Przetargi: Z powodu epidemii umowy o roboty budowlane mają być wydłużone

Zamówienia publiczne Budownictwo

Teoretycznie zmiana umowy z powodu siły wyższej, jaką jest pandemia koronawirusa, nie powinna budzić wątpliwości. Problemy zaczynają się, gdy negocjowane są szczegóły, np. o ile przedłużyć umowę. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad przepisami, które z automatu wydłużą umowy o roboty budowlane na czas zagrożenia epidemicznego.

18.03.2020

Akty planowania przestrzennego wyłożone na dłużej do wglądu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę na możliwość przedłużenia terminów związanych z wyłożeniem do publicznego wglądu projektów aktów planowania przestrzennego. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta ma bowiem swobodę określenia okresu trwania wyłożenia, o ile nie jest on krótszy niż 21 dni.

17.03.2020

WSA: Wyłączenie zabudowy w studium wiąże ustalenia miejscowego planu

Samorząd terytorialny Budownictwo

Rada gminy wyłączyła w studium możliwość zabudowy obszarów, które miały zostać przeznaczone na tereny zieleni. Tymczasem miejscowy plan zakładał przeznaczenie ich na cele mieszkalno-usługowe. WSA w Gdańsku orzekł, że naruszono w ten sposób ustalenia studium, które zawiera nieprzekraczalne ramy dla swobody planowania przestrzennego i wiąże organy przy sporządzaniu miejscowego planu.

14.03.2020

NSA: Miasteczko rowerowe też powoduje hałas

Środowisko Budownictwo

Oddziaływanie miasteczka rowerowego na działkę sąsiednią powoduje, że właściciel nieruchomości ma prawo zakwestionować zgodność inwestycji z prawem budowlanym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Zdaniem sądu taka inwestycja może oddziaływać na sąsiednią posesję.

14.03.2020

Senat poprawia nowelizację prawa geodezyjnego i kartograficznego

Administracja publiczna Budownictwo

Kilkanaście poprawek do noweli prawa geodezyjnego i kartograficznego wniósł w piątek Senat. Jedna z nich zmniejsza opłaty za udostępnienie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego, inna zmienia z hektarów na kilometry jednostki rozliczeniowe w krajowej bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu.

13.03.2020

NSA: Linia gazociągu może być zmieniona

Administracja publiczna Budownictwo

Specustawa pozwala zmienić linię gazociągu, jeśli jego inna lokalizacja będzie mniej uciążliwa dla właściciela nieruchomości przez którą przebiega - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił wyrok sądu I instancji. - W decyzji ministra inwestycji i rozwoju nie znalazło się wyjaśnienie, dlaczego alternatywny przebieg na tej samej działce jest niemożliwy - dodał sąd.

11.03.2020

SN: Zadatku nie trzeba zwracać, gdy nie doszło do realizacji umowy przedwstępnej

Środowisko Prawo cywilne Budownictwo Prawo gospodarcze

Przyczyny niezawarcia umowy przyrzeczonej leżały wyłącznie po stronie powodowej, gdyż nie dysponowała prawem do technologii, według której miała być wybudowana stacja odpadów - orzekł Sąd Najwyższy i dodał, że słusznie sąd pierwszej instancji oddalił pozew spółki powodowej. Zadatek w tej sytuacji pozostaje w rękach pozwanej.

05.03.2020

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny Budownictwo

Wsparcie finansowe dla inwestorów przy dodatkowych pracach wykonywanych podczas termomodernizacji, premiowanie inwestycji wprowadzających odnawialne źródła energii i większa pomoc dla samorządów remontujących budynki – to niektóre założenia nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent.

04.03.2020

Prezydent podpisał nowelę prawa budowlanego

Budownictwo

Uproszczona legalizacja samowoli budowlanych, podział projektu budowlanego na trzy części, zmiany w wykazie obiektów zwolnionych z uzyskiwania pozwolenia na budowę, pięcioletni termin dla stwierdzenie nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie - takie zmiany wprowadza podpisana przez Andrzeja Dudę nowelizacja prawa budowlanego.

04.03.2020

Koronawirus pozwoli ominąć przepisy budowlane

Budownictwo Koronawirus

Do projektowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych, w tym zmiany sposobu użytkowania, w związku z przeciwdziałaniem koronawirusowi - nie będzie trzeba stosować prawa budowlanego. Nie będzie potrzebny projekt, pozwolenie na budowę, zgoda konserwatora zabytków, itp. Zdaniem ekspertów to zbyt ogólny przepis, który pod osłoną walki z epidemią, stworzy pole do nadużyć, nawet tam, gdzie obecnie budować nie można.

04.03.2020

Ministerstwo Rozwoju przedstawi pakiet 9 zmian dotyczących budownictwa mieszkaniowego

Budownictwo

Wsparcie budownictwa czynszowego ma być jednym z elementów tego pakietu. Kolejne mają być adresowane m.in. do osób, które kupują mieszkanie na własność i do segmentu mieszkań komunalnych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że wszystkie propozycje zmian zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.

03.03.2020

Przetargi: UZP podpowiada jak wprowadzać zmiany w umowach

Środowisko Zamówienia publiczne Budownictwo

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wzory tzw. klauzul przeglądowych dla 12 branż. Eksperci nie mają wątpliwości, że to krok w dobrym kierunku, który powinien poprawić relacje między wykonawcami a zamawiającymi. Dotychczas ci drudzy niechętnie dopuszczali zmiany w umowach, a sprawy często kończyły się w sądach.

03.03.2020

WSA: Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością zastępuje dowody

Administracja publiczna Budownictwo

Organ nie bada czy inwestor ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Wystarczające jest złożenie przez niego stosownego oświadczenia, które stwarza domniemanie i zastępuje dowody istnienia tego prawa. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

19.02.2020

Prezes UOKiK: Nabywcy mieszkań nie powinni bać się ustawy deweloperskiej

Prawo cywilne Rynek i konsument Budownictwo

Deweloperzy niepotrzebnie straszą klientów podwyżkami cen po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Kupno mieszkania to życiowa decyzja, wymagająca wielu wyrzeczeń i często wiąże się z koniecznością zaciągnięcia wieloletniego kredytu. Brak odpowiedniego zabezpieczenia tak ważnej inwestycji podważa zaufanie obywateli do państwa - mówi Tomasz Chróstny

19.02.2020

Dozór techniczny wyda homologacje silnikom maszyn roboczych

Administracja publiczna Budownictwo Prawo gospodarcze

Dyrektor Transportowego Dozoru Technicznego, a nie jak dotychczas Instytut Transportu Samochodowego, będzie udzielał homologacji silnikom przeznaczonym dla maszyn mobilnych nieporuszających się po drogach. Nowe przepisy mają dostosować polskie prawo do rozwiązań przyjętych w Unii Europejskiej.

18.02.2020

WSA: Plany modernizacji ulicy nie zablokowały kiosku

Administracja publiczna Budownictwo

Wnioskodawca od lat uzyskiwał zezwolenia na zajęcie pasa drogowego pod kiosk, który prowadził. Pewnego razu organ odmówił, zasłaniając się planami modernizacji ulicy i nową estetyką miejsca. WSA w Krakowie wskazał, że odstąpienie od utrwalonej praktyki wymagało uzasadnionej przyczyny. Natomiast w aktach nie było materiału dowodowego wskazującego na datę rozpoczęcia inwestycji.

18.02.2020

NSA: Przenieść śmietnik spod okien budynku

Środowisko Budownictwo

Należy zlikwidować śmietnik oddalony od okna mieszkania o 7 metrów, a od granicy działki mniej niż 3 metry, nawet jeśli za parkanem znajduje się trawnik i parking - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał też, że lokalizacja śmietnika musi być zmieniona bez względu na to, że odległości te zostały ustalone po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

17.02.2020
Prawo.pl