Przyjrzyjmy się temu na przykładzie przedsiębiorcy, który 31 grudnia 2023 r. zlikwidował działalność gospodarczą, w której użytkował (od lipca 2020 r.) samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W lipcu 2024 r., już po likwidacji działalności gospodarczej, wykupił pojazd z leasingu operacyjnego, a następnie sprzedał go w lipcu 2024 r. Przychód rozliczył jako przychody z działalności gospodarczej w zeznaniu PIT-36 za 2024 r. Powstaje pytanie, czy przedsiębiorca może skorygować zeznanie PIT-36 za 2024 r. i uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowe opłacone po zamknięciu działalności gospodarczej (za okres od stycznia do lipca 2024 r.) oraz cenę wykupu pojazdu, skoro przychody ze sprzedaży pojazdu zostały uznane za przychody z działalności gospodarczej i rozliczone w zeznaniu PIT-36 za 2024 r.
Jak rozliczyć leasing
Przypomnijmy, że przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów (zob. art. 23a pkt 1 ustawy o PIT).
Przez podstawowy okres umowy leasingu - rozumie się czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona; w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie (zob. art. 23a pkt 2 ustawy o PIT).
Przez spłatę wartości początkowej - rozumie się faktycznie otrzymaną przez finansującego w opłatach ustalonych w umowie leasingu równowartość wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, określoną zgodnie z art. 22g ustawy o PIT, w podstawowym okresie umowy leasingu; spłaty tej nie koryguje się o kwotę wypłaconą korzystającemu, o której mowa w art. 23d albo art. 23h ustawy o PIT (zob. art. 23a pkt 7 ustawy o PIT).
Cena promocyjna: 127.2 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 119.25 zł
W przypadku umów leasingu operacyjnego, w którym korzystającym jest przedsiębiorca, należy wskazać, że stosownie do art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, jeżeli:
- umowa leasingu - została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
- suma ustalonych opłat w umowie leasingu, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.
Dodatkowo, należy wskazać, że stosownie do art. 23c ustawy o PIT, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu, o której mowa w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT, finansujący przenosi na korzystającego własność środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, będących przedmiotem tej umowy:
- przychodem ze sprzedaży środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie sprzedaży; jeżeli jednak cena ta jest niższa od hipotetycznej wartości netto środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, przychód ten określa się w wysokości wartości rynkowej według zasad określonych w art. 19 ustawy o PIT;
- kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu ze sprzedaży jest rzeczywista wartość netto.
Należy zatem stwierdzić, że jeżeli zawarta umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust. 1 ustawy o PIT warunki oraz finansujący w dniu zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ustawy o PIT, to korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu.
Uwaga: Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów opłat wynikających z umowy leasingu, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy (art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT).
Można odliczyć koszty poniesione po zamknięciu działalności
Koszty poniesione po zamknięciu działalności gospodarczej, a związane z ratami leasingowymi oraz ceną jego wykupu mogą zostać przez przedsiębiorcę uznane za koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży samochodu, jednak w takiej części w jakiej dotyczą spłaty wartości samochodu. Natomiast część odsetkowa rat nie może zostać odliczona, gdyż jest to wydatek związany z zawartą z leasingodawcą umową leasingu, a nie wydatek związany z nabyciem samochodu. Zatem raty leasingowe (za okres po likwidacji działalności gospodarczej do wykupu pojazdu) mogą zostać odliczone jedynie w takiej części, w jakiej dotyczą spłaty wartości samochodu. Takie stanowisko potwierdza też interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2025 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.302.2025.1.MG.
Autor: Marcin Szymankiewicz
Czytaj również: Czy od sprzedaży ruchomości po zamknięciu firmy trzeba płacić VAT
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.