Szef klubu PSL Jan Bury podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że w środę przypada Światowy Dzień Otyłości. Jak mówił, projekt ustawy zakazujący reklamy i sprzedaży tzw. żywności śmieciowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach - złożony przez PSL - to pierwszy krok w kierunku walki z otyłością w Polsce.
"Chcemy wokół tej ustawy zrobić bardzo poważny, silny ruch społeczny, w oparciu także o samorządy" - powiedział Bury.
Dlatego PSL wystosowało apel do wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów oraz radnych miast, gmin i powiatów o wsparcie swych działań w tej sprawie. Chodzi o to, by - tłumaczył polityk PSL - nie czekając na regulacje prawne "rady gmin, powiatów, miast mogły podejmować uchwały lokalne na swym terytorium (...) w sprawie likwidacji miejsc, gdzie są sklepiki, automaty czy stołówki szkolne, gdzie podawana jest żywność, która nie jest zdrowa".
Podkreślał, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba ludzi otyłych na świecie przekroczyła już 300 mln. Zaznaczył, że Polska nie jest krajem wolnym od tej choroby. "Uważamy, że nasz parlament, nasze społeczeństwo zbyt mało w tej kwestii robi" - stwierdził.

"Jesteśmy przekonani, że Polskę stać na to, by przynajmniej raz w roku dziecko, u którego zauważono nadwagę czy otyłość (...), było poddane badaniu medycznemu na zawartość poziomu cholesterolu, powinno mieć zmierzone ciśnienie tętnicze, powinno mieć też zmierzony poziom glukozy na czczo" - powiedział.
Poseł PSL Zbigniew Włodkowski podkreślał, że wśród młodych ludzi trzeba promować zdrowy styl życia.
Prof. Marek Naruszewicz mówił, że w Polsce 18 mln ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu, w tym dzieci. "Ogłaszamy "Narodowy Alert Cholesterolowy", m.in. zwrócony w obecnej sytuacji do młodzieży akademickiej" - oświadczył. Jak mówił, chodzi o to, by studentom badać poziom cholesterolu. Dodał, że taką akcję podejmuje Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Bury zapowiedział, że PSL w ciągu najbliższych miesięcy przystąpi do przygotowania projektu ustawy o zdrowiu publicznym, który będzie się skupiał - jak mówił - na profilaktyce.
Poinformował też, że działa strona www.psl.pl/zdrowie, poświęcona tematyce zdrowotnej.(PAP)

sdd/ son/ gma/