Restrukturyzacja dewelopera ma służyć firmie i jej klientom

Prawo cywilne Budownictwo Spółki

Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss

06.08.2020

Mało czasu na legalizacje samowoli budowlanych - po 18 września przepisy będą mniej przyjazne

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioski o wydanie zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych dla samowoli budowlanej nie rozpatrzone do 18 września, trafią do kosza. Taki będzie skutek wchodzącej w życie dzień później dużej nowelizacji prawa budowlanego. Inwestorzy, którzy chcą skorzystać z obecnych, bardziej przyjaznych przepisów, muszą się więc spieszyć.

03.08.2020

Zmiany w prawie geodezyjnym ułatwią proces inwestycyjny

Administracja publiczna Budownictwo

Przyspieszenie procesu inwestycyjnego dla geodetów, usprawnienie prowadzenia ewidencji gruntów i budynków oraz zapewnienie lepszego finansowania geodezji w powiatach - takie efekty mają przynieść wchodzące właśnie w życie zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym. M.in. znaczna część danych geodezyjnych będzie dostępna online i bez opłat.

31.07.2020

Rząd wycofuje się z ograniczeń dla energetyki wiatrowej

Samorząd terytorialny Budownictwo

Zasada dziesięciokrotności wysokości masztu wiatraka zostanie zachowana, ale nowe prawo umożliwi - przy zachowaniu pewnych warunków - zredukować ją do określonego poziomu - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz, zapowiadając, że do końca roku powinny zakończyć się prace nad nowelizacją tzw. ustawy odległościowej, ograniczającej rozwój lądowej energetyki wiatrowej.

29.07.2020

Rusza cyfryzacja procesu budowlanego - rewolucja oczekiwana przez branżę

Budownictwo

W Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego trwają prace nad elektronizacją procedur budowlanych. Jeszcze w 2020 roku ma powstać generator e-wniosków, potem e-rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane i e-dziennik budowy. Za rok inwestorzy mają mieć możliwość ubiegania się o pozwolenia na budowę bez wychodzenia z domu. Dla branży to rewolucja, na którą jednak wszyscy czekają.

29.07.2020

Rząd przyjął pierwszy projekt z pakietu mieszkaniowego

Budownictwo

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy wspierającej rozwój mieszkalnictwa przez uelastycznienie zasad dla TBS i rozszerzenie katalogu wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej. To element szerszego pakietu mieszkaniowego. Jak ustaliło Prawo.pl, pozostałymi projektami, m.in. wprowadzającym ulgę na zagospodarowanie, rząd zajmie się jesienią.

28.07.2020

Branże budowlana, usługowa i medyczna najbardziej poszukują pracowników

Prawo pracy Budownictwo Małe i średnie firmy Zawody medyczne

Aż 31 deficytowych zawodów wymienił resort pracy w raporcie „Barometr zawodów 2020”. Są profesje, na które w poszczególnych regionach Polski jest duże zapotrzebowanie, lecz brakuje osób, które mogłyby w nich pracować. Zdaniem ekspertów, pandemia przyczyniła się do pogłębienia luki kadrowej w niektórych sektorach.

28.07.2020

Rząd szykuje nowy dodatek mieszkaniowy, ale trudny do uzyskania

Pomoc społeczna Budownictwo

Wkrótce do Sejmu trafi projekt o maksymalnie 1500 zł dopłaty do czynszu dla najemców, którym przysługiwać ma dodatek mieszkaniowy. By zyskać przez pół roku nawet 9 tys. złotych, dochód na jednego członka w rodzinie w porównaniu z 2019 rokiem musi być niższy o 25 proc. Nowela zmieni też zasady ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, jego uzyskanie może być trudniejsze.

28.07.2020

Ustawa odorowa wraca do gry, także kontrowersje z nią związane

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo

W wykazie prac legislacyjnych rządu znowu pojawiła się tzw. ustawa odorowa, którą krytykują, i rolnicy, i eksperci. Zgodnie z oficjalnym harmonogramem powinna być przyjęta przez rząd w trzecim kwartale tego roku. Ministerstwo Klimatu zakłada jednak, że kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu jesienią. Najbardziej spornym problemem jest sztywna odległość dla inwestycji od zabudowań mieszkalnych.

24.07.2020

MR: Więcej tanich mieszkań na wynajem

Budownictwo

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach, dopłaty do czynszów, wakacje czynszowe w TBS, możliwość dojścia do własności nowo budowanych mieszkaniach społecznych , wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego oraz większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę – takie mają być m.in. efekty pakietu mieszkaniowego przygotowanego przez MR.

23.07.2020

Rządowy pakiet ma zwiększyć dostępność mieszkań i ożywić rynek

Domowe finanse Budownictwo

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach oraz poprawa warunków mieszkaniowych w już istniejących lokalach - to cele przyjętej w czwartek przez rząd społecznej części pakietu mieszkaniowego. Pakiet ma stanowić "impuls rozwojowy dla gospodarki, w którą uderzyła pandemia COVID-19".

23.07.2020

Konserwator wyłączony - nie ma organu właściwego i inwestor ma kłopot

Budownictwo

Po wyłączeniu przez wojewodę ze sprawy wojewódzkiego konserwatora zabytków nie wyznaczono inwestorowi podmiotu do nadzoru nad budową. Minister, który najpierw wskazał wojewodę jako właściwego do podjęcia decyzji o wyłączeniu, uznał jego postanowienie wyłączające za nieskuteczne, oświadczając, że nie będzie się do niego stosował.

22.07.2020

Lex Deweloper to martwe prawo. Deweloperzy chcą to zmienić

Budownictwo

Radni nie wydają masowo decyzji o inwestycjach mieszkaniowych na podstawie tzw. Lex Deweloper. Po dwóch latach obowiązywania specustawy jest ich nieco ponad 100, głównie w małych miejscowościach. Polski Związek Firm Deweloperskich chce to zmienić. Zdaniem ekspertów ich propozycje nie sprawią, że specprzepisy przestaną być martwe.

20.07.2020

W Warszawie wraca wysyłka zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Władze stolicy wznawiają wysyłanie zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Urząd m.st. Warszawy wysłał prawie połowę z szacowanych do wydania zaświadczeń. Podczas pandemii przygotowano ponad 74 tysiące dokumentow potwierdzających przekształcenie, które będą teraz sukcesywnie wysyłane do mieszkańców.

17.07.2020

Partycypacja w kosztach ubezpieczenia budowy może być wyłudzeniem

Prawo cywilne Budownictwo

Generalni wykonawcy szukają oszczędności i przerzucają na podwykonawców koszty związane z prowadzeniem budowy. Czasem są to nawet koszty ubezpieczenia OC. Formalnie jest to dopuszczalne, ale pod warunkiem, że składka będzie w sposób przejrzysty podzielona, a partycypacja dotyczyć wyłącznie części przypadającej proporcjonalnie na wartość prac danego podwykonawcy. Jeśli dochodzi do narzucania „nadpartycypacji”, podwykonawcy mogą sprzeciwić się takiemu podziałowi, a nawet powalczyć o zwrot nadpłat - pisze Jacek Olma, radca prawny, partner GWW.

17.07.2020

NSA: Przeniesienie prawa własności nieruchomości za zwolnienie z długu bez PIT

PIT Budownictwo

Przeniesienie prawa własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu nie ma odpłatnego charakteru, gdyż przenoszący to prawo nie uzyskuje przysporzenia majątkowego, zmienia się tylko struktura jego majątku. Nie powoduje zatem powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym - stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku.

16.07.2020

Poświadczanie przekształcenia użytkowania wieczystego nie zakończy się w tym roku

Samorząd terytorialny Budownictwo

Wiele miast wyda zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność dopiero w przyszłym roku. We Wrocławiu do wydania pozostało jeszcze około 45 proc. zaświadczeń, w Poznaniu ponad 50 proc., w Częstochowie 30 proc. Wysyłka była wstrzymana w czasie pandemii przez zawieszenie biegu terminów czy absencję urzędników.

16.07.2020

NSA: Przedłużenie ulicy ważniejsze niż interes spółki

Środowisko Drogi Budownictwo Prawo gospodarcze

Utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, w tym odcięcie od wody i elektryczności nie są wystarczającym warunkiem, by zmienić przebieg budowanej drogi publicznej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności jest zgodne w tym wypadku z prawem.

10.07.2020

Światłowody nie zawsze potrzebne, a kanały na nie są zmorą zarządców dróg

Samorząd terytorialny Budownictwo Nowe technologie

Budowa kanałów technologicznych do światłowodów jest bardzo kosztowna. Tymczasem mimo ustawowego obowiązku ich tworzenia przy wszystkich budowanych lub przebudowywanych drogach, nie zawsze jest to zasadne. Kanały nigdy nie zostaną wykorzystane na przykład w zabudowie rozproszonej czy na krótkich odcinkach dróg.

06.07.2020
Prawo.pl