Prawo.pl
Gdy instalacja kanalizacyjna dotyczy kilku budynków, może być uznana za odrębny środek trwały i wprowadzona do ewidencji środków trwałych. Stąd nakłady ponoszone przykładowo na budowę przyłącza wodociągowego oraz wewnętrznej instalacji wodociągowej wraz z zabudową hydroforu, które będą dostarczać wodę do więcej niż jednego budynku będą stanowiły odrębny środek trwały, a kosztem uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne.
Krzysztof Kaźmierski
30.06.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Przepisy wiążą wygaśnięcie obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych z obowiązkiem wyrejestrowania pojazdu. Dopóki pojazd jest zarejestrowany, na właścicielu ciążą obowiązki podatkowe, nawet jeśli pojazdu faktycznie nie posiada albo z niego nie korzysta. Wyrejestrowanie poprzez wydanie decyzji administracyjnej wywołuje wygaśnięcia obowiązku podatkowego z końcem miesiąca, w którym dokonano czynności.
Malwina Pasternak-Janik
30.06.2023
Podatki i opłaty lokalne
W 2022 Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadziła niewiele ponad 22 tys. kontroli, co oznacza siedmiokrotny spadek w stosunku do 2008 r. Wprowadzenie obowiązkowego KSeF pozwoli w jeszcze większym stopniu weryfikować prawidłowość rozliczeń bez angażowania podatników – zakłada Ministerstwo Finansów. Prace nad niezbędnymi rozporządzeniami trwają.
Monika Pogroszewska
30.06.2023
VAT Rachunkowość KSeF

Początek lipca tradycyjnie pełen zmian w prawie

Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
Zmiany w opodatkowaniu najmu, zasadach korzystania z ulgi rehabilitacyjnej, podwyższenie minimalnego wynagrodzenia, 2-proc. kredyt na mieszkanie – to tylko niektóre lipcowe nowości dla osób fizycznych. Nowe regulacje dotkną jednak także przedsiębiorców. Pojawi się m.in. nowy rodzaj postępowań konsumenckich. Zmian jednak jest znacznie więcej – i nie chodzi wcale o skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
Krzysztof Koślicki Katarzyna Nocuń Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Grażyna J. Leśniak
30.06.2023
Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Finanse Kredyty Podatek od spadków i darowizn
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego to m.in. powrót procedury zamówień publicznych. Wracają obowiązki podatników, liczne wyzwania czekają przedsiębiorców i pracowników, istotne zmiany będą też dotyczyły pacjentów. Ale zbyt krótkie okresy przejściowe powodują ryzyko, że wywiązanie się z niektórych obowiązków może być niezwykle trudne. Problemów nie zabraknie - przedstawiamy najważniejsze zmiany od 1 lipca.
Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Katarzyna Nocuń
30.06.2023
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Finansów stosuje zawężającą interpretację przepisów w zakresie możliwości wnoszenia do fundacji rodzinnej detalicznych obligacji skarbowych. Takie podejście nie służy rynkowi kapitałowemu i może skłaniać do emigracji inwestycji. Miejmy nadzieję, że argumenty fundatorów fundacji rodzinnych zostaną jeszcze raz przeanalizowane – pisze Wojciech Pławiak, partner w Litigato.
Wojciech Pławiak
30.06.2023
CIT Doradca podatkowy

Inwestorzy unikną podwójnego opodatkowania dochodów

CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Przepisy nie uzależniają możliwości odliczenia podatku zapłaconego za granicą od tego, czy pomiędzy Polską a państwem, w którym pobrano daninę, obowiązuje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Można odliczyć faktycznie zapłacony podatek, bez ograniczania go do stawek wynikających z umowy między państwami. Tak wynika z korzystnego orzeczenia NSA.
Wiesława Moczydłowska
30.06.2023
CIT PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
WSA w Łodzi orzekł, że podatnicy zachowali możliwość rozliczania w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od lokali mieszkalnych nabytych przed 1 stycznia 2022 roku. To przełamanie dotychczasowej linii orzeczniczej Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Daje to podatnikom dodatkowe argumenty w zmaganiach o zachowanie prawa do amortyzacji - piszą Patryk Kanigowski i Łukasz Kempa z Grant Thornton.
Patryk Kanigowski Łukasz Kempa
29.06.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
W celu ustalenia miejsca świadczenia usług nie jest istotne, gdzie znajdują się sprzedawane towary, tylko gdzie znajdują się zasoby techniczne i osobowe, z których spółka korzysta w celu produkcji towarów – wynika z orzeczenia TSUE z 29 czerwca 2023 r. (sygn. C 232/22). O tezach wyroku pisze Magdalena Jaworska, partnerka w Quidea.
Magdalena Jaworska
29.06.2023
VAT Prawo unijne
Zerowy PIT dla seniorów przysługuje osobom pozostającym na rynku pracy, które mimo nabycia uprawnień, nie otrzymują świadczeń w szczególności w postaci emerytury i renty rodzinnej. Jednak nie każde świadczenie otrzymywane przez osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, uprawnia do skorzystania z ulgi dla pracujących seniorów.
Malwina Pasternak-Janik
29.06.2023
PIT
Zerowa stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5-proc. stawką podatku, obowiązuje od lutego ubiegłego roku. Zasada ta zostanie utrzymana do końca 2023 roku. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów, utrzymanie zerowej stawki podatku w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. to około sześć miliardów więcej w portfelach obywateli.
Krzysztof Koślicki Patrycja Rojek-Socha
28.06.2023
Domowe finanse VAT Doradca podatkowy
Pojawiają się już pierwsze interpretacje podatkowe dotyczące fundacji rodzinnej. Skarbówka potwierdza, że wniesienie przez fundatora składników majątkowych, w tym akcji, w celu pokrycia funduszu założycielskiego fundacji, nie będzie powodować powstania po stronie fundatora przychodu na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wiesława Moczydłowska
28.06.2023
CIT Finanse

Nadchodzi reforma unijnego prawa celnego

Doradca podatkowy Finanse Prawo unijne
Pandemia koronawirusa, wzrost sprzedaży wysyłkowej oraz inwazja Rosji na Ukrainę to tylko kilka wyzwań współczesnego łańcucha dostaw. Unia Europejska (UE) w odpowiedzi na pojawiającą się presję w związku z dynamiczną sytuacją geopolityczną i zwiększającym się wolumenem obrotu towarowego z zagranicą, zaproponowała rozwiązanie w postaci projektu nowego kodeksu celnego – piszą eksperci PwC Polska.
Adam Biedrzycki Martyna Leszczyńska
28.06.2023
Doradca podatkowy Finanse Prawo unijne
1 lipca 2023 roku nastąpi odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego. Liczne ułatwienia wynikające ze specustawy antycovidowej przestaną obowiązywać. Niektóre z rozwiązań zostały wprowadzone jednak na stałe. Eksperci wskazują, że obecnie wyzwanie stanowi prawidłowa interpretacja norm zawartych w specustawie.
Wiesława Moczydłowska
28.06.2023
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Dziesiątego lipca sąd ma ogłosić wyrok w sprawie tzw. afery fakturowej w Komitecie Obrony Demokracji. Były lider tego stowarzyszenia Mateusz Kijowski, który jest oskarżony o poświadczenie nieprawdy w fakturach za obsługę informatyczną, chce uniewinnienia. Prokuratura domaga się dla niego roku więzienia.
Ret PAP
27.06.2023
Wymiar sprawiedliwości
NSA zakwestionował działania fiskusa w zakresie zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zdaniem NSA organ dopuścił się nadużycia prawa, a wniesiona przez niego skarga kasacyjna była niezasadna. Zobowiązanie podatnika uległo przedawnieniu, a korzystny dla niego wyrok pierwszej instancji utrzymał się w mocy.
Jakub Sitarski
27.06.2023
Ordynacja VAT Doradca podatkowy

Rolnik może kupić używany ciągnik bez PCC

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy
Jeżeli majątek podlegający sprzedaży był wykorzystywany do działalności rolniczej zwolnionej z VAT, a kupujący jest rolnikiem ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych lub świadczącym usługi zwolnione z VAT, sama czynność sprzedaży pozostaje poza zakresem przedmiotu opodatkowania VAT. Kupujący nie jest więc zobligowany do zapłaty PCC.
Malwina Pasternak-Janik
27.06.2023
Domowe finanse VAT Doradca podatkowy
1 lipca zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego. Będzie to skutkowało kilkoma istotnymi zmianami w rozliczaniu podatków. Najważniejszą sprawą jest powrót obowiązkowego raportowania krajowych schematów podatkowych. Wróci także konieczność posiadania aktualnych certyfikatów rezydencji i szybszego zgłaszania skarbówce płatności na rachunki spoza tzw. białej listy podatników VAT.
Krzysztof Koślicki
27.06.2023
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
Fundacja rodzinna płaci, co do zasady, 15-proc. podatek od długoterminowych lub niespłacanych w terminie pożyczek udzielanych beneficjentom. Okazuje się jednak, że jest sposób na jego uniknięcie. Wystarczy, że fundacja udzieli pożyczki na czas nieokreślony albo bez terminu zwrotu. Wówczas taka pożyczka nie będzie się mieścić w katalogu ukrytych zysków.
Monika Pogroszewska
27.06.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej do ministra finansów. Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 maja 2023 r. (sygn. III SA/Wa 2585/22). Sąd nie zgodził się ze stanowiskiem ministra, który odmówił wszczęcia postępowania o wydanie interpretacji ogólnej na wniosek rzecznika MŚP.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
Ordynacja Małe i średnie firmy
W ocenie Ministerstwa Finansów fundacja rodzinna nie mieści się w kategorii podmiotów, o których mowa w art. 101 ustawy o finansach publicznych, i nie może być nabywcą skarbowych papierów oszczędnościowych. Resort finansów odpowiedział tak na pytanie Prawo.pl. To oznacza, że osoby fizyczne nie mogą wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Eksperci alarmują, że część kapitału może "wyemigrować" za granicę.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy mają szanse na zwrot zapłaconej wcześniej sankcji VAT

VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo unijne
Organy podatkowe nie mogą już wymierzać automatycznie dodatkowego zobowiązania w VAT. Jego wysokość muszą dostosować do „przewinienia” podatnika. Zmiana jest efektem orzeczenia TSUE, ale nastąpiła dopiero po dwóch latach od opublikowania wyroku. Według ekspertów, w tym czasie skarbówka nie powinna w ogóle stosować sankcji w stosunku do podatników, którzy nie byli oszustami i nie działali w złej wierze. Ci którzy zapłacili, mogą wystąpić o zwrot.
Monika Pogroszewska
26.06.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Prawo unijne
Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty czynszu nie stanowią przychodu z tytułu najmu i nie mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Dla właściciela nieruchomości tego typu odsetki stanowią przysporzenie majątkowe, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł i opodatkować według określonej ustawowo skali podatkowej. Potwierdził to w niedawnej interpretacji dyrektor KIS.
Malwina Pasternak-Janik
23.06.2023
PIT

Krajowy System e-Faktur zmieni dotychczasowy system rozliczeń

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Od 1 lipca 2024 r. większość polskich podatników VAT rozpocznie obligatoryjne korzystanie z nowego systemu stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Rozwiązanie, które wprowadzi wiele nowości w zakresie fakturowania, będzie stanowić duże wyzwanie dla podatników – mówi Sławomir Buszko, partner w ID Advisory.
Krzysztof Koślicki
23.06.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse

Przy wydawaniu interpretacji fiskus sam zapyta GUS o klasyfikację usługi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
Dyrektor Krajowej Informacji Podatkowej będzie mógł sam wystąpić o opinię do innych urzędów „posiadających wiedzę o charakterze specjalistycznym”. Ma to przyspieszyć wydanie interpretacji i zwiększyć wynikającą z nich ochronę. Eksperci obawiają się jednak, że skutek będzie odwrotny. Projektowane przepisy są nieprecyzyjne i dają fiskusowi duże pole do uznaniowości.
Monika Pogroszewska
23.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna
1 lipca wejdą w życie zmiany w PIT korzystne dla podatników. Powstaje jednak pytanie, dlaczego po ubiegłorocznym zamieszaniu, związanym z wejściem w życie Polskiego Ładu w połowie roku, ustawodawca funduje podatnikom podobny galimatias. Zwłaszcza że problem znany jest od lat.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
PIT Polski Ład
Mimo że proponowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ordynacji podatkowej ma być korzystny dla podatników, to bez zmian pozostanie przepis wykorzystywany przez skarbówkę do zawieszenia biegu terminu przedawnienia. Rosną obawy, że postępowania karne skarbowe będą nadal wszczynane instrumentalnie. Eksperci spodziewają się chaosu i rosnącej liczby spraw przed sądami administracyjnymi.
Monika Pogroszewska
22.06.2023
Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Przez lipcowe zmiany w PIT podatnicy znów będą kredytować budżet państwa

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Wprowadzony pakiet Slim VAT 3 zmienia również rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Nowe zasady mają mieć zastosowanie od stycznia 2023 roku. Zdaniem doradców podatkowych spowoduje to, kolejny raz, niepotrzebne zamieszanie – takie samo jak ubiegłoroczna nowelizacja Polskiego Ładu. Nadpłacony podatek natomiast będzie można odzyskać dopiero w przyszłym roku.
Krzysztof Koślicki
22.06.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład Niepełnosprawność
Wszyscy zainteresowani mogą do końca sierpnia zgłaszać uwagi do zmian proponowanych przez Ministerstwo Finansów w ordynacji podatkowej. Projekt ustawy zakłada m.in.: zwiększenie roli czynności sprawdzających, możliwość załatwiana niektórych spraw podatkowych na wniosek podatnika w postępowaniu uproszczonym, możliwość zapłaty podatku za osoby spoza najbliższej rodziny do kwoty 5 tysięcy złotych.
Monika Pogroszewska
21.06.2023
Ordynacja Finanse publiczne Doradca podatkowy

Luka w przepisach utrudni działanie fundacji rodzinnej

CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Przepisy nie pozwalają osobom fizycznym wnosić detalicznych obligacji skarbowych do fundacji rodzinnej. Według ekspertów, konieczne jest wyjaśnienie wątpliwości, jeszcze zanim nowe prawo zaczęło w pełni funkcjonować. W przeciwnym razie część kapitału może „wyemigrować” za granicę, co byłoby sprzeczne z założeniami ustawy o fundacji rodzinnej.
Monika Pogroszewska
21.06.2023
CIT PIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze