Anna Kornecka została wiceministrem rozwoju do spraw budownictwa

Administracja publiczna Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju, Technologii i Pracy poinformowało właśnie, że już ponad tydzień temu premier Mateusz Morawiecki powołał Annę Kornecką na stanowisko podsekretarza stanu do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Wcześniej funkcję tę pełnił Robert Nowicki, który odszedł wraz z Jadwigą Emilewicz.

02.11.2020

Już obowiązują zmiany w planowaniu przestrzennym

Administracja publiczna Budownictwo

Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju - to cel obowiązujących od soboty przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki nim m.in. inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia.

31.10.2020

Nowe prawo budowlane nie przyspieszy procedur, a te spowolniły już przed pandemią

Budownictwo

W 2019 roku, a zatem przed pandemią, gdy urzędy jeszcze działały normalnie, czas wydawania decyzji o warunkach zabudowy był dłuższy niż w poprzednich latach. Zaledwie 25 proc. decyzji dla inwestycji biurowych w miastach wojewódzkich została wydana w przepisowym terminie. Trochę lepiej było przy decyzjach o pozwoleniu na budowę.

30.10.2020

Więcej mieszkań na wynajem dla osób o niższych dochodach w ramach pakietu mieszkaniowego

Budownictwo Koronawirus

Sejm uchwalił ustawy, które wprowadzą zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym i komunalnym. Pakiet mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.

28.10.2020

Odrębna własność lokali i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Budownictwo

Aktualnie nie ma obowiązku wniesienia wpisowego i udziałów przy uzyskaniu członkostwa w spółdzielni. Nie ma żadnych ograniczeń w remoncie, użyczeniu lub wynajmie lokalu, do którego ma się spółdzielcze prawo własnościowe. Jednak, gdy osoba trzecia zamierza zmienić sposób korzystania lub zmienić jego przeznaczenie (np. przeznaczyć lokal mieszkalny w bloku pod działalność usługową) wymagana jest wcześniejsza zgoda spółdzielni.

26.10.2020

Lokalizacja inwestycji celu publicznego może być ustalona na wniosek inwestora

Budownictwo

Co do zasady, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jednakże w przypadku braku planu miejscowego, lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji na wniosek inwestora. Jeżeli organ, np. wójt nie stwierdzi niezgodności zamierzenia inwestycyjnego z przepisami prawa, to obowiązany jest wydać żądaną decyzję.

24.10.2020

Domy będą bardziej energooszczędne, ale budowa potrwa dłużej i będzie droższa

Środowisko Budownictwo

Wszystkie wnioski o pozwolenie na budowę złożone do 31 grudnia, ale nie rozpatrzone, będzie trzeba przygotować na nowo. Od tego dnia będą bowiem obowiązywać nowe, wyższe wymagania, dotyczące zużycia energii - i to z nimi musi być zgodna dokumentacja. Ministerstwo Rozwoju nie widzi problemu. Twierdzi, że nowe wymogi były już znane w 2013 roku i można się było przygotować.

16.10.2020

Dla montażu kratek wentylacyjnych ryczałt wynosi 5,5 proc.

PIT Budownictwo

Usługi związane z montowaniem wentylacji, o ile mamy do czynienia z usługami budowlanymi, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5 proc. - wyjaśnia Rafał Styczyński z LEX Biuro Rachunkowe.

15.10.2020

Decyzja o warunkach zabudowy ważna bezterminowo, ale może wygasnąć

Administracja publiczna Budownictwo

Pod rządami ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wskazywano okres ich ważności. Obecnie sytuacja wygląda inaczej, ponieważ rozstrzygnięcia te zyskały bezterminowy charakter. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności. Ustawodawca przewidział jednak możliwość stwierdzenia ich wygaśnięcia.

12.10.2020

Nadzór budowlany bezsilny wobec COVID-owych inwestycji

Administracja publiczna Budownictwo

Zamrażająca działanie prawa budowlanego specustawa uchwalona była w dobrej intencji walki z pandemią, ale zabrakło w niej jakichkolwiek kryteriów i kontroli, co spowodowało, że z przepisu mógł skorzystać każdy kto powołał się na przeciwdziałanie COVID-19, a postanowił budować zwykłe domy - twierdzi adwokat Martyna Dyga

09.10.2020

Zabudowa zagrodowa to dom i budynki gospodarskie

Budownictwo

Zabudowa zagrodowa obejmuje dom i zabudowania gospodarskie. Na działce budynek mieszkalny musi jednak pojawić się jako pierwszy i musi być funkcjonalnie związany z gospodarstwem rolnym. Silos, stodoła, czy inny budynek gospodarczy można wybudować później.

07.10.2020

Inwestycje w nieruchomości pofabryczne - audyt prawny to warunek bezpieczeństwa

Prawo cywilne Budownictwo Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób planujących bezpiecznie ulokować swój kapitał, a inwestorzy coraz chętniej skupiają uwagę na nieruchomościach poprzemysłowych. Tego typu inwestycje są obciążone jednak licznymi ryzykami, w tym prawnymi. Zlekceważenie ich może wiele kosztować.

07.10.2020

Samorządowcy walczą o korzystniejsze zasady w Funduszu Dróg Samorządowych

Samorząd terytorialny Budownictwo

Samorządy są zaniepokojone niejasnymi procedurami przy podziale pieniędzy w ramach funduszu na drogi lokalne. Kontrowersje budzi też zapis, że premier ma prawo dokonywania zmian na listach rankingowych projektów. I to, że nie są informowane, komu i o ile zmienił dofinansowanie zadań. Nie podoba im się też zmiana nazwy Funduszu

06.10.2020

COVID-owe budowy - informują niezwłocznie, że „budowa trwa od pół roku”

Samorząd terytorialny Budownictwo

Przez nieostre prawo powiaty nie mają nadzoru nad inwestycjami budowanymi w ramach tarczy antykryzysowej. A nadal otrzymują od inwestorów informacje o rozpoczęciu robót z zaznaczeniem, że dopiero nastąpiło „niezwłoczne poinformowanie”. Apelują więc o zastopowanie tego typu inwestycji. Skutki nadużyć są w całym kraju,

05.10.2020

Nowe obowiązki wykonawców prac geodezyjnych – są pierwsze roszczenia

Samorząd terytorialny Budownictwo

Są już pierwsze roszczenia wykonawców zamówień publicznych związane z wydłużeniem terminów realizacji umów oraz koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów procedury ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych. To skutek rozporządzenia o standardach technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.

03.10.2020

WSA: Bezpieczeństwo ludzi ważniejsze od kłopotów PKP

Budownictwo Prawo gospodarcze

Problemy organizacyjne spółki PKP i skomplikowane procedury przetargowe nie mogą być przeszkodą w wykonaniu decyzji inspektora nadzoru budowlanego. Nierealność terminu naprawienia mostu nad Ślepotką w Katowicach i kłopoty ekonomiczne nie mogą stać w sprzeczności z interesem publicznym - orzekł WSA w Warszawie.

02.10.2020

NSA: Wspólny przedsionek nie może przynależeć do jednego lokalu

Budownictwo

Spółka chciała uzyskać zaświadczenie o samodzielności lokalu mieszkalnego. Jego częścią miał być przedsionek. Okazało się jednak, że był on częścią korytarza prowadzącego do kilku lokali mieszkalnych, więc nie mógł stanowić pomieszczenia przynależnego tylko jednego z nich. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

02.10.2020

Robert Nowicki odchodzi z Ministerstwa Rozwoju

Budownictwo

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki, odpowiedzialny za dział budownictwo i między innymi projekty ustaw wspierające budownictwo, zrezygnował w czwartek ze stanowiska. O swojej decyzji poinformował w mediach społecznościowych. Nie wiadomo jeszcze kto będzie jego następcą.

01.10.2020

Będą zmiany w dzierżawie, wynajęciu czy użyczeniu nieruchomości Skarbu Państwa

Samorząd terytorialny Budownictwo

Powrót do sporządzania na szczeblu lokalnym przez starostów planów wykorzystania zasobu nieruchomości zatwierdzanych przez wojewodów, więcej kompetencji nadzorczych wojewody i uelastycznienie procedur dzierżawy, wynajęcia czy użyczenia nieruchomości Skarbu Państwa - to rozwiązania proponowane przez ministra rozwoju w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

30.09.2020
Prawo.pl