Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w polskim KPO

Finanse publiczne Finanse

Komisja Europejska zaakceptowała we wtorek zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), które polski rząd wysłał do Brukseli 30 kwietnia. Polska wnioskowała m.in. o rezygnację z nałożenia opłat za rejestrację samochodów spalinowych w zamian za dofinansowanie pojazdów elektrycznych. Zmiany w polskim KPO muszą jeszcze zaakceptować kraje członkowskie, które mają na to cztery tygodnie.

02.07.2024

Ekologiczna energia może być droższa przez podatek

Podatki i opłaty lokalne Doradca podatkowy

Właściciele elektrowni fotowoltaicznych mają od 2025 r. płacić podatek zarówno od konstrukcji wsporczej, jak i paneli fotowoltaicznych, co oznacza duży wzrost obciążeń. Mimo iż projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie wskazuje tego wprost, to zostawia furtkę dla organów podatkowych. Przedsiębiorcy ostrzegają, że podwyżka podatku może przełożyć się na wzrost cen ekologicznej energii.

01.07.2024

Upominki dla pracowników to darowizna, czyli bez PIT

PIT Podatek od spadków i darowizn

Otrzymanie upominków od pracodawcy nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym ze strony pracownika. Celem obdarowania jest motywowanie do bardziej efektywnego wykonywania przez danego pracownika przydzielonych mu obowiązków poprzez celebrowanie ważnych dla niego okazji. Takie uzyskanie korzyści majątkowej mieszczącej się w definicji przychodu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w PIT, a stanowi nic innego jak darowiznę.

29.06.2024

M. Jaworska: Jakie dane o sprzedających w internecie pozna skarbówka

PIT Doradca podatkowy RODO Prawo europejskie

Przepisy wdrażające od 1 lipca dyrektywę DAC7 wprowadzają limity graniczne, po przekroczeniu których platformy internetowe będą raportowały organom podatkowym dane wybranych sprzedawców. Nie wprowadzają nowych podatków, ale dostarczą dodatkowych informacji do jeszcze skuteczniejszego typowania do kontroli – mówi Magdalena Jaworska, doradczyni podatkowa, partnerka w Quidea.

28.06.2024

Nie będzie dodatkowego PCC dla flipperów - Sejm odrzucił projekt

Nieruchomości PCC

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt tzw. ustawy antyflipperskiej autorstwa Lewicy. Posłowie chcieli wprowadzenia dodatkowego podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku sprzedaży mieszkań w krótkim okresie czasu od ich zakupu. Celem miało być opodatkowanie flippowania mieszkań, czyli zakupu w niskiej cenie i szybkiej sprzedaży z zyskiem, by taka działalność przestała być opłacalna. Jednak eksperci ostrzegali ostrzegali, że uderzy to w kupujących, nie w spekulantów.

28.06.2024

Nowe obowiązki podatkowe oznaczają wysokie koszty

CIT VAT Rachunkowość KSeF

Mimo iż obowiązek wdrożenia KSeF został odsunięty o niemal dwa lata, a prace nad nim ostatnio spowolniły, przedsiębiorcy muszą przygotować się na wdrożenie od 2025 r. innych istotnych zmian: w tym JPK CIT i globalnego podatku minimalnego. Wszystkie te zmiany będą wymagać dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz często poniesienia wysokich wydatków. Muszą też inwestować w utrzymanie dotychczasowych prac wdrażających KSeF.

27.06.2024

Fiskus chce podatku od dopłat do prądu

CIT

Skarbówka twierdzi jednolicie, że spółki energochłonne otrzymujące wsparcie z rządowego programu pomocowego, mające zrekompensować im wzrost cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, powinny zapłacić CIT. Sprawa nie jest jednak przesądzona, bo firmy, które zaskarżyły niekorzystną interpretację, wygrywają w wojewódzkich sądach administracyjnych. Na rozstrzygnięcie przed NSA trzeba będzie jednak poczekać prawdopodobnie co najmniej do 2025 roku.

26.06.2024

Skarbówka wystawia mandaty za brak paragonów

Ordynacja

Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła w okresie od stycznia do maja 2024 roku ponad 21 tys. nabyć sprawdzających. W 22 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. W efekcie KAS wystawiła ponad 4 tys. mandatów karnych na łączną kwotę 6,8 mln zł. Skarbówka zachęca podatników, by upomnieć się o paragon fiskalny i sprawdzić, czy jest prawidłowo wystawiony.

25.06.2024

MF: Dochody samorządów będą zależne od dochodów mieszkańców

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Wdrażamy system, w którym dochody Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) będą ściśle związane z tym, co wypracują mieszkańcy konkretnych samorządów. Dochody samorządów z tytułu PIT i CIT będą liczone jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, czyli inaczej niż obecnie – powiedział we wtorek na konferencji minister finansów Andrzej Domański. Według MF, "żelazną zasadą będzie obiektywność i apolityczność podziału środków".

25.06.2024

MF: Limit zwolnienia z VAT dla małych firm bez zmian

VAT Prawo europejskie

Ministerstwo Finansów nie planuje na razie podniesienia limitu podmiotowego zwolnienia z VAT dla małych firm. W Polsce wynosi on 200 tys. złotych rocznie, podczas gdy unijna dyrektywa przewiduje limit niemal dwukrotnie wyższy. Eksperci apelują o jego zwiększenie, gdyż nie odpowiada on już realiom gospodarczym. Konieczny jest też przegląd innych progów podatkowych, m.in. dotyczących najmu mieszkań czy leasingu samochodów osobowych.

24.06.2024

Po śmierci małżonka też trzeba rozliczyć się z fiskusem

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Nawet w tak smutnych okolicznościach, jak śmierć najbliższej osoby, trzeba pamiętać o obowiązkach fiskalnych. W grę mogą wchodzić dwa podatki. Wdowcy i wdowy nie zapłacą daniny od spadku, jeśli w odpowiednim czasie zgłoszą jego nabycie fiskusowi. Zdarza się jednak, że skarbówka żąda zapłaty podatku nawet po upływie terminu przedawnienia. Jeśli zaś chcą sprzedać spadkowy majątek, w niektórych przypadkach zapłacą PIT.

22.06.2024

Jak uniknąć odpowiedzialności za zaległości podatkowe małżonka

Ordynacja Doradca podatkowy

Zawarcie intercyzy wyłączy odpowiedzialność za zaległości podatkowe współmałżonka prowadzącego działalność gospodarczą, ale dopiero za te powstałe po zawarciu umowy. Jednak, nawet mimo zawarcia intercyzy, małżonek odpowiada solidarnie za zaległości podatkowe powstałe w okresie, w którym stale współdziałał z podatnikiem w wykonywaniu działalności, osiągając z niej korzyści.

21.06.2024

Księgowi znów będą mieli więcej pracy

CIT Finanse Compliance KSeF

Mimo iż początek 2024 r. był dość spokojny, prace rządu nabierają tempa, co oznacza dla przedsiębiorców i księgowych szereg zapowiadanych zmian, m.in. nowe zasady liczenia składki zdrowotnej, wakacje składkowe, czy kasowy PIT. Duzi podatnicy mają niewiele czasu na wdrożenie JPK CIT, planowanego od 2025 r. Trzeba też pamiętać o przygotowaniach do wdrożenia KSeF.

20.06.2024

Pod koniec listopada projekt rekomendacji dotyczących tempa redukcji deficytu

Projekt rekomendacji Rady UE dotyczący tempa redukcji nadmiernego deficytu, zostanie przedstawiony najprawdopodobniej pod koniec listopada br. – przekazało Ministerstwo Finansów. Komisja Europejska poinformowała właśnie, że zamierza rekomendować objęcie sześciu krajów oraz Polski procedurą nadmiernego deficytu. Decyzję podejmie w lipcu Rada Unii Europejskiej.

19.06.2024

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Finanse publiczne Finanse Prawo europejskie

W środę Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Dla kraju oznacza to konieczność przedstawienia planu działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt. Komisja objęła też procedurą pięć innych państw członkowskich: Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę i Słowację.

19.06.2024

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.

19.06.2024

Rejestracja w Polsce da zwolnienie z VAT w innych krajach UE

VAT Doradca podatkowy Prawo europejskie

Małe firmy z Polski skorzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT także w innych krajach UE. Wystarczy rejestracja w Polsce. Według ekspertów to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu mali przedsiębiorcy unikną dodatkowych kosztów i biurokracji. Muszą jednak pamiętać o dwóch limitach: unijnym wynoszącym 100 tys. euro oraz tych obowiązujących w poszczególnych państwach członkowskich.

18.06.2024

Katalog budowli w załączniku do ustawy - jest projekt ustawy

Podatki i opłaty lokalne

Do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zostaną wprowadzone definicje budowli i budynku, bez konieczności odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Lista konkretnych budowli będzie stanowiła załącznik do ustawy - zakłada projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Garaże wielostanowiskowe będą objęte taką stawką podatku, jak budynki mieszkalne. Według ekspertów, wbrew zapowiedziom MF zmiany te mogą być bardzo istotne.

17.06.2024

Nowe zasady oprocentowania nadpłat - jest projekt

Ordynacja

Oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Konstytucyjnego będzie przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych). Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, którego celem jest implementacja wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej C-322/22.

17.06.2024