Wymiana pieca gazowego nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia

Budownictwo

Wymiana pieca gazowego na nowy to remont urządzenia technicznego jako części obiektu budowlanego. A zgodnie z obowiązującą od września 2020 roku nowelizacją prawa budowlanego przebudowa i remont urządzeń budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Przepisy nie wymagają zgłoszenia wymiany pieca zakładowi gazowniczemu, jak też zarządcy budynku.

27.01.2021

Powieszenie tablicy na zabytkowym budynku wymaga pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy

Prawo budowlane i przepisy o ochronie zabytków powodują, że przedsiębiorcy mają problem z powieszeniem zwykłego szyldu reklamowego, gdy prowadzą działalność w zabytkowym budynku. Tymczasem niektóre grupy zawodowe są zobowiązane do zamieszczania takich tablic informacyjnych. Ostatecznie, nawet latami czekają na zgodę, by afisz umieścić.

26.01.2021

SN: Biegły sądowy odpowiada za fałszywą ekspertyzę, jeśli kłamie świadomie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.

21.01.2021

Liczba mieszkań budowanych w programie Mieszkanie Plus przekroczyła 26 tysięcy

Samorząd terytorialny Budownictwo

Mieszkania już wybudowane i te wciąż budowane w programie Mieszkanie Plus to łącznie 26 tysięcy 182. Dane te – według informacji resortu rozwoju, pracy i technologii, odnoszą się do stanu na koniec 2020 roku. Program składa się z części rynkowej i części społecznej.

19.01.2021

SO: Filharmonia zapłaci, bo melomanka upadła na niedoświetlonych schodach

Prawo cywilne BHP Budownictwo

Pracownik filharmonii powinien odmówić wstępu niepunktualnej uczestniczce spektaklu lub zapewnić jej bezpieczne dotarcie do miejsca na widowni. Placówka odpowiada, więc za to, że kobieta potknęła się na nienależycie oświetlonych schodach i doznała poważnych uszkodzeń ciała – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

15.01.2021

Lokal za grunt - Senat też uchwalił ustawę

Samorząd terytorialny Budownictwo

Senat nie zaproponował w środę poprawek do tzw. ustawy "lokal za grunt", której celem jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 99 senatorów, nikt nie był przeciw, a jeden z senatorów wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

13.01.2021

NSA: Decyzja budowlana nie zastąpi pozwolenia konserwatora zabytków

Administracja publiczna Budownictwo

Inwestor dostał od miasta pozwolenie na umieszczenie reklam na elewacji zabytkowej kamienicy. Konserwator zabytków nakazał jednak przywrócić poprzedni stan poprzez ich ściągnięcie. Z takim rozstrzygnięciem zgodził się Naczelny Sąd Administracyjny. Inwestor powinien bowiem wiedzieć, że jego działania, oprócz decyzji budowlanej, wymagają pozwolenia konserwatora zabytków.

12.01.2021

NSA: Ustalenie powierzchni altany nie wymaga opinii biegłego

Administracja publiczna Budownictwo

Organ może zwrócić się do biegłego o wydanie opinii, gdy w sprawie wymagane są wiadomości specjalne. Nie jest to obowiązek, tylko uprawnienie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że organy nadzoru budowlanego są wyspecjalizowane i zatrudniają osoby z wiedzą z zakresu budownictwa. Dlatego też pomiar budynku czy obliczenie jego powierzchni nie wymaga sięgania po innych specjalistów.

09.01.2021

Wkrótce rozwój społecznych agencji najmu - jest projekt

Samorząd terytorialny Budownictwo Koronawirus

Będą społeczne agencje najmu i rozszerzone grono najemców mogących ubiegać się o dopłaty z „Mieszkania na start”. Wszystko, by zwiększyć dostępność mieszkań. To kolejny projekt w ramach pakietu mieszkaniowego. Ma na celu poprawę dostępności mieszkań dla osób o niskich dochodach.

07.01.2021

Pieniądze są na wagę złota, ale nie burzą przeszkód w budowie dróg

Finanse samorządów Budownictwo

Samorządy potrzebują pieniędzy na drogi i dobrze oceniają każdą formę wsparcia. Oprócz pustych kas są też inne problemy – trudno spełnić kryteria konkursowe lub nie przystają one do potrzeb. Przeszkodą na wsi jest też nieuregulowany stan prawny gruntów. Tymczasem dodatkowe obowiązki, jak budowa kanałów technologicznych, kosztują, a nie zawsze są potrzebne.

07.01.2021

Umowa przedwstępna zakupu mieszkania najlepiej u notariusza

Prawo cywilne Prawo rodzinne Budownictwo

Niejednokrotnie planując zakup nieruchomości dowiadujemy się, że kontrahent chce zawrzeć umowę przedwstępną. Jak wskazuje się w orzecznictwie taka umowa ma charakter prowizoryczny, stanowi etap na drodze do zawarcia umowy docelowej. Nie jest celem samym w sobie. Warto jednak zadbać o zabezpieczenie własnych interesów w takiej umowie, celem uniknięcia ewentualnych problemów w przyszłości.

05.01.2021

Innowacyjne rozwiązania w przestrzeni miejskiej mogą przyśpieszyć przez pandemię

Środowisko Budownictwo

W czasie pandemii miasta przeszły rewolucję, być może tego nie zauważyliśmy, ale mamy dziś do czynienia z miastami hybrydowymi, które są przygotowane w każdej chwili przestawić się na tryb „zdalny” i nawet w trybie on-line i nadal pozostać miastami. Przyszłość zamieszkiwania ma być projektowana z wykorzystaniem technologii, a rola samorządu jest tu bardzo duża – mówi architekt Joanna Bach-Głowińska

03.01.2021

Od dziś projekty budowlane muszą spełniać nowe normy energooszczędne

Budownictwo

Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane jedynie do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. By z niej skorzystać projekt musiał wpłynąć do urzędu przedostatniego dnia grudnia.

31.12.2020

Nowe prawo zamówień publicznych wchodzi w życie

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Od Nowego Roku wchodzą w życie dwie ważne ustawy dla zamawiających i wykonawców. Jedna to nowe prawo zamówień publicznych, druga to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji wynagrodzenia i postępowanie koncyliacyjne na etapie realizacji umowy. Drugi określa przepisy przejściowe.

30.12.2020

Krakowski Szybki Tramwaj w formule PPP ma być wzorem dla innych miast

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Budownictwo

Krakowski Szybki Tramwaj posłuży jako przykład - w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas jego realizacji będą powstawały wytyczne dla innych miast, jak pozyskiwać finansowanie w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycje infrastrukturalne. Budowa IV etapu szybkiego tramwaju w Krakowie jest największym tego rodzaju projektem realizowanym w formule PPP w Europie.

28.12.2020

Po pięciu latach każde pozwolenie na budowę - nie do podważenia

Budownictwo

Nowe przepisy prawa budowlanego uniemożliwiające unieważnienie pozwolenia na budowę czy użytkowanie dotyczą wszystkich decyzji. Także tych wydanych przed 19 września, gdy nowelizacja wprowadzająca graniczny termin na uchylenie jeszcze nie obowiązywała. Tak wynika z interpretacji Ministerstwa Rozwoju.

28.12.2020

Projekt: Współwłaściciel wspólnoty nie storpeduje zakupu działki przyległej

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Budownictwo

Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii chce, by duże wspólnoty mieszkaniowe łatwiej mogły uzyskać zgodę na nabycie działki przyległej od skarbu państwa lub gminy. Dziś sprzeciw jednego z kilkudziesięciu współwłaścicieli blokuje wykup. A to często uniemożliwia wspólnotom budowę podjazdów dla niepełnosprawnych, wiat śmietnikowych, a nawet ocieplenie bloku.

26.12.2020

Wojewoda ma lepiej nadzorować nieruchomości publiczne

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Wzmocnienie nadzoru wojewodów na mieniem skarbu państwa i usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi, to cele projektu zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw, który właśnie trafił do uzgodnień międzyresortowych. Konieczność zmiany przepisów wskazywała Najwyższa Izba Kontroli.

21.12.2020

Prezydent podpisał ustawę o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia

Finanse samorządów Budownictwo

Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.

18.12.2020
Prawo.pl