Zagrożenie koronawirusem - NRA chce ochrony pełnomocników i stron

Wymiar sprawiedliwości

Opracowanie jednolitego katalogu spraw pilnych, podlegających co do zasady rozpoznawaniu, zawieszanie z mocy prawa postępowań sądowych w sprawach osób dotkniętych skutkami wirusa SARS-CoV-2, przygotowanie i wdrożenie systemu pomocy finansowej państwa dla osób dotkniętych skutkami odraczania rozpraw i zawieszania postępowań

15.03.2020

Koronawirus i kwarantanna w sądzie w Biłgoraju

Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku, 16 marca, kwarantanną mają zostać objęci sędziowie i pracownicy Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Decyzja ma związek z koronawirusem. Potwierdzono zakażenie u pracownika sądu. Mężczyzna pochodzi z powiatu janowskiego. To właśnie Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim, został jako pierwszy objęty kwarantanną.

15.03.2020

ZUS: Od 14 marca do odwołania wyjazdy do sanatoriów są wstrzymane

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Od dnia 14 marca 2020 r. do odwołania Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje czasowo wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych. Osoby, które mają skierowania na turnusy zaczynające się po 14 marca powinny pozostać w domu - informuje ZUS.

14.03.2020

Poczta Polska wstrzymuje wysyłki za granicę i skraca godziny pracy

Od poniedziałku w związku z zawieszeniem transportu lotniczego Poczta Polska wstrzymuje przyjęcia przesyłek do innych krajów. Skraca też czas pracy placówek oraz wprowadza specjalne zasady ich funkcjonowania. Ma to związek z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego.

14.03.2020

Premier: będzie pomoc dla osób, które utknęły za granicą

Dla wszystkich obywateli RP, którzy ze względu na odległość nie są w stanie przekroczyć granicę Polski transportem kołowym, tworzymy trzy możliwości powrotu do kraju drogą lotniczą - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Loty czarterowe zorganizują Polskie Linie Lotnicze LOT. Premier zapowiedział też pakiety osłonowe dla firm.

14.03.2020

PKO ostrzega przed oszustwem na koronawirusa

Koronawirus

Przestępcy rozsyłają sms-y z informacją o rzekomym przekazywaniu środków do rezerw NBP - ostrzega PKO BP. Wiadomość odsyła do fałszywej strony i wyłudza dane potrzebne do zalogowania się do rachunku. To próba wykorzystania paniki związanej z epidemią koronawirusa.

14.03.2020

Premier: wprowadzenie ograniczeń niekomfortowe, ale konieczne

Koronawirus

Polska wchodzi w nowy etap walki z koronawirusem, dlatego konieczne jest wprowadzenie ogłoszonego w piątek pakietu rozwiązań, który - jak zaznaczył - "nie jest dla nas komfortowy, ale niestety jest konieczny" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też za społeczne zrozumienie.

14.03.2020

MR i GIS wydali zalecenia dla przedsiębiorców

BHP Koronawirus

Promowanie płatności bezgotówkowych, zdalny kontakt z klientami, zadbanie o dozowniki z mydłem lub płynem odkażającym - to niektóre z zaleceń wydanych przez ministra rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego. Wyposażenia magazynów oraz urządzenia do przemieszczania wewnętrznego towarów muszą być regularnie wycierane detergentami. Jednocześnie rząd zapewnia, że nie rozważa zamknięcia obiektów handlowych.

14.03.2020

Minister i inspektor zalecają zakładom pracy ostrożność

BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk oraz udostępnienie dozowników z płynem odkażającym, a także ograniczenie podróży służbowych i w miarę możliwości promowanie pracy zdalnej - to niektóre z zaleceń dla zakładów pracy, jakie przygotowały wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny.

14.03.2020

Jest rozporządzenie o czasowym zawieszeniu lub ograniczeniu ruchu granicznego 

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Opublikowane w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadza czasowe zawieszenie lub ograniczenie ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Obowiązuje od 15 marca do odwołania.

14.03.2020

Będą ułatwienia w rozliczaniu finansowania z UE

Koronawirus

Wydaliśmy rekomendacje dla instytucji państwowych, które w uzasadnionych przypadkach i po dokładnej analizie mogą teraz nieco łagodniej traktować rozliczanie inwestycji finansowanych z UE - poinformowała szefowa resortu rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Ma to ułatwić firmom radzenie sobie z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

14.03.2020

Na razie nie ma zagrożenia dla terminu wyborów

Na razie nie ma mowy o przesunięciu wyborów prezydenckich, ale może się to zmienić - mówił w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że nie ma też formalnie podstaw, by wybory przełożyć, bo nie ogłoszono żadnego ze stanów wyjątkowych, które wymuszają podjęcie takiej decyzji.

14.03.2020

MSZ uruchamia infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic

Koronawirus

Loty i połączenia międzynarodowe zostały wstrzymane, a na gra - do kraju mogą wrócić wyłącznie Polacy i cudzoziemcy, którzy mają prawo stałego pobytu i pracują w Polsce. W związku z takim rozwojem sytuacji MSZ uruchomiło infolinię dotyczącą możliwości przekraczania granic.

14.03.2020

Wstrzymane wyjazdy do sanatoriów

Koronawirus

Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez oddział wojewódzki NFZ skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma rozpocząć się po 14 powinien pozostać w domu. Uzdrowiska czasowo zawieszają działalność w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronowirusa.

14.03.2020

Loty zakazane - trudne i kosztowne powroty Polaków do kraju

Koronawirus

Od 15 marca samoloty pasażerskie nie wylądują już na polskich lotniskach i nie wystartują - powiedział premier. Nie wiadomo, ilu Polaków jest teraz w Ameryce, Nowej Zelandii czy Australii - Polska Izba Turystyki dopiero zbiera dane. PLL LOT zapewni loty czarterowe Polakom, którzy utknęli za granicą. Pierwsze loty do Londynu i USA.

14.03.2020

Roczny PIT warto rozliczyć wspólnie z małżonkiem

Domowe finanse PIT

Podczas składania zeznania podatkowego za 2019 rok podatnicy stają przed wyborem sposobu rozliczenia dochodów osiągniętych w minionym roku. Co do zasady, podatek rozlicza się indywidualnie. Przepisy dają jednak możliwość złożenia wspólnego PIT razem z małżonkiem. Aby skorzystać z tej formy, trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

14.03.2020

Tłok w przychodni wyklucza w czasie epidemii szczepienie maluchów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepienia dzieci w dobie epidemii koronawirusa są dopuszczalne, ale pod warunkiem, że przychodnia tak zorganizuje pracę, że umówi pacjentów na konkretną godzinę. Jeśli rodzic nie ma pewności, że nie będzie przebywał z innymi opiekunami i dziećmi w poczekalniach, niech odwoła wizytę.

14.03.2020

Więzienia, poprawczaki, dps-y - RPO pyta o zabezpieczenia przed koronawirusem

Wymiar sprawiedliwości

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich osoby przebywające w więzieniach, aresztach i pomieszczeniach dla zatrzymanych, ale też nastolatki w schroniskach dla nieletnich, zakładach poprawczych i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych - są w grupie wysokiego ryzyka i powinny być szczególnie chronione przed koronawirusem.

14.03.2020