Dr Lubasz: Minister nie może interpretować RODO

Administracja publiczna RODO

Urzędy państw członkowskich nie mogą wydawać wiążących interpretacji do prawa Unii Europejskiej obowiązującego wprost - twierdzi radca prawny dr Dominik Lubasz. A nawiązując do głośnego sporu pomiędzy prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych i ministrem cyfryzacji wskazuje, że dbałość o jednolitość wykładni jest zadaniem tego pierwszego organu.

26.01.2019

Nie każda przeprawa promowa wlicza się do czasu odpoczynku kierowcy

Prawo pracy

Kierowca samochodu ciężarowego, który korzysta z przeprawy promowej, musi pamiętać o kilku rzeczach, aby godziny spędzone na promie można było zaliczyć do odpoczynku. Przede wszystkim odpowiednio rejestrować wjazd i zjazd ze statku oraz oznaczyć przeprawę w tachografie.

24.01.2019

Kandydaci i pracownicy potrzebują prawdy

HR

Już od momentu pierwszego kontaktu z firmą aż do wyjścia z niej ludzie muszą mieć poczucie tego, że wszystko jest spójne. Takie działanie procentuje dobrą atmosferą w pracy i niską rotacją. Szczerość się opłaca - mówi Katarzyna Filip, HR Manager w ASUS Polska w rozmowie z Agnieszką Matłacz.

22.01.2019

Jak zadbać o motywację i zaangażowanie pracowników na cały rok

HR

Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.

15.01.2019

PPK - niejasny status państwowych instytutów badawczych

Prawo pracy

Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.

12.01.2019

Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019

PPK czy PPE – który program oszczędnościowy wybrać?

Prawo pracy

Za niewiele ponad pół roku pierwsi pracodawcy będą zobowiązani do wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych. Wciąż jednak wielu ma trudności z odróżnieniem ich od innej formy „pracowniczego oszczędzania”, funkcjonującej od dłuższego czasu w ramach trzeciego filaru – pracowniczych programów emerytalnych - pisze Aleksander Dyl

31.12.2018

Koszty rekrutacji nowych pracowników coraz wyższe

HR

Koniec roku przyniósł dobre informacje z rynku pracy. W listopadzie 2018 roku wzrosły zarówno wynagrodzenia, jak i liczba pracujących. Pracodawcy potrzebują pracowników i są w stanie więcej zapłacić, żeby zdobyć nowych pracowników i utrzymać obecnych.

18.12.2018

PPK: Elastyczne kryteria wyboru instytucji finansowej zarządzającej

Prawo pracy

Ustawodawca nie określa kryteriów wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK w sposób zamknięty. Podmiotom zatrudniającym pozostawiono swobodę w formułowaniu niektórych z nich, ale jednocześnie ustawa wyraźnie wskazuje, że podmiot zatrudniający powinien kierować się „najlepiej pojętym interesem osób zatrudnionych”

10.12.2018

Jak wdrożyć PPK i nie wpaść w kolejny GetBack

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wybór instytucji finansowej to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy wdrażającego PPK. Kwestia staranności pracodawcy przy tym wyborze nabiera szczególnego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń na rynku instytucji finansowych, co ilustruje sprawa GetBack - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

05.12.2018

Jak uczyć zagadnień prawnych przez e-learning?

HR

Mówi się, że e-learning nie ma ograniczeń tematycznych. To prawda, do tej pory nie znalazłam się w sytuacji, w której - jako dostawca e-learningu - miałabym problem z zamknięciem w formacie online jakiegokolwiek tematu. W zależności jednak od oczekiwanego rezultatu szkolenia (wiedza, umiejętności, zachowania) należy stosować zróżnicowane mechanizmy angażujące, dobrać adekwatny do odbiorcy i tematu sposób prezentacji treści oraz dobrze przemyśleć konstrukcję planowanego kursu.

29.11.2018

Praca zespołowa jest podstawą sukcesu w biznesie

HR

Czy można osiągnąć sukces w biznesie będąc skupionym jedynie na sobie, swoich zasobach i wiedzy? Oczywiście, że tak. Jednak wysiłek, jaki taka pojedyncza osoba musi włożyć, może być niewspółmierny do efektów, jakie ma dostarczyć.

20.11.2018

PPK – jak będzie można wykorzystać zgromadzone środki?

Emerytury i renty Prawo pracy

Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.

19.11.2018

HR potrzebuje wiedzy

HR

Chcemy podnosić poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. To jest bardzo potrzebne - mówi Małgorzata Zachorowska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR

17.11.2018