Termin na plan ogólny przedłużyć trzeba, ale nie można przy tym zabić przestrzeni

Samorząd terytorialny Ład Przestrzenny

Planowane przesunięcie przygotowania planów ogólnych na koniec 2027 roku, to zdecydowanie za mało. Trzeba zastanowić się nad terminami ważności warunków zabudowy i umożliwieniem zmian studiów zagospodarowania przestrzennego. Może się okazać, że nie będzie jak planować. Bo samorządom grozić będą roszczenia odszkodowawcze.

13.12.2023

Ważą się losy neosędziów, podzieleni nawet "starzy" sędziowie

Wymiar sprawiedliwości

Ważą się losy ponad 2,5 tys. sędziów powołanych na podstawie opinii wydanej przez neoKRS. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ale i spora część prawników, uważa, że skoro Rada jest niekonstytucyjna, to ci sędziowie muszą wrócić na poprzednie stanowiska i wziąć udział w nowych, legalnych konkursach. Zgodności jednak nie ma, są i tacy prawnicy, według których bardziej zasadne byłoby indywidualne podejście, w samych sądach jest obawa co dalej, i jak to wpłynie na sytuację kadrową.

13.12.2023

Prezydent ułaskawił dwie osoby skazane za usiłowanie rozboju

Prawo karne

Kancelaria Prezydenta informuje, że prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski przez darowanie reszty kar pozbawienia wolności wobec dwóch osób skazanych za usiłowanie dokonania rozboju. Uzasadniać to ma incydentalny charakter czynu i młody wiek w chwili jego popełnienia.

12.12.2023

Automatyczne podnoszenie ceny subskrypcji jest niezgodne z prawem

Domowe finanse

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji zwraca uwagę, że jeśli klient ma wykupioną subskrypcję z automatyczną płatnością, sprzedawca nie może podnieść jej ceny bez zgody konsumenta. Amazon Digital UK i Amazon EU w ramach Amazon Prime i Prime Video zmieniają praktykę pod wpływem działań Prezesa UOKiK. Dodatkowo, trwa weryfikacja praktyk u siedmiu innych podmiotów oferujących usługi w ramach subskrypcji.

12.12.2023

TK: Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia na podstawie ustawy covidowej niezgodne z Konstytucją

Ordynacja

Przepisy ustawy covidowej dotyczące wstrzymania biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe są niezgodne z Konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 12/22). Zakwestionowane regulacje nie wskazują terminu, do którego obowiązywać miało zawieszenie biegu terminów, ani maksymalnego limitu czasowego ich trwania.

12.12.2023

TSUE: Bank nie może żądać od konsumenta innej kwoty niż kapitał i ustawowe odsetki

Prawo unijne Kredyty frankowe

Po ustaleniu, że umowa kredytu jest nieważna, kredytobiorcy muszą zwrócić do banku wyłącznie kwotę kapitału bez żadnych dodatkowych kosztów. Bank nie ma możliwości żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, ani jego zwrotu po waloryzacji wynikającej z inflacji. Taki wniosek wynika z poniedziałkowego wyroku TSUE. Postanowienie to jest wiążące dla polskich spraw frankowych i wpłynie na sprawę każdego kredytobiorcy.

12.12.2023

Izabela Leszczyna ma kierować Ministerstwem Zdrowia

Opieka zdrowotna

Kluczową sprawą w ochronie zdrowia jest mądre, zdecydowane dysponowanie finansami publicznymi - mówił premier Donald Tusk we wtorek w Sejmie, prezentując kandydaturę Izabeli Leszczyny na ministra zdrowia. Podkreślał, że kierowanie Ministerstwem Zdrowia nie jest misją straceńczą.

12.12.2023

PIT kasowy kuszący, ale powinien być dobrowolny

PIT Finanse

Przedsiębiorcy mają płacić PIT kasowo, czyli dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta – zapowiedział premier Donald Tusk w trakcie wtorkowego exposé, ale szczegółów na razie brak. Eksperci oceniają, że pomysł co do zasady jest dobry, ponieważ ograniczy zatory płatnicze. Jednak, ich zdaniem, powinno to być rozwiązanie pozostawione do wyboru przedsiębiorcy, tak jak obecnie kasowy VAT. Kasowy PIT będzie się wiązać ze zmianą w rozliczeniu kosztów oraz koniecznością dostosowania systemów księgowych.

12.12.2023

Krzysztof Gawkowski pokieruje resortem cyfryzacji w rządzie Donalda Tuska

Krzysztof Gawkowski (Lewica) pokieruje pracami resortu cyfryzacji - ogłosił we wtorek w Sejmie premier Donald Tusk. Wcześniej, w dwutygodniowym rządzie Mateusza Morawieckiego, Ministerstwo Cyfryzacji planowano włączyć w struktury resortu rozwoju i technologii. Teraz ma być osobnym ministerstwem.

12.12.2023

Dariusz Wieczorek nowym ministrem nauki

Szkolnictwo wyższe

Dariusz Wieczorek zostanie nowym ministrem nauki w rządzie Donalda Tuska, zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Szczuckiego, który przez dwa tygodnie pełnił tę funkcję w rządzie Mateusza Morawieckiego. Nowy minister został powołany 13 grudnia 2023 - co interesujące, nie został on ministrem szkolnictwa wyższego. Ten dział pozostał nieobsadzony.

12.12.2023

Profesor Adam Bodnar będzie ministrem sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Profesor Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, będzie ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. W skład kierownictwa resortu mają wejść Maria Ejchart-Dubois, współzałożycielka inicjatywy Wolne Sądy, radca prawny Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, krakowski sędzia Dariusz Mazur ze Stowarzyszenia Sędziów Themis, wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek i Arkadiusz Myrcha - radca prawny, polityk KO.

12.12.2023

Krzysztof Hetman nowym ministrem rozwoju i technologii

Krzysztof Hetman (PSL-TD) pokieruje Ministerstwem Rozwoju i Technologii - poinformował w swoim expose premier Donald Tusk. Zastąpi na tym stanowisku Marlenę Maląg, która pełniła tę funkcję w rządzie tymczasowym Mateusza Morawieckiego. Nowy rząd zostanie powołany najprawdopodobniej w środę, 13 grudnia.

12.12.2023

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański

Finanse

Nowym ministrem finansów zostanie Andrzej Domański - zapowiedział premier Donald Tusk podczas wtorkowego exposé. Podkreślił, że będzie on odpowiadał m.in. za bezpieczeństwo finansów publicznych. Premier zapowiedział też powołanie nowej instytucji – Rady Fiskalnej, która będzie opiniowała wydatki. Według niego, natychmiast zostaną zrealizowane takie postulaty, jak kasowy PIT dla przedsiębiorców oraz ograniczenie czasu kontroli u mikroprzedsiębiorców.

12.12.2023

Autopoprawka do projektu ustawy okołobudżetowej na 2024 rok trafiła do Sejmu

Finanse publiczne

Do Sejmu trafiła autopoprawka do rządowego projektu przyszłorocznej ustawy okołobudżetowej, która przewiduje przekazanie w 2024 roku różnym instytucjom obligacji o wartości nominalnej 13,7 mld zł - na wsparcie górnictwa, inwestycji półprzewodnikowych, radiofonii i telewizji oraz uczelni.

12.12.2023

Ustawa o sygnalistach powinna być już wdrażana, a wciąż nie przeszła procedur

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Kolejne przepisy unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów powinny funkcjonować od 17 grudnia br., tymczasem polska ustawa w tym zakresie nie jest nawet na etapie pierwszego czytania w Sejmie. Jak zgodnie wskazują prawnicy, pogłębia to niepewność przedsiębiorców i chaos w firmach – tym bardziej, że sądy zaczynają już odnosić się w wyrokach bezpośrednio do przepisów dyrektywy. Rośnie też obawa, że nawet po przyjęciu ustawy regulacje będą wdrażane „na kolanie”, bo zabraknie na to czasu.

12.12.2023

Cofnięcie wypowiedzenia przez pracodawcę lub pracownika

Prawo pracy

O ile wypowiedzenie umowy o pracę jest jednostronną czynnością prawną, która dla swojej ważności nie wymaga zgody drugiej strony, o tyle wycofanie wypowiedzenia zasadniczo nie jest możliwe bez wyrażenia na to zgody przez jego adresata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odwołane wypowiedzenie dotarłoby do adresata wraz z oświadczeniem woli w sprawie wypowiedzenia, lub wcześniej.

12.12.2023

Stosowanie środków ochrony to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek

Prawo pracy BHP

Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.

12.12.2023

Na szczycie dyskusja o neosędziach, a sądy kadrowo sięgają dna

Wymiar sprawiedliwości

Brakuje sędziów, referaty są coraz większe, do tego dochodzi luka wiekowa i przechodzenie w stan spoczynku - sytuacja w sądach jest na tyle zła, że sędziowie bez owijania w bawełnę informują strony, by nie liczyły na szybkie rozstrzygnięcia. Niechlubny prym wiodą w tym zakresie wydziały cywilne, ale i w pozostałych jest coraz gorzej. Wielu sędziów z niepokojem czeka na szykujące się zmiany dotyczące neosędziów, bo - jak mówią - bez całościowego spojrzenia na kwestie kadrowe, sądy czeka Armagedon.

12.12.2023