"Lider Dostępności” to konkurs architektoniczno-urbanistyczny, którego celem jest promowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jego organizatorami są Integracja i Towarzystwo Urbanistów Polskich. 

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala VI edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności" pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.  To bardzo ważne nagrody, które dotyczą przestrzeni publicznej, która z założenia ma być dostępna dla każdego. Bo jeżeli przestrzeń ma być publiczna to każdy musi mieć możliwość wejścia. Jeżeli tak nie jest to ona traci swój walor publiczności. To było wielką ideą, która przyświecała pomysłodawcy tego konkursu, śp. Piotrowi Pawłowskiemu – mówił prezydent.

– Świat powinien być dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. I to jest nasza rola, by tę dostępność im zapewnić –  minister rodziny i polityki społęcznej Marlena Maląg. I przypomniała, że oprócz wdrażania Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych, na początku tego roku rząd polski przyjął pierwszą Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami. - To kompleksowy i obszerny dokument, który będzie mapą drogową polityki krajowej w tym obszarze - podkreśliła.

Czytaj: Zapewnienie dostępności konieczne, za jej brak grożą kary>>
 

Nagrody zostały przyznane w siedmiu kategoriach:

  • W kategorii przestrzeń publiczna wyróżniony został Park Miejski w Stargardzie Gdańskim.
  • W kategorii obiekt usług lokalnych nagrodzono Przedszkole Miejskie nr 20 im. Smoka Felusia w Mielcu oraz Szkołę Podstawową nr 174 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie Wesołej. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał budynek terapeutyczno-edukacyjny w Mikoszowie.
  • Dom Marzeń w Gdyni został nagrodzony w kategorii obiekt mieszkalny/hotelowy.
  • Z kolei w kategorii obiekt biurowo-handlowy nagrodzono: budynek biurowo-usługowy "Nowy Targ" we Wrocławiu oraz Varso Place.
  • Stacja metra Młynów w Warszawie została nagrodzona w kategorii duży obiekt użyteczności publicznej.
  • W kategorii obiekt zabytkowy nagrodzono Muzeum Emigracji w Gdyni.
  • W kategorii architekt/urbanista nagrodzony został Krzysztof Chwalibóg, w latach 1991-2000 prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.