Prawo.pl

Trzy warianty naprawy finansów samorządów lokalnych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Ustalenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu udziału w PIT i CIT jako procent od dochodów podatników. Utrzymanie obecnych zasad przy modyfikacji tzw. reguły stabilizującej. Dochody PIT i CIT ustalane od bieżących wpływów, bez reguły stabilizującej. To trzy warianty reformy finansów samorządowych zaproponowane przez Ministerstwo Finansów. Inne propozycje to m.in.: kategoryzacja samorządów, likwidacja „janosikowego” i subwencja ekologiczna dla gmin na których są obszary chronione.
Robert Horbaczewski
22.02.2024
Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów
Firma korzystająca z ulgi na ekspansję odliczy wydatki na zakup biletów lotniczych oraz zakwaterowanie i wyżywienie pracowników w związku z wyjazdem na targi. Nie odliczy jednak wydatków na wynagrodzenie pracowników - orzekł w pierwszym takim wyroku WSA w Białymstoku, przyznając rację fiskusowi. Według ekspertów, takie ograniczenie nie wynika z przepisów, a wcześniej fiskus zgadzał się na potrącenie kosztów pracowniczych.
Monika Pogroszewska
22.02.2024
CIT PIT Doradca podatkowy
Ulga dla seniora może być stosowana u podatnika już w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. W takiej sytuacji płatnik podatku nie będzie obliczał ani pobierał z wynagrodzenia podatnika zaliczek aż do momentu przekroczenia przez podatnika kwoty przychodu w wysokości 85 528 zł. Warunkiem jest złożenie przez podatnika płatnikowi stosownego oświadczenia.
Krzysztof Kaźmierski
21.02.2024
PIT Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów nie zmienia stanowiska w zakresie opodatkowania aportu wnoszonego przez gminy do spółek komunalnych. Uznaje, że samorządy powinny w każdej sytuacji płacić VAT. Eksperci zwracają jednak uwagę, że gminy mogą działać w odmiennym charakterze: wykonywać zadania publiczne albo prowadzić działalność gospodarczą wykraczającą poza zadania publiczne. I tylko w drugiej sytuacji powinny płacić VAT. Spory rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Monika Pogroszewska
21.02.2024
Finanse samorządów VAT

Wysyłając niektóre listy, fiskus łamie prawa podatników

Prawo karne PIT Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie
Treść pisma zastępcy szefa KAS w sprawie listów behawioralnych wyraźnie potwierdza, że zalecono organom, jeśli nie mają nawet usprawiedliwionego przypuszczenia wystąpienia nieprawidłowości po stronie podatnika, domaganie się od niego składania wyjaśnień, tłumaczenia się i samodenuncjacji – pisze Przemysław Hinc, doradca podatkowy. I podkreśla, że takie działanie jest nie tylko sprzeczne z zasadami wyrażonymi w Konstytucji, ale też w przepisach ratyfikowanych umów międzynarodowych.
Przemysław Hinc
20.02.2024
Prawo karne PIT Małe i średnie firmy Finanse Prawo europejskie
Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku urzędy celno-skarbowe przeprowadziły ponad 7 tys. kontroli nakierowanych na wykrywanie istotnych nieprawidłowości, podczas gdy w całym 2022 r. było ich nieco ponad 4 tys. – wynika z danych Ministerstwa Finansów, udostępnionych przez KPMG w Polsce. To oznacza, że w ubiegłym roku padł kolejny rekord. Zmniejsza się natomiast liczba i znaczenie kontroli podatkowych.
Monika Pogroszewska
20.02.2024
Ordynacja CIT PIT VAT
Do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka napływają skargi o potrzebie rozważenia zmian prawnych w zakresie stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla artystów zatrudnionych na podstawie umowy o pracę - tak jak to się dzieje w wypadku honorarium autorskiego pracowników nauki. Rzecznik wystąpił w tej sprawie do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.02.2024
Podatki i opłaty lokalne
Ministerstwo Finansów planuje wydać w marcu rozporządzenie, które wprowadzi obniżkę z 23 proc. do 8 proc. stawki VAT na określone usługi kosmetyczne. Zmiany mają wejść w życie od 1 kwietnia 2024 r., tak jak zapowiadał wcześniej premier Donald Tusk. Branża beauty to ok. 30 tys. firm, w których zatrudnionych jest blisko 100 tys. osób. Opodatkowanie usług kosmetycznych ma być takie jak fryzjerskich.
Monika Pogroszewska
19.02.2024
VAT
Kolejki przed urzędami skarbowymi w ostatni dzień składania PIT-ów odeszły w zapomnienie. Teraz podatnicy w prosty i wygodny sposób mogą rozliczyć PIT przez internet. I nie odkładają tego na ostatnią chwilę. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda poinformował w niedzielę, że system przyjął już ponad 1 mln rozliczeń.
Agnieszka Matłacz
19.02.2024
PIT

Skarbówka śle listy do podatników. Liczy na tłumaczenia i donosy

Domowe finanse PIT VAT Małe i średnie firmy Nieruchomości
Podatnicy znajdują w skrzynkach listy behawioralne od naczelnika urzędu skarbowego. Fiskus wysyła je, gdy ma wątpliwości, czy podatnik poprawnie wykonuje obowiązki podatkowe, ale nie ma na to dowodów albo gdy pozyskał informacje, które nie spełniają przesłanek do wszczęcia kontroli. Prawnicy ostrzegają: podjęte przez urzędników działania nie mają podstawy prawnej. Nie mieszczą się w katalogu dopuszczalnych przez prawo relacji między organem podatkowym a podatnikiem.
Grażyna J. Leśniak
19.02.2024
Domowe finanse PIT VAT Małe i średnie firmy Nieruchomości
Pracownik-twórca może złożyć korektę zeznań za poprzednie lata, by zastosować 50 proc. koszty uzyskania przychodów. Dyrektor KIS zgodził się na taką praktykę w najnowszej interpretacji. Potwierdził, że honorarium autorskie nie musi być wyodrębnione bezpośrednio w umowie o pracę, ale wystarczy np. oświadczenie pracodawcy. Jednak prawo do wstecznej korekty nie przysługuje co do zasady programistom. Eksperci radzą, by zainteresowani wsteczną korektą wystąpili o własną interpretację.
Monika Pogroszewska
19.02.2024
PIT
Rozwiedzionym rodzicom przysługuje, co do zasady, połowa ulgi rodzinnej na wspólne dzieci. Mogą też podzielić się odliczeniem w inny dowolnie uzgodniony sposób tak, by nie przekroczyć wspólnego limitu. Jednak osoby, które chcą rozliczyć w systemie Twój e-PIT ulgę na dzieci z różnych związków, mają duży problem. System elektroniczny nie zawsze uwzględnia ich uzgodnienia.
Monika Pogroszewska Patrycja Rojek-Socha
17.02.2024
PIT
Ministerstwo Finansów rozpoczęło konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Tematem piątkowych spotkań były zagadnienia związane z bezpieczeństwem i wydajnością systemu KSeF oraz fakturami konsumenckimi, które zgodnie z obowiązującymi przepisami pozostają poza systemem. Rozmawiano m.in. o identyfikacji statusu nabywcy, czy jest podatnikiem czy konsumentem.
Monika Pogroszewska
16.02.2024
VAT KSeF
Fundacja rodzinna jest dobrym rozwiązaniem, ale ustawodawca nie ustrzegł się błędów, które należałoby poprawić. Należy dokonać nowelizacji przepisów o PIT w taki sposób, aby pełne zwolnienie w PIT przysługiwało niezależnie od liczby fundatorów, o ile są oni spokrewnieni - mówi dr Mateusz Gogol, doradca podatkowy w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy.
Wiesława Moczydłowska
16.02.2024
PIT Fundacja rodzinna

SN: Zatrudnienie byłego celnika w KAS nie pozbawia go odprawy

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy
Byłym funkcjonariuszom służby celnej, którzy po reformie przeszli do Krajowej Administracji Skarbowej i następnie przyjęli nowe warunki zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, stając się pracownikami KAS, przysługuje prawo do odprawy pieniężnej z tytułu zakończenia służby. Do takiego wniosku doszedł niedawno Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.02.2024
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na 2024 r., nie powinni zwlekać ze zgłoszeniem tego fiskusowi. Informację za pośrednictwem elektronicznego systemu CEIDG warto wysłać przed 20 lutego, by uniknąć przeciążenia systemu, oraz zadbać o uzyskanie potwierdzenie wysyłki. Warto też rozważyć zgłoszenie papierowe. Mimo iż Ministerstwo Finansów zapewniło o rozstrzyganiu wątpliwych zgłoszeń na korzyść przedsiębiorców, to niektórzy wciąż spierają się z fiskusem o formę rozliczenia za poprzednie lata.
Monika Pogroszewska
16.02.2024
PIT Małe i średnie firmy
Rusza program Ministerstwa Finansów skierowany do uczniów i nauczycieli klas V-VIII szkół podstawowych. Uczestnicząca w nim młodzież dowie się, jak podatki wpływają na codzienne życie. Zgłoszenia do programu można wysyłać od 26 lutego 2024 roku. Konkurs jest dwuetapowy, a jego wyniki zostaną ogłoszone na stronie finansoaktywni.pl do 23 maja 2024 r.
Grażyna J. Leśniak
15.02.2024
Finanse publiczne Szkoła i uczeń
Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z usługi Twój e-PIT, w której po raz pierwszy udostępnia zeznania dla przedsiębiorców i po raz kolejny dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. PIT-y przygotowane przez skarbówkę nie zawierają jednak większości ulg, a nawet jeśli już je mają, to konieczne mogą być zmiany. Również przedsiębiorcy będą musieli znacznie uzupełnić przygotowane dla nich zeznania.
Monika Pogroszewska
15.02.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Poprawa jakości prawa jednym z ważniejszych wyzwań dla nowej władzy

Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
W 2023 r. padły kolejne niechlubne rekordy w ilości tworzonego prawa. Po raz kolejny zwiększyła się liczba ogłoszonych nowych aktów prawnych – łącznie było ich aż 143 155. Przynajmniej raz zmieniono 31 968 aktów, co daje wzrost aż o 26,9 proc. w porównaniu do 2022 r. W żadnej dziedzinie prawa nie zabrakło też przykładów przepisów sprzecznych, niejasnych czy też luk prawnych, które wymagają pilnej poprawy. Wskazujemy je w raporcie "Poprawmy prawo".
Inga Stawicka Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha Monika Pogroszewska Monika Sewastianowicz Katarzyna Nocuń Grażyna J. Leśniak Renata Krupa-Dąbrowska Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Jacek Jasionek
15.02.2024
Prawo karne Prawo cywilne Prawo rodzinne Administracja publiczna Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy wdrażającej dyrektywę DAC7, która reguluje kwestię raportowania handlu w internecie. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. Operatorzy platform internetowych mają przekazać szefowi Krajowej Administracji Skarbowej raporty za 2023 i 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.
Monika Pogroszewska
14.02.2024
Compliance Prawo europejskie
Propozycję podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł należy ocenić pozytywnie. Proponowana zmiana uplasuje kwotę wolną pomiędzy minimalnym, a przeciętnym wynagrodzeniem netto. Oznacza to realnie więcej pieniędzy w kieszeniach podatników rozliczających się skalą podatkową i faktyczną obniżkę opodatkowania - pisze dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy, partner zarządzający w Kancelarii GLC.
Bartosz Kubista
14.02.2024
PIT Doradca podatkowy
Fiskus zmienia podejście do rozliczania kosztów podatkowych przez jednoosobowe firmy. Dotychczas często uznawał je za wydatki osobiste, co uniemożliwiało ich odliczenie. Teraz zgadza się, że prawnik może uznać zakup drogiego zegarka za koszt podatkowy oraz odliczyć VAT. Odmienne stanowisko zajął jednak w sprawie inwestora - stwierdził, że wydatków na zakup zegarka nie można odliczyć, bo ma charakter reprezentacyjny.
Monika Pogroszewska
14.02.2024
PIT Doradca podatkowy
We wtorek odbyła się 14. już edycja Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG. Z wystąpień ekspertów płynie wniosek, że 2024 r. będzie pełen wyzwań dla podatników. Według przedstawionych podczas Kongresu zapowiedzi Ministerstwa Finansów, resort upubliczni w marcu projekt ustawy wdrażającej globalny podatek minimalny (Pillar 2). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. MF analizuje też zasadność utrzymywania krajowego minimalnego CIT, który wszedł w życie z początkiem 2024 r.
Monika Pogroszewska
13.02.2024
CIT PIT Finanse

60 tys. złotych wolne od podatku wprowadzi chaos w rozliczaniu PIT

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do pierwszego czytania w Sejmie został skierowany projekt zmian w ustawie o PIT. Posłowie proponują w nim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych. Ma ona obowiązywać już od stycznia 2024 r. Problem jednak w tym, że przedsiębiorcy inni niż opodatkowani CIT do 20 lutego muszą wybrać formę opodatkowania, a bez pewnej wiedzy o wysokości kwoty wolnej, podjęcie takiej decyzji jest właściwie niemożliwe.
Krzysztof Koślicki
13.02.2024
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Propozycje deregulacyjne PiS wróciły do Sejmu

Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Posłowie PiS skierowali do Sejmu pakiet 27 ustaw deregulacyjnych. Proponowane zmiany dotyczą m.in. umów leasingu, czasowego wycofania pojazdów z ruchu, obciążeń przedsiębiorców, zmian podatkowych. Cześć propozycji to kopia projektu, skierowana jeszcze za czasów komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji, która działała w Sejm IX kadencji. Własne propozycje ma wkrótce przedstawić też rząd.
Robert Horbaczewski
13.02.2024
Samorząd terytorialny Odpady Administracja publiczna Małe i średnie firmy Podatek od spadków i darowizn
Dochowanie należytej staranności w zakresie rozliczenia VAT posiada kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowości i zgodności operacji gospodarczych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Staranne działanie podatnika przekłada się również na efektywność finansową przedsiębiorstwa oraz na bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji gospodarczych.
Jakub Sitarski
12.02.2024
VAT Prawo europejskie

Hinc: Nie jestem przeciwnikiem wakacji składkowych, ale zajmijmy się składką zdrowotną

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Po co wprowadzać wakacje składkowe, skoro można bez większego problemu zmodyfikować istniejące rozwiązania, np. znieść ograniczenia czasowe w korzystaniu z Małego ZUS Plus i pozwolić większej grupie najmniejszych przedsiębiorców z tego rozwiązania skorzystać? Pilniejsze, a przy tym absolutnie konieczne, jest naprawienie systemu opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne – mówi Przemysław Hinc, doradca podatkowy. Dodaje jednak, że nie można na tym poprzestać.
Grażyna J. Leśniak
12.02.2024
Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przepisy milczą na temat CIT i PIT od tzw. opłaty kubkowej, czyli opłaty za naczynia jednorazowego użytku dodawane do gotowej żywności, m.in. jako opakowanie. Wcale nie jest jednak pewne, czy nie powinna ona być opodatkowana. Eksperci wskazują, że ustawodawca stosuje różne regulacje w stosunku do podobnych opłat, np. recyklingowa została wprost uregulowana. I postulują, by Ministerstwo Finansów jak najszybciej zajęło stanowisko w tej sprawie.
Zofia Jóźwiak Monika Pogroszewska
12.02.2024
Środowisko CIT PIT
Negocjatorzy Rady UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie nowych zasad budżetowych, które mają ułatwić krajom Unii obniżanie wskaźników zadłużenia - poinformowała belgijska prezydencja w Radzie. Nowe zasady mają zapewnić skuteczne i obowiązujące dla wszystkich członków zasady.
Patrycja Rojek-Socha
10.02.2024
Przychód z odprawy emerytalnej oraz ostatniego wynagrodzenia do wysokości 85 528 zł korzysta z tzw. ulgi dla seniorów - pod warunkiem, że wypłata tych świadczeń nastąpi przed wypłatą pierwszej emerytury. Jeśli płatnik nie zastosował zwolnienia, podatnik może je samodzielnie wyłączyć z przychodów opodatkowanych i przenieść do przychodów zwolnionych. Potwierdza to skarbówka w najnowszej interpretacji.
Wiesława Moczydłowska
10.02.2024
PIT