Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie jest inicjatywą Prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – jako „Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

– Dziękuję wszystkim Państwu, którzy zaangażowali się w sprawę odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej – zespołu budynków, który był kiedyś jednym z najważniejszych symboli Warszawy – mówił w czasie uriczystości podpisania ustawy Andrzej Duda.

Podkreślił, że ta odbudowa powinna dawno nastąpić. – Mam nadzieję, że teraz dzięki tej ustawie o przygotowani i realizacji inwestycji te wspaniałe obiekty zostaną Warszawie, Warszawiakom, Polsce i nam wszystkim przywrócone, jako budynki, w których będzie realizowana działalność społeczna, kulturalna i edukacyjna – powiedział.

Odbudowa Pałacu Saskiego – jak przekonywał Prezydent 7 lipca podczas ceremonii przekazania na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy w tej sprawie – to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym oraz inwestycja ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask. Przypomniał też, że odbudowa pałacu to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 r. przez ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj też: Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego >

Ustawę przygotował zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP, którego członkowie przepisy opracowywali we współpracy m.in. z Biurem Programu „Niepodległa”. Pałac Saski i Pałac Brühla – jak przypomniała podczas prac w parlamencie prezydencka minister Małgorzata Paprocka – stanowiły wizytówkę przedwojennej Warszawy. – Miały charakter niezwykle symbolicznych budowli a ich zniszczenie, już po upadku Powstania Warszawskiego prowadzone było w ramach metodycznej akcji palenia i wyburzania Warszawy – mówiła minister Paprocka, dodając też, „ustawa ma charakter jednostkowej i szczegółowej regulacji”.

Czytaj też: Odbudowa Pałacu Saskiego - to też wywłaszczanie, wydzierżawianie i procesy sądowe >