Ekspert Lewiatana: Niebezpieczne blokowanie rozwiązania umowy na czas procesu

Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

13.08.2019

Sudoł: Weryfikowanie wykształcenia pracowników nie jest takie proste

Prawo pracy BHP

Przepisy RODO, w tym nowelizacji kodeksu pracy w zakresie sposobu przetwarzania przez pracodawcę danych osobowych, budzą nadal wątpliwości co do możliwości weryfikacji przedstawianych pracodawcom oświadczeń czy też dokumentów potwierdzających wykształcenie, uprawnienia kandydatów lub pracowników

10.08.2019

Mucha: Pluralizm związkowy nie upolityczni służb

Policja

Wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach jest w interesie funkcjonariuszy i odpowiada treści konstytucji. Nie ma zagrożenia, że po wejściu w życie nowelizacji, służby zostaną upolitycznione. Funkcjonariusze będą mieć wybór, czy chcą należeć do jakiegoś związku, czy też zostać poza taką strukturą - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

05.08.2019

Sudoł: Mniej danych w nowym wzorze świadectwa pracy

Wzór nowego świadectwa pracy nie zawiera danych niewskazanych obecnie w kodeksie pracy. W praktyce oznacza to, że we wzorze nie znajdziemy już imion rodziców pracownika - zwraca uwagę adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

01.08.2019

Firma, która ujawnia ile płaci pracownikom, to wciąż rzadkość

HR Prawo gospodarcze RODO

Pomysł obowiązkowego publikowania widełek wynagrodzenia w ofertach pracy wraca jak bumerang i budzi wiele obaw. Magdalena Rodzeń, dyrektor ds. personalnych na region EMEA w Alight Solutions ma taką zmianę za sobą. Mówi o jej etapach, kluczowych momentach i korzyściach, które transparentność wynagrodzeń - ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna, może przynieść firmie.

31.07.2019

Podgórska-Rakiel: Badanie alkomatem m.in. w układach zbiorowych pracy

Prawo pracy

Pracodawcy powinni mieć możliwość w uzasadnionych wypadkach wykonania badania kontroli trzeźwości. Można byłoby takie rozwiązanie wprowadzać do układów zbiorowych pracy lub regulaminów za zgodą związków zawodowych – uważa ekspert prawa pracy dr Ewa Podgórska-Rakiel właścicielka RAKIEL Prawo pracy doradztwo i szkolenia.

27.07.2019

Pomagając osobie dyskryminowanej sam jesteś chroniony

Prawo pracy

W dniu 20 czerwca 2019 r. TSUE wydał wyrok, w którym wskazał, że jeśli osoba uważająca, iż padła ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć, złożyła skargę, to pracownik, który opowiedział się po jej stronie, jest chroniony przed represjami ze strony pracodawcy, ale tylko wtedy, gdy występuje jako świadek w ramach rozpatrywania tej skargi, a jego zeznania odpowiadają wymogom formalnym przewidzianym przepisach.

26.07.2019

Kusiak: Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnej pensji usuwa pewną niesprawiedliwość

Prawo pracy

Ustawa o wyłączeniu dodatku stażowego z wynagrodzenia przy minimalnej pensji poprawi sytuację pracowników otrzymujących z wynagrodzenia na niższym poziomie. W świetle obowiązujących przepisów pracownicy z długoletnim stażem pracy są poszkodowani, co rodzi wśród pracujących uzasadnione poczucie niesprawiedliwości - ocenia Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

24.07.2019

Fedorczuk: Dobra sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

Prawo pracy

Najnowsze dane GUS o rynku pracy wskazują, że w czerwcu wzrostowi liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, towarzyszy dalszy spadek bezrobocia rejestrowanego. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) bez pracy oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej - wskazuje Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

23.07.2019

Co niszczy zaufanie w zespole?

HR

Zaufanie jest podstawą pracy zespołowej - wpływa między innymi na zaangażowanie ludzi, branie odpowiedzialności za cele i wyniki, jakość relacji oraz klimat wspólnej pracy. Managerowie wiedzą, że to filar, na którym mogą budować skuteczne i zaangażowane zespoły. Uczą się, jak budować zaufanie, ale wdrożenie tej wiedzy bywa trudne - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

23.07.2019

Dr Wojewódka: Dziurawa ustawa pozwoli na opóźnienia w tworzeniu PPK

Prawo pracy PPK

Czasami zdarza się, że jesteśmy o czymś tak bardzo przekonani, np. o istnieniu jakiegoś przepisu, że przyjmujemy jego istnienie na wiarę, nie analizując szczegółowo treści postanowień normatywnych. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja przydarzyła się właśnie polskiemu ustawodawcy w przypadku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pisze dr Marcin Wojewódka.

22.07.2019

Sudoł: Możliwość ustalenia stosunku pracy przez PIP nie mogłaby być decyzją ostateczną

Prawo pracy

Nawet gdyby Państwowa Inspekcja Pracy miała możliwość, w drodze decyzji administracyjnej, zmienić umowę cywilnoprawną w umowę o pracę, to postanowienie inspektora nie mogłoby mieć charakteru ostatecznego, a postępowanie powinno być wieloinstancyjne - podkreśla adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

22.07.2019

Czy pracownik musi dostać urlop w wakacje?

Prawo pracy

Pogląd o tym, że pracownik może się na termin urlopu nie zgodzić i przez to uniemożliwić pracodawcy udzielenia mu urlopu jest błędny i wynika z niezrozumienia przepisów prawa pracy. Nie może podlegać ochronie prawnej pracownik, który „dla zasady” nie akceptuje żadnego z proponowanych przez pracodawcę terminów urlopu, bo takie ma widzimisię albo akurat chciał jechać nad Balaton w sierpniu, a nie w lipcu - pisze dr Karol Kulig.

13.07.2019

Szef też ma prawo do urlopu

HR

Każdy menedżer ma prawo do letniego urlopu, bo potrzebuje dodatkowych mocy i energii na czwarty kwartał, który bywa dla wielu biznesów kluczowy. Do odpoczynku warto się przygotować, bo kiedy menedżera nie ma, biznes ma toczyć się jak zwykle - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

22.06.2019

Likwidacja OFE jeszcze w 2019 roku, kto zyska, a kto może stracić?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

W związku z likwidacją OFE do FUS w latach 2020-2021 trafi dodatkowo około 17 mld zł, jednak już w perspektywie 2030 roku w wyniku braku wpływów z tzw. suwaka bezpieczeństwa saldo FUS będzie ujemne i wymusi dopłatę ze środków budżetowych w wysokości 3,8 mld zł.

29.05.2019

W PPK milionerem nie zostaniesz

PPK

Przyjęta przez Sejm i skierowana do Senatu nowelizacja ustawy o pracowniczych planach kapitałowych zakłada, że maksymalny limit wpłat i dopłat na wszystkie rachunki PPK wynosić będzie 50 tys. dolarów rocznie - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

23.05.2019

Menedżer, który nie dba o siebie, nie będzie dobrym szefem

HR

Kolejne studia podyplomowe, kursy i szkolenia czy procesy coachingowe są chętnie wybierane przez menedżerów. W dużej mierze dotyczą doskonalenia kompetencji biznesowych. A co z kompetencjami osobistymi? Gdy menedżer sam ze sobą źle się czuje, źle się traktuje, nie dba o siebie – czy może być dobrym szefem dla swoich podwładnych? - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

15.05.2019

Prof. Kotowska: Zmiany kulturowe bardziej wpływają na demografię niż transfer pieniędzy

Pomoc społeczna Rynek

Utrzymuje się tendencja spadku liczby pierwszych dzieci, natomiast przybywa urodzeń dzieci drugich i trzecich. Rodzą je zazwyczaj kobiety między 30 a 39 rokiem życia. Rośnie liczba osób, które rezygnują z zostania rodzicem. Do tego dochodzi problem przekładania rodzicielstwa na później - mówi Prawo.pl demograf prof. Irena Kotowska.

14.05.2019