Zmiany w prawie budowlanym - instalacje fotowoltaiczne bezpieczniejsze, ale bardziej kosztowne

Budownictwo

Od soboty 19 września obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego, która wprowadza m.in. nowe obowiązki dla planujących instalacje fotowoltaiczne o mocy większej niż 6,5 kWp. Celem zmian jest podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, jednak niektóre zapisy art. 29 ust. 2 ustawy są niejasne i mogą być trudne w interpretacji dla użytkowników, projektantów oraz instalatorów.

19.09.2020

Od soboty nowe prawo budowlane - proces inwestycyjny będzie prostszy

Administracja publiczna Budownictwo

Już jutro, w sobotę 19 września wejdzie w życie duża nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci mają wątpliwości jedynie co do podziału projektu budowlanego na trzy części oraz legalizacji ponad dwudziestoletnich samowoli budowlanych. Pozostałe przepisy chwalą. Mówią, że powinny ułatwić i przyspieszyć prowadzenie inwestycji.

18.09.2020

Rządowy program budowy tanich mieszkań trafił do Sejmu

Domowe finanse Budownictwo

Mieszkania budowane w ramach nowego pakietu budowlanego będą o ok. 30 proc. tańsze niż te stawiane przez deweloperów - deklaruje rząd. Jak mówiła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, projekt ustaw mieszkaniowych, którymi zajmie się Sejm, to alternatywa dla kredytów.

17.09.2020

Nowe prawo budowlane zmieni definicję stron procesu inwestycyjnego

Budownictwo

Już w najbliższą sobotę 19 września 2020 r. wejdą w życie długo oczekiwane zmiany prawie budowlanym. Nowe regulacje jednoznacznie wskażą kto jest, a kto nie jest stroną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę. Do tej pory były z tym poważne problemy - piszą Mirosław Narolski i Julia Janik z kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

17.09.2020

Nowy projekt budowlany nie zastąpi starego z dnia na dzień

Administracja publiczna Budownictwo

Dopiero w tym tygodniu ma być opublikowane rozporządzenie w sprawie nowego projektu budowlanego. Na szczęście jego brak nie zablokuje inwestycji, ponieważ przez rok od 19 września, tego dnia wchodzi w życie nowelizacja prawa budowlanego, do wniosków o pozwolenia można załączać projekty opracowane na starych zasadach.

16.09.2020

Zepsuli prawo, teraz prokurator ma to naprawić

Administracja publiczna Budownictwo

Prawnicy ostrzegali polityków, że wpisywanie do tarczy antykryzysowej przepisu pozwalającego na inwestycje z pominięciem procedur budowlanych zostanie wykorzystane przez różnych cwaniaków. Nie słuchali, a gdy teraz co najmniej kilku śmieje się im w oczy i buduje wille do walki z COVIDEM-em, święcie się oburzają i straszą ich prokuratorem. Ale to tylko ruszanie palcem w bucie, bo nic im nie mogą zrobić.

14.09.2020

Ministerstwo Rozwoju oburza się na budowę willi pod szyldem walki z COVID-19

Budownictwo

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której nieuczciwi inwestorzy wykorzystują art. 12 specustawy covidowej dla własnych korzyści - oświadczyło Ministerstwo Rozwoju. I poinformowało, że Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił organom - wojewódzkiemu i powiatowemu - skontrolowanie sytuacji w sprawie budowy osiedla w Lesie Bemowskim, w otulinie rezerwatu

14.09.2020

Specustawa wyłączyła prawo budowlane - "osiedle dla osób na kwarantannie" nie do zatrzymania

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa antycovidowa pozwalała na obchodzenie prawa budowlanego. Prawnicy uważają, że zablokowanie budowy osiedla "dla osób na kwarantannie" pod Puszczą Kampinowską w Starych Babicach jest praktycznie niemożliwe. A podobnych inwestycji jest więcej. Niektóre mogą doprowadzić nawet do zniszczenia zabytków. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju to niedopuszczalne.

14.09.2020

Rządowy pakiet ma ułatwić lokatorom przejmowanie mieszkań na własność

Domowe finanse Budownictwo

Możliwość wyboru przez lokatorów pomiędzy stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - to cel proponowanego przez rząd pakietu mieszkaniowego, którym Sejm ma zająć się na najbliższym posiedzeniu plenarnym. Nowe przepisy mają m.in. umożliwić uzyskanie wynajmowanego lokalu na własność.

11.09.2020

Za dwa lata elektronizacja procesu budowlanego, w tym roku pierwsze narzędzia

Administracja publiczna Budownictwo Nowe technologie

Od 7 grudnia ma działać e-CRUB, czyli nowy elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane. Jednocześnie trwa pilotaż systemu do składania e-wniosków o pozwolenie na budowę. By można było zrezygnować całkowicie z papieru potrzebne są jednak zmiany w prawie. Za kilka dni zajmie się nimi Sejm.

11.09.2020

NSA: Zamieszkanie blisko sądu nie uzasadnia odmowy przeglądania akt w siedzibie organu

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca chciał się zapoznać z aktami postępowania w siedzibie organu pierwszej instancji. Ten jednak odmówił ich udostępnienia, co uzasadnił ekonomiką procesową i tym, że zostały one już przekazane do sądu. Natomiast WSA dodał, że wnioskodawca mieszka blisko sądu, więc może zapoznać się z aktami w jego siedzibie. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem sprawy.

10.09.2020

Korzystanie ze wspólnej przestrzeni i odległości od sąsiadów - stwarzają problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Eksperci zwracają uwagę na problemy związane ze wspólną przestrzenią i odległościami hodowli od posesji. Prawo nie reguluje tych kwestii szczegółowo. Próbą ich rozwiązania są regulaminy gmin, których nieprzestrzeganie może kosztować nawet do 5 tys. złotych. Zasady lokalizacji - np. pasiek, mogą być też ustalone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednak gmina nie ma jak zapewnić stosowania się do niego.

07.09.2020

Kara umowna nie może być naliczana w nieskończoność

Prawo cywilne Zamówienia publiczne Budownictwo

Kara umowna jest często i chętnie wykorzystywana w obrocie prawnym. Jest to szczególnie widoczne na tle spraw dotyczących realizowania robót budowlanych. Jednak kary umownej nie możemy zastrzec w każdej sytuacji i w dowolny sposób, a także na czas nieokreślony - pisze Paweł Milewski z kancelarii Czupajło & Ciskowski Kancelaria Adwokacka.

04.09.2020

Powiaty chcą większej dotacji na zadania zlecone z zakresu geodezji

Administracja publiczna Budownictwo

Starostowie chcą zwiększenia finansowania ze środków budżetu państwa zadań zleconych z zakresu geodezji i kartografii. Ma to związek z nowelizacją w kwietniu br. Prawa geodezyjnego i kartograficznego, której celem było usprawnienie i przyspieszenie tempa realizacji zadań, a co za tym idzie również procesu inwestycyjnego w kraju.

28.08.2020

Rząd chce 4-krotnie zmniejszyć odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań 

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zamierza zaproponować 500 metrów jako bezwzględną minimalną odległość elektrowni wiatrowych od budynków, jeśli gmina dopuści zniesienie na swym terenie tzw. zasady 10H. Obecnie obowiązuje 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka. Propozycja wychodzi na przeciw zarówno oczekiwaniom branży jak i gmin.

25.08.2020

RPO: W mieszkaniach służbowych nie ma ochrony przed eksmisją na bruk

Administracja publiczna Budownictwo

Wprawdzie większość lokatorów jest chroniona przed eksmisją na bruk, to ochrona ta nie dotyczy mieszkań służbowych, które są przyznawane, ale i opróżniane decyzją administracyjną - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I apeluje do Senatu o poprawienie przepisów.

24.08.2020

Rząd przygotowuje reformę rynku energii elektrycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Reforma rynku bilansującego energii oraz zmiany w zasadach przyłączania urządzeń do sieci elektroenergetycznej - to cele nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków systemu elektroenergetycznego. Przygotowany przez Ministerstwo Klimatu projekt został właśnie skierowany do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

21.08.2020

Rząd przygotowuje zasady ładowania e-pojazdów w budynkach mieszkalnych

Budownictwo

Przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu rozporządzenie ma określić sposób ustalania tzw. minimalnej mocy przyłączeniowej dla stanowisk do ładowania aut elektrycznych np. w budynkach mieszkalnych. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został właśnie projekt tej regulacji.

17.08.2020

NSA: Spływów nie będzie, bo las nie jest miejscem na przystań kajakową

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor chciał zbudować przystań kajakową w jednej z kaszubskich miejscowości. Na jego drodze stanęła zasada dobrego sąsiedztwa, ale to nie ona okazała się problemem. Odmówiono mu wydania decyzji o warunkach zabudowy, ponieważ inwestycja miała powstać na gruncie leśnym. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora.

13.08.2020

Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020
Prawo.pl