Prawo.pl
Prezes UOKiK nałożył kary na Volkswagen Poznań oraz Solaris Bus & Coach w łącznej wysokości prawie 8 mln zł za tworzenie zatorów płatniczych - poinformował w poniedziałek Urząd. W komunikacie dodano, że w 2023 r. UOKiK wydał 52 decyzje dotyczące przedsiębiorców, którzy nie płacą na czas kontrahentom.
Inga Stawicka
15.01.2024
Ochrona konkurencji
Transakcje M&A bez wątpienia przyczyniają się do szybszego rozwoju technologii oraz zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku, sprzyjając transferowi technologii na różnych płaszczyznach oraz stanowiąc narzędzie translokacji i współdzielenia wiedzy, doświadczeń, środków czy znacząco przyspieszając ścieżkę wdrożeniową innowacji - pisze Natalia Kotłowska-Wochna – radca prawny, Partner, szefowa praktyki New Tech M&A w kancelarii Kochański & Partners.
Natalia Kotłowska-Wochna
15.01.2024
Prawo AI Spółki
Za kilka tysięcy złotych można kupić udział w ekskluzywnym apartamencie na 50 piętrze wieżowca. Właściciel planuje sprzedać 20 tys. takich udziałów - to w ostatnich dniach głośny eksperyment społeczny. Prawo nie zawiera limitów co do liczby współwłaścicieli nieruchomości. Może być ich 20 czy 50 tys. a nawet więcej, ale kupując taki udział można też trafić na rafy i wpaść w nie lada kłopoty. Ostro protestują właściciele innych apartamentów. Złożyli zawiadomienie do KNF. Ostrzegają też, że lokal może być zlicytowany.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.01.2024
Nieruchomości
Pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy musi spełniać określone wymagania co do stażu pracy i wykształcenia. W przypadku specjalistów, starszych i głównych specjalistów wymagane jest posiadanie wyższego wykształcenia o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studiów podyplomowych. Nazwa kierunku nie ma przesądzającego znaczenia dla oceny spełnienia tej przesłanki.
Dorian Lesner
15.01.2024
BHP
Pracodawcy zatrudniający cudzoziemców mają stawiane zarzuty karno-wykroczeniowe, gdy liczba godzin pracy obcokrajowców jest mniejsza lub większa niż ta wykazana w dokumentach legalizujących ich pracę w Polsce. W efekcie często każde odstępstwo od wniosku jest traktowane jak nielegalne zatrudnienie, co powoduje, że Straż Graniczna i Państwowa Inspekcja Pracy karze pracodawców. Zdaniem prawników przepisy wymagają pilnej zmiany i ujednolicenia.
Grażyna J. Leśniak
15.01.2024
Prawo pracy Poprawmy prawo
Politycy zabrali się do realizacji obietnic wyborczych. Wśród nich znalazły się wakacje zusowskie oraz opłacanie składek przez ZUS od pierwszego dnia choroby, czy PIT kasowy. Zdaniem ekspertów i organizacji przedsiębiorców to słabe koło ratunkowe. Tylko w niewielkim stopniu pomoże firmom, które mają problemy finansowe. Potrzebna jest reforma z prawdziwego zdarzenia i to nie tylko dotycząca ubezpieczeń społecznych, ale też podatków.
Renata Krupa-Dąbrowska
15.01.2024
Prawo gospodarcze
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje stawkę 8,5 proc., ale kryteria jej zastosowania budzą wiele wątpliwości. Trudno też uzyskać w tej sprawie interpretację fiskusa. Efektem są liczne spory podatkowe, zwłaszcza w branży IT. Eksperci wskazują, że ustawa jest przestarzała, a jedynym sposobem zakończenia sporów byłaby jej nowelizacja. Najprostsze rozwiązanie, to zdefiniować pojęcie "oprogramowania".
Monika Pogroszewska
15.01.2024
PIT Poprawmy prawo
Wydaje się, że prawidłowe jest zarówno ujmowanie na paragonach w jednej pozycji ceny towarów z opłatą za plastik z ujednoliconą stawką VAT, jak też wyodrębnianie dwóch pozycji - ceny za towar oraz opłaty dodatkowej z odpowiadającą im stawką VAT. Stanowisko w tej sprawie powinno zająć Ministerstwo Finansów – piszą dr Jacek Matarewicz i Dominika Kasińska z Kancelarii Tomczykowski Tomczykowska.
Jacek Matarewicz Dominika Kasińska
15.01.2024
Środowisko VAT

Urlop ojcowski a dzień urodzenia dziecka

Prawo pracy Prawo europejskie
Zbliża się termin, w którym część ojców utraci możliwość wykorzystywania urlopu ojcowskiego. 26 kwietnia 2023 r. weszły w życie przepisy skracające o połowę okres, w którym możliwe jest wykorzystanie tego urlopu. Trzeba jednak pamiętać o przepisach przejściowych. Warto, by część ojców pomyślała już o wykorzystaniu tego urlopu, jeżeli jeszcze nie został zrealizowany. Niewykorzystany do dnia poprzedzającego pierwsze urodziny dziecka przepadnie, niezależnie od powodów, które utrudniały lub nawet uniemożliwiały jego wykorzystanie.
Marek Rotkiewicz
13.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie

Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse
Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.
Marcin Rozmiarek Przemysław Szmidt
13.01.2024
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse
Właściciel stoku odpowiada za zaniedbanie swoich obowiązków, takich jak kontrola zabezpieczeń na trasie, oznakowanie remontów, odpowiednie oświetlenie stoków dostępnych po zmroku. Jego odpowiedzialność jest jednak oparta na zasadzie winy. Musi ją udowodnić narciarz, który ubiega się o odszkodowanie za szkody, do których doszło podczas jazdy na nartach.
Regina Skibińska
13.01.2024
Prawo cywilne Ubezpieczenia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło czasowe moratorium na wyręby w części lasów. Trwają prace nad systemowym rozwiązaniem, w którym znajdzie się więcej obszarów i które będzie konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami. To rewolucja, jakiej w lasach dawno nie było.
Regina Skibińska
13.01.2024
Środowisko Administracja publiczna
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował w piątek, że powołał dr Anetę Wiewiórowską na stanowisko pełnomocnika ministra sprawiedliwości do spraw ochrony praw konsumentów. Ma się ona zajął kompleksowo kredytami frankowymi i sporami. Minister wyraził też nadzieję, że uda się doprowadzić do przyspieszenia postępowań w tej sprawie. Poinformował też, że prof. Tadeusz Tomaszewski został jego pełnomocnikiem ds. biegłych sądowych.
Monika Pogroszewska PAP
12.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Projekt o sygnalistach w najnowszej wersji opublikowany na RCL

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w piątek projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa. To nieco zmodyfikowana wersja projektu, nad którym pracowało ministerstwo rodziny za poprzednich rządów i nad którym prace nie zostały zakończone. Projekt ma zdefiniować „naruszenie prawa” jako działanie lub zaniechanie niezgodne z prawem lub mające na celu obejście prawa - i to w zakresie szerszym niż przewiduje unijne prawo.
Grażyna J. Leśniak
12.01.2024
Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie
Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości wdrażającym dyrektywę 2021/2101. Chodzi o to, by przedsiębiorstwa międzynarodowe nie przenosiły zysków z jednego kraju do drugiego w celu obniżenia płaconych podatków. Wprowadzony zostanie obowiązek publicznego ujawniania sprawozdania o podatku dochodowym w podziale na kraje, w tym także ze wskazaniem tzw. rajów podatkowych - informuje MF.
Monika Pogroszewska
12.01.2024
CIT Rachunkowość
Podobnie jak w przypadku TVP, wniosek o wpisanie w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w zarządzie Polskiego Radia został oddalony postanowieniem referendarza sądowego. Oparto się na podobnej argumentacji, jak w przypadku telewizji publicznej – i, jak zakładają prawnicy, prawdopodobnie takie samo rozstrzygnięcie czeka nas w sprawie Polskiej Agencji Prasowej. To jednak nie koniec, a dopiero początek batalii na argumenty. Tym bardziej, że w piątek poinformowano o zatwierdzeniu likwidacji "Radia dla Ciebie".
Inga Stawicka
12.01.2024
Spółki
Na przełomie roku przedsiębiorcy dostają zawiadomienia z urzędów statystycznych o objęciu ich różnego rodzaju nowymi okresowymi ankietami. Niekiedy trzeba co miesiąc wysyłać urzędnikom długie elektroniczne zestawienia. Większość z nich jest obowiązkowa, a im więcej zatrudniamy pracowników, tym szanse na objęcie badaniami statystycznymi rosną.
Michał Kosiarski
12.01.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Działkowicze obawiają się, że przy okazji tworzenia planów ogólnych gmin, część rodzinnych ogrodów działkowych będzie zagrożona likwidacją. Według ekspertów obawy są nieco na wyrost, ale rozporządzenie w sprawie projektu planu ogólnego gminy warto by jednak poprawić. Chodzi m.in. o wyodrębnienie ROD ze strefy np. przemysłowej - zwłaszcza, że nie ma ograniczeń wielkości stref, które ustala się w planie ogólnym.
Zofia Jóźwiak
12.01.2024
Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny
Podatnicy CIT muszą do 1 kwietnia rozliczyć podatek od przerzuconych dochodów za 2023 r. To danina, która obejmuje niektóre rodzaje kosztów, by zapobiegać transferowaniu dochodów za granicę. Jednak przepisy są na tyle skomplikowane, że prawidłowe rozliczenie jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach niemożliwe. Eksperci apelują do nowego rządu, by rozważył - jeśli nie zniesienie, to zliberalizowanie przepisów i związanych z nimi obowiązków administracyjnych.
Monika Pogroszewska
12.01.2024
CIT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził nieważność uchwały wprowadzającej w mieście strefę czystego transportu (SCT). O wyroku zadecydowały błędy w treści uchwały, sąd nie podważył samej zasadności wprowadzenia SCT w Krakowie. Uchwałę zaskarżył wojewoda małopolski i dwie osoby prywatne.
Robert Horbaczewski
11.01.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.
Rafał Adamus
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik generalna Juliane Kokott zaproponowała Trybunałowi Sprawiedliwości UE, aby ten potwierdził grzywnę w wysokości 2,4 mld euro nałożoną na Google za faworyzowanie swej własnej porównywarki cen produktów. Jej zdaniem Komisja Europejska oraz Sąd UE słusznie stwierdziły, że doszło do nierównego traktowania konkurentów. Spółka Google nadużyła pozycji dominującej.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.01.2024
Wymiar sprawiedliwości Nieruchomości
W czwartek Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał konstytucyjność niektórych przepisów w odniesieniu do procedury zawieszenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgłoszone wątpliwości dotyczyły m.in. braku wymogu większości kwalifikowanej do zawieszenia prezesa w Sejmie. Ostatecznie TK orzekł, że procedura przewidziana w ustawie o Trybunale Stanu jest niezgodna z Konstytucją - w zakresie, w jakim pozwala zawiesić prezesa NBP zwykłą większością głosów w Sejmie.
Inga Stawicka
11.01.2024
Przez brak implementacji dyrektywy DAC7 polscy operatorzy platform cyfrowych znajdują się w trudnym położeniu. Nie mają pewności, czy w 2024 r. będą zobowiązani do raportowania danych o transakcjach sprzedaży z całego 2023 r. i czy w związku z tym powinni żądać takich informacji od sprzedawców – pisze Marta Kasztelan, doradca podatkowy, koordynatorka tematu E-Podatki w Grupie Legislacyjnej e-Izby, partner w kancelarii Sowiński i Partnerzy.
Marta Kasztelan
11.01.2024
Doradca podatkowy
Zastąpienie Państwowej Inspekcji Pracy, mającej pełnić rolę organu wsparcia – Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz wprowadzenie możliwości wydawania zgłaszającemu zaświadczeń o podleganiu ochronie, to główne zmiany, jakie wprowadzone zostaną do najnowszej wersji projektu ustawy o sygnalistach. Ustawa ma wejść w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia, natomiast podmioty prawne, RPO oraz organy publiczne będą zobowiązane wdrożyć właściwe kanały zgłoszeń w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Sygnaliści
Średnio o 2,5 faktury więcej wystawiały małe i mikro firmy w III kw. 2023 roku, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Większa jest też wartość faktur - w 11 na 15 grup branż firmy wystawiły dokumenty na większe kwoty. Łącznie średnio o 7 proc. Problemem pozostają długie terminy płatności. W 2022 r. w III kwartale przedsiębiorcy na przelew czekali średnio 13,1 dnia, w 2023 r. już 13,5.Takie wnioski wynikają z analizy danych platformy faktura.pl, gdzie podmioty MSP wystawiają rocznie ponad 600 tys. faktur.
Ret
11.01.2024
Uproszczenia w sukcesji, mniej kontroli urzędów skarbowych, rejestracja online spółki cywilnej, czy też pełna cyfryzacja umów leasingu. To niektóre z obietnic, jakie padły z ust ministra rozwoju i technologii. Mają znaleźć się w nowym projekcie ustawy deregulacyjnej dla firm. Na razie trwają przymiarki, resort podkreśla jednak, że chce się skupić przede wszystkim na dialogu i wysłuchiwaniu postulatów środowiska.
Renata Krupa-Dąbrowska Inga Stawicka
11.01.2024
Prawo gospodarcze
Skomplikowane i niejasne przepisy dotyczące zawierania umów na okres próbny rodzą coraz więcej wątpliwości. Pracodawcy zastanawiają się, czy muszą dokumentować zamiar, jaki przyświecał im w związku z zawarciem umowy i kiedy oraz dlaczego uległ zmianie. Pracownicy zaś dociekają, czy wskazanie zamiaru w umowie zobowiązuje pracodawcę do ich dalszego zatrudnienia. Zdaniem prawników przepis w ogóle nie powinien być wprowadzany. I nie kryją, że jego uchylenie wielu przyjęłoby z ulgą.
Grażyna J. Leśniak
11.01.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Poprawmy prawo
Jeden z największych w kraju producentów sprzętu do elektronicznego monitoringu - Dahua Technology Poland zawarł zmowę ograniczającą konkurencję ze swoimi dystrybutorami. Przedsiębiorcy ustalali ceny oraz podzielili między sobą rynek. Prezes UOKiK nałożył kary na firmy i siedem osób, które bezpośrednio odpowiadały za niedozwolone porozumienie, łącznie ponad 37 mln zł.
Ret
10.01.2024
Rynek i konsument
Wniosek o rejestrację zmian w zarządzie TVP w Krajowym Rejestrze Sądowym został oddalony przez referendarza. Jak wskazują prawnicy, wcale nie oznacza to jednak ostatecznego stwierdzenia, że minister kultury nie miał prawa wprowadzić zmian w spółkach mediów publicznych. Wyjaśniają także, że sam wpis w KRS nie przesądza, kto ma władzę w danej spółce, bo ma on jedynie charakter informacyjny. Decyzja, co dalej, będzie teraz należała prawdopodobnie do sądu pierwszej instancji.
Inga Stawicka
10.01.2024
Spółki