Skarbówka łatwiej zajmie prywatny majątek podatnika

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Polski Ład zagwarantuje fiskusowi prawo do tymczasowego zajmowania ruchomości podatnika i rozporządzania nimi jak właściciel. Zajęciu – na 96 godzin – będą mogły podlegać m.in. meble, biżuteria, telefony, samochody, komputery, ale także inne ruchomości, które są własnością podatnika - również jeśli używają je inne osoby. A podatnik w tym czasie nie będzie mógł złożyć zażalenia na taką decyzję.
Krzysztof Koślicki
12.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Kary administracyjne nie zawsze uzasadnione

Ordynacja Doradca podatkowy Finanse
Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję o karze administracyjnej dla instytucji obowiązanej w zakresie niedopełnienia obowiązków z ustawy o AML. Orzeczenie WSA stanowi cenne źródło interpretacyjne przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – piszą Maciej Sawczuk i Wojciech Majkowski z KPMG w Polsce.
Maciej Sawczuk Wojciech Majkowski
11.10.2021
Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Rolnicy zarobią więcej bez podatku

Rynek i konsument PIT Polski Ład
Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział w sobotę, że rolnicy bardzo wiele swoich produktów będą mogli sprzedawać bezpośrednio. Sprzedaż do 100 tysięcy złotych rocznie ma być zwolniona z podatku dochodowego. Tymczasem rolnicy z wielu przywilejów podatkowych korzystają już teraz.
Krzysztof Koślicki
11.10.2021
Rynek i konsument PIT Polski Ład

Prowokacje skarbówki staną się legalne

Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Jeśli Polski Ład wejdzie w życie, urzędnicy będą mogli dokonywać w sklepach tzw. nabyć sprawdzających. Fiskus zyska dzięki temu nowe narzędzie do walki z szarą strefą i wyłudzeniami podatku. Towar kupiony w ramach prowokacji sprzedawca będzie musiał przyjąć z powrotem i oddać urzędnikowi pieniądze. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci karę grzywny za wykroczenie skarbowe.
Krzysztof Koślicki
11.10.2021
Prawo karne Ordynacja Polski Ład
Niepracujący emeryci otrzymujący świadczenia w wysokości od 2400 do 2600 zł to jedyna grupa osób, które najwięcej zyskają – bo co miesiąc około 180 zł - na podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, przy jednoczesnej likwidacji odliczenia od podatku składki zdrowotnej. Wszyscy inni zyskają mniej albo wcale. Ale będą i tacy, którzy z tego powodu dostaną niższe świadczenia niż obecnie.
Grażyna J. Leśniak
11.10.2021
Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład
Rząd zamierza podwyższyć podatek akcyzowy - projekt ustawy przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10% w 2022 r. i co roku o 5% w latach 2023-2027.
Monika Sewastianowicz
10.10.2021
Rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedawać bezpośrednio, a do wartości do 100 tys. zł rocznie bez podatku - zapowiedział w sobotę prezes Prawa i Sprawiedliwości, wicepremier Jarosław Kaczyński. Dodał, że by tworzyć do tego warunki, w gminach i miastach będzie obowiązek stworzenia odpowiednich targowisk. Mają być też ułatwienia w sprzedaży przez internet.
Krzysztof Sobczak
09.10.2021
PIT Małe i średnie firmy

Skarbówka pozwala nie płacić podatku od zebranych pieniędzy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Zbiórki pieniędzy za pośrednictwem portali internetowych są coraz bardziej popularne. Wciąż nie doczekały się one jednak odpowiedniej regulacji w ustawach podatkowych. W związku z tym mogą potencjalnie stwarzać problemy podatkowe dla ich beneficjentów. Na szczęście z pomocą przychodzi tutaj rozsądne i ostatnio dość liberalne podejście fiskusa.
Krzysztof Koślicki
09.10.2021
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Polska i 135 krajów wydały wspólne oświadczenie o kontynuowaniu współpracy nad wzmocnieniem międzynarodowego systemu podatkowego - poinformował w piątek resort finansów. Deklaracja ma być m.in. podstawą do stworzenia regulacji prawnych dotyczących opodatkowania cyfrowych gigantów i kolejnym krokiem w walce z rajami podatkowymi.
Grażyna J. Leśniak
08.10.2021
Finanse

Uchwała NSA wpłynie na opodatkowanie zbiorników

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
NSA 29 września podjął uchwałę, zgodnie z którą obiekt będący budowlą wymienioną w przepisach Prawa budowlanego, jeżeli posiada cechy budynku, może być opodatkowany jako budynek pod warunkiem, że jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa. Oznacza to, że silosy posiadające cechy budynku mogą zostać uznane za budowle, jeżeli ich cechą wyróżniającą jest np. pojemność, a nie powierzchnia użytkow.
Daniel Panek
08.10.2021
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy
Najnowsze interpretacje podatkowe potwierdzają możliwość zastosowania zwolnienia z podatku dochodowego do całej kwoty wydatkowanej na zakup nowej nieruchomości wraz z miejscem postojowym. Prawo to zależy jednak od tego, czy miejsce postojowe jest przynależne do lokalu mieszkalnego.
Krzysztof Kaźmierski
08.10.2021
Domowe finanse PIT

Złożenie korekty deklaracji podatkowej nie uchroni przed karą

Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
Przy okazji reformy podatków dochodowych w Polskim Ładzie resort finansów postanowił także zmienić przepisy dotyczące kar z kodeksu karnego skarbowego. Przyjęte przez Sejm zmiany spowodują, że niemożliwe stanie się uniknięcie kar za nieprawidłowe rozliczenia po złożeniu korekty deklaracji, w sytuacji gdy urząd rozpocznie już postępowanie przygotowawcze.
Krzysztof Koślicki
08.10.2021
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy Polski Ład
W styczniu przyszłego roku zacznie działać Krajowy System e-Faktur. Resort finansów zaprosił właśnie do jego testowania podmioty, które zajmują się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Korzystanie z nowego systemu od 2023 roku ma być obowiązkowe.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość
Ministerstwo Finansów przypomniało w czwartek, że od 1 października obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-26. Muszą go stosować podatnicy VAT, którzy zamierzają odliczać cały podatek od paliwa i wydatków związanych z samochodami używanymi z ramach działalności gospodarczej.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
VAT Rachunkowość
W dniach 13 i 14 października odbędzie się już XXII edycja Dorocznej Konferencji Audytingu. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania będzie „Jakość usług biegłego rewidenta w interesie publicznym”. Ruszyły już zapisy. Udział w konferencji jest bezpłatny i zalicza biegłym rewidentom 14 godzin samokształcenia.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
Rachunkowość Finanse
Pierwsza wersja Polskiego Ładu zakładała, że od 2022 roku konsekwencje nielegalnego zatrudniania przejdą na nieuczciwych pracodawców. Sejm zdecydował jednak, że pracownik nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji także „wstecz”. Pracownicy będą mogli więc ujawniać, że byli zatrudnieni na czarno w 2021 roku i w latach wcześniejszych. Dzięki temu nie zapłacą podatku.
Krzysztof Koślicki
07.10.2021
Ordynacja PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Działania podejmowane przez członków zarządu mogą ich narazić na ryzyko poniesienia dotkliwej odpowiedzialności. Odpowiadają bowiem nie tylko za bieżące funkcjonowanie kierowanego przez siebie podmiotu. Przepisy prawa przewidują, że w razie bezskutecznej egzekucji wobec spółki odpowiadają swoim majątkiem za jej zobowiązania wobec wierzycieli i zaległości podatkowe.
Dorian Lesner
07.10.2021
Spółki Prawo gospodarcze

MF wyróżniło największych podatników CIT za 2020 rok

Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Firmy i podatkowe grupy kapitałowe, które zapłaciły największy podatek CIT w 2020 roku, odebrały wyróżnienia z rąk ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Resort co roku prezentuje listę dużych podatników CIT. Wśród podatników indywidualnych najwyższy podatek zapłacił ING Bank Śląski.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
Ordynacja CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Prawo podatkowe jest coraz bardziej skomplikowane. Poruszanie się w gąszczu uchwalanych na ostatnią chwilę przepisów skutecznie komplikuje życie podatników, ale także obsługujących ich księgowych i doradców podatkowych. Niestety, w najbliższym czasie trudno spodziewać się poprawy sytuacji – to główne wnioski z zakończonej właśnie konferencji Podatkowy Rollercoaster.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy
Polski Ład jest już w Senacie. Jedne z największych różnic pomiędzy wersją skierowaną pod obrady Sejmu przez rząd a projektem będącym w Senacie to zmiany dotyczące zasad opłacania składki zdrowotnej przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Zmiany w stosunku do pierwotnych założeń nie ominęły praktycznie żadnej z form opłacania podatków.
Izabela Leśniewska Jacek Leśniewski
06.10.2021
Rachunkowość Polski Ład

Miesięczne vacatio legis - już nie przy tej "produkcji" prawa

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Sejm potrzebował zaledwie dwóch tygodni na uchwalenie podatkowego Polskiego Ładu. W ostatecznej wersji to... 277 stron nowego prawa. Tempo pracy było zawrotne, a rządzący nie ukrywali, że chcą zdążyć z ogłoszeniem go do 30 listopada, by mogło wejść w życie z początkiem nowego roku. Zdaniem prawników czas zweryfikować wprowadzoną 30 lat temu przez Trybunał Konstytucyjny zasadę miesięcznego vacatio legis.
Grażyna J. Leśniak
06.10.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie – przedsiębiorca ma prawo dokonać wstecznej rejestracji dla potrzeb VAT. Możliwe jest także odliczenie podatku naliczonego za wcześniejszy okres. Stanowisko skarbówki jest korzystne – nabiera jednak dodatkowego znaczenia zwłaszcza teraz, gdy proces rejestracyjny to, zdaniem ekspertów, prawdziwa droga przez mękę.
Krzysztof Koślicki
06.10.2021
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Stowarzyszenie Księgowych w Polsce zaprasza przedsiębiorców – głównych interesariuszy usług księgowych, do udziału w krótkiej, anonimowej ankiecie. Odpowiedzi można wysyłać do końca października. Wyniki badania trafią do Ministerstwa Finansów.
Krzysztof Koślicki
05.10.2021
Ordynacja Rachunkowość

Łatwiejsze umawianie wizyt w urzędzie skarbowym

Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów upraszcza zasady umawiania wizyt w urzędach skarbowych. Najszybszym i najprostszym sposobem pozostaje rezerwacja internetowa. Pojawił się jednak nowy formularz i wyszukiwarka spraw. Teraz wystarczą tylko cztery kroki i spotkanie z urzędnikiem skarbówki zostanie umówione.
Krzysztof Koślicki
05.10.2021
Ordynacja Domowe finanse Rachunkowość Doradca podatkowy

Listy do podatników będą teraz pisać maszyny

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Od 5 października obowiązują nowe zasady komunikacji między podatnikami a skarbówką. Fiskus może teraz wysyłać pisma, które przygotuje automat. Generowana automatycznie korespondencja nie będzie musiała być podpisana przez urzędnika. Z jednej strony to uproszczenie, jednak – jak zaznaczają eksperci – może to skomplikować procedury
Krzysztof Koślicki
05.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Jeżeli pod pozorem dokonania czynności prawnej dokonano innej czynności prawnej, skutki podatkowe wywodzi się z tej ukrytej czynności. Ostatnimi laty dostrzegalna była tendencja organów podatkowych do wykorzystania tego przepisu w celu zwalczania optymalizacji podatkowych. Tak ukierunkowane działania organów bywały – całkowicie słusznie – kwestionowane przez sądy administracyjne
Krzysztof Lasiński-Sulecki
05.10.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W 2021 roku przekazania 1 procenta należnego podatku, wynikającego z rozliczenia za 2020 r., na rzecz organizacji pożytku publicznego dokonało 15,3 milionów podatników. Najwięcej pieniędzy trafiło do fundacji „Zdążyć z pomocą” - niemal 195 milionów złotych. Ministerstwo Finansów w poniedziałek przedstawiło podsuwanie tegorocznej akcji 1 procenta.
Krzysztof Koślicki
04.10.2021
Domowe finanse PIT

Notariusze skorzystają z e-Urzędu Skarbowego

Prawnicy Ordynacja Podatek od spadków i darowizn
Krajowa Administracja Skarbowa w ramach usługi e-Urząd Skarbowy udostępniła możliwość elektronicznego składania deklaracji PCC-2 i SD-2. Ułatwi to notariuszom rozliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych i podatku od spadków i darowizn. W okresie przejściowym PCC-2 i SD-2 będą mogły być składane zarówno przez e-Urząd Skarbowy, jak i przez dotychczasowe formularze dostępne na Portalu Podatkowym.
Krzysztof Koślicki
04.10.2021
Prawnicy Ordynacja Podatek od spadków i darowizn
W najbliższą środę, 6 października, odbędzie się bezpłatna konferencja pt. Podatkowy Rollercoaster, czyli codzienność księgowych i doradców podatkowych. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń i myśli z ekspertami i branżowymi praktykami. Zapisy do udziału w spotkaniu już ruszyły. Uczestnikom gwarantujemy m.in. bezpłatny dostęp do LEX-a.
Iwona Kaczorowska Krzysztof Koślicki
04.10.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Sytuacja wnioskodawcy ubiegającego się o umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych była bardzo trudna z uwagi na niskie dochody, znaczące wydatki i niepełnosprawność. Niemniej zaległość nie została umorzona, ponieważ udowodniono, że miał on możliwość spłaty zobowiązań, a ponoszone przez niego wydatki na papierosy i alkohol nie były koniczne
Dorian Lesner
04.10.2021
Ordynacja Pomoc społeczna Domowe finanse PIT
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski