Obchody Dnia Ziemi rozłożone są w czasie. W tym roku w kwietniu i maju w ponad dwudziestu miastach Polski zaplanowano wydarzenia powiązane ze świętem naszej planety. Jednym z centralnych wydarzeń akcji jest niedzielny festyn na warszawskich Polach Mokotowskich. Odbędzie się tam zbiórka elektroodpadów, opakowań z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła. Rozdawane będą sadzonki roślin. Prezentować się też będą m.in. instytuty badawcze, samorządy, uczelnie, a także organizacje pozarządowe. Naukowcy i przyrodnicy opowiedzą o tym, co można zrobić, by zapobiegać zmianom klimatu oraz jak ograniczać zużycie surowców naturalnych. Festyn zaplanowano w godzinach 10-18.

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w tym roku pod hasłem "Palący temat - niska emisja!". Chodzi o zwrócenie uwagi na tematy związane z ochroną powietrza i przeciwdziałaniem emisji zanieczyszczeń. "To temat ważny szczególnie w kontekście coraz gorszej jakości powietrza w Polsce, wynikającej z zanieczyszczeń przemysłowych, komunikacyjnych i tzw. +niskiej emisji+, czyli zanieczyszczeń powietrza przez gospodarstwa indywidualne" - wyjaśnia koordynatorka obchodów Światowego Dnia Ziemi 2016 Grażyna Hodun.

Przypomniała, że pod koniec ub.r. weszła w życie tzw. ustawa antysmogowa, która daje samorządom możliwość decydowania, jakie paliwo będzie źródłem ciepła na ich terenie. "Aby dokonywać mądrych wyborów, sprzyjających redukcji zanieczyszczeń, w tym szczególnie szkodliwych dla zdrowia człowieka pyłów zawieszonych, należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie. I my poprzez program obchodów Światowego Dnia Ziemi 2016 chcemy to robić" - dodała Hodun.

Elementem obchodów Dnia Ziemi było przyznanie Nagrody Człowieka Roku Polskiej Ekologii 2015. To już 15. edycja konkursu organizowanego przez Fundację Ośrodka Edukacji Ekologicznej. W tej edycji tytuł trafił do trzech osób - nagrodę otrzymali założyciele Krakowskiego Alarmu Smogowego: Andrzej Guła, Anna Dworakowska oraz Ewa Lutomska. To inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza. Początkowo działania KAS opierały się na edukacji i uświadamianiu skali problemu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie. Dość szybko jednak problem zaczął być dostrzegany w innych miejscowościach. Dzięki wsparciu KAS powstało kilkanaście lokalnych inicjatyw na rzecz czystszego powietrza.

"Uznajemy tę nagrodę za wyraz uznania dla wysiłku wielu osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce – skomentował Andrzej Guła. Z kolei Ewa Lutomska zapewniła: "Nie spoczniemy na laurach i z determinacją kontynuować będziemy walkę o czyste powietrze. Jeszcze wiele problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza pozostaje nierozwiązanych, więc dla nas ta droga dopiero się zaczęła". Anna Dworakowska poinformowała, że w piątek działacze związani z alarmem smogowym wystosowali list otwarty do rządu. "Zwracamy uwagę na konieczność wprowadzenia nowych regulacji: norm jakości węgla i standardów emisyjnych dla kotłów. Niezbędne są także przepisy pozwalające na ograniczenie ruchu samochodowego w miastach - wprowadzenie stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, uwolnienie opłat za parkowanie oraz uszczelnienie kontroli pojazdów pod względem emisji spalin" - podsumowała.

Na świecie Dzień Ziemi - określany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi - obchodzony jest 22 kwietnia od 1970 r. To jedno z największych ekologicznych świąt. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 roku. Celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Tego dnia wiele organizacji ekologicznych, władz miast czy placówek edukacyjnych organizuje imprezy plenerowe mające na celu promowanie prośrodowiskowych zachowań. (PAP)