Światłowody nie zawsze potrzebne, a kanały na nie są zmorą zarządców dróg

Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie

Budowa kanałów technologicznych do światłowodów jest bardzo kosztowna. Tymczasem mimo ustawowego obowiązku ich tworzenia przy wszystkich budowanych lub przebudowywanych drogach, nie zawsze jest to zasadne. Kanały nigdy nie zostaną wykorzystane na przykład w zabudowie rozproszonej czy na krótkich odcinkach dróg.

06.07.2020

SN: Roszczenie o zwrot zapłaconych czynszów - do posiadacza samoistnego

Prawo cywilne Budownictwo

Jeśli przy podpisywaniu umowy najmu lokalu nie sprawdzimy, kto jest prawowitym właścicielem, to możemy narazić się na płacenie podwójnego czynszu - taki jest wniosek z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie o bezumowne korzystanie z nieruchomości w Rzeszowie. W sporze spółki z miastem tylko dobra wiara najemcy uchroniła go od finansowej katastrofy.

02.07.2020

Projekt techniczny – inżynierowie walczą o zmiany

Budownictwo

Projekt techniczny powinien składać się z części opisowej i rysunkowej. Musi też być tak dokładny, by pozwalał na realizację robót budowlanych. O takie zapisy w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego walczą inżynierowie.

26.06.2020

Deweloperzy wykluczeni z tarczy finansowej PFR dla dużych firm

Budownictwo Tarcza finansowa

Polski Związek Firm Deweloperskich protestuje przeciwko wykluczeniu deweloperów z tarczy finansowej dla dużych firm. I apeluje do Ministerstwa Rozwoju o zmianę regulaminu programu. Przedstawiciele branży wskazują, że odnotowała ona na skutek epidemii duże spadki w sprzedaży i rozpoczyna mniej nowych inwestycji.

16.06.2020

Rząd zapowiada elektronizację procedur budowlanych

Budownictwo

Rząd zapowiada elektronizację procedur budowlanych. Najpierw udostępniony zostanie generator formularzy dla ośmiu wybranych procedur. W późniejszych etapach powstanie centralny elektroniczny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane oraz elektroniczny dziennik budowy. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju przypomina o nowych przepisach, które w wkrótce wejdą w życie.

13.06.2020

Długotrwałe posiadanie cudzej nieruchomości może przerodzić się we własność

Prawo cywilne Budownictwo

Posiadacz samoistny nieruchomości może wykazać przed sądem, że nabył własność cudzej nieruchomości, jeśli przedstawi sądowi przekonujące dowody. Mogą być nimi dokumenty, rachunki za media. W sprawie o zasiedzenie znaczenie mają też zeznania świadków a nawet zdjęcia rodzinne - wskazują eksperci.

13.06.2020

Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej

Budownictwo

Odpis z księgi wieczystej online można uzyskać od ręki przez internet. Odpis zwykły kosztuje jedynie 20 zł. Co ważne bez żadnej opłaty w centralnej informacji ksiąg wieczystych można przeglądać księgi i sprawdzić, czy dana działka nie jest obciążona hipoteką.

01.06.2020

Nowicki: Społeczne agencje najmu ustabilizują rynek

Budownictwo

Lokal za grunt, ulga w PIT i społeczne agencje najmu – to nasze propozycje, które przedstawimy w drugim pakiecie mieszkaniowym. Pierwsza propozycja jest skierowana do samorządów, które oddając inwestorowi grunty pod budynki mieszkalne, otrzymają lokale. Druga ma zachęcić Polaków do zakupu nieruchomości, a trzecia ustabilizować rynek najmu – mówi Robert Nowicki, wiceminister rozwoju.

28.05.2020

Nowa ustawa pozwoli na budowę naziemnych miejskich kolei

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rząd przygotowuje projekt ustawy umożliwiającej wprowadzenie w polskich miastach miejskiej kolejki naziemnej, np. monorail. Projekt ma w ciągu kilku dni trafić na posiedzenie Rady Ministrów, a jako pierwsze miasto zainteresowany taką inwestycją jest Rzeszów, gdzie w poniedziałek został on zaprezentowany.

25.05.2020

Rząd szykuje nowe przepisy dla rynku nieruchomości

Budownictwo

Lokal za grunt, ulga w PIT na urządzenie i społeczne agencje najmu – takie propozycje znajdą się w nowym, rządowym programie, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku. Wskazują jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a dokładnie - w zasadach finansowania. Zbyt niska ulga czy cena wykupu sprawią, że program nie zadziała.

25.05.2020

Kooperatywy mają budować tanie mieszkania 

Prawo rodzinne Budownictwo

Możliwość obniżenia kosztów nabycia mieszkania nawet o 20-30 proc. przewiduje opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o kooperatywach mieszkaniowych. Według intencji rządu, jest to propozycja regulacji, która będzie jednym ze sposobów zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych Polaków.

22.05.2020

Firma budowlana może sprzedać piasek wydobyty przy budowie

Prawo cywilne Budownictwo

W sytuacji, kiedy piasek ma zostać wykorzystany na innym terenie, niż na którym został wydobyty, zastosowanie znajdzie ustawa o odpadach i może on zostać sklasyfikowany jako odpad, mogący być przedmiotem obrotu - wyjaśnia Anna Rudnicka, ekspert w LEX Budownictwo.

22.05.2020

SA: Inwestor nie musiał kontrolować generalnego wykonawcy

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo Prawo gospodarcze

Skarb Państwa nie musi pokrywać wynagrodzenia podwykonawcy, jeśli nie wiedział o jego istnieniu - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Ustawa przed nowelizacją uzależniała milczącą zgodę inwestora od wykonania przez wykonawcę określonych obowiązków i nie sposób nałożyć na inwestora obowiązku wykazania aktywności przy poszukiwaniu umowy podwykonawczej - dodał sąd.

21.05.2020

Księgi wieczyste elektroniczne są dostępne, a ich przeglądanie bezpłatne

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Elektroniczna księga wieczysta to cyfrowa wersja księgi wieczystej. Akta księgi wieczystej są prowadzone przez wydział wieczystoksięgowy właściwego miejscowo dla danej nieruchomości sądu rejonowego. Można ją sprawdzić w tym sądzie lub w internecie.

05.05.2020

W czasie epidemii będzie też "tarcza mieszkaniowa"

Finanse publiczne Budownictwo Koronawirus

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawę warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS - taki pakiet mieszkaniowy za ok. pół miliarda złotych rocznie do 2024 r. - zapowiada Jadwiga Emilewicz,

04.05.2020

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości – na co uważać, czego unikać

Prawo cywilne Budownictwo

Kupno nieruchomości zwykle nie odbywa się tak szybko jak na przykład auta. Najpierw rezerwujemy mieszkanie, dom, działkę, potem staramy się o finansowanie, zbieramy niezbędne dokumenty, co trwa nawet kilka tygodni. By w tym czasie sprzedawca nie znalazł lepszego kupca warto zawrzeć umowę przedwstępną, i to notarialną.

04.05.2020

Nowicki: Pracujemy nad odmrożeniem procedur inwestycyjnych

Administracja publiczna Budownictwo

Chcemy, by bieg terminów w sprawach dotyczących inwestycji infrastrukturalnych i budowlanych został odwieszony. Na ten moment branża budowlana na nie ogranicza swoich działań, ale potrzebuje odmrożenia finansowania i procedur. Pracujemy też nad pakietem dla mieszkalnictwa - mówi Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju.

04.05.2020

Rzecznik przedsiębiorców martwi się o wstrzymane decyzje budowlane

Budownictwo Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zawieszenie biegu terminów postępowań administracyjnych źle w wpłynie na branżę budowlaną, bo proces inwestycyjno-budowlany zostanie wstrzymany poprzez zaprzestanie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę przez organy administracji architektoniczno-budowlanej - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

02.05.2020

WSA: Opinia w sprawie podziału gruntu nie mogła być negatywna, bo brakowało przepisów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Burmistrz wydał negatywną opinię co do podziału gruntu, ponieważ uznał, że byłoby to niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Okazało się jednak, że w akcie tym nie było odpowiednich przepisów w zakresie podziału i scalania nieruchomości. Organ nie mógł więc twierdzić, że wniosek jest z nimi niezgodny.

30.04.2020
Prawo.pl