Premier podkreślał, że wszystkie przedstawione w sobotę propozycje dla rolnictwa i wsi mają pierwiastek wolności, sprawiedliwości, suwerenności i solidarności. - Polska jest jedna. Tego właśnie chcemy, żeby mieszkaniec wsi, małego miasteczka mógł tam żyć, pracować, tam się kształcić, zakładać rodzinę, budować swoje własne cztery kąty, a nie wyjeżdżać gdzieś za granicę - mówił Morawiecki.

Premier nie wyjaśnił, czy zapowiadane zmiany będą dotyczyć budowli związanych z produkcją rolną, czy także innych obiektów gospodarczych. 

Domy do 70 mkw bez pozwolenia na razie zablokowane przez Senat

Proponowane uproszczenie to . kolenja zapowiadana zmian dotycząca uproszczeń w budownictwie, po zawartej w programie Polski Ład regulacji dotyczącej małych domów mieszkalnych. 

Uchwalona we niedawno przez Sejm nowelizacja przewiduje, że  wolnostojący dom jednorodzinny do 70 mkw. będzie można postawić bez konieczności uzyskania pozwolenia, ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Budynki takie powinny być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane, a budowa ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji. Liczba projektowanych budynków nie może być większa niż jeden na każde 500 mkw. powierzchni działki. 

Jednak nowelizację tę zakwestionował w piątek Senat. Zdaniem senackiej większości liczenie na to, że "chronicznie niedoinwestowany nadzór budowlany opanuje żywioł, który tą ustawą się wyzwoli jest kompletnie nieracjonalne. Senatorowie zwracali też uwagę, że do konsultacji skierowany był zupełnie inny projekt niż ten, który przedstawiono w Sejmie.

Czytaj: Senat blokuje ustawę o domach bez pozwoleń i kierowników budowy>>