Menedżer, zanim podejmuje się roli szefa zespołu czy lidera projektu, najpierw potrzebuje zadbać o jakość własnego życia. To, co ma i czego mu brakuje wnosi do swojej pracy i relacji z ludźmi, przekłada się na to - jaki styl pracy realizuje, jakimi standardami się kieruje, jakie ma priorytety i w jaki sposób osiąga sukcesy.


Dobrostan menedżera to stan w którym rozumie siebie, ma świadomość własnych potrzeb i umie je zaspokajać, dba o swoje wysokie poczucie własnej wartości, słucha swoich emocji i potrafi nimi zarządzać, rozumie swoją odpowiedzialność, podejmuje odważne decyzje by dbać o siebie i swoje cele w każdym obszarze życia i pracy, ma poczucie spełnienia i zadowolenia się z siebie (to ważne obszary inteligencji emocjonalnej menedżera).

 


Jak pracować nad swoim dobrostanem

Przede wszystkim warto pozbyć się mentalności ofiary, w której to świat, inni ludzie i sytuacje zarządzają nami, decydują co dla nas jest ważne, jak powinniśmy żyć, czyje oczekiwania spełniać – by być wartościowym człowiekiem. Dobrostan to efekt brania odpowiedzialności za siebie i dokonywanie właściwych wyborów odnośnie pracy, życia, relacji, rzeczy materialnych czy sposobu spędzania wolnego czasu. W tej podróży życia w dobrostanie warto więc:

 1. Zaakceptować siebie i przestać się krytykować. Krytyka ciągnie poczucie własnej wartości menedżera w dół, a jej niski poziom wpływa na lęk, strach, brak poczucia bezpieczeństwa i zaufania do siebie, swoich kompetencji i umiejętności. Akceptacja siebie – swoich mocnych stron i obszarów doskonalenia daje dobrą podstawę do dopasowanych działań rozwojowych i budowania siebie na prawdzie.
 2. Oderwać się od przeszłości i wybaczyć sobie. Warto by menedżer przyzwyczaił się do myślenia o tym, że to, co było – było najlepszą decyzją – jaką mógł podjąć w dostępie do swojej wiedzy i umiejętności na tamten czas. Przeszłości nie można już zmienić i była to tylko ciekawa lub czasami kosztowna lekcja, która doprowadziła go do dnia dzisiejszego. Po co więc rozpatrywać swoje błędy, porażki i niedociągnięcia – skoro menedżer nie jest już tą samą osobą sprzed kilku lat czy miesięcy, ma swoja obecną mądrość i priorytety dopasowane do tego co jest tu i teraz lub będzie w przyszłości.
 3. Zacząć pozytywnie myśleć. Karmienie się pozytywnymi myślami i obrazami daje większy komfort życia, spokój i zapewnia pozytywną energię. Skupianie się na tym co nie działa, jak źle mogą się potoczyć różne sytuacje wywołują lęk, strach czy niepewność. Może to oznaczać, że menedżer terroryzuje siebie myślami, które nie pozwalają mu optymistycznie patrzeć na siebie i innych i blokuje swój umysł w tworzeniu najlepszych rozwiązań.
 4. Dbać o siebie. Bycie dla siebie wyrozumiałym, życzliwym, tolerancyjnym, a czasami nawet miłym - bywa nie lada wyzwaniem dla wielu menedżerów. Twierdzą, że nikt wcześniej ich tego nie nauczył. Warto więc by menedżer pamiętał, że zawsze jest dobry czas na to by traktować siebie tak, jakby traktował kogoś – kogo bardzo kocha i na kim Mu/Jej zależy.


  Studia przypadków - zainspiruj się najlepszymi praktykami z LEX HR! Poznaj koncepcje warte skopiowania, jak i potencjalne błędy, których należy unikać >
  Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >

 5. Dbać o pozytywna intencję. Skupianie się na tym czego menedżer chce, a nie czego chce uniknąć daje inną motywację do działania czy rozwoju. Akceptacja tego jak jest a nie jak powinno być daje większy komfort w reakcjach, spokój i elastyczność. Dodatkowo dostrzeganie tego wszystkiego co jest miłe, dobre i piękne jest źródłem pozytywnej energii, ale też postawą do afirmacji, doceniania i wdzięczności.
 6. Chwalić siebie. Warto, by menedżer więcej czasu i uwagi poświęcał temu, co robi dobrze, jakim już człowiekiem jest, jak pokonuje różne wyzwania i co osiąga, zamiast skupiania się na tym, do czego się nie nadaje. To bowiem osłabia jego ducha i ma wpływ na jakość życia z samym sobą i nie pomaga ani utrzymywać radości życia, motywacji czy zaangażowania.
 7. Budować grupę wsparcia. Bycie silnym to też umiejętność proszenia i korzystania z pomocy innych. Warto więc by menedżer budował wokół siebie takie grupy czy relacje z pojedynczymi osobami, by mógł z nimi w razie potrzeby świętować swoje sukcesy lub podnosić się z porażek.
 8. Bawić się i korzystać z różnych form zabawy. Śmiech i radość powstające w trakcie zaplanowanych lub spontanicznych sytuacji poza pracą – przyczyniają się do zwiększenia poziomu zadowolenia z życia i poczucia szczęścia. A to oczywiście przekłada się na postawy menedżera w pracy, kontakty z podwładnymi czy sposób uczenia się. Radość, zadowolenie, szczęście – to emocje, które sprawiają że ludzie gromadzą się nie tylko wokół zadań ale idą za menedżerem i chcą dla niego pracować.
   
 9. Zmieniać schematy myślenia. Szczególnie warto, by menedżer przyglądał się swoim powtarzającym się myślom. One bowiem staja się jego nawykami, które za sobą pociągają określone reakcje, zachowania  czy sposoby postrzegania różnych sytuacji czy ludzi. I gdy są one źródłem pozytywnych emocji czy przynoszą korzyści – warto je utrzymać. Te jednak, które przeszkadzają menedżerowi w dobrym życiu, ciągną jego samoocenę w dół, są źródłem negatywnych emocji – z tymi warto się rozstać i zastąpić je nowymi.
 10. Pielęgnować swoje ciało. Aby było właściwe odżywione i nawodnione, pełne energii i witalności, było świątynią w której menedżer zamieszkuje.
 11. Kochać siebie. Warto by menedżer nauczył się różnych nawyków dbania o siebie, które będą przejawem miłości do siebie. Miłość do siebie jest podstawą do tego, by móc potem okazywać sympatię, uznanie, troskę innym, budować swoją pozycję szefa w zespole na sobie a nie funkcji formalnej, lepiej radzić sobie z wyzwaniami i trudnościami w pracy i w życiu.
 12. Żyć swoim życiem. To życie menedżera ma mu przynosić realizację pragnień czy marzeń, być odzwierciedleniem jego potrzeb z wykorzystaniem talentów i mocnych stron, bez względu czy się to innym podoba i zgadzają się z jego wyborami. Warto więc przestać się oglądać na innych, szukać u nich akceptacji czy przyzwolenia na to życie, na jakie menedżer zasługuje …życie wg własnego scenariusza.

 

Czytaj też: Menedżerowie HR wiedzą za mało >

 

O dobrostan warto dbać nieustająco jak o ogród, warto przyglądać się samemu sobie w tym ogrodzie i temu co w nim menedżer sadzi, jak go pielęgnuje i kogo do niego zaprasza. Aby był taki, jak menedżer pragnie  - potrzebuje go zaprojektować, stworzyć, potem utrzymywać, a może nawet zmieniać co jakiś czas. Ponieważ menedżer się zmienia, jego ogród też może się zmieniać. Zawsze jednak ma być dla niego źródłem mocy i miejscem, z którego czerpie jak ze źródła. Dzięki temu będzie coraz lepszym człowiekiem i coraz lepszym menedżerem, szefem dla swojego zespołu.

Beata Stefańska

psycholog biznesu

www.beatastefanska.com

 

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX HR:

Bliżej menedżerów i pracowników, czyli HR Business Partnering w firmie Provident Polska >

Diagnozy kompetencji - lista narzędzi >

Kultura słuchania pracowników >

Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >

Procedura wdrożenia systemu pomocy psychologicznej w firmie - PROCEDURA >>

System motywacyjny i system wynagrodzeń - synonimy czy antonimy? - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>

Mierniki w HRM - ANALIZA >>