Prawo.pl
Odpowiedzialność płatnika dotyczy zarówno podatku niepobranego, jak i podatku pobranego a niewpłaconego, nie tylko od wynagrodzeń pracowników, ale też członków rodziny jako osób współpracujących. Deklarację PIT-4R trzeba skorygować, jeśli wykazywano w niej tylko pobrane, a nie należne, zaliczki na podatek dochodowy. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
09.06.2023
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Producent napoju nie zapłaci podatku cukrowego w sytuacji, gdy to nie on, lecz dystrybutor sprzedaje napój energetyczny do punktów sprzedaży detalicznej. Naczelny Sąd Administracyjny wydał ważny dla podatników wyrok, który otwiera drogę do odzyskania nadpłaconego podatku.
Jacek Matarewicz
07.06.2023
Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Przepisy ustawy o fundacji rodzinnej wprowadziły do polskiego porządku prawnego nową instytucję, która pozwala zabezpieczyć rodzinny biznes przed rozdrobnieniem, a ponadto uregulować kwestie dziedziczenia zgodnie z wolą sukcesora w sposób bardziej elastyczny. Fundacja jest zwolniona z podatku dochodowego, co jest szczególnie korzystne z perspektywy dalszego reinwestowania środków.
Maciej Guzek Agnieszka Szczotkowska
07.06.2023
Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Finanse
Przedsiębiorcy nie mogą, co do zasady, odliczyć kosztów kopania walut wirtualnych na własny rachunek. Odejmą jednak od przychodu wydatki na energię elektryczną oraz koszty amortyzacji sprzętu komputerowego do wydobycia kryptowalut, jeśli świadczą usługi kopania na rzecz innych podmiotów. Potwierdza to w wydanej niedawno interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Monika Pogroszewska
07.06.2023
CIT PIT Nowe technologie Spółki
Częste i radykalne zmiany przepisów prawa podatkowego nie służą poczuciu bezpieczeństwa podatkowego przedsiębiorców, dla których kluczowa jest przewidywalność. Od wielu lat, niemal co roku – zwłaszcza na jesieni, kiedy procedowane są nowelizacje ustaw podatkowych, prawnicy i doradcy alarmują, że nadchodzą kolejne „rewolucyjne zmiany”, do których należy się przygotować – pisze Agnieszka Wnuk, doradca podatkowy, partnerka w QUIDEA.
Agnieszka Wnuk
06.06.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Gmina, która realizując projekt z zakresu odnawialnych źródeł energii współfinansowany w znacznej części ze środków europejskich, w ramach którego montuje i podpina instalacje fotowoltaiczne na budynkach oraz na gruntach mieszkańców, którzy przejmą po upływie 5 lat własność zamontowanych instalacji, nie wykonuje z tego tytułu działalności gospodarczej - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie.
Wiesława Moczydłowska
06.06.2023
Finanse publiczne Finanse samorządów VAT

Slim VAT 3 opublikowany

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
5 czerwca opublikowana została nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, zwana Slim VAT 3. Celem zmian ma być uproszczenie i przyspieszenie rozliczania VAT, dzięki czemu poprawiona zostanie także płynność finansowa firm. Będzie to możliwe m.in. poprzez podwyższenie limitu sprzedaży małego podatnika z 1,2 do 2 mln euro.
Krzysztof Koślicki Grażyna J. Leśniak Agnieszka Matłacz
06.06.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Niedawny wyrok TSUE przypomniał podatnikom o problemie tzw. pustych faktur, zwracając dodatkowo uwagę na jeden z aspektów tego zagadnienia, dotyczący czynności pozornych w świetle prawa cywilnego. W tym kontekście warto zadać pytanie, czy puste faktury nadal mieszczą się w obszarze zainteresowania organów podatkowych i w jaki sposób fiskus radzi sobie z tym problemem.
Grzegorz Keler
06.06.2023
Ordynacja VAT Doradca podatkowy
Wraca temat czynności sprawdzających. Resort finansów zapowiada gruntowne zmiany w podejściu do podatników – zamiast kontrolować, będzie prowadził czynności sprawdzające. Ma to ulżyć przede wszystkim przedsiębiorcom. Problem jednak w tym, że czynności sprawdzające cały czas wykorzystywane są przez skarbówkę do prowadzenia ukrytych kontroli. Istnieje więc ryzyko, że samowola fiskusa zostanie teraz po prostu zalegalizowana.
Krzysztof Koślicki
06.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy

Darowizna rzeczowa jest przychodem dla stowarzyszenia

CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Podstawowym kryterium zastosowania zwolnienia podatkowego z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest przeznaczenie osiągniętego przez podatnika dochodu na ściśle określone w przepisie cele, które w sposób niebudzący wątpliwości muszą wynikać z postanowień statutu danego podmiotu. Przeznaczenie dochodów na inne cele statutowe, niemające pokrycia w przepisach ustawy, nie będzie stanowić podstawy do zwolnienia z opodatkowania.
Malwina Pasternak-Janik
05.06.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Podatek od przerzuconych dochodów został wprowadzony 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Jednak dopiero teraz podatnicy po raz pierwszy będą musieli zmierzyć się z jego rozliczeniem, przygotowując zeznanie CIT za 2022 r. Trzeba tego dokonać do końca czerwca – pisze Klaudia Szczepanowska z kancelarii Penteris.
Klaudia Szczepanowska
05.06.2023
CIT Doradca podatkowy Polski Ład
Jeśli polski podatnik przenosi swój majątek do innego kraju, w niektórych przypadkach musi zapłacić, wprowadzony w 2019 roku, exit tax, czyli podatek od wyjścia, zwany także podatkiem od niezrealizowanych zysków. Przepisy w tym zakresie od początku są obiektem krytyki. Teraz okazuje się jednak, że dodatkowej daniny da się nie płacić – wystarczy założyć fundację rodzinną.
Krzysztof Koślicki
05.06.2023
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na dostosowanie mieszkania do swoich potrzeb. Skarbówka potwierdza, że ulga rehabilitacyjna obejmuje zakup i montaż m.in. klimatyzacji, prysznica w łazience oraz pieca centralnego ogrzewania. Warunkiem jest wykazanie, w jaki sposób wydatek ułatwia codzienne życie. Trudno natomiast odliczyć wydatki na sprzęt taki jak np. laptop czy elektryczna hulajnoga.
Monika Pogroszewska
03.06.2023
Pacjent Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Podatek od gier trafi na konto urzędu w Bydgoszczy

Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Od 1 września 2023 r. przedsiębiorcy mają wpłacać podatek od gier na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, którego zasięg terytorialny obejmie w tym zakresie terytorium całej Polski – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Z kolei opłaty za zezwolenia i kary pieniężne nadal ma pobierać Urząd Skarbowy w Nowym Targu.
Monika Pogroszewska
02.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Polski Ład kompleksowo zmierzył się z problematyką opodatkowania oraz neutralności podatkowej restrukturyzacji. Szczególnie rewolucyjne zmiany objęły wymianę udziałów. Specjalne przesłanki zostały wprowadzone do ustaw podatkowych po raz pierwszy, co było źródłem wielu wątpliwości interpretacyjnych – pisze Aleksandra Mazurkiewicz z kancelarii Paczuski Taudul.
Aleksandra Mazurkiewicz
02.06.2023
CIT PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Zdrowia i ZUS uznały, że skoro w tym roku termin na złożenie PIT upływał 2 maja, to można wydłużyć przedsiębiorcom termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej z 1 czerwca do 5 czerwca oraz termin na zwrot nadpłaty z 31 lipca do 3 sierpnia. Zdaniem prawników, ta interpretacja jest błędna, a przesuwanie terminu zwrotu nadpłaty jest wręcz niedopuszczalne.
Grażyna J. Leśniak
02.06.2023
PIT Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse

Faktury konsumenckie poza KSeF skomplikują rozliczenia

Rynek i konsument VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze KSeF
Przedsiębiorcy domagają się wytycznych Ministerstwa Finansów, w jaki sposób zweryfikować, czy odbiorcą faktury jest przedsiębiorca, czy osoba fizyczna. Bez tego obowiązkowe stosowanie Krajowego Systemu e-Faktur będzie utrudnione. Według ekspertów, o charakterze sprzedaży powinien decydować fakt, czy nabywca podał sprzedawcy swój numer NIP. MF zapowiada kampanię informacyjną, ale po uchwaleniu ustawy.
Monika Pogroszewska
02.06.2023
Rynek i konsument VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Prawo gospodarcze KSeF
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał kolejny wyrok utrzymujący kształtującą się linię orzeczniczą, w myśl której zawiadomienie podatnika zawieszające bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego musi pozostawać w ścisłym związku z naruszeniami, których organ dopatruje się u podatnika. Piszą o tym Jakub Pachecka i Adam Olczyk z Deloitte Legal.
Jakub Pachecka Adam Olczyk
01.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy
Polscy podatnicy w ciągu ostatnich lat byli sukcesywnie przyzwyczajani do częstych zmian w zakresie otoczenia podatkowego. Choć często kolejne reformy są negatywnie oceniane przez zainteresowanych, jak przykładowo wdrażany w 2022 r. tzw. Polski Ład, to jednak należy przyznać, że część z nich bywa popierana przez ogół społeczeństwa – pisze Jagoda Trela, partner w ID Advisory.
Jagoda Trela
01.06.2023
Ordynacja Doradca podatkowy

Kamper może być biurem przedsiębiorcy - fiskus uznaje odliczenie zakupu

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samochód kempingowy może służyć przedsiębiorcy za miejsce pracy. Fiskus potwierdza, że dla celów podatkowych jest to samochód osobowy. A to daje możliwość odliczenia wydatków na jego zakup do limitu 150 tys. zł oraz 75 proc. kosztów eksploatacji, nawet gdy kamper służy jednocześnie do celów prywatnych. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba będzie udowodnić celowość takich wydatków.
Monika Pogroszewska
01.06.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu zobowiązania podatkowego na podstawie art. 33 ustawy Ordynacja podatkowa nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe, o którym mowa w art. 112c ustawy o podatku od towarów i usług – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w siedmioosobowym składzie. Skarbówka nie zabezpieczy zatem zobowiązania sankcyjnego na majątku podatnika.
Wiesława Moczydłowska
31.05.2023
VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze
Zlecenie przelewu na rzecz urzędu skarbowego nie wypełnia obowiązku złożenia korekty deklaracji podatkowej. Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie może dojść do korekty rozliczenia, które wcześniej nie zostało złożone. Przepisy dotyczące ulgi muszą być interpretowane ściśle z jego brzmieniem. Potwierdza to niedawna interpretacja skarbówki.
Wiesława Moczydłowska
31.05.2023
CIT PIT Doradca podatkowy

Wdowa nie płaci PIT od sprzedaży spadkowego samochodu

Prawo rodzinne PIT Podatek od spadków i darowizn
Po śmierci małżonka wdowa nie nabywa ponownie udziałów w samochodzie, który wcześniej należał do wspólnego majątku małżeńskiego. Może więc sprzedać auto bez podatku po upływie pół roku od nabycia do majątku wspólnego. Potwierdził to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji.
Malwina Pasternak-Janik
30.05.2023
Prawo rodzinne PIT Podatek od spadków i darowizn
Organizacje pożytku publicznego (OPP), które chcą otrzymać 1,5 proc. podatku PIT, powinny do 30 czerwca 2023 r. zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy – przypomina Ministerstwo Finansów. Organizacje, które w ubiegłych latach zgłosiły swój rachunek i jest on nadal aktualny, nie muszą podejmować żadnych czynności.
Monika Pogroszewska
30.05.2023
PIT Rachunkowość Administracja publiczna

NSA: Uchwała dotycząca pełnomocnictw jest wystarczająca

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy Finanse
Uchwały podejmowane w trybie art. 269 par. 1 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie polegają na wyjaśnianiu poprzednich uchwał – stwierdził siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, podejmując uchwałę odmawiającą Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu przełamania uchwały sprzed roku w sprawie pełnomocnictw.
Wiesława Moczydłowska
30.05.2023
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości VAT Doradca podatkowy Finanse

Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych

PIT VAT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy
Skarbówka regularnie monitoruje media społecznościowe i portale sprzedażowe. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość lub prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji. Urzędnicy mogą też zweryfikować, czy odliczone przez przedsiębiorcę koszty podróży służbowej nie dotyczyły de facto wyjazdu na wakacje. Eksperci przyznają, że zaskoczeniem może być skala takich działań i często negatywne dla podatników skutki.
Monika Pogroszewska
30.05.2023
PIT VAT Doradca podatkowy Nowe technologie Małe i średnie firmy

Zapowiedzi upraszczania i uszczelniania podatków na VII Kongresie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Ordynacja VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Priorytetem Ministerstwa Finansów pozostaje uszczelnienie systemu podatkowego, jego uproszczenie realizowane przez projekt zmian w Ordynacji podatkowej oraz dalsza cyfryzacja – zapowiedział w poniedziałek dyrektor departamentu systemu podatkowego MF Marcin Lachowicz, podczas VII Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Monika Pogroszewska
29.05.2023
Ordynacja VAT Doradca podatkowy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Sprzedaż spadkowej nieruchomości bez podatku po upływie pięciu lat

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Ustalenie daty nabycia nieruchomości ma istotne znaczenie dla określenia skutków podatkowych ich odpłatnego zbycia. Spadkobierca może sprzedać nieruchomość bez podatku, jeśli upłynęło już pięć od końca roku kalendarzowego, w którym nabył ją spadkodawca. Potwierdza to dyrektor KIS w jednej z najnowszych interpretacji.
Malwina Pasternak-Janik
29.05.2023
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Już 16 czerwca 2023 roku na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się konferencja naukowa pt. Minimalny globalny podatek korporacyjny w Unii Europejskiej – konsekwencje wdrożenia Filaru II OECD. Punktem wyjścia będzie dyrektywa 2022/2523 w sprawie zapewnienia globalnego minimalnego poziomu opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw.
Krzysztof Koślicki
29.05.2023
Doradca podatkowy Finanse Szkolnictwo wyższe
Fiskus cały czas chętnie weryfikuje dochowywanie należytej staranności przez podatników. Przedsiębiorcy notorycznie muszą także udowadniać brak świadomości uczestnictwa w potencjalnym oszustwie. Weryfikacja kontrahenta tylko na początku współpracy to jednak dla fiskusa za mało. Skarbówka zmusza więc firmy do okresowych przeglądów. Zapomina jednak, że to nie podatnik ma przeprowadzać kontrole.
Krzysztof Koślicki
29.05.2023
CIT VAT Doradca podatkowy Finanse Compliance