Niemieccy lekarze się starzeją – 44 proc. ma już ponad 50 lat, a młodych brakuje – chętnie opuszczają kraj, bo w Szwajcarii lepiej zarabiają, a w Skandynawii mają mniej godzin pracy. Tę lukę mogą wypełnić medycy z innych krajów.

W 2013 r. w RFN pracowało ok. 31 tys. lekarzy z zagranicy – wynika z danych Bundesarztekammer, niemieckiego stowarzyszenia medycznego. Polacy na liście narodowościowej są na wysokim 5. miejscu – oddaliśmy sąsiadom 1,6 tys. specjalistów i wyprzedzają nas tylko Rumuni, Grecy, Austriacy i Rosjanie.

Tyle na razie, bo rynek zapewne jeszcze bardziej będzie się otwierał – przewiduje "PB", wskazując, że teraz liderują w tym: Wielka Brytania, gdzie imigranci stanowią 37 proc. lekarzy, Szwajcaria – 29 proc. i USA – 26 proc. Zaś w Niemczech - tylko 8,7 proc.

Jednak praca w niemieckim szpitalu to nie tylko wysokie zarobki i dostęp do nowoczesnego sprzętu, ale też trud nauki nie najłatwiejszego przecież języka. Np. kraj związkowy Nadrenia-Palatynat sprawdził zdolności językowe 360 przyszłych lekarzy i co trzeci oblał testy. (PAP)