Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019

PPK czy PPE – który program oszczędnościowy wybrać?

Prawo pracy

Za niewiele ponad pół roku pierwsi pracodawcy będą zobowiązani do wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych. Wciąż jednak wielu ma trudności z odróżnieniem ich od innej formy „pracowniczego oszczędzania”, funkcjonującej od dłuższego czasu w ramach trzeciego filaru – pracowniczych programów emerytalnych - pisze Aleksander Dyl

31.12.2018

Koszty rekrutacji nowych pracowników coraz wyższe

HR

Koniec roku przyniósł dobre informacje z rynku pracy. W listopadzie 2018 roku wzrosły zarówno wynagrodzenia, jak i liczba pracujących. Pracodawcy potrzebują pracowników i są w stanie więcej zapłacić, żeby zdobyć nowych pracowników i utrzymać obecnych.

18.12.2018

PPK: Elastyczne kryteria wyboru instytucji finansowej zarządzającej

Prawo pracy

Ustawodawca nie określa kryteriów wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK w sposób zamknięty. Podmiotom zatrudniającym pozostawiono swobodę w formułowaniu niektórych z nich, ale jednocześnie ustawa wyraźnie wskazuje, że podmiot zatrudniający powinien kierować się „najlepiej pojętym interesem osób zatrudnionych”

10.12.2018

Jak wdrożyć PPK i nie wpaść w kolejny GetBack

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wybór instytucji finansowej to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy wdrażającego PPK. Kwestia staranności pracodawcy przy tym wyborze nabiera szczególnego znaczenia w świetle ostatnich wydarzeń na rynku instytucji finansowych, co ilustruje sprawa GetBack - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy.

05.12.2018

Jak uczyć zagadnień prawnych przez e-learning?

HR

Mówi się, że e-learning nie ma ograniczeń tematycznych. To prawda, do tej pory nie znalazłam się w sytuacji, w której - jako dostawca e-learningu - miałabym problem z zamknięciem w formacie online jakiegokolwiek tematu. W zależności jednak od oczekiwanego rezultatu szkolenia (wiedza, umiejętności, zachowania) należy stosować zróżnicowane mechanizmy angażujące, dobrać adekwatny do odbiorcy i tematu sposób prezentacji treści oraz dobrze przemyśleć konstrukcję planowanego kursu.

29.11.2018

Praca zespołowa jest podstawą sukcesu w biznesie

HR

Czy można osiągnąć sukces w biznesie będąc skupionym jedynie na sobie, swoich zasobach i wiedzy? Oczywiście, że tak. Jednak wysiłek, jaki taka pojedyncza osoba musi włożyć, może być niewspółmierny do efektów, jakie ma dostarczyć.

20.11.2018

PPK – jak będzie można wykorzystać zgromadzone środki?

Emerytury i renty Prawo pracy

Podejmując decyzję o tym, czy oszczędzać w ramach PPK, warto wziąć pod uwagę nie tylko wysokość potencjalnego uszczuplenia otrzymywanego wynagrodzenia (wskutek potrącania wpłat do PPK) czy też perspektywy wypracowania ewentualnego zysku z zainwestowanych pieniędzy, ale także możliwości korzystania ze swoich oszczędności.

19.11.2018

HR potrzebuje wiedzy

HR

Chcemy podnosić poziom świadomości i wiedzy w środowisku HR oraz rozmawiać o problemach, z którymi styka się HR. Zależy nam na ujęciu praktycznym i warsztatowym. To jest bardzo potrzebne - mówi Małgorzata Zachorowska, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia HR

17.11.2018

Nowy pakiet alimentacyjny batem na nieuczciwych pracodawców

Prawo pracy

W przyszłym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy skuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych, czyli tzw. pakietem alimentacyjnym. W jego ramach proponowane jest m.in. zaostrzenie odpowiedzialności pracodawców - pisze Agata Kicińska, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz i Zamroch.

16.11.2018

Spór o regulamin wynagradzania nie doprowadzi do upadłości firmy

Prawo pracy

Dziś można już twierdzić, że związki zawodowe nie mogą nadwerężać finansów pracodawcy przez odmowę współpracy i brak chęci „bycia przekonanym”, że obniżki widełek płacowych w regulaminie wynagradzania są konieczne. Pracodawcy, którzy nie są w stanie przekonać związków do zmian, mogą wziąć sprawy w swoje ręce i uchylić cały regulamin

13.11.2018

12 listopada nie jest świętem w rozumieniu ustawy o ograniczeniu handlu

Prawo pracy Małe i średnie firmy

Ustawa ustanawiająca 12 listopada 2018 r. dniem wolnym od pracy ma zaledwie kilka artykułów i dotyczy jednostkowego zagadnienia, a jednak powoduje dyskusje, czy 12 listopada 2018 r. objęty jest ograniczeniami w prowadzeniu handlu. Mimo przeciwnego stanowiska PIP i MRPiPS wygląda na to, że sklepy mogą być otwarte - pisze dr Marta Derlacz-Wawrowska, radca prawny, praktyka prawa pracy kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

08.11.2018

Wysłanie pracownika za granicę będzie droższe

Prawo pracy

Nowa dyrektywa nie przewiduje rewolucji w zasadach zatrudnienia, ale konsekwencją wprowadzonych zmian mogą być trudności w delegowaniu pracowników. Wysłanie pracownika za granicę będzie przede wszystkim droższe i ograniczone czasowo.

07.11.2018

Inspektor PIP weźmie odpowiedzialność za działania osób, na które nie ma wpływu

Prawo pracy

Osoby zobowiązane do składania oświadczeń oczywiście je złożą, ale z pełną świadomością, iż od tego momentu ponoszą odpowiedzialność za działania osób, na które nie mają żadnego wpływu. I bez jakiegokolwiek zawinienia mogą być pociągani z tego tytułu do drastycznej odpowiedzialności służbowej

05.11.2018

Nowe przepisy ukrócą tworzenie żółtych związków zawodowych

Prawo pracy

Zmiana w ustawie o związkach zawodowych, która czeka nas 1 stycznia 2019 roku, to prawdziwa rewolucja. Najczęściej mówi się o niej w kontekście zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, którzy będą mogli zostać związkowcami, ale warto też zwrócić uwagę na nowe narzędzia prawne do sprawdzania liczebności związku zawodowego

02.11.2018

Agile - rewolucja w sposobie myślenia i działania

HR

Co oznacza praca w agile’u? Jak ją wdrażać? I o co musi zadbać HR, żeby była rzeczywiście skuteczna? Odpowiedzi można szukać w wielu zwinnych modelach pracy, jednak każda ścieżka jest niepowtarzalna, a każda organizacja pokonuje ją na swój własny sposób.

30.10.2018