Paweł Żebrowski: Obawia się pan masowych rezygnacji z PKK? Pytam o to w kontekście tego, co się stało z OFE. Po nacjonalizacji składek wiele osób poczuło się oszukanych i straciło zaufanie do oszczędzania.

Bartosz Marczuk: To, co stało się z OFE nie sprzyja atmosferze powszechnego oszczędzania na emeryturę. Z wielką pokorą i zrozumieniem podchodzę do tych lęków. One mają swoje uzasadnienie. Obiecywano ludziom, którzy przystępowali do OFE, że są to ich prywatne pieniądze, obiecywano im emerytury pod palmami. Niewiele z tego wyszło.

My jednak cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. W PPK mamy swoje prywatne pieniądze, które trafiają na nasze prywatne konto. W OFE nie mieliśmy nic do powiedzenia, w jaki sposób będą wypłacone te środki w sytuacji, kiedy przechodzimy na świadczenie emerytalne. W PPK możemy wypłacić pieniądze, nawet w całości, w każdej chwili oszczędzania. Mamy też wpływ na to, w jaki sposób zostaną one wypłacone po skończeniu okresu oszczędzania, czyli 60 lat. Różnice są fundamentalne.

Sprawdź w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - nowe obowiązki pracodawców >

Oczywiście można się spodziewać, że część osób będzie rezygnowała z PPK, chociażby z powodu pewnych obaw dotyczących przyszłości zgromadzonych środków. Na pewno jednak im dłużej program będzie trwał, tym więcej ludzi zrozumie jaka korzyść płynie z PPK. Ostrożnie szacujemy, że w pierwszych czterech falach zapisów do oszczędzania w PPK przystąpi ok. 5-6 mln Polaków.

Sprawdź w LEX: Terminy wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych >

 

Pieniądze z PPK mogą zostać znacjonalizowane?

Jeżeli ktoś ma obawy, że jego środki zostaną znacjonalizowane, to równie dobrze można sobie wyobrazić taką sytuację, że ktoś przyjedzie i znacjonalizuje nasze nieruchomości, czy lokaty w bankach. Chcę wyraźnie podkreślić, że nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z PPK. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi. Z tych pieniędzy nie będą budowane lotniska, czy drogi.

 


 

Niektórzy eksperci zwracają uwagę, że deklaracja o rezygnacji z PPK jest zbyt skomplikowana i ma to zniechęcać pracowników do rezygnacji.

My z pokorą podchodzimy do tych uwag. Gospodarzem tego rozporządzenia jest Ministerstwo Finansów, ale wydaje się, że jeżeli jest taka obawa, że na siłę chcemy kogoś zmuszać do PPK, to będzie zmiana przepisów w tej sprawie. Właśnie pokazała się wersja rozporządzenia, która zakłada, że zamiast kliku podpisów będziemy pod rezygnacją składać tylko jeden podpis. Czyli słuchamy tego co mówią do nas ludzie i rynek. Rezygnacja z PPK jest bardzo prosta, nie jest specjalnie wysublimowana operacja. Osoby, które zdecydują się na taki krok powinny jednak wiedzieć, że rezygnują z pewnych korzyści płynących z PPK.

Czytaj też:  Będą zmiany w deklaracji o rezygnacji z PPK >>>

 

Czy pracownik w każdej chwili będzie mógł sprawdzić ile zgromadził środków w PPK?

Oczywiście, że tak. Za to będą odpowiedzialne instytucje finansowe, które będą gromadzić i zarządzać pieniędzmi z PPK. Chcę tutaj niektórych wyprowadzić z błędu i zaznaczyć, że PFR nie ma nic wspólnego z zarządzaniem PPK. Konkurować o zarządzanie środkami z PPK będzie około 20 sprawdzonych i licencjonowanych instytucji finansowych. One umożliwią elektroniczny wgląd do rachunku.

Sprawdź w LEX: Czy informacja o PPK musi zostać zawarta w regulaminie pracy? >

 

Jak PPK może wpłynąć na rynek pracy?

Można się spodziewać, że część osób, które będą chciały wyjechać z naszego kraju, bardziej przeanalizuje swój wybór. Tego typu programy funkcjonują także w zachodnich krajach. Jednym z elementów, które mają wpływ na emigracje jest bezpieczeństwie dotyczące przyszłości. Ludzie kalkulują - pojadę gdzieś na zachód, bo tam jest większe bezpieczeństwo systemu emerytalnego i będą miał jeszcze dodatkowe oszczędności. PPK może wpłynąć na decyzję o pozostaniu w kraju.

Wydaje się również, że PPK może być dla firm kartą przetargową przy rekrutowaniu pracowników. Przedsiębiorcy będą pewnie zachęcać do pracy nie tylko wyższymi płacami, ale także wyższą składką na PPK. Będą chcieli pokazać, że są pracodawcą, któremu zależy na swoich pracownikach i dba o ich bezpieczeństwo.

Moim zdaniem nie ma lepszego momentu, żeby wprowadzić PPK. Mamy rosnące wynagrodzenia, dobrą sytuację gospodarczą. Dochód rozporządzalny rośnie w gospodarstwach domowych. Obserwujemy także największą różnicę między tym co wydajemy, a dochodem. To daje nadwyżkę finansową na ok 22 proc. naszego budżetu domowego. W poprzednich latach nie notowano takich wyników.

 

 

Tworzenie przez firmy PPE może zahamować rozwój PPK?

Zgodnie z ustawą o PPK, do ich stworzenia nie będą zobowiązane firmy, w których funkcjonuje PPE, przy założeniu, że przystąpiło do niego co najmniej 25 proc. osób zatrudnionych w danym podmiocie, a wysokość odprowadzanych składek podstawowych została ustalona na poziomie co najmniej 3,5 proc. wynagrodzenia.

Sprawdź w LEX: Pracownicze Plany Kapitałowe - porównanie PPK a PPE >

To, że firmy mają PPE to nie znaczy, że to jest niedobre zjawisko. Mamy już ponad 200 złożonych w ostatnim czasie wniosków w KNF o utworzenie PPE. A przed wejściem w życie ustawy o PPK było ich zaledwie kilkadziesiąt rocznie. Zauważyliśmy, że firmy częściej zakładają PPE. To jest ich wybór i nie ma nic w tym złego. Wręcz przeciwnie trzeba się z tego cieszyć. W ostatecznym rozrachunku najważniejsze jest to, ile osób jest w systemie oszczędzania na stare lata przy udziale pracodawcy.

Sprawdź w LEX: Tworzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych krok po kroku >

 

PPK będzie się nam opłacało?

Nie ma takiej drugiej oferty, która mówi, że jak sami wpłacimy kwotę X, to w zasadzie drugą kwotę X otrzymujemy tego samego miesiąca. Często posługuję się przykładem: kiedy zarabiamy 4 tys. brutto to wpłacamy do PPK 80 zł miesięcznie. Tego samego miesiąca mamy już na swoim koncie 160 zł. Dlatego, że dodatkowe 60 zł wpłaca pracodawca, 20 zł budżet państwa. Nie ma takiej drugiej oferty oszczędzania.

Sprawdź w LEX: PPK - w jaki sposób ustalać liczbę pracowników na potrzeby ustalenia obowiązku tworzenia PPK >

Więcej na ten temat znajdziesz w LEX:

W jaki sposób obliczyć okres zatrudnienia wymagany do zawarcia umowy o prowadzenie PPK? >

Kiedy spadkobiercy będą mogli wypłacić środki z PPK zmarłego uczestnika? >

W jaki sposób utworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla oddziałów spółki? >

Czy zleceniodawca ma obowiązek dokonywać wpłat do PPK? >