NSA: Sześć miesięcy musi wystarczyć na złożenie oświadczenia

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Nie można przeprowadzać testu zgodności z Konstytucją określonego przepisu bez odniesienia się do argumentacji, która wcześniej została podana przez Trybunał Konstytucyjny. Sześć miesięcy to nie jest za krótko, aby podatnik mógł zrealizować swoje uprawnienie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w podatku od spadków i darowizn – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
18.10.2022
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Opłatę cukrową będą płacili producenci, a nie sprzedawcy dosładzanych napojów. Nowe przepisy będą też zapobiegały wielokrotnemu płaceniu daniny od alkoholi w małych opakowaniach. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy, naprawiający dzisiejsze luki i nieścisłości w przepisach o tych parapodatkach.
Paweł Rochowicz
18.10.2022
Akcyza Prawo gospodarcze
Jeszcze w tym tygodniu może zostać uchwalona ustawa zamrażająca ceny prądu dla małych firm i odbiorców indywidualnych. I choć ma wspomagać biznes, to przedsiębiorcy z branży energetycznej wytykają jej poważne wady. Wskazują m.in. na brak gwarancji wypłaty pełnych rekompensat dla spółek obrotu energią, a także na możliwe niezgodności z prawem unijnym.
Paweł Rochowicz
18.10.2022
Małe i średnie firmy
Aby wydatki iluzjonisty na zakup garnituru, koszuli, marynarki, spodni czy butów można było uznać za koszty uzyskania przychodów, to ubiór ten musi utracić charakter osobisty, np. poprzez trwałe opatrzenie zakupionej odzieży cechami charakterystycznymi logo reprezentowanej przez niego firmy. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że odmienne stanowisko jest wyrażane w przypadku ponoszenia kosztów zakupu elementów garderoby przez artystów.
Wiesława Moczydłowska
18.10.2022
PIT Doradca podatkowy

Prof. Mariański: Najwyższe podatki płacą ludzie pracy

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Cała konstrukcja Polskiego Ładu od samego początku była błędem. Rząd tego nie mówił, ale chodziło o wprowadzenie podwyżki obciążeń poprzez udawanie obniżki. Z całą stanowczością trzeba też powiedzieć, że w Polsce najgorzej jest pracować. To najmniej opłacalna forma aktywności zawodowej – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Adam Mariański.
Krzysztof Koślicki
18.10.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy Polski Ład
Prawomocny wyrok zezwalający podatnikowi na odliczenie VAT ze spornych faktur nie ma znaczenia na gruncie ustawy o PIT w zakresie zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków wynikających z tych samych faktur. Dobra czy zła wiara jest istotna na gruncie podatku od towarów i usług, ale te zasady nie mają zastosowania do podatku dochodowego – wynika z wyroku NSA.
Wiesława Moczydłowska
17.10.2022
CIT PIT VAT Doradca podatkowy
W poniedziałek, 17 października 2022 roku, Polska dołączyła do grona państw świadczących Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej (EETS). Możliwe jest już zatem wnoszenie opłaty za przejazd drogami objętymi elektronicznym poborem opłat na terenie całej Unii Europejskiej za pomocą jednego urządzenia pokładowego.
Krzysztof Koślicki
17.10.2022
Ordynacja Domowe finanse
Do 28 października potrwają konsultacje projektu ustawy o działalności lombardowej. Resort finansów prowadzi je wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Celem nowych przepisów ma być wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
Krzysztof Koślicki
17.10.2022
Doradca podatkowy Finanse
Czy doradca podatkowy udoskonalający program do elektronicznych rozliczeń swoich klientów może sam skorzystać z ulgi IP Box na swój wynalazek? Trwa w tej sprawie ping-pong między pomysłową doradczynią a fiskusem. Sporem tym zajmował się już NSA, ale nie zakończyło to sprawy.
Paweł Rochowicz
17.10.2022
PIT Doradca podatkowy Nowe technologie
W trudnej sytuacji gospodarczej wiele firm szuka pomysłu na restrukturyzację. Decyzji nie da się jednak podjąć bez pomocy doradców podatkowych. Przepisy o prostej spółce akcyjnej, ryczałtowym albo tzw. estońskim CIT są pełne pułapek i wyjątków od wyjątków. Polski Ład nie jest tu jedynym problemem. Jednej, najkorzystniejszej formy prowadzenia biznesu, właściwie nie da się już wskazać.
Krzysztof Koślicki
17.10.2022
CIT Doradca podatkowy Spółki Polski Ład
Istniejący w Polsce model samorządu terytorialnego to rozsądny podział zadań pomiędzy administrację rządową i samorządową. Niestety, w procesie jego tworzenia nie udało się stworzyć dobrych podstaw finansowych dla działania samorządu. A teraz obserwujemy konsekwentny demontaż obu elementów tego systemu – mówi prof. Mirosław Stec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Krzysztof Sobczak
17.10.2022
Samorząd terytorialny Finanse publiczne
W rocznym PIT można odliczyć wydatki m.in. na internet, cele rehabilitacyjne, wpłaty na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego lub modernizację ocieplenia domu. W PIT można też odliczyć darowizny przekazane na cele charytatywne - także na rzecz Ukrainy i poszkodowanych wojną Ukraińców. Konieczne jest jednak zebranie odpowiedniej dokumentacji - trzeba o tym myśleć już teraz.
Krzysztof Koślicki
15.10.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Właściciele lokali przeznaczonych na wynajem kierują do fiskusa wnioski o uznanie możliwości dalszej amortyzacji mieszkań po 2022 roku. Dostają odpowiedzi odmowne, ale skarżą je do sądów, sugerując, że te powinny bezpośrednio zastosować Konstytucję. A ustawa zasadnicza nie pozwala na naruszanie interesów w toku.
Paweł Rochowicz
14.10.2022
Wymiar sprawiedliwości CIT PIT
Przepisy o tzw. estońskim CIT zostały zmienione, ale nie jest pewne, czy zachęcą przedsiębiorców do korzystania z tej opcji. Eksperci twierdzą, że liberalizacja przepisów nie tylko zachęciłaby do inwestycji, ale też mogłaby zniwelować negatywne skutki wzrostu cen i utrzymać miejsca pracy.
Paweł Rochowicz
13.10.2022
CIT Doradca podatkowy
Organy podatkowe mają prawo wystąpić z żądaniem uzyskania informacji pozwalających na zidentyfikowanie użytkowników portalu internetowego. Organ nie musi prowadzić żadnego postępowania, aby żądać takich informacji. Może to zrobić przed wszczęciem postępowania podatkowego – wynika z czwartkowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Eksperci twierdzą, że to ingerencja w sferę prywatności podatników.
Wiesława Moczydłowska
13.10.2022
Ordynacja Doradca podatkowy RODO
Rząd chce wprowadzić podatek od nadmiarowych zysków, który obciążałby firmy energetyczne. Nie nazywa go podatkiem ani daniną, tyko "kwotą wpłaty". Ma ona jednak wszystkie cechy podatku. Nie zasili państwowego budżetu, a fundusz łagodzenia skutków gospodarczych zamrożenia cen prądu. Eksperci apelują: trzeba uregulować procedury sporów i interpretowania tej daniny.
Paweł Rochowicz
12.10.2022
Ordynacja VAT
Kosztami uzyskania przychodu nie są koszty uzyskania jakiegokolwiek przychodu, lecz koszty związane z uzyskaniem przychodu z konkretnego źródła. Dlatego kosztami podatkowymi działalności gospodarczej byłej wspólniczki spółki cywilnej nie mogą być wydatki związane z utrzymaniem mienia pozostałego po tej spółce, które obecnie nie jest wykorzystywane do nowej działalności – uznał we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
12.10.2022
Ordynacja CIT PIT Doradca podatkowy
Na początku października br. opublikowana została interpretacja indywidualna (nr 0114-KDIP2-2.4010.60.2022.1.AP) z 29 września 2022 r., w której dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) rozstrzygnął wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie świadczonych przez niego usług brokerskich oraz wpływu na świadczenie tychże usług przepisów o cenach transferowych w rozumieniu ustawy o CIT – pisze Radosław Chudy z GWW.
Radosław Chudy
11.10.2022
CIT Doradca podatkowy
Skarbówka już przygląda się - choć na małą skalę - rachunkom bankowym osób fizycznych na podstawie nowych uprawnień. Jednak możliwość zaglądania na konta, nawet bez podejrzeń o popełnienie przestępstwa, niepokoi zarówno Rzecznika Praw Obywatelskich, jak też ekspertów podatkowych.
Paweł Rochowicz
11.10.2022
Administracja publiczna Finanse
W stanie prawnym obowiązującym przed 28 czerwca 2015 r. dla objęcia podatkiem od nieruchomości stacji i punktów redukcyjnych, redukcyjno-pomiarowych i pomiarowych, decydujące jest istnienie związku techniczno-użytkowego pomiędzy tymi obiektami a gazociągiem, co przesądza o opodatkowaniu tych obiektów jako budowli lub ich części.
Wiesława Moczydłowska
11.10.2022
Budownictwo Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka z o.o., która odkupuje od udziałowca udziały w celu ich dalszego umorzenia, nie jest zobowiązana jako płatnik do poboru podatku w związku z tą czynnością. Dobrowolne umorzenie udziałów w zamian za wypłacone udziałowcowi wynagrodzenie stanowi na gruncie podatku dochodowego odpłatne zbycie udziałów – potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
10.10.2022
PIT Doradca podatkowy
Przepisy podatkowe dotyczące Ukraińców pracujących w Polsce nie zmienią się - deklaruje Ministerstwo Finansów. Zastrzega też, że nie można manipulować liczeniem 183 dni pobytu w Polsce, obligującym do rozliczeń z polskim fiskusem. Daje też wyraźnie do zrozumienia, że wspomagamy uchodźców niebagatelną kwotą 16 mld złotych. Eksperci wskazują, że Ukraińcy powinni liczyć się z kontrolami ich rozliczeń.
Paweł Rochowicz
10.10.2022
PIT Ukraina
Niedawna interpretacja podatkowa potwierdza jednoznacznie - otrzymywanie przez dziecko stypendium, które jest zwolnione z PIT, nie pozbawia rodziców prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Odliczenia nie blokuje również osiągnięcie przez dziecko dochodu. W przypadku dzieci pełnoletnich ważny jest jednak limit zarobków.
Wiesława Moczydłowska
08.10.2022
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Sejm poparł w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o CIT, która zawiesza na dwa lata przepisy o podatku minimalnym i wydłuża tarczę antyinflacyjną do końca 2022 r. W ustawie pozostały zapisy utrzymujące podwyższone stawki VAT 8 i 23 proc. - ich wykreślenia chcieli senatorowie.
Katarzyna Nocuń
07.10.2022
Sejm skierował w piątek do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych projekt ustawy budżetowej na rok 2023. Zgodnie z projektem wydatki przyszłorocznego budżetu osiągną rekordową wysokość 669 mld zł, a dochody 604,4 mld zł. Będzie to efektem znacznie wyższych niż dotychczas wpływów z podatków. Rząd przewiduje na 2023 rok niemal 10-procentową inflację.
Paweł Rochowicz
07.10.2022
Finanse publiczne Finanse samorządów
W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął poprawki redakcyjne i doprecyzowujące zgłoszone przez Senat. Odrzucił natomiast poprawki wykreślające utrzymanie stawek VAT na obecnym poziomie (8 i 23 proc.), a także usuwające powiązanie ich wysokości z wydatkami na obronność. Nowelizacja dotyczy m. in. obniżki akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe, oraz stawek VAT na żywność czy gaz ziemny.
Krzysztof Sobczak
07.10.2022
Pomoc społeczna VAT Akcyza
W przypadku gdy opłata za ogrzewanie lokalu mieszkalnego jest ustalana w sposób odzwierciedlający zużycie energii cieplnej, to jej dostawy są świadczeniem odrębnym od usługi najmu i nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Tak twierdzą organy skarbowe. Eksperci zauważają, że ważne są zapisy w umowie najmu dotyczące rozliczeń kosztów ciepła.
Wiesława Moczydłowska
07.10.2022
Finanse samorządów VAT
Żaden przepis nie zakazuje prowadzenia postępowania podatkowego oraz jego zakończenia decyzją wymiarową wobec podatnika, który uzyskał orzeczenie o upadłości. Organy skarbowe mogą prowadzić takie postępowania i wydawać decyzje nawet po zakończeniu postępowania upadłościowego – wynika z wtorkowego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
06.10.2022
Ordynacja Doradca podatkowy
Usługi funduszu inwestycyjnego na rzecz banku w ramach umowy subpartycypacji są zwolnione z VAT tak jak udzielanie kredytów - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest korzystny dla sektora bankowo-finansowego, bo oznacza że banki nie będą narazone na dodatkowe koszty, potencjalnie przerzucane na wszystkich klientów.
Paweł Rochowicz
06.10.2022
VAT Prawo gospodarcze Finanse
Przepisy Polskiego Ładu wprowadziły uproszczenie, zgodnie z którym podmioty powiązane będące mikro i małymi przedsiębiorcami, sporządzając lokalną dokumentację cen transferowych, nie będą zobowiązane do dołączania analizy cen transferowych. Zwolnienie ma zastosowanie do dokumentacji sporządzanych także za 2021 rok – pisze Dominika Rąpała, konsultant w ABC Tax.
Dominika Rąpała
06.10.2022
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski