Wiele firm wręcza dzieciom pracowników upominki z okazji np. dnia dziecka, Bożego Narodzenia, Wielkanocy czy dnia Dnia Kobiet, jak również podczas imprez integracyjnych (np. pikniki rodzinne). Powstaje pytanie, czy po stronie rodziców, czyli pracowników firmy, powstają przychody ze stosunku pracy, od którego pracodawca, jako płatnik, powinien pobrać zaliczkę na PIT. 

Przyjrzyjmy się temu na przykładzie spółki, która zakłada, że wartość upominków będzie wynosiła kilkadziesiąt złotych, jednak nie wyklucza także wyższych kwot. W skład paczek wchodzą np.: vouchery do kina i teatru, karty podarunkowe do księgarni, gry/zabawki dostosowane do wieku obdarowanych, a także słodycze, w tym vouchery na lody.

 

Darowizna czy wynagrodzenie

Organy podatkowe przyznają, że prezenty od spółki są darowizną. Pracownik nie ma przychodu, w sytuacji gdy pracodawca wręcza jego dziecku upominek. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione  (art. 890 par. 1 kodeksu cywilnego). 

Zatem daną czynność można uznać za darowiznę, jeżeli posiada cechy tegoż zobowiązania, tzn. gdy zostanie złożone oświadczenie darczyńcy o przekazaniu darowizny oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu, a ponadto czynność ta musi polegać na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy (kosztem jego majątku) na rzecz obdarowanego, pod warunkiem, że czynność ta nie została wymieniona w treści art. 889 kodeksu cywilnego.

Zobacz w LEX: Upominki na rzecz pracowników jako nieobjęte PIT-em - interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 30 maja 2023 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.280.2023.1.GG > >

 

Zwolnienie z podatku 

To oznacza, że świadczenia w postaci wręczania dzieciom pracowników upominków z okazji niektórych świąt okolicznościowych, jak również podczas imprez integracyjnych, przekazywane tytułem darowizny, co do zasady będą podlegały podatkowi od spadków i darowizn. Są one jednak zwolnione z daniny, jeśli ich wartość nie przekracza 5733 zł w przypadku nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej. 

Z uwagi na wyłączenie na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, nie będą stanowiły one dla  pracowników przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. W konsekwencji, przekazująca je firma (pracodawca) nie będzie zobowiązana, jako płatnik, do pobrania zaliczki na PIT od wartości tych świadczeń. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2024 r., 0111-KDIB2-3.4015.161.2024.2.JKU, 0115-KDIT2.4011.346.2024.3.KC).

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Czytaj również: Duża zmiana w PIT - fundusze trzeba rozliczyć samodzielnie

Czytaj również w LEX: CIT: upominki i kwiaty dla pracowników firma zaliczy do kosztów > >

Przedsprzedaż
PIT. Komentarz 2025 [PRZEDSPRZEDAŻ]
-25%
Przedsprzedaż

Monika Brzostowska, Patrycja Kubiesa

Sprawdź  

Cena promocyjna: 186.74 zł

|

Cena regularna: 249 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 186.74 zł