To żaden powód do chwały, by księgowa cieszyła się faktem, iż po 15 godzinach w pracy udało jej się zalogować i uzyskać dane z systemu o 23 w nocy. Były też takie osoby, które przed komputerem spędziły niemalże pełne ostatnie trzy dni kwietnia, tylko po to, aby w terminie złożyć zeznania roczne, sprawozdania i podać przedsiębiorcom dane do wypłaty wynagrodzeń – pisze Edyta Zaniewicz.
Edyta Zaniewicz
19.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Ogromne zmiany w VAT znów na ostatnią chwilę

Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Sejm w środę ma wreszcie zacząć prace nad oczekiwanym od dawna projektem nowelizacji ustawy o VAT. Zmiany, które wchodzą w skład tzw. pakietu e-commerce, dotkną sektora handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek spoza Unii Europejskiej. Nowe zasady rozliczania VAT wejdą w życie już 1 lipca 2021 roku. Firmy będą miały kilka dni na wdrożenie nowych regulacji.
Krzysztof Koślicki
19.05.2021
Ordynacja VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Od lipca będzie można składać online wnioski o wydanie pozwolenia na budowę razem z projektem budowanym. W najbliższym czasie planujemy również wprowadzić elektroniczny dziennik budowy, najpierw w formie strony internetowej, a od 1 grudnia także w wersji mobilnej - mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Renata Krupa-Dąbrowska
19.05.2021
Administracja publiczna Budownictwo
Wyrok unijnego trybunału z 29 kwietnia otwiera - jak mówią eksperci - drogę do mediacji w sprawach frankowiczów. Takie rozwiązanie jest zresztą na rękę sędziom, którzy już teraz obawiają się kolejnej fali tego typu spraw. Szykują się też do tego pełnomocnicy - NRA planuje nawet stworzenie listy adwokatów-mediatorów od spraw frankowych. Tyle, że samym bankom do ugód wcale się nie spieszy.
Patrycja Rojek-Socha
19.05.2021
Wymiar sprawiedliwości

Jest wiele pięknych miejsc na świecie… na prowadzenie firmy

Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład
W sobotę pokazano nam Polski Ład. Na razie to tylko prezentacja. Nie ma jeszcze przepisów, a szczegółowe rozwiązania będziemy mogli obejrzeć z końcem czerwca lub w pierwszej połowie lipca tego roku. Wszystkim – zwłaszcza jednoosobowym przedsiębiorcom – pytającym mnie, co mają zrobić, odpowiadam: jedynym wyjściem jest emigracja – pisze Agnieszka Czernik, doradca podatkowy.
Agnieszka Czernik
18.05.2021
Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Polski Ład

Zmiany w rozliczaniu składek zdrowotnych odczują wszyscy

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Okazuje się, że zapowiadane przez rząd rozwiązania w ramach Polskiego Ładu wcale nie będą takie korzystne. Najbardziej odczuwalna będzie zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej. Spowoduje ona, że wyższy podatek zapłacą wszyscy – także najmniej zarabiający i emeryci. Problemy mogą dotknąć też wspólników spółek jawnych.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany w składce zdrowotnej oznaczają dla firm małych i większych, ale także dla ogromnej rzeszy specjalistów, wzrost obciążeń, który pogorszy warunki prowadzenia działalności, inwestycji, ale także świadczenie pracy - uważa Konfederacja Lewiatan. Natomiast pozytywnie ocenia zapowiedź reformy usług świadczonych przez publiczne służby zatrudnienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Zarządzanie
Cyfrowy Polsat S.A. nie wdrożył odpowiednich środków technicznych i organizacyjnych przy współpracy z firmą kurierską, czego efektem były liczne naruszenia, do tego identyfikowane z dużym opóźnieniem. Z powodu tych zaniedbań Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na spółkę karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł.
Krzysztof Sobczak
18.05.2021
RODO
Faktury wystawione z naruszeniem terminu na zasadach ogólnych pozwalają na odliczanie podatku na nich naliczonego. Nie ma przepisu wyłączającego czy ograniczającego prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych z naruszeniem terminu. Firma może więc bez obaw przyjąć fakturę wystawioną po terminie lub jej duplikat do rozliczenia.
Tomasz Krywan
18.05.2021
VAT Rachunkowość

Piąta edycja Kongresu Rady Podatkowej już za tydzień

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
W dniach 26-28 maja 2021 roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Rady Podatkowej Lewiatan. W tym roku dyskusje potrwają trzy dni. Pierwszego dnia odbędzie się bezpłatna konferencja. Potem – praktyczne warsztaty z udziałem ekspertów. Tegoroczna edycja będzie poświęcona najważniejszym zagadnieniom z obszaru prawa podatkowego.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Polski Ład może zrujnować krajobraz

Samorząd terytorialny Polski Ład
Polski Ład przewiduje uproszczenia w formalnościach budowlanych. Bez pozwolenia będzie wolno budować małe domy modułowe oraz z prefabrykatów. Tymczasem uproszczenia mogą być fikcją, a zapanuje chaos i bałagan. Jak grzyby po deszczu zaczną wyrastać w całej Polsce potworki architektoniczne, które oszpecą krajobraz. W proponowanych przepisach brakuje rozwiązań chroniących ład przestrzenny.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.05.2021
Samorząd terytorialny Polski Ład
Rząd szykuje duże zmiany w składce zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają płacić ją na takich zasadach jak pracownicy, ale nie będą mogli jej odliczyć od podatku, co podniesie zobowiązania wobec państwa. Z tym, że dla zarabiających do 11 tys. zł miesięcznie - ma być wprowadzona specjalna ulga, która zlikwiduje ten negatywny efekt.
Jolanta Ojczyk
18.05.2021
Finansowanie zdrowia Polski Ład
Rozwianie niepewności czy ucieczka od analizy problemu? Prezydencki projekt ustawy dodającej w kodeksie cywilnym przepis o zadośćuczynieniu za naruszenie więzi rodzinnej budzi sprzeczne opinie. Ale nawet jego krytycy przyznają, że wniesienie inicjatywy przez prezydenta jest bardzo dobrym sygnałem, bo niepewność w obszarze zadośćuczynień nie jest sytuacją korzystną.
Regina Skibińska
18.05.2021
Prawo cywilne
Księgowi i doradcy podatkowi potwierdzają – z systemów elektronicznych urzędów nie da się korzystać w najważniejszych momentach. Awarie, częste aktualizacje i obciążenie sieci uniemożliwiają wysłanie deklaracji podatkowych, jednolitych plików kontrolnych czy innych dokumentów. Bardzo często nie można też korzystać z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Firmy muszą udowadniać, że to nie one zawiniły, a opóźnienie czy brak dokumentów jest winą systemu.
Krzysztof Koślicki
18.05.2021
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy

Podatki w Polskim Ładzie - dużo marchewek, ale też kij

Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład
Nowa kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, ulga dla klasy średniej i zwolnienie z PIT emerytur do 2500 złotych - to główne zmiany w podatkach, które w sobotę przedstawił rząd w ramach Polskiego Ładu. Od podatku nie będzie można jednak odliczać podwyższonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany mają wejść w życie z początkiem 2022 roku.
Krzysztof Koślicki
17.05.2021
Ordynacja Domowe finanse PIT Polski Ład
Akt o usługach cyfrowych to, obok aktu o rynkach cyfrowych, druga część inicjatywy dotyczącej tzw. pakietu aktów o usługach cyfrowych autorstwa Komisji Europejskiej. Ma on na celu unormowanie różnorodnych i zróżnicowanych zagadnień prawnych, charakterystycznych dla funkcjonowania grupy podmiotów prowadzących określone rodzaje działalności cyfrowej – pisze Paweł Uściński.
Paweł Uściński
17.05.2021
Ordynacja Finanse RODO
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty spółce Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie, która wysyłała do klientów oferty rozszerzenia zakresu ubezpieczenia za wyższą składkę, a brak reakcji konsumentów uznawała za zgodę. Taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu firmy.
Krzysztof Sobczak
17.05.2021
Rynek i konsument

Plan odbudowy pomoże w reformie zagospodarowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład
Likwidacja „wuzetek”, czyli decyzji o warunkach zabudowy, a także przekształcenie studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego w plan ogólny gminy. Ponadto nowa instytucja - zintegrowany projekt inwestycyjny. To założenia reformy planowania przestrzennego, która ma być sfinansowana przy wsparciu Krajowego Planu Odbudowy. Prawnicy dobrze oceniają kierunek zmian.
Robert Horbaczewski
17.05.2021
Samorząd terytorialny Budownictwo Polski Ład
Przygotowywana nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów zakłada możliwość nałożenia na związek przedsiębiorców, który dopuścił się naruszenia przepisów antymonopolowych wysokich kar pieniężnych, a w razie niewypłacalności związku kara przejdzie na przedsiębiorców. To może skutkować poważnymi konsekwencjami dla związków branżowych i ich dalszej działalności
Elżbieta Nowak Tomasz Bek
17.05.2021
Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Zapadł kolejny wyrok w wojewódzkim sądzie administracyjnym, zgodnie z którym płatności za nabywane od zagranicznych kontrahentów usługi hostingu nie podlegają podatkowi u źródła w Polsce. Pomimo jednolitej linii orzeczniczej WSA, urzędnicy skarbówki cały czas domagają się podatku i nie chcą zmienić swojego stanowiska. Nawet, jeśli wiedzą, że w sądzie przegrają.
Krzysztof Kaźmierski Krzysztof Koślicki
17.05.2021
CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

BCC: Polski ład – korzyści jednych na koszt drugich

Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Do 2030 roku Polski Ład ma kosztować 650 mld zł. Niestety, więcej w nim sposobów na ściągnięcie tych pieniędzy z podatników klasy średniej, niż pozytywnych rozwiązań dla gospodarki – twierdzi BCC. Ze zmian w systemie podatkowym ucieszą się emeryci i najniżej zarabiający. Zmiany podatkowe mocno uderzą w samorządy. Obniżenie podatków bez rekompensaty utraconych przez gminy dochodów to bankructwo gmin.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
Finanse samorządów PIT Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Sarnowski: MF planuje szereg ulg podatkowych dla firm

CIT PIT Nowe technologie Spółki Małe i średnie firmy
Resort finansów chce wprowadzić udogodnienia dla dużych inwestorów, ulgi podatkowe związane z powrotem do Polski oraz przeniesieniem tu działalności, ulgi na prototyp i robotyzację - twierdzi Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Według niego, MŚP dostaną ulgę dotyczącą wejścia na giełdę.
Grażyna J. Leśniak
16.05.2021
CIT PIT Nowe technologie Spółki Małe i średnie firmy
Zaprezentowany w sobotę przez koalicję rządzącą Polski Ład przewiduje m.in. możliwość budowy małych domów jednorodzinnych na podstawie prostego zawiadomienia. Już dziś można w ten sposób budować wolnostojące domy, o ile nie wpływają one na działki sąsiednie. Rzadko jednak inwestorzy korzystają z tej formy. Podobnie może być z nowym rozwiązaniem.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.05.2021
Budownictwo Polski Ład

Polski Ład zapowiada kodeks rolny i preferencje dla rolników

Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie Kodeksu rolnego, uproszczenie zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, system zachęt dla spółdzielni rolniczych, uproszczenie procedur i biurokracji - to zaprezentowane w sobotę postulaty Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.
Robert Horbaczewski
15.05.2021
Finanse publiczne Małe i średnie firmy Polski Ład
Jeśli dojdzie do zderzenia pojazdów, a wypadek spowoduje osoba niepoczytalna, to poszkodowani nie mogą liczyć na odszkodowanie z OC sprawcy. Przekonały się o tym osoby, które ucierpiały w dużym karambolu w Lublinie. Nie otrzymały one odszkodowania, gdyż sprawczyni nie można przypisać winy.
Regina Skibińska
15.05.2021
Prawo cywilne
Formy zabezpieczenia wierzytelności ewoluowały przez wieki wraz z rozwojem cywilizacji. Ten proces trwa nadal, a na sposoby i rodzaje zabezpieczeń ma wpływ rozwijająca się technologia i obecnie jedną z najbezpieczniejszych jest technologia blockchain, która może być przydatna nie tylko w finansach, ale również w życiu codziennym - pisze Marcin Lorenc współzałożyciel DoxyChain
Marcin Lorenc
15.05.2021
Prawo cywilne Finanse
Niejeden frankowicz większość kwoty otrzymanej od banku oddał swojemu pełnomocnikowi albo firmie pomagającej w dochodzeniu roszczeń od banku. Pomoc prawna przy kredytach indeksowanych czy denominowanych do waluty obcej nie należy do tanich, ale nie ma tu reguły, że im drożej, tym większa szansa na wygraną. Dlatego zanim wybierze się prawnika, trzeba dobrze sprawdzić umowę, skalkulować koszty i uważać na pośredników.
Regina Skibińska
15.05.2021
Kredyty frankowe

Od soboty możemy wypić kawę w gastronomicznym ogródku

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Od 15 maja będą otwarte ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować pociągami, autobusami, tramwajami. Poluzowanie w gastronomii oraz w transporcie wynika z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, które weszło w życie 8 maja br.
Renata Krupa-Dąbrowska
14.05.2021
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Ochrona zwierząt podczas transportu – to temat konsultacji publicznych zainicjowanych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA). Do wyrażania swoich opinii na ten temat zapraszane są zarówno organizacje społeczne i osoby prywatne, ale także podmioty gospodarcze.
Krzysztof Sobczak
14.05.2021
Środowisko Prawo gospodarcze
Proces reorganizacji powinien zostać przeprowadzony rzetelnie, z uwzględnieniem specyfiki danego przedsiębiorcy i wykorzystywanego do działalności majątku. Postanowienia umowy outsourcingu powinny zostać sformułowane na tyle precyzyjnie, aby uniknąć wątpliwości co do hierarchii pracowników, zakresu i sposobu świadczonych usług czy odpowiedzialności obu podmiotów
Olga Łata
14.05.2021
Prawo pracy Zarządzanie
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski