalnym.

Zobacz procedurę w LEX: Wybór opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych >

Dużym plusem ryczałtu są również stawki podatkowe, które uzależnione są od charakteru czynności, które wykonujemy i mogą wahać się od 3 proc. dla handlu i gastronomii do 17 proc. dla tzw. wolnych zawodów. 

Zobacz również: Premier zachęca przedsiębiorców do przechodzenia na ryczałt, ale to nie zawsze korzystne >>

Zdaje się, że polski rząd już wybrał „za przedsiębiorców”, wskazując że pożądaną formą opodatkowania powinien być właśnie ryczałt i tworząc nowe zachęty, w tym dotyczące obniżenia stawek podatkowych, w tym dwóch stawek, które są najczęściej spotykane, tj. stawki 17 proc. (która ma zostać obniżona do 14 proc.) oraz stawki 15 proc. dla tzw. twórców (która ma zostać obniżona do 12 proc.).

Czytaj w LEX: Ewidencje oraz dokumentacja w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych >

 

Która forma najbardziej opłacalna?

Powstaje więc pytanie, czy faktycznie ryczałt nie będzie najbardziej opłacalny i nie powinniśmy już zacząć zastanawiać się nad wyborem właśnie tej formy opodatkowania?

Otóż nie do końca, albowiem diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach… W tym kontekście należy jeszcze raz zaznaczyć, że właściwie do końca nie wiemy, jak ostatecznie będą wyglądały zmiany podatkowe wprowadzone Polskim Ładem, a co za tym idzie, nie wiemy czy ryczałt będzie nam się w danym konkretnym przypadku opłacał.

Po drugie, każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy, a ostateczna wysokość podatku jest zawsze uzależniona od wielu czynników, takich jak chociażby charakter prowadzonej działalności, jej skala, wysokość osiąganych przychodów, czy wreszcie poziom zyskowności, a więc również rozmiar kosztów podatkowych.

Czytaj w LEX: Odliczenia od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - wykazywanie w dokumentacji podatkowej >

Po trzecie i chyba najważniejsze, nie wiemy jeszcze w jaki sposób będzie skonstruowana składka zdrowotna przy ryczałcie, albowiem jeżeli okaże się, że będzie ona liczona od przychodów, to możemy wpaść w pułapkę, a której co prawda stawka podatkowa będzie stosunkowo niska, a sposób opodatkowania prosty, natomiast wysokość składki zdrowotnej spowoduje realny i znaczący wzrost obciążeń publicznoprawnych (realnie o ok. 9 proc., a więc w przypadku nawet obniżonej stawki dla wolnych zawodów efektywna stawka podatkowa wyniosłaby 23 proc.).

 


Wszystkie opisane powyżej aspekty prowadzą do jednego zasadniczego wniosku, a mianowicie, że niestety jest jeszcze zbyt wcześnie na podejmowanie jakichkolwiek wiążących decyzji odnośnie formy prowadzenia działalności oraz sposobu jej opodatkowania w nowej rzeczywistości podatkowej, która ma nadejść w 2022 r.

Zobacz w LEX: Kalendarz najważniejszych zmian w podatkach w 2021 r. >

Dopiero jak zobaczymy ustawy wprowadzające Polski Ład, będziemy mogli świadomie określić wysokość naszych obciążeń podatkowych dla każdej z form opodatkowania i odpowiedzieć sobie na pytanie, które z rozwiązań będzie dla nas najlepsze. Musimy natomiast pamiętać, że przepisy podatkowe są tworzone w taki sposób, aby budżet państwa nie ucierpiał, więc na pewno będzie czekało na nas dużo pułapek podatkowych.

Marcin Zarzycki, doradca podatkowy, partner zarządzający w LTCA