"Dla nas (to, co zostało przyjęte) jest właściwe, tym bardziej, że nam zależy na tym, żeby nie zmieniać ustaleń" - powiedział w piątek w Brukseli minister środowiska Maciej Grabowski.

Ostateczny kształt deklaracji został wypracowany w czasie piątkowego posiedzenia ministrów. Jak relacjonował Grabowski, niektóre kraje chciałyby ambitniejszych zobowiązań w walce z ociepleniem klimatu, ale ostatecznie zdecydowało stanowisko, by przyjąć podejście uzgodnione przez UE na październikowym szczycie klimatycznym.

"Było ryzyko nieprzyjęcia (dokumentu). Te kraje, które mają znacznie wyższe ambicje, jeszcze raz testowały, czy mamy dobrą pamięć i czy zgodzimy się na jakieś dodatkowe zobowiązania" - mówił Grabowski. Zaznaczył, że za utrzymaniem zapisów, na które UE zgodziła się w październiku, opowiadało się znacznie więcej państw niż tylko Polska. Na zawarciu porozumienia zależało szczególnie Francji, która będzie gospodarzem szczytu klimatycznego w grudniu.

W październiku UE określiła swoje cele w walce z ociepleniem klimatu, w tym redukcję do 2030 roku o co najmniej 40 proc. emisji gazów cieplarnianych w odniesieniu do poziomu z 1990 roku. Przyjęcie przez państwa unijne deklaracji co do redukcji emisji ma zachęcić do tego inne kraje i przyczynić się do zawarcia porozumienia klimatycznego w Paryżu.

Oczekuje się, że w stolicy Francji w grudniu zostanie zawarte najambitniejsze dotąd porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.(PAP)