Dziurawa deklaracja o rezygnacji z PPK

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Projekt rozporządzenia w sprawie deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego, w kolejnych miejscach okazuje się być nieprzygotowanym i nieprzemyślanym aktem. W przypadku PPK niestety nie jest to jednorazowa sytuacja - zwracają uwagę dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski, eksperci z Instytutu Emerytalnego.

16.02.2019

Sąd: Praca dzieci na roli była powszechnym zjawiskiem społecznym

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ubezpieczony w latach 70-tych XX wieku pomagał w gospodarstwach rolnych swoich rodziców i dziadków. Praca ta zajmowała mu co najmniej połowę podstawowego wymiaru czasu pracy. Okres pracy należało więc uwzględnić w sprawie o przyznanie świadczenia przedemerytalnego - orzekł Sąd Okręgowy w Częstochowie.

16.02.2019

Informacja zwrotna ważna w pracy szefa

HR

Informacja zwrotna jest podstawowym narzędziem managerskim, które służy rozwijaniu ludzi, utrzymaniu nowych postaw i zachowań oraz korygowaniu tych niepożądanych. Doświadczeni managerowie, będąc na licznych szkoleniach, mają możliwość poznania modeli dawania informacji zwrotnej

15.02.2019

PPK to wyzwanie dla HR-owców

HR

Czy to już czas, by ruszyć z działaniami, czy może jeszcze mamy chwilę? - zastanawiają się firmy. HR-ową stronę przygotowań do wdrożenia i prowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) omawia Magdalena Miąsek, Compensation & Benefits Manager, członek Rady Programowej Klubu Compensation & Benefits.

14.02.2019

Komuda: Ostrożnie z elastycznością w prawie pracy

Prawo pracy

Przed zmianami w Kodeksie pracy, które miałyby uelastycznić kwestię zatrudnienia należy zastanowić się na ile obecne przepisy są respektowane. Niektóre zmiany Kodeksu przy obecnych realiach nie poprawią losu tych, którym na rynku pracy jest najciężej i są najsłabsi, bo ich prawa dalej będą mogły być naruszane - uważa Łukasz Komuda

14.02.2019

Prezes ZUS: e-Akta pomogą przy ustalaniu prawa do świadczeń

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

System przechowalniczy, w którym dokumentacja pracownicza przechowywana jest przez wiele dekad, powodował zawsze pewne negatywne konsekwencje przy ustalaniu prawa do świadczeń. Z powodu braku dokumentacji wiele spraw o prawo do świadczenia lub jego wysokości niestety trafiało do sądu

12.02.2019

Gujski: Dobry menedżer powinien zarabiać dużo

Prawnicy Prawo pracy

Jeśli porównamy dzisiejsze odprawy prezesów spółek z odprawami z lat 90., to można powiedzieć, że są one śmiechu warte - mówi adwokat Waldemar Gujski. - Ale dzisiaj trzeba uważać, by te kontrakty były ważne. Inaczej menedżer nie dostanie żadnej odprawy, ani nagród - dodaje.

06.02.2019

HR musi reagować na zmiany

HR

HR 2019 roku musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Na branżę z jednej strony wpływa rozwój technologii, z drugiej - sytuacja polityczna, gospodarcza oraz społeczna i to nie tylko w Polsce, ale i w naszych sąsiednich krajach - pisze Karolina Serwańska, dyrektor zarządzająca w agencji pośrednictwa pracy Polski HR.

31.01.2019

Pułapki emerytury obywatelskiej

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Powracająca co jakiś czas dyskusja o emeryturze obywatelskiej jest intrygująca intelektualnie, ale trudna w realizacji. Debatę o przyszłości systemu należy prowadzić w sposób merytoryczny, wolny od politycznego sporu i z przeznaczeniem dla kolejnych pokoleń - pisze dr Antoni Kolek, prezes zarządu Instytutu Emerytalnego.

30.01.2019

Dr Lubasz: Minister nie może interpretować RODO

Administracja publiczna RODO

Urzędy państw członkowskich nie mogą wydawać wiążących interpretacji do prawa Unii Europejskiej obowiązującego wprost - twierdzi radca prawny dr Dominik Lubasz. A nawiązując do głośnego sporu pomiędzy prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych i ministrem cyfryzacji wskazuje, że dbałość o jednolitość wykładni jest zadaniem tego pierwszego organu.

26.01.2019

Nie każda przeprawa promowa wlicza się do czasu odpoczynku kierowcy

Prawo pracy

Kierowca samochodu ciężarowego, który korzysta z przeprawy promowej, musi pamiętać o kilku rzeczach, aby godziny spędzone na promie można było zaliczyć do odpoczynku. Przede wszystkim odpowiednio rejestrować wjazd i zjazd ze statku oraz oznaczyć przeprawę w tachografie.

24.01.2019

Kandydaci i pracownicy potrzebują prawdy

HR

Już od momentu pierwszego kontaktu z firmą aż do wyjścia z niej ludzie muszą mieć poczucie tego, że wszystko jest spójne. Takie działanie procentuje dobrą atmosferą w pracy i niską rotacją. Szczerość się opłaca - mówi Katarzyna Filip, HR Manager w ASUS Polska w rozmowie z Agnieszką Matłacz.

22.01.2019

Jak zadbać o motywację i zaangażowanie pracowników na cały rok

HR

Na początku roku każdy menedżer ma nadzieję na realizację celów biznesowych i dobrą współpracę ze swoimi pracownikami. I gdy ma dojrzałych i odpowiedzialnych członków zespołu – to marzenie może mieć szanse na realizację z końcem 2019 roku.

15.01.2019

PPK - niejasny status państwowych instytutów badawczych

Prawo pracy

Każdy podmiot zatrudniający będzie zobowiązany zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK oraz w imieniu i na rzecz swoich pracowników - umowę o prowadzenie PPK. O terminie ich zawarcia decyduje liczba zatrudnionych. Dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego zwracają uwagę, że specyficzną grupę podmiotów stanowią Państwowe Instytuty Badawcze.

12.01.2019

Minister nie stosuje prawa łaski wobec funkcjonariuszy PRL

Administracja publiczna

Uznanie czy służba w czasach PRL w służbach objętych ustawą "dezubekizacyjną" była krótkotrwała zależy wyłącznie od urzędnika, który rozpatruje sprawę o zastosowanie "prawa łaski" przez ministra spraw wewnętrznych. Nie ma na to żadnego parametru lub wskaźnika procentowego - mówi adwokat Damian Sucholewski.

01.01.2019