Dzięki większemu dofinansowaniu dla gmin tańsza będzie budowa domów komunalnych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Budowa i modernizacja budynków i lokali komunalnych będzie łatwiejsza do zrealizowania dzięki temu, że znowelizowana ustawa mieszkaniowa zwiększa kwoty dofinansowania dla gmin do 80 procent całkowitych kosztów przedsięwzięcia. Prościej będzie można także łączyć środki z Funduszu Dopłat ze środkami z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

03.03.2021

Nowa ustawa ma wzmocnić pozycję członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Prawo cywilne Budownictwo

Wzmocnienie pozycji członków spółdzielni, usprawnienie funkcjonowania spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także stworzenie dogodne warunki dla spółdzielni do rozpoczynania inwestycji mieszkaniowych – budowy przystępnych cenowo mieszkań spółdzielczych lokatorskich – to spodziewane efekty projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz ustawy o własności lokali.

03.03.2021

Słabnie walka z wiatrakami - rząd poluzuje odległości, gmina wpisze w plan

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Jeśli rada gminy zgodzi się na rozwój inwestycji w energetykę wiatrową na swoim terenie, to w miejscowym planie zagospodarowania może zmniejszyć dopuszczalne odległości od budynków. Musi to skonsultować z mieszkańcami. Przygotowywane przez rząd zmiany to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązują wszystkich problemów.

03.03.2021

SN: Otwarcie zabytkowej bramy nie wymaga zgody konserwatora

Prawo cywilne Budownictwo

Samo ustanowienie służebności drogi koniecznej według art. 145 kc nie oznacza zmiany przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru i nie wymaga zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Ochronie podlegała zabytkowa brama w Tarnowie, prowadząca do kolejnej działki, która była pozbawiona innego dojazdu.

01.03.2021

NSA: Spadkobiercy osoby wywłaszczonej także należy się odszkodowanie

Prawo cywilne Budownictwo

Odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość dla spadkobiercy właściciela nieruchomości może być ustalone od 1 stycznia 1998 r. na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami i ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości - taki jest sens uchwały 7 sędziów NSA. Natomiast odszkodowanie nie może być ustalone na rzecz nabywcy nieruchomości w drodze umowy.

25.02.2021

Pozwolenie na budowę - krok po kroku

Budownictwo

Roboty budowlane można rozpocząć na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, nawet nieostatecznej. Pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. jeśli jednak obejmuje ono więcej niż jeden obiekt na wniosek inwestora pozwolenie może dotyczyć wybranych obiektów mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Co ważne wiele wniosków składa się już online. Warto jednak też sprawdzić, co można stawiać bez pozwolenia, a nawet zgłoszenia.

25.02.2021

Czy odeskowaną wiatę należy uznać za budynek?

Budownictwo

Wiata należy do kategorii obiektów budowlanych. Nie może być obudowana ze wszystkich albo z większości stron. Brak definicji wiaty powoduje jednak konieczność każdorazowej ocen czy dany obiekt, jest wiatą czy budynkiem. Nie będąc budynkiem, kwalifikują się do kategorii określonej mianem budowli, którą stanowi każdy obiekt budowlany, niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury.

24.02.2021

WSA: UODO mógł ukarać głównego geodetę za brak współpracy

Administracja publiczna Budownictwo RODO

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił we wtorek skargę Głównego Geodety Kraju na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej w kwocie 100 tys. zł za udaremnienie przeprowadzenia kontroli. Chodzi o głośną w ubiegłym roku sprawę Geoportalu 2.

23.02.2021

W jakiej odległości usytuować dom od granicy działki o użytku leśnym?

Budownictwo

Przepisy pozwalają zbliżyć budynek do lasu po pierwsze wtedy, kiedy teren, na którym znajduje się las, jest przeznaczony w MPZP pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną lub grunty są objęte zgodą na zmianę przeznaczenia - wyjaśnia Sara Oziemska z LEX Budownictwo.

18.02.2021

Rząd chce zmian w rozliczaniu efektywności energetycznej

Budownictwo Prawo gospodarcze

Do realizacji celu dotyczącego efektywności energetycznej będą wliczane inwestycje finansowane m.in. z budżetu państwa, budżetu samorządów, budżetu UE, środków z pomocy udzielanej przez państwa Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu oraz środków pochodzących z NFOŚiGW, a także wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

16.02.2021

Obowiązek wybudowania windy zależy od różnicy poziomów posadzek

Budownictwo

Jeśli różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną przekracza 9,5 m, budynek powinien być wyposażony w dźwig osobowy. Tak wynika z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

15.02.2021

Po otrzymaniu decyzji można przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego

Budownictwo

Decyzja administracyjna zaczyna funkcjonować w obrocie prawnym od momentu jej skutecznego doręczenia. Z tą też chwilą należy utożsamiać uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie upoważniające do przystąpienia do użytkowania obiektu budowlanego - wyjaśnia Maria Kopytowska z LEX Budownictwo.

12.02.2021

TK: Za użytkowanie budynku bez pozwolenia nie grozi więzienie

Budownictwo

Przepis prawa budowlanego pozwalający na karanie za użytkowanie obiektu niezgodnie z przepisami jest niekonstytucyjny. Tak uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ustawodawca nie sprecyzował bowiem o jakie przepisy chodzi, czy prawa budowlanego, czy też inne, np. rozporządzenia. W efekcie nie można karać grzywną czy więzieniem, np. za brak pozwolenia na użytkowanie.

09.02.2021

WSA: Nie akt notarialny, tylko szkic decyduje o tym, kto będzie legalizował oranżerię

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

W sporze o legalizację samowolnie wybudowanej oranżerii organy uznały, że stroną postępowania była wspólnota mieszkaniowa, a nie właściciel lokalu, ponieważ pomieszczenie to nie zostało wymienione w akcie notarialnym. Kluczowy był jednak szkic lokalu, z którego wynikało, że jedynym użytkownikiem oranżerii był właściciel lokalu, więc to on powinien być adresatem postanowień.

30.01.2021

Wymiana pieca gazowego nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia

Budownictwo

Wymiana pieca gazowego na nowy to remont urządzenia technicznego jako części obiektu budowlanego. A zgodnie z obowiązującą od września 2020 roku nowelizacją prawa budowlanego przebudowa i remont urządzeń budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Przepisy nie wymagają zgłoszenia wymiany pieca zakładowi gazowniczemu, jak też zarządcy budynku.

27.01.2021

Powieszenie tablicy na zabytkowym budynku wymaga pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo Małe i średnie firmy

Prawo budowlane i przepisy o ochronie zabytków powodują, że przedsiębiorcy mają problem z powieszeniem zwykłego szyldu reklamowego, gdy prowadzą działalność w zabytkowym budynku. Tymczasem niektóre grupy zawodowe są zobowiązane do zamieszczania takich tablic informacyjnych. Ostatecznie, nawet latami czekają na zgodę, by afisz umieścić.

26.01.2021

SN: Biegły sądowy odpowiada za fałszywą ekspertyzę, jeśli kłamie świadomie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Budownictwo

Biegły, by odpowiadać za szkodę wyrządzoną wydaniem ekspertyzy sądowej musi mieć świadomość, że przedstawia nieprawdę, czyli należy wykazać winę umyślną. Musi też przewidywać skutek swoich zeznań dla toczącego się procesu - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w sprawie, w której powód przegrał, gdyż sąd oparł się na zeznaniach biegłej w sprawie błędów budowlanych.

21.01.2021