Numery ksiąg wieczystych to dane osobowe - czasowy zakaz ich publikacji w GEOPORTAL2

Administracja publiczna Budownictwo RODO Koronawirus

Prezes UODO wydał postanowienie zobowiązujące Głównego Geodetę Kraju do zaprzestania publikowania na portalu internetowym GEOPORTAL2 numerów ksiąg wieczystych. O terminie rozstrzygnie decyzja administracyjna kończąca postępowanie w tej sprawie. Powodem jest uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych.

07.04.2020

Zmiany prawa w spółdzielniach i wspólnotach w czasach koronawirusa

Budownictwo Koronawirus

Tarcza antykryzysowa wprowadza też zmiany w prawie spółdzielczym, i to rewolucyjne. Rozszerza kompetencje poszczególnych członków rady i zarządu w spółdzielniach mieszkaniowych, które mogą być zagrożeniem w sytuacji dominujących członków organów – pisze Dariusz Wociór, radca prawny. Zmiany dotyczą też wspólnot mieszkaniowych.

05.04.2020

Tarcza antykryzysowa nieskutecznie poprawia procedury budowlane

Budownictwo Koronawirus

Prowadzenie robót budowlanych oraz zmiana sposobu użytkowania budynku w związku z przeciwdziałaniem epidemii wymagają niezwłocznego poinformowania organu administracji architektoniczno-budowlanej. Taką zmianę przewiduje nowelizacja specustawy do walki z koronawirusem. Nie wiadomo jednak jaki organ i w jakiej formie ma informować inwestor.

01.04.2020

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą teraz być zarządzane on-line

Budownictwo Koronawirus

Członkowie zarządów i rad nadzorczych spółdzielni będą mogli głosować zdalnie albo mailowo, a także zarządzać zwołanie posiedzenia. W podobny sposób właściciele lokali będą mogli przyjmować uchwały zarządu. Takie zmiany do prawa spółdzielczego oraz ustawy o własności lokali wprowadza tzw. tarcza antykryzysowa. Eksperci je krytykują.

01.04.2020

Specustawa uderza w wynajmujących mieszkania, biura i lokale usługowe

Prawo cywilne Budownictwo Koronawirus

Do końca czerwca nie będzie można wypowiedzieć umowy najmu. Te, które mają być rozwiązane po 31 marca będą z automatu przedłużane do końca czerwca na dotychczasowych warunkach. Wystarczy, że najemca złoży wynajmującemu oświadczenie. Wola wynajmującego nie będzie w takiej sytuacji miała znaczenia.

31.03.2020

SN: Uzasadnione prawo pierwszeństwa nabycia mieszkania zakładowego

Prawo cywilne Budownictwo

Roszczenie o sprzedaż mieszkania przysługuje także tym osobom, którym nie zaproponowano prawa pierwszeństwa zakupu, a doszło do zbycia całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz nieuprawnionych osób - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. Sąd dodał, że nie ma w tym przypadku dyskryminacji nabywców.

30.03.2020

WSA: Publiczne obwieszczenie decyzji bezskuteczne wobec inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

W postępowaniu brało udział 61 stron, więc organ postanowił, że o podejmowanych czynnościach i decyzjach będzie je zawiadamiał w formie publicznego obwieszczenia. Nie miało to jednak żadnej skuteczności wobec inwestora, ponieważ nie został o tym uprzedzony. Ponadto był on inicjatorem postępowania, więc organ miał obowiązek doręczenia mu decyzji na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Tak orzekł WSA w Gdańsku.

26.03.2020

NIK: Nadzór na drogach lokalnych nie zawsze rzetelny

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powołani przez inwestorów inspektorzy nadzoru nie wykonywali obowiązków w zakresie nadzoru na drogami gminnymi i powiatowymi z należytą starannością – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśliła, że tymczasem zaniechania w procedurach zagrażają bezpieczeństwu na drogach.

25.03.2020

Roboty budowlane w czasie pandemii z elementem ryzyka

Budownictwo Koronawirus

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z pandemią koronowirusa ma wpływ także na umowy o roboty budowlane. Przede wszystkim wyłącza stosowanie prawa budowlanego przy przebudowie obiektów, które miałyby być dostosowane do pełnienia funkcji szpitali lub izolatek. Co to oznacza w praktyce, pisze adwokat Magdalena Hajduk z Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

24.03.2020

SN: Lokalu fizycznie nie ma, ale pozostaje prawo do gruntu

Prawo cywilne Administracja publiczna Budownictwo

Zniszczenie budynku nie powoduje wygaśnięcia udziałów w użytkowaniu wieczystym gruntu jako prawa związanego z odrębną własnością lokalu, który znajdował się w tym budynku - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej, zwłaszcza, że zburzenie gmachu nastąpiło przed upływem terminu, na jaki grunt został oddany w użytkowanie wieczyste.

24.03.2020

W prześwitach drogowych giną ludzie. Ministerstwo widzi problem

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Nie ma przepisów które nakazywałby zarządcom dróg zabezpieczenie prześwitów na wiaduktach drogowych. A te szczeliny są powodem tragicznych wypadków. Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że pojawią się dodatkowe zabezpieczenia oraz że pracuje nad rozwiązaniami prawnymi, które poprawią bezpieczeństwo.

21.03.2020

Przetargi: Z powodu epidemii umowy o roboty budowlane mają być wydłużone

Zamówienia publiczne Budownictwo

Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.

18.03.2020

Akty planowania przestrzennego wyłożone na dłużej do wglądu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę na możliwość przedłużenia terminów związanych z wyłożeniem do publicznego wglądu projektów aktów planowania przestrzennego. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma bowiem swobodę określenia okresu trwania wyłożenia, o ile nie jest on krótszy niż 21 dni.

17.03.2020

NSA: Miasteczko rowerowe też powoduje hałas

Środowisko Budownictwo

Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.

14.03.2020

WSA: Wyłączenie zabudowy w studium wiąże ustalenia miejscowego planu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.

14.03.2020

Senat poprawia nowelizację prawa geodezyjnego i kartograficznego

Administracja publiczna Budownictwo

Kilkanaście poprawek do noweli prawa geodezyjnego i kartograficznego wniósł w piątek Senat. Jedna z nich zmniejsza opłaty za udostępnienie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego, inna zmienia z hektarów na kilometry jednostki rozliczeniowe w krajowej bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

13.03.2020
Prawo.pl