Prawo.pl
Być może warto rozszerzyć zakres dopuszczalnej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej, tak by nie różnił się on znacząco od zakresu, w jakim taką działalność prowadzą spółki handlowe. Oczywiście nie jest to temat prosty, ponieważ zwiększenie przestrzeni do swobodnie prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej zwiększa jednocześnie ekspozycje na ryzyka nierozerwalnie związane z taką działalnością - pisze Paweł Mardas, adwokat, partner w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.
Paweł Mardas
16.01.2024
Spółki Fundacja rodzinna
Operatorzy platform internetowych będą mieli jeszcze rok, by przekazać szefowi KAS informacje o sprzedających w internecie. Raporty za 2023 i 2024 r. mają przekazać do 31 stycznia 2025 r. - wynika z informacji przedstawionych w poniedziałek przez Ministerstwo Finansów. Ustawa wdrażająca dyrektywę DAC-7 ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. Platformy mają zbierać dane od momentu, gdy sprzedający przekroczy próg 2 tys. euro lub 30 transakcji w danym okresie rozliczeniowym.
Monika Pogroszewska
16.01.2024
Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.
Jacek Matarewicz Dominika Kasińska
15.01.2024
Środowisko VAT
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 8,5 proc., ale kryteria jej zastosowania budzą wiele wątpliwości. Trudno też uzyskać w tej sprawie interpretację fiskusa. Efektem są liczne spory podatkowe, zwłaszcza w branży IT. Eksperci wskazują, że ustawa jest przestarzała, a jedynym sposobem zakończenia sporów byłaby jej nowelizacja. Najprostsze rozwiązanie, to zdefiniować pojęcie "oprogramowania".
Monika Pogroszewska
15.01.2024
PIT Poprawmy prawo
W 2024 r. obdarowanym i spadkobiercom łatwiej będzie uniknąć podatku od spadków i darowizn, niż w latach poprzednich, co wynika ze znacznego podniesienia kwot wolnych w połowie ubiegłego roku. Preferencje obejmują przede wszystkim nabycia od bliższej i dalszej rodziny, m.in. od ciotki, wujka czy od teściów. Członkowie najbliższej rodziny nadal będą zwolnieni z daniny, jeśli zgłoszą nabycie do urzędu, a pieniądze otrzymają przelewem.
Monika Pogroszewska
13.01.2024
Domowe finanse PIT
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającym dyrektywę 2021/2101. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa międzynarodowe nie przenosiły zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Wprowadzony zostanie obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje, w tym także ze wskazaniem tzw. rajów podatkowych - informuje MF.
Monika Pogroszewska
12.01.2024
CIT Rachunkowość
Podatnicy CIT muszą do 1 kwietnia rozliczyć podatek od przerzuconych dochodów za 2023 r. To danina, która obejmuje niektóre rodzaje kosztów, by zapobiegać transferowaniu dochodów za granicę. Jednak przepisy są na tyle skomplikowane, że prawidłowe rozliczenie jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Eksperci apelują do nowego rządu, by rozważył - jeśli nie zniesienie, to zliberalizowanie przepisów i związanych z nimi obowiązków administracyjnych.
Monika Pogroszewska
12.01.2024
CIT
Przez brak implementacji dyrektywy DAC7 polscy operatorzy platform cyfrowych znajdują się w trudnym położeniu. Nie mają pewności, czy w 2024 r. będą zobowiązani do raportowania danych o transakcjach sprzedaży z całego 2023 r. i czy w związku z tym powinni żądać takich informacji od sprzedawców – pisze Marta Kasztelan, doradca podatkowy, koordynatorka tematu E-Podatki w Grupie Legislacyjnej e-Izby, partner w kancelarii Sowiński i Partnerzy.
Marta Kasztelan
11.01.2024
Doradca podatkowy
Jeśli prezydent skieruje ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego, nawet gdyby została ona w jakimś zakresie zakwestionowana, nie daje to podstaw do skrócenia kadencji Sejmu. Trybunał mógłby orzec niekonstytucyjność wydawania określonych środków budżetowych, co oznaczałoby konieczność poprawienia ustawy. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali pozbawieni mandatu i nie mogą brać udziału w głosowaniach - uważają prawnicy.
Monika Pogroszewska
11.01.2024
Finanse publiczne Finanse
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje nowy 6-proc. podatek od czynności cywilnoprawnych, który ma być nakładany w przypadku zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. Jego wprowadzenie ma ograniczyć "hurtowy" zakup lokali, który winduje ich ceny. Eksperci uważają jednak, że nowy podatek ma szereg luk i łatwo będzie go uniknąć. Powstają też wątpliwości, czy pobieranie od jednej transakcji i VAT, i PCC nie doprowadzi do sporów.
Monika Pogroszewska
10.01.2024
Nieruchomości
Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzy propozycję zmian w kodeksie spółek handlowych, która dotyczy przymusowego odkupienia akcji. W uzasadnieniu skierowania takiej propozycji do sejmowych organów wskazano, że obecnie funkcjonujące rozwiązania mogą być niesprawiedliwe dla akcjonariuszy mniejszościowych. Legislatorzy oceniają jednak, że zmiany mogłyby być sprzeczne z prawem unijnym.
Inga Stawicka
09.01.2024
Spółki
Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co przełoży się na uszczelnienie VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. MF planuje też m.in. uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości oraz nowelizację kodeksu karnego skarbowego wspólnie z resortem sprawiedliwości.
Monika Pogroszewska
09.01.2024
VAT KSeF
Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. W założeniu zapłacą go przedsiębiorstwa, które poniosły stratę lub osiągnęły zbyt niski udział dochodu w przychodach. Przedsiębiorcy alarmują jednak, że - ze względu na skomplikowany wzór i liczne wyłączenia - trudne będzie już samo określenie, kto właściwie podlega nowej daninie. W efekcie koszty administracyjne mogą być wyższe niż spodziewane korzyści dla budżetu.
Monika Pogroszewska
08.01.2024
CIT Rachunkowość
Kupujący pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą podatku od czynności cywilnoprawnych, o ile nie mają lub nie mieli wcześniej innej nieruchomości. Gdy mieszkanie kupują małżonkowie, oboje muszą spełnić ten warunek. Jeśli jedno ma swoje mieszkanie, to drugie traci prawo do zwolnienia. Eksperci wskazują, że warto rozważyć zmianę przepisów w takim kierunku, by ulga była przypisana do konkretnej osoby.
Monika Pogroszewska
06.01.2024
Poprawmy prawo Nieruchomości
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w czwartek wieczorem poprawki do projektu ustawy budżetowej na 2024 rok. Zakładają one m.in. 20-procentowy wzrost wynagrodzeń pracowników administracji, w tym Kancelarii Sejmu i Senatu oraz dodatkowe środki dla biura Rzecznika Praw Dziecka, na m.in. Dziecięcy Telefon Zaufania.
Monika Pogroszewska PAP
05.01.2024
Finanse publiczne
Urzędy skarbowe mają rozstrzygać na korzyść podatników wątpliwości dotyczące wybranej przez nich formy opodatkowania w CEIDG - zapewnia wiceminister finansów Jarosław Neneman. Chodzi o sytuacje, w których osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą twierdzą, że nie wybrały rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została im przypisana przez błąd systemu CEIDG.
Monika Pogroszewska
05.01.2024
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy
Resorty finansów i cyfryzacji wystąpiły do Google Polska o wyjaśnienie w sprawie nieprawdziwych informacji o kursie złotego z 1 stycznia 2024 r. Platforma odpowiada, że nie weryfikuje danych od dostawców i nie ingeruje w ich treść. Według prawników brakuje podstaw, by państwo mogło pociągnąć operatorów wyszukiwarek internetowych do odpowiedzialności za podobne sytuacje. Postulują jednak większy nacisk na kwestie transparentności i należytej staranności w przekazywaniu informacji.
Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha
04.01.2024
Finanse
Rok 2024 powinien być czasem refleksji o tym, w jaki sposób skorygować wadliwe przepisy podatkowe, usunąć niepotrzebne wątpliwości, uprościć nadmierną sprawozdawczość i uciążliwe procedury. Nie powinien przynieść rewolucji w systemie podatkowym, poza zmianami, które trzeba wprowadzić - apeluje Konfederacja Lewiatan.
Monika Pogroszewska
03.01.2024
VAT KSeF
W przepisach zakładających obowiązkowe wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur nie dostrzeżono wielu problemów praktycznych. Podatnicy z założenia nie będą w stanie wystawiać faktur zgodnie z przepisami. Trudno przewidzieć, jak do tych problemów podejdzie Ministerstwo Finansów i czy zdąży znaleźć jakieś sensowne rozwiązania - mówi Leszek Lewandowicz, sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP), doradca podatkowy.
Monika Pogroszewska
03.01.2024
VAT KSeF
Ministerstwo Finansów zwróciło się oficjalnie do Google Polska o udzielnie informacji o przyczynach nieprawdziwej publikacji dotyczącej kursu złotego - poinformował resort we wtorek na platformie X. Z kolei rzecznik Narodowego Banku Polskiego przypomina na platformie X, że sprawdzone i w pełni wiarygodne kursy złotego publikuje na swojej stronie NBP.
mp/PAP
02.01.2024
Finanse publiczne
Nie wystarczy upewnić się, że dany przedmiot mieści się w definicji ustawowej dzieła sztuki oraz został nabyty w ramach profesjonalnej działalności gospodarczej celem dalszej odsprzedaży. Należy jeszcze zbadać pochodzenie dzieła będącego przedmiotem odsprzedaży, gdyż zastosowanie procedury marży zależne jest od właściwego statusu podmiotu, od którego następuje nabycie lub rodzaju transakcji tego nabycia - piszą Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka i Konrad Maciejewski z ENODO.
Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka Konrad Maciejewski
02.01.2024
VAT
Nie ma pewności, czy operatorzy platform internetowych będą musieli przekazać skarbówce dane o osobach sprzedających w internecie za 2023 r. Polska, mimo takiego obowiązku, nie wdrożyła unijnej dyrektywy nakładającej wymóg raportowania, a to stawia operatorów w bardzo trudnej sytuacji. Sami sprzedający mogą być spokojni – nie będzie nowych podatków, ale w przyszłości skarbówka zyska więcej danych do kontroli.
Monika Pogroszewska
02.01.2024
Doradca podatkowy Prawo europejskie

Dobre i złe przepisy w 2023 roku

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
2023 był kolejnym rokiem licznych zmian prawa. Do najgorszych przepisów należy zaliczyć: nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, te dotyczące obliczania składki zdrowotnej od dochodów przedsiębiorców oraz regulacje o darmowych lekach dla dzieci i seniorów. Plusem są fundacje rodzinne oraz zmiany, dzięki którym więcej obdarowanych i spadkobierców skorzysta ze zwolnienia z podatku.
Monika Pogroszewska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Patrycja Rojek-Socha Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Robert Horbaczewski
30.12.2023
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Od 1 stycznia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. kara grzywny wyniesie od 424,20 zł do 84 840 zł. Od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. będzie to kwota od 430 zł do 86 000 zł. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie z 3600 zł do 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. do 4300 zł - pisze Ewa Szymańska, adwokat w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.
Ewa Szymańska
30.12.2023
Prawo karne Ordynacja Doradca podatkowy
Bezpośredni wstępny pozostający na utrzymaniu pracownika będącego obywatelem Unii jest pośrednim beneficjentem równego traktowania, które powinno być przyznane temu pracownikowi. Uregulowanie krajowe, które umożliwia odmowę przyznania świadczenia z zakresu pomocy społecznej takiemu bezpośredniemu wstępnemu, jest sprzeczne z prawem Unii – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
29.12.2023
Ubezpieczenia społeczne Prawo europejskie

„Poprawmy prawo” - zgłoś przepisy do zmiany, wygraj dostęp do LEX

Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo
Trwa 4. edycja akcji "Poprawmy prawo", prowadzonej przez redakcje Prawo.pl i LEX. Po raz kolejny chcemy wskazać najbardziej problematyczne przepisy we wszystkich obszarach prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Szczególnie zwracamy uwagę na regulacje, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, prawników, podatki, pracę, działalność gospodarczą, zdrowie, oświatę, samorząd i administrację. Do zgłaszania wadliwych regulacji zapraszamy również naszych Czytelników.
Inga Stawicka Krzysztof Koślicki
29.12.2023
Prawo karne Samorząd terytorialny Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo rodzinne Prawo pracy Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Poprawmy prawo

W Nowym Roku ważne zmiany w prawie

Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność
Wzrośnie płaca minimalna, przedłużono zamrożenie cen energii, a gminy ponownie zajmą się wypłatą dodatku osłonowego dla najuboższych. Więcej osób będzie mogło skorzystać z emerytur pomostowych, wraca podatek minimalny, a właściciele nowo kupionych pojazdów będą musieli je przerejestrować. Dzieciom nie będzie wolno sprzedawać energetyków, a szpitale muszą przygotować się na nowe zasady akredytacji. To tylko niektóre zmiany, jakie czekają nas od 1 stycznia 2024 r.
Grażyna J. Leśniak Monika Pogroszewska Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Nocuń Monika Sewastianowicz Inga Stawicka Robert Horbaczewski
29.12.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument CIT PIT Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Niepełnosprawność

Rolnik odpisze podatek na związki zawodowe rolników, gmina otrzyma rekompensatę

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Od 1 stycznia 2024 r. indywidualni rolnicy oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne będą mogły przekazać 1,5 proc. podatku rolnego na konto związku zawodowego rolników indywidualnych, związku rewizyjnego zrzeszającego rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Gmina będzie mogła wnioskować do wojewody o rekompensatę utraconych dochodów.
Robert Horbaczewski
29.12.2023
Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów
Po 1 lipca 2024 roku w Krajowym Systemie e-Faktur nabywca nadal będzie mógł wystawiać faktury za sprzedawcę. Jednak jeśli sprzedawcą będzie podmiot zagraniczny, będzie musiał udzielić nabywcy upoważnienia do samofakturowania w… KSeF, czyli musi mieć polski NIP. To rozwiązanie nielogiczne, które w praktyce uniemożliwia samofakturowanie. MF zauważa problem, ale nie przedstawiło dotychczas rozwiązania – mówi Kajetan Kubicz, adwokat w zespole KSEF EKSPERT w dziale podatkowym LTCA.
Monika Pogroszewska
29.12.2023
VAT KSeF
W czwartek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024. Jego przygotowanie zapowiedział w środę premier Donald Tusk. Wskazał, że w projekcie będzie zapis o 3 mld zł w obligacjach, przeznaczonych dla NFZ na onkologię dziecięcą, psychiatrię dziecięcą oraz na choroby rzadkie genetyczne.
kn/pap
28.12.2023