Oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i Trybunału Konstytucyjnego będzie przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych). Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, którego celem jest implementacja wyroku TSUE z 8 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej C-322/22.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
Ordynacja
Już za dwa tygodnie fiskus zyska nowe narzędzie monitorowania handlu w internecie. Przepisy wchodzące w życie 1 lipca nakładają nowe obowiązki na operatorów platform internetowych, ale także na użytkowników. Platformy będą raportować dane osób, które przekroczą limit 30 transakcji lub 2 tys. euro. Z kolei sprzedający muszą podać platformie wymagane przez nią dane, by nie narazić się na blokadę pieniędzy. Mimo iż nie będzie nowych podatków, fiskus dowie się, kto nie płaci.
Monika Pogroszewska
17.06.2024
CIT PIT Prawo AI
Osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności odliczy wydatki na zakup elektroniki dostosowanej do jej indywidualnych potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna przysługuje na telefon, laptop czy smartwatch, wykorzystywane np. przy dużej wadzie wzroku czy cukrzycy. Wystarczy na "zwykłym" sprzęcie zainstalować specjalne oprogramowanie lub aplikację, by sprzęt ten zyskał indywidualny charakter.
Monika Pogroszewska
15.06.2024
PIT Niepełnosprawność

Firmy mogą dopłacić podatek od terminali kolejowych

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Przy okazji zmian w definicji budowli Ministerstwo Finansów chce rozwiązać problem dotyczący opodatkowania infrastruktury kolejowej. Obowiązujące w praktyce od 1 stycznia 2024 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości dla terminali kolejowych zostanie uchylone z mocą wsteczną - od 1 stycznia 2024 r. Przedsiębiorcy, którzy z niego korzystają, będą musieli dopłacić podatek. 8 lipca odbędzie się rozprawa w TSUE dotycząca zwolnienia z podatku w kontekście pomocy publicznej.
Monika Pogroszewska
14.06.2024
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Operatorzy platform internetowych będą przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie - zakłada ustawa wdrażająca dyrektywę DAC7, podpisana przez prezydenta. Ustawa ma wejść w życie zasadniczo 1 lipca 2024 r. Raportowaniu nie będą podlegały dane sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło w danym roku 2 tys. euro.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
PIT Prawo gospodarcze
W 2025 roku nastąpi dalsze ożywienie gospodarcze, PKB wzrośnie o 3,7 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 4,1 proc. Stopa bezrobocia spadnie na koniec 2025 roku do 4,9 proc. - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2025 rok przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Finanse publiczne Finanse
Organy podatkowe będą wszczynać kontrole w ostateczności, opierając się w większym stopniu na analizach, a w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające. Planowane jest uchwalenie Karty Praw Podatnika w formie ustawy, rozszerzenie programu współdziałania oraz zmiany organizacyjne administracji skarbowej – zapowiedział wiceminister finansów, szef KAS Marcin Łoboda podczas spotkania z dziennikarzami.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
Ordynacja Finanse publiczne VAT KSeF
Przedsiębiorcy mogą odliczyć, co do zasady, wszystkie wydatki związane z prowadzonym biznesem, o ile nie zakazują tego przepisy. W praktyce skarbówka kwestionuje jednak koszty, które uzna za wydatki na cele osobiste lub cele reprezentacji. Problem w tym, że w jednoosobowej działalności bardzo trudno jest ustalić granicę między tymi kosztami, co potwierdza szereg niejednolitych albo zmienianych po latach interpretacji podatkowych.
Monika Pogroszewska
13.06.2024
PIT Małe i średnie firmy
Niezawinioną stratę w towarach handlowych, zniszczonych w wyniku pożaru, przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Aby odliczenie straty nie wzbudziło wątpliwości organów skarbowych, należy posiadać dokumentację zdarzenia, czyli np. protokół straconych towarów, protokoły lub informacje od właściwych służb (np. straży pożarnej, policji).
Marcin Szymankiewicz
12.06.2024
PIT Doradca podatkowy
Stabilizująca Reguła Wydatkowa (SRW), służąca wyliczaniu dopuszczalnego limitu wydatków państwa, obejmie wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, których plany finansowe umieszczane są w ustawie budżetowej. Zakres SRW zostanie rozszerzony o m.in. agencje wykonawcze, instytucje gospodarki budżetowej i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ustawie budżetowej na 2024 r. będzie to ok. 90 jednostek.
Monika Pogroszewska
11.06.2024
Finanse publiczne Finanse
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.
Monika Pogroszewska Krzysztof Koślicki
11.06.2024
VAT KSeF
Fundacje rodzinne mają coraz więcej problemów z określeniem zakresu tzw. dozwolonej działalności gospodarczej. Fiskus restrykcyjnie interpretuje nieprecyzyjne przepisy, a wyroki sądów administracyjne są niejednolite. Na spór narażają się fundacje inwestujące w zagraniczne spółki, które nie są podatnikami CIT, lub w najem krótkoterminowy. Eksperci apelują o pilne doprecyzowanie przepisów.
Monika Pogroszewska
11.06.2024
CIT Fundacja rodzinna
Przedsiębiorcy w Polsce poświęcają średnio 334 godziny rocznie na wypełnianie obowiązków podatkowych, co plasuje Polskę na drugim miejscu pod względem liczby godzin w Europie. Średnie koszty związane z wywiązywaniem się z obowiązków w zakresie CIT w Polsce wynoszą 2,4 proc. obrotu, co jest jednym z najwyższych wyników w UE - wynika z raportu PwC "Podatki pod lupą: Jak odnaleźć się w labiryncie skomplikowanych przepisów podatkowych?"
Monika Pogroszewska
10.06.2024
CIT Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Mimo iż przepisy podatkowe pozwalają odliczać straty powstałe w wyniku oszustwa, w tym cyberataku, to przeszkodą mogą być restrykcyjne wymogi organów podatkowych. Poszkodowany przedsiębiorca musi przedstawić fiskusowi decyzję o umorzeniu sprawy, podczas gdy organy ścigania często zawieszają postępowania, co uniemożliwia uznanie straty za koszt podatkowy. Eksperci wskazują, że w obliczu zagrożenia cyberatakami, konieczne jest złagodzenie stanowiska skarbówki.
Monika Pogroszewska
10.06.2024
CIT PIT Doradca podatkowy
Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.
Krzysztof Koślicki
07.06.2024
Doradca podatkowy Prawo europejskie
Organy podatkowe na razie patrzą przychylnie na fundacje rodzinne pod kątem podatku od zagranicznej spółki kontrolowanej (CFC) zarówno w kontekście samej fundacji, jak i jej beneficjentów. Powstaje jednak pytanie, czy takie stanowisko się utrzyma i czy bezpiecznie mogą czuć się fundatorzy lub fundacje, które nie pozyskały interpretacji indywidualnej – pisze Michał Kwaśniewski, adwokat, partner w Quidea.
Michał Kwaśniewski
07.06.2024
CIT Fundacja rodzinna
Skarbówka wydaje kolejne interpretacje, zgodnie z którymi blogerzy i youtuberzy zbierający pieniądze od internautów powinni rozliczać PIT. Wcześniej organy podatkowe uważały, że tego typu datki to darowizna, która często jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Nie ma też pewności, czy internetowi twórcy powinni płacić VAT od zrzutek, tu także stanowisko jest niejednolite. Eksperci ostrzegają, że rozliczenia stają się coraz częściej przedmiotem sporów.
Monika Pogroszewska
06.06.2024
PIT VAT Podatek od spadków i darowizn
Jawny i przejrzysty system finansów publicznych to warunek prawidłowego funkcjonowania państwa oraz gwarancja, że nie zabraknie środków na realizacje podstawowych zadań i praw socjalnych – to główny wniosek sympozjum „Konstytucyjna ochrona jedności zarządzania finansami publicznymi”. Tymczasem część polskich finansów publicznych nie jest objęta ustawą budżetową, a w poprzednich latach dochodziło do wydatkowania środków publicznych "przy pozornym zachowaniu procedur".
Monika Pogroszewska
05.06.2024
Finanse publiczne Finanse
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki związane z leasingiem dwóch samochodów osobowych – potwierdza skarbówka. Musi jednak uważać na limity wynikające z ustawy o PIT, związane z wartością auta oraz sposobem jego wykorzystania. Jeśli nie prowadzi ewidencji VAT, zaliczy do kosztów 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, np. na paliwo i serwis. Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorca musi umieć udowodnić związek obu aut z prowadzoną działalnością.
Monika Pogroszewska
05.06.2024
CIT PIT
Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. Przedsiębiorcy wskazują, że mają się w nim znaleźć m.in. informacje stanowiące ściśle strzeżoną tajemnicę handlową każdego przedsiębiorstwa. Mają też obawy o możliwe naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Piszą w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich, a ten do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Agnieszka Matłacz
04.06.2024
RODO KSeF
Fundacja rodzinna i jej beneficjenci są zwolnieni z podatku od dochodów zagranicznej jednostki kontrolowanej (CFC). Nie rozliczają się z fiskusem, jeśli fundacja nabędzie udziały w spółce spełniającej kryteria CFC i otrzyma dywidendę – potwierdza skarbówka. Eksperci zwracają uwagę, że mimo tak korzystnego stanowiska, warto zachować ostrożność i lepiej wystąpić o własną interpretację.
Monika Pogroszewska
04.06.2024
CIT PIT Fundacja rodzinna

Urzędy skarbowe wykorzystują swoją przewagę nad podatnikiem

Ordynacja Doradca podatkowy Fundacja rodzinna KSeF
Organy podatkowe w coraz większym stopniu wykorzystują czynności sprawdzające. Często domagają się od podatników przekazania dokumentów wykraczających poza zakres tych czynności, które potem włączają jako materiał dowodowy do rozpoczynającej się kontroli - mówi Michał Zając, doradca podatkowy, przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych, wspólnik w Kancelarii Wojtas i Zając.
Monika Pogroszewska
03.06.2024
Ordynacja Doradca podatkowy Fundacja rodzinna KSeF
Sprzedający mieszkanie uniknie zapłaty podatku, jeśli zainwestuje pieniądze w zakup gruntu pod budowę. Przepisy nie precyzują, w jakim czasie trzeba tam postawić dom - wyjaśnia skarbówka. Własne cele mieszkaniowe można też realizować w domu na terenie gospodarstwa rolnego. To może być jednak ryzykowne, bo odliczenie wydatków na taką nieruchomość często prowadzi do sporów.
Monika Pogroszewska
01.06.2024
Domowe finanse PIT Nieruchomości
Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie zapłacą podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość jest zniszczona. Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli nabywca dysponuje dokumentem potwierdzającym prawo do rozbiórki budynku mieszkalnego ze względu na jego zły stan techniczny, to przy zakupie tego mieszkania z rynku wtórnego powinien skorzystać ze zwolnienia z PCC.
Malwina Pasternak-Janik
31.05.2024
Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami jest uzależniona od wykorzystywania, odpowiednio, usług lub towarów do czynności opodatkowanych VAT. Każdego podatnika VAT obowiązuje ta sama zasada. Jak pokazuje ostatnie stanowisko dyrektora KIS - zasada dotyczy również parku narodowego, który realizuje projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej.
Malwina Pasternak-Janik
31.05.2024
VAT
Skarbówka ma skrócić kontrole małych firm i w pierwszej kolejności stosować czynności sprawdzające, które w mniejszym stopniu angażują podatników. Eksperci wskazują, że to rozwiązanie ma zalety, ale i wady. Ich zdaniem fiskus nadużywa tych procedur, żądając od podatników np. aktów notarialnych czy umów z kontrahentami, które powinny być weryfikowane w trakcie kontroli. Przyczyną są niejasne przepisy o czynnościach sprawdzających, które nie dają podatnikom odpowiedniej ochrony.
Monika Pogroszewska
31.05.2024
Ordynacja Doradca podatkowy
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 2,5 proc., a w stosunku do kwietnia były wyższe o 0,1 proc. – wynika z danych GUS. Wyższa, 5-proc. stawka VAT na żywność nie ma przełożenia na szybszy wzrost cen. Sklepy i producenci prawdopodobnie wkalkulowali podwyżki w swoje marże - komentuje Konfederacja Lewiatan.
Monika Pogroszewska
29.05.2024
Domowe finanse VAT Finanse
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje dotyczące podatku u źródła (WHT). Punktem wyjścia jest projekt objaśnień z września 2023 r., który mimo iż został bardzo negatywnie oceniony przez ekspertów, wpływa na praktykę organów podatkowych. Według przedsiębiorców potrzebna jest kompleksowa reforma WHT - i to jak najszybciej.
Monika Pogroszewska
29.05.2024
CIT Compliance
W 2023 roku dochody budżetu państwa wyniosły 574 mld zł, natomiast wydatki zostały zrealizowane na poziomie 659,6 mld zł. Deficyt budżetu państwa wyniósł 85,6 mld zł. Jednocześnie, w 2023 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 0,2 proc. - wynika z przyjętych we wtorek przez rząd dokumentów dotyczących wykonania budżetu państwa za ubiegły rok.
Krzysztof Koślicki
28.05.2024
Finanse publiczne
Z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem towarów i usług może skorzystać podmiot, który spełnia przesłanki umożliwiające uznanie go (dla tej czynności) za podatnika VAT, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Takiego prawa nie ma podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego, jaką jest parafia, która nie podatnikiem VAT.
Malwina Pasternak-Janik
28.05.2024
VAT