Zgłoszenia do konkursu Samorząd PRO FAMILIA 2021 tylko do 16 kwietnia

Samorząd terytorialny

Konkurs Samorząd Pro Familia 2021 jest kierowany do gmin, które realizują lokalną politykę prorodzinną. Przykładowe działania to becikowe z własnego budżetu, ulgi w opłatach dla rodzin z dziećmi lub wspieranie rozwoju mieszkalnictwa dla rodzin. Tytuł będzie przyznawany w pięciu kategoriach gmin.

15.04.2021

Rząd chce zmienić kolejność zaspokojenia należności z wpłat ze składek

Ubezpieczenia społeczne

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafiła zapowiedź przygotowania projektu rządowego rozporządzenia, które zmieni obowiązujące przepisy o kolejności pokrycia wpłat z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. To dostosowanie do zmienionych od 20 lutego 2021 roku przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

15.04.2021

Unia rezygnuje z dostaw szczepionek AstraZeneca oraz Johnson&Johnson

Koronawirus szczepienia

W przyszłym roku nie zostaną przedłużone umowy na szczepionki COVID-19 z AstraZeneką i Johnson & Johnson (J&J) - tak zdecydowała Komisja Europejska, o czym poinformował włoski dziennik La Stampa, powołując się na źródło z włoskiego ministerstwa zdrowia.

15.04.2021

Profil zaufany potwierdzimy przez wideoweryfikację – zmiana przy okazji?

Samorząd terytorialny Nowe technologie

Metoda sprawdzania tożsamości osoby fizycznej w trybie wideoidentyfikacji ma być stosowana jako jeszcze jeden sposób potwierdzania profilu zaufanego. Obecnie służy przy wydaniu tymczasowego profilu zaufanego, wprowadzonego w pandemii. Według ekspertów to sposób przydatny, ale wymaga specjalnych umiejętności i sprzętu. I przedyskutowania, także z samorządami.

15.04.2021

Tak ćwiczył, że aż zmarł - akt oskarżenia przeciwko wykładowcom WAT

Prawo karne Szkolnictwo wyższe

Marszobieg w mundurze, w tym w butach wojskowych i z 5 kilogramowym oporządzeniem, na dystansie 10 km, przy bezwietrznej pogodzie i temperaturze powyżej 27 ºC - tak wyglądało śródsemestralne zaliczenie w Wojskowej Akademii Technicznej. Efektem jest śmierć jednego z podchorążych, za którą - w ocenie prokuratury - odpowiadają nieumyślnie wykładowcy.

15.04.2021

W sądach kwitnie "turystyka szczepienna" - każdy szczepi się jak może

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus szczepienia

Z dnia na dzień powiększa się chaos ze szczepieniami sędziów i pracowników sądów. Choć rozporządzenie z 25 marca rozbudziło nadzieje, wszystko wskazuje na to, że nie trafią oni do grup szczepionych w pierwszym etapie. Tymczasem sądy radzą sobie jak potrafią, więc wychodzi różnie. A problemów jest wiele, jak choćby to, gdzie mają być szczepieni... sędziowie delegowani.

15.04.2021

Nauczyciel nie musi pokazywać zaświadczenia o szczepieniu

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Część rodziców chce wiedzieć, czy nauczyciele ich dzieci są zaszczepieni. Argumentują, że to kwestia bezpieczeństwa – uczniów i ich samych. Oburzeni pedagodzy przypominają, że nawet jeżeli nie chcą się szczepić, to nie muszą się z tego tłumaczyć. A przepisy nie dają żadnej możliwości ujawniania, który nauczyciel nie przyjął szczepionki przeciwko Covid.

15.04.2021

NFZ wspiera informatyzację przychodni, ale nie wszystkim pomoże

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Przychodnie rodzinne, które do 13 kwietnia br. zakupiły komputery, oprogramowanie czy skanery - nie dostaną dofinansowania. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ może ono zostać przyznane tylko tym, które wydały pieniądze po tej dacie. I nie ma znaczenia, że elektroniczne skierowania ruszyły już 8 stycznia, i to wtedy wielu lekarzy zainwestowało w cyfryzację.

15.04.2021

Koniec OFE - projektem zajmą się sejmowe komisje

Domowe finanse Emerytury i renty

Po burzliwej debacie projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił ponownie do prac w komisjach sejmowych. Zgodnie z nim, OFE przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru: albo przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE), albo w całości do ZUS.

14.04.2021

RPO: Uczniowie powinni móc zrezygnować z religii przed osiemnastką

Możliwe byłoby rozważenie obniżenia granicy wieku, uprawniającej ucznia do samodzielnego decydowania o uczestnictwie w lekcjach religii i etyki - uważa RPO. Pisze w tej sprawie do resortu edukacji. Obecnie prawo takie art. 12 ustawy o systemie oświaty przyznaje tylko uczniom pełnoletnim.

14.04.2021

Adam Bodnar: Obecna władza może chcieć rozszerzać swój wpływ na RPO

Wymiar sprawiedliwości

Należy się liczyć z tym, że obecna władza polityczna będzie chciała rozszerzyć swój wpływ i na ten obszar działania instytucji publicznych, jaki obejmują kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w środę w Senacie Rzecznik Praw Obywatelskich, podsumowując swoją działalności w 2020 roku.

14.04.2021

Hogan Lovells doradza w sprawie zwrotu mienia skonfiskowanego w pokazowym procesie w PRL

Rynek

Zespół Hogan Lovells w Warszawie kierowany przez dr. Wojciecha Marchwickiego uzyskał korzystne rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie dotyczącej Piotra Wawrzeckiego, spadkobiercy Stanisława Wawrzeckiego, skazanego na śmierć w 1965 r. w jednym z najbardziej kontrowersyjnych procesów okresu PRL-u, dotyczącym tzw. "afery mięsnej".

14.04.2021

UE: Kolejny krok na drodze do koronapaszportów

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus szczepienia

Państwa członkowskie Unii Europejskiej formalnie przyjęły mandat do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Według założeń ich wprowadzenie ma ułatwić otwarcia się turystyki tego lata. Paszporty miałyby pozwolić podróżować po UE zaszczepionym, ozdrowieńcom lub osobom z negatywnym wynikiem testu.

14.04.2021

Polscy kandydaci na sędziów ETPC do odrzucenia? Rekomenduje to Komisja Zgromadzenia Parlamentarnego RE

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Komisji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do odrzucenia jest cała lista polskich kandydatów na sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka i należy wznowić procedurę - taka informacja pojawiła się na stronie tej instytucji. Jeden z kandydatów, rzecznik SN Aleksander Stępkowski twierdzi jednak, że nieprawdą jest, iż którakolwiek z polskich kandydatur została odrzucona.

14.04.2021

Nieważność umowy o kredyt we frankach a oświadczenie konsumenta

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Umowa kredytu, zakładając że wadliwe postanowienia mogą doprowadzić do jej wyeliminowania z obrotu, jest nieważna z mocy prawa i od samego początku. Dlatego nie można uznać, że w tym przypadku zastosowanie znajdzie condictio causa finita. Nie ma podstaw do rozróżniania nieważności bezwzględnej i nieważności „konsumenckiej”, a tym samym skutków każdej z nich - piszą Damian Nartowski i Karol Wątrobiński

14.04.2021

MRPiT: Karanie przedsiębiorców łamiących obostrzenia nie może być pochopne

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy Koronawirus Tarcza Antykryzysowa

Odebranie wsparcia finansowego z tarcz antykryzysowych w przypadku złamania obostrzeń antycovidowych jest możliwe dopiero po prawomocnym rozstrzygnięciu w tej sprawie - objaśnia ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Uważa, że "stwierdzenie naruszenia" nie można nastąpić na podstawie pojedynczego dowodu np. przesłuchania świadka lub sporządzenia protokołu kontroli.

14.04.2021

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy tylko do 18, a nie do 25 kwietnia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Rząd zamierza skrócić obecny okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Zamiast do 25 kwietnia, rodzice otrzymają świadczenie jedynie do 18 kwietnia. I to nawet wtedy, gdy już złożyli wniosek o jego wypłatę do 25 kwietnia. Jak poinformowało w środę Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, ma to związek z otwarciem od poniedziałku żłobków i przedszkoli.

14.04.2021

NFZ wyda 52,7 mln zł na dofinasowanie informatyzacji przychodni rodzinnych

Nowe technologie Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

​Placówki podstawowej opieki zdrowotnej mogą ubiegać się o dofinansowanie z NFZ zakupu sprzętu komputerowego, kopiarek wielofunkcyjnych, oprogramowania, szkoleń. Maksymalnie mogą otrzymać 6 504 zł na jedno miejsce udzielania świadczeń przez lekarza lub połowę tej kwoty, jeśli skorzystały z dotacji w ubiegłym roku, o ile zakupy zostały zrobione po 13 kwietnia.

14.04.2021

UOKiK: Nie będzie zgody na ujemne oprocentowanie oszczędności

Prezes Tomasz Chróstny sprzeciwia się planom wprowadzenia przez banki ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. I dodał, że taka próba mogłaby podważyć i tak już nadwerężone zaufanie społeczeństwa do systemu bankowego i doprowadzić do wycofywania oszczędności na dużą skalę.

14.04.2021