Przy braku porozumienia ze związkowcami zatrudniający sam wybiera instytucję zarządzającą PPK

Prawo pracy PPK

Zawarcie porozumienia z zakładową organizacją związkową lub reprezentacją osób zatrudnionych nie jest niezbędne do podpisania umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu na zawarcie umowy, czyli do 25 września 2019 r. partnerzy społeczni nie osiągną porozumienia, podmiot zatrudniający będzie uprawniony do samodzielnego wyboru instytucji finansowej

25.09.2019

Dobre zmiany w kpc, kontrowersyjny obowiązek przywrócenia do pracy po nieprawomocnym wyroku

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Uchwalony niedawno pakiet zmian w procedurze cywilnej wprowadza też szereg pozytywnych zmian w odniesieniu do spraw z zakresu prawa pracy. Jednak zastrzeżenia, m.in. z punktu widzenia pracodawców, budzą rozwiązania dotyczące przywrócenia pracownika do pracy w przypadku nieprawomocnego orzeczenia sądu pierwszej instancji - pisze radca prawny Justyna Gunia.

13.09.2019

Dr Kolek: Zmiany oskładkowania działalności gospodarczej wpłyną na rynek pracy

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Sformułowany na konwencji wyborczej partii rządzącej postulat wprowadzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od dochodu uzyskiwanego z działalności gospodarczej może wpłynąć na rynek pracy i pozycję polskiej gospodarki - uważa dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego.

12.09.2019

Teraz każde nierówne traktowanie w pracy będzie dyskryminacją

Prawo pracy

W sobotę wchodzi w życie pozornie nieznacząca zmiana Kodeksu pracy, która rewolucjonizuje dotychczasowe zasady dotyczące stosowania przepisów o zakazie nierównego traktowania i dyskryminacji - pisze Przemysław Mazur, radca prawny w kancelarii Romanowski i Wspólnicy. I dodaje, że więcej takich spraw może trafiać do sądów.

07.09.2019

Zaangażowani pracownicy – wyzwanie naszych czasów

HR

Sukces firmy w dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie, jest w dużej mierze determinowany przez zaangażowanych pracowników. Według badań prowadzonych przez Instytut Gallupa zaangażowanie przekłada się na konkretne liczby.

02.09.2019

Ambroziewicz: Badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy

Prawo pracy BHP

Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, a za czas absencji w pracy, w związku z przeprowadzanymi badaniami, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia - podkreśla specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Maciej Ambroziewicz.

02.09.2019

Psycholog biznesu: Obcowanie z ludźmi to sztuka, którą trzeba doskonalić

HR

Każda organizacja, każdy biznes – to przede wszystkim ludzie. A jak wiadomo, kontakty międzyludzkie bywają różne. Czasami są wymagające, czasami miłe i przyjemne, a niektóre z nich prawie niemożliwe do utrzymania. Ogromną wartością w tworzeniu i utrzymywaniu dobrych relacji z ludźmi jest znajomość siebie i świata innych - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

24.08.2019

Ekspert Lewiatana: Niebezpieczne blokowanie rozwiązania umowy na czas procesu

Prawo pracy Zmiany w k.p.c.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej przywracania zwolnionego pracownika do pracy przyniesie odwrotne od zamierzonych skutki, które w jeszcze większym stopniu wprowadzą do stosunków pracy stan niepewności - uważa Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.

13.08.2019

Sudoł: Weryfikowanie wykształcenia pracowników nie jest takie proste

Prawo pracy BHP

Przepisy RODO, w tym nowelizacji kodeksu pracy w zakresie sposobu przetwarzania przez pracodawcę danych osobowych, budzą nadal wątpliwości co do możliwości weryfikacji przedstawianych pracodawcom oświadczeń czy też dokumentów potwierdzających wykształcenie, uprawnienia kandydatów lub pracowników

10.08.2019

Mucha: Pluralizm związkowy nie upolityczni służb

Policja

Wprowadzenie pluralizmu związkowego w służbach jest w interesie funkcjonariuszy i odpowiada treści konstytucji. Nie ma zagrożenia, że po wejściu w życie nowelizacji, służby zostaną upolitycznione. Funkcjonariusze będą mieć wybór, czy chcą należeć do jakiegoś związku, czy też zostać poza taką strukturą - podkreśla w rozmowie z Prawo.pl wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

05.08.2019

Sudoł: Mniej danych w nowym wzorze świadectwa pracy

Wzór nowego świadectwa pracy nie zawiera danych niewskazanych obecnie w kodeksie pracy. W praktyce oznacza to, że we wzorze nie znajdziemy już imion rodziców pracownika - zwraca uwagę adwokat Magdalena Sudoł, szef praktyki prawa pracy w Kancelarii Czublun Trębicki.

01.08.2019

Firma, która ujawnia ile płaci pracownikom, to wciąż rzadkość

HR Prawo gospodarcze RODO

Pomysł obowiązkowego publikowania widełek wynagrodzenia w ofertach pracy wraca jak bumerang i budzi wiele obaw. Magdalena Rodzeń, dyrektor ds. personalnych na region EMEA w Alight Solutions ma taką zmianę za sobą. Mówi o jej etapach, kluczowych momentach i korzyściach, które transparentność wynagrodzeń - ta wewnętrzna, jak i zewnętrzna, może przynieść firmie.

31.07.2019

Podgórska-Rakiel: Badanie alkomatem m.in. w układach zbiorowych pracy

Prawo pracy

Pracodawcy powinni mieć możliwość w uzasadnionych wypadkach wykonania badania kontroli trzeźwości. Można byłoby takie rozwiązanie wprowadzać do układów zbiorowych pracy lub regulaminów za zgodą związków zawodowych – uważa ekspert prawa pracy dr Ewa Podgórska-Rakiel właścicielka RAKIEL Prawo pracy doradztwo i szkolenia.

27.07.2019

Pomagając osobie dyskryminowanej sam jesteś chroniony

Prawo pracy

W dniu 20 czerwca 2019 r. TSUE wydał wyrok, w którym wskazał, że jeśli osoba uważająca, iż padła ofiarą dyskryminacji ze względu na płeć, złożyła skargę, to pracownik, który opowiedział się po jej stronie, jest chroniony przed represjami ze strony pracodawcy, ale tylko wtedy, gdy występuje jako świadek w ramach rozpatrywania tej skargi, a jego zeznania odpowiadają wymogom formalnym przewidzianym przepisach.

26.07.2019

Kusiak: Wyłączenie dodatku stażowego z minimalnej pensji usuwa pewną niesprawiedliwość

Prawo pracy

Ustawa o wyłączeniu dodatku stażowego z wynagrodzenia przy minimalnej pensji poprawi sytuację pracowników otrzymujących z wynagrodzenia na niższym poziomie. W świetle obowiązujących przepisów pracownicy z długoletnim stażem pracy są poszkodowani, co rodzi wśród pracujących uzasadnione poczucie niesprawiedliwości - ocenia Norbert Kusiak z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

24.07.2019

Fedorczuk: Dobra sytuacja na rynku pracy ułatwia znalezienie zatrudnienia

Prawo pracy

Najnowsze dane GUS o rynku pracy wskazują, że w czerwcu wzrostowi liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw, towarzyszy dalszy spadek bezrobocia rejestrowanego. Dobrym sygnałem jest spadek liczby osób długotrwałe bezrobotnych, młodych (do 30 roku życia) bez pracy oraz korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej - wskazuje Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan.

23.07.2019

Co niszczy zaufanie w zespole?

HR

Zaufanie jest podstawą pracy zespołowej - wpływa między innymi na zaangażowanie ludzi, branie odpowiedzialności za cele i wyniki, jakość relacji oraz klimat wspólnej pracy. Managerowie wiedzą, że to filar, na którym mogą budować skuteczne i zaangażowane zespoły. Uczą się, jak budować zaufanie, ale wdrożenie tej wiedzy bywa trudne - pisze Beata Stefańska, psycholog biznesu.

23.07.2019

Dr Wojewódka: Dziurawa ustawa pozwoli na opóźnienia w tworzeniu PPK

Prawo pracy PPK

Czasami zdarza się, że jesteśmy o czymś tak bardzo przekonani, np. o istnieniu jakiegoś przepisu, że przyjmujemy jego istnienie na wiarę, nie analizując szczegółowo treści postanowień normatywnych. Wiele wskazuje na to, że taka sytuacja przydarzyła się właśnie polskiemu ustawodawcy w przypadku ustawy o pracowniczych planach kapitałowych - pisze dr Marcin Wojewódka.

22.07.2019