Żeby świadczyć określone usługi, trzeba najpierw zainwestować w naukę i zdobyć określone kwalifikacje. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej złagodził ostatnio stanowisko i zgadza się, że początkujący przedsiębiorca może odliczyć koszty szkoleń niezbędnych do prowadzenia biznesu. Warunkiem jest jednak, by zostały poniesione w tym samym roku podatkowym, w którym którym istnieje źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

- Dobra wiadomość jest taka, że przedsiębiorca może odliczyć przynajmniej część wydatków, które poniósł przed datą rozpoczęcia działalności gospodarczej, ale niezbędnych do założenia tej działalności. Z najnowszych interpretacji wynika, że jeśli przykładowo zarejestrował działalność we wrześniu, a w kwietniu poniósł koszty szkolenia, to może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wydaje się, że dotyczy to również materiałów edukacyjnych, jak książki, publikacje branżowe czy podręczniki. Niestety, fiskus nadal nie zgadza się na odliczenie wydatków na szkolenia, które zostały poniesione w poprzednich latach - mówi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w Departamencie Podatkowym w KPMG w Polsce.

Zobacz poradnik w LEX: Klemens Dominik, Kubiesa Patrycja, Rozliczanie podatku VAT w kosztach podatkowych na przykładach>

Szkolenia niezbędne w biznesie

Najnowszym przykładem jest interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 maja 2025 r. (nr 0112-KDIL2-2.4011.364.2025.2.MM). Z pytaniem do fiskusa wystąpił przedsiębiorca, który od 27 stycznia do 7 lutego 2025 r. odbywał szkolenie z zakresu serwisowania kotłów centralnego ogrzewania i podgrzewaczy ciepłej wody użytkowej, które było związane bezpośrednio z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej w zakresie serwisowania i naprawy kotłów i podgrzewaczy. Szkolenie to miało na celu zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności do profesjonalnego świadczenia usług w tej branży.

Działalność gospodarczą założył 19 lutego, po otrzymaniu dokumentów z uprawnieniami państwowymi, które również uzyskał podczas kursu. Od tego czasu świadczy usługi zgodne z zakresem szkolenia. Za szkolenie otrzymał fakturę wystawioną na jego imię i nazwisko (przed rejestracją działalności), a wydatek ten został pokryty ze środków własnych.

Dyrektor KIS odpowiedział, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami lub źródłem przychodów i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Powołany przepis wskazuje, że przy ocenie danego wydatku przede wszystkim musi istnieć źródło przychodów. Z zasadą tą skorelowane są przepisy ustanawiające reguły potrącania wydatków w określonym czasie.

- Wydatek poniesiony na szkolenie, które było niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności gospodarczej, może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Istotny w sprawie jest również fakt, że wydatki te zostały poniesione w roku podatkowym, w którym istnieje źródło przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza - stwierdził dyrektor KIS.

Zobacz także procedurę w LEX: Ziółkowski Paweł, Koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej>

 

Nie można odliczyć kosztów z lat poprzednich

Częściowo pozytywną interpretację otrzymał też 20 maja br. (nr 0112-KDIL2-2.4011.895.2024.2.AG) prawnik odbywający w latach 2021-2023 aplikację adwokacką, której ukończenie stanowiło warunek do przystąpienia do egzaminu adwokackiego. W kwietniu 2024 r. został wpisany na listę adwokatów. Od września 2024 roku rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej w formie kancelarii adwokackiej.

Przed rozpoczęciem działalności poniósł wydatki bezpośrednio związane z uzyskaniem uprawnień zawodowych adwokata, Były to:

  1. opłata za egzamin wstępny na aplikację adwokacką na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości,
  2. opłaty roczne za pierwszy, drugi i trzeci rok aplikacji adwokackiej,
  3. obowiązkowe składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie adwokackim jako aplikant adwokacki - za trzy lata aplikacji,
  4. opłata za egzamin adwokacki na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Dyrektor KIS stwierdził, że opłata za egzamin wstępny na aplikację adwokacką, opłaty roczne za pierwszy, drugi i trzeci rok aplikacji adwokackiej oraz obowiązkowe składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie adwokackim jako aplikant adwokacki (poniesione w latach 2021-2023) nie mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej (kancelarii adwokackiej), którą mężczyzna rozpoczął we wrześniu 2024 r.

- Natomiast wydatki poniesione w roku rozpoczęcia tej działalności gospodarczej (czyli w 2024 r.), tj. obowiązkowe składki członkowskie z tytułu uczestnictwa w samorządzie adwokackim jako aplikant adwokacki oraz opłata za egzamin adwokacki na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości, mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej w dacie jej rozpoczęcia - stwierdził dyrektor KIS.

Zobacz szkolenie w LEX: Kowalski Radosław, Rozliczanie kosztów uzyskania przychodów w czasie>

Stanowisko fiskusa się zmienia

Dotychczas stanowisko fiskusa było w tej sprawie niejednolite, ale raczej negatywne. Przykładowo w interpretacji z 18 września 2018 r. (nr 115-KDIT3.4011. 329.2018.2.AK) nie zgodził się w ogóle na odliczenie kosztów szkoleń poniesionych przez rejestracją biznesu. 

Z pytaniem zwrócił się podatnik, który od września 2018 r. chciał prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą w postaci pozaszkolnych form edukacji (PKD 85.59.B, 85.51.Z). Chodzi o metodę rehabilitacji ruchowej stosowaną m.in. w celu pomocy ludziom cierpiącym na porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, zespoły bólowe o podłożu psychologicznym oraz rehabilitacji pourazowej, a także w celu doskonalenia jakości ruchu ludzi zdrowych. W latach 2014–2018 kurs treningowy, zakończony egzaminem i certyfikatem. Sam opłacił koszty kursu, które nie zostały mu w żaden sposób zwrócone ani refundowane.

Fiskus stwierdził wówczas, że podatnikowi nie przysługuje odliczenie. Wydatki związane z odbyciem czteroletniego profesjonalnego treningu i zdaniem egzaminu końcowego nie mogły (i nie mogą) obiektywnie przyczyniać się do osiągnięcia przychodu bądź też służyć zachowaniu jego źródła. To dlatego, że źródło, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, w tym czasie nie istniało.

Również w interpretacji z 19 grudnia 2022 r. (nr 0115-KDIT3.4011.769.2022.2.MJ) fiskus uznał, że wydatki poniesione przed rejestracją biznesu na aplikację adwokacją "mają charakter wydatków osobistych, związanych z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy i w konsekwencji nie można ich uznać za związane z działalnością gospodarczą".

Zobacz także poradnik w LEX: Liżewski Sławomir, Podatki jako koszt uzyskania przychodu w PIT>