Brak możliwości ustanowienia zastawu na funduszach w PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe ruszą dopiero w drugiej połowie 2019 roku, a realnie pierwszych wpłat do PPK możemy się spodziewać w większości dopiero w IV kwartale. Mimo, to zanim podejmiemy decyzje o skorzystaniu z możliwości gromadzenia środków w tej nowej formie oszczędzania, warto prześwietlić tę instytucję po każdym kątem - pisze dr Marcin Wojewódka.

09.05.2019

Nowelizacja ustawy o PPK pisana pod stołem

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne PPK

Rząd przyjął wczoraj projekt nowelizacji ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To drugi projekt nowelizujący tę ustawę, a poprawka o zniesieniu limitu 30-krotności w PPK, która została przedstawiona w marcu, zawarta jest również w tym nowym projekcie, co już na początku analizy pokazuje, że w rządzie panuje bałagan i chaos legislacyjny - pisze Oskar Sobolewski

08.05.2019

PPK po zmianie pracy - decyzja należy do pracownika

Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Jednym z obowiązków, który na pracodawców nakłada ustawa o PPK, jest umożliwienie nowym pracownikom dokonania wypłaty transferowej środków zgromadzonych w PPK poprzedniego pracodawcy do instytucji finansowej u nowego pracodawcy, tak żeby całość środków uczestnik mógł gromadzić na jednym rachunku - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

07.05.2019

Wydatki na wdrożenie i obsługę PPK będą kosztem uzyskania przychodu

CIT Prawo pracy

Ustawa, która wprowadza Pracownicze Programy Kapitałowe, znowelizowała również m.in. ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych. To podstawa do zaliczenia wydatków na wdrożenie PPK do kosztów uzyskania przychodu - pisze dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

02.05.2019

Zmiany w 30-krotności - czy zniesienie limitu ma sens?

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Wraca temat zniesienia limitu trzydziestokrotności składek ZUS, i to już od 1 stycznia 2020 roku. Nie ma jednak projektu ustawy i nie wiadomo, w jakim kształcie resort pracy przygotuje zniesienie tego limitu. Warto, żeby pojawił się jak najszybciej, bo pracodawcy powinni już wiedzieć, czy zmiany wejdą w życie - pisze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

30.04.2019

Kaczyński: Ustawa obniżająca emerytury funkcjonariuszy łamie umowę społeczną

Administracja publiczna Policja Ubezpieczenia społeczne

W wolnej Polsce nie powinno się stosować odpowiedzialności zbiorowej - uważa adwokat Jarosław Kaczyński. - Ustawa, która obniżyła emerytury funkcjonariuszy łamie Konstytucję RP, Europejską Konwencję Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Mamy złamaną też Kartę Praw Podstawowych

26.04.2019

Marczuk: Nie ma zagrożenia, że oszczędności w PPK będą znacjonalizowane

Emerytury i renty Prawo pracy

Nie ma zakusów, żeby znacjonalizować pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Cały czas powtarzamy, że PPK nie ma nic wspólnego z OFE. Państwo nie będzie dysponowało tymi pieniędzmi i nie będą z nich budowane lotniska, czy drogi - podkreśla w wywiadzie dla Prawo.pl wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.

04.04.2019

Rafalska: Nie będzie testu dostępności do świadczenia "500 plus"

Finanse publiczne Domowe finanse Prawo pracy

Po zmianach wniosek o przyznanie świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" będzie dużo prostszy niż ten obecny. Urzędy nie będą musiały sprawdzać dochodów rodziców, a to było dla nich najbardziej czasochłonne i obciążające - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

19.03.2019

Już czas na rozpoczęcie wdrażania PPK i PPE

HR

PPK zbliża się dużymi krokami. W związku z tym nadszedł czas na rozpoczęcie prac, szczególnie dla największych pracodawców liczących powyżej 250 osób zatrudnionych licząc wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 r.

13.03.2019

Kobieta, która zarabia mniej niż mężczyzna, może pozwać pracodawcę

Prawo pracy

Przy okazji niedawno obchodzonego Dnia Kobiet, warto po raz kolejny wrócić do wielowątkowego i dużo bardziej skomplikowanego niż by się mogło wydawać problemu luki płacowej kobiet względem mężczyzn, czyli różnicy w wynagradzaniu pracowników ze względu na płeć - pisze dr Karol Kulig z kancelarii K. Kulig & Współpracownicy.

11.03.2019

Rafalska: Nie zabraknie pieniędzy na "Emeryturę plus"

Pomoc społeczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

"Emerytura plus" to rozwiązanie o wiele bardziej korzystne niż "500 plus" dla emerytów, o którym przez wiele miesięcy mówiły media - twierdzi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

11.03.2019

Menedżerowie HR wiedzą za mało

HR

Badania pokazują, że nie jest najlepiej z wiedzą menedżerów i specjalistów HR z zakresu zarządzania. Tymczasem dobry menedżer zdaje sobie sprawę z braków swojej wiedzy i cały czas się rozwija, bo wie, że zawsze może osiągnąć więcej. Jeśli nie czuje potrzeby rozwoju, to ważny znak ostrzegawczy - mówi dr Piotr Prokopowicz

02.03.2019

Cywilizacja prawa pracy, to nie jest droga w jedną stronę

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Prawo pracy zaczęło kształtować się w okresie rewolucji przemysłowej, a więc jego podstawowe założenia i zasady zostały sformułowane w okresie rynku pracodawcy, i jako takie niekoniecznie muszą one przystawać do obecnych warunków, w których mamy do czynienia z rynkiem pracownika - pisze Bartosz Armknecht,

25.02.2019

O okresie przechowywania dokumentacji nie trzeba informować wszystkich pracowników

Prawo pracy

Pomimo pojawiających się interpretacji wskazujących na obowiązek wydania informacji o okresie przechowywania dokumentacji pracowniczej wszystkim pracownikom, bez względu na datę ich zatrudnienia – ilość argumentów przeciwnych jest tak duża, że przyjęcie takiej wykładni zdaje się niemożliwe - pisze Piotr Strumiński, prawnik z kancelarii Sobczyk & Współpracownicy.

22.02.2019

Nowe rękawice robocze w plecaku pracownika to za mało do zwolnienia za kradzież

Prawo pracy

Zwolnienie pracownika w tzw. „trybie dyscyplinarnym” nie jest proste. Sąd Najwyższy podkreśla, że nie ma możliwości kwalifikowania czynu jako ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, jeżeli brak jest pewności, czy został on w ogóle popełniony - pisze dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska z kancelarii BCKG adwokaci.

21.02.2019

Pracodawca odpowiada za wybór PPE albo PPK 

Ubezpieczenia społeczne

W przypadku większości pracodawców, w szczególności spółek kapitałowych, analiza prawna i ekonomiczna wyboru PPE albo PPK stanowi ich obowiązek oceniany w kontekście należytej staranności osób prowadzących sprawy spółki - pisze radca prawny Przemysław Mazur. I dodaje, że dość łatwo o sankcję dla przedsiębiorców, którzy nie zabezpieczą się przed tym ryzykiem.

21.02.2019