Kontrakt trenerski w piłce nożnej - zawarcie i rozwiązanie

Prawo pracy Prawo gospodarcze

W obrocie sportowym, w szczególności w piłce nożnej zawieranych jest szereg umów, w szczególności kontraktów trenerskich, zawodniczych, transferowych czy umów sponsoringowych. Szczególnie interesującą kwestią z zakresu prawa sportowego jest kontrakt trenerski. A szczególnie warunki i zasady jego zawierania i rozwiązywania.

20.06.2022

NFZ zapłaci aptekom za nocną pracę tylko w niedużych miastach

Pacjent Finanse samorządów Farmacja

Za pracę aptek w nocy i święta ma płacić Narodowy Fundusz Zdrowia, ale tylko w mieście, będącym siedzibą władz powiatu, liczącym do 30 tysięcy mieszkańców. Tymczasem problemy z dostępem do leków mogą wystąpić także w większych miejscowościach. Ich mieszkańcy muszą wówczas liczyć na powiat, który za funkcjonowanie apteki będzie mógł zapłacić ze środków własnych.

20.06.2022

Jesienią nowe zasady rozliczania nienależnych wpłat do PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Zmiany w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych ułatwią rozliczenie nienależnych wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, wpłaty powitalnej lub dopłat rocznych. Nowe przepisy dotyczące tych zagadnień wejdą w życie 21 listopada 2022 r., bo zmiana ta wymaga odpowiedniego przygotowania po stronie instytucji finansowych oraz Ewidencji PPK.

20.06.2022

Sądy na wzór prokuratury? Przy jednolitym statusie sędziów wzmocniona władza ministra

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce, by procedura nominacyjna sędziów została ograniczona do jednokrotnego aktu mianowania – na pierwsze stanowisko sędziowskie. Zmiana miejsca służbowego miałaby następować wskutek decyzji ministra, a wyższe wynagrodzenie wynikać jedynie ze stażu pracy i ewentualnie dodatków. Celem ma być stabilizacja, sami sędziowie widzą w tym jednak model znany z prokuratury i zastanawiają się, gdzie będzie miejsce na ich niezawisłość.

20.06.2022

Dom jest, ale bez podłączeń - państwo coraz częściej przenosi ryzyko budowy na inwestora

Administracja publiczna Budownictwo

Pod hasłem "mniej biurokracji" państwo stopniowo przerzuca odpowiedzialność związaną z budową na barki inwestorów. Tak jest m.in. w przypadku budowy domów do 70 mkw., które nie muszą posiadać kierownika budowy. Tymczasem o błąd w sztuce budowlanej nietrudno, podobnie jak o złą decyzję. Brzemienny w skutkach bywa też brak wcześniejszych uzgodnień w sprawie podłączeń do prądu, gazu czy kanalizacji.

20.06.2022

Dwa tysiące złotych za kurs reedukacyjny dla niebezpiecznych kierowców

Prawo karne Administracja publiczna

Ministerstwo Infrastruktury wysłuchało apeli samorządów i zgodziło się drastycznie podnieść wysokość maksymalnej opłaty, jaką wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego będą mogły pobierać za kursy reedukacyjne dla kierowców. Wyższych opłat nie należy się jednak spodziewać w tym roku, bo zmiana stawki maksymalnej wymaga zmiany ustawy o kierujących pojazdami. Nie zmienią się opłaty za wydawanie dowodów i tablic rejestracyjnych.

20.06.2022

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 2024 roku

Rachunkowość Doradca podatkowy Spółki Małe i średnie firmy

Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń. Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.

20.06.2022

Karta praw ma ograniczyć dyskryminację pacjentów z otyłością

Opieka zdrowotna

W obecnym systemie ochrony zdrowia nie ma usystematyzowanej listy praw pacjenta zmagającego się z otyłością. Dlatego powstanie „Karta praw chorego na otyłość”. Ma zawierać 10 podstawowych praw pacjenta, które nie tylko są dla niego gwarantem uzyskania pomocy, ale również zobowiązaniem personelu medycznego oraz placówek zdrowotnych do ich respektowania.

19.06.2022

Słaby wynik Polski w rankingu konkurencyjności

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Polska zajęła 50 miejsce wśród 63 badanych krajów w IMD World Competitiveness Ranking - zestawieniu mierzącym konkurencyjność państw - podał International Institute for Management Development. Na czele tego rankingu znalazła się Dania. Polska spadła o 3 miejsca, a największą poprawę wyników gospodarczych odnotowała w tym roku Chorwacja, która przesunęła się górę zestawienia o 18 miejsc.

18.06.2022

Zmiany granic gmin bez sądowej kontroli - RPO za zmianą prawa

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Rząd co pewien czas dokonuje zmian granic gmin - zwykle miasta przejmują części sąsiednich jednostek. Gmina Kleszczów, której część z elektrownią włączono do Bełchatowa, nie mogła odwołać się do sądu. Rzecznik Praw Obywatelskich kieruje w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. I twierdzi, że prawo powinno przewidywać sądową kontrolę takich decyzji.

18.06.2022

Polski rząd za unijnym podatkiem od gigantów cyfrowych

Podatki międzynarodowe

Polsce zależy na wdrożeniu całej reformy międzynarodowego opodatkowania, nie tylko na minimalnym podatku dla międzynarodowych korporacji, ale przede wszystkim na opodatkowaniu cyfrowych gigantów - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, po piątkowym posiedzeniu Rady Europejskiej do spraw finansów. Wcześniej polski rząd blokował ten projekt.

18.06.2022

Pracownik może odzyskać zgubione świadectwo pracy

Prawo pracy HR

Świadectwo pracy jest istotnym dokumentem, który podsumowuje wszystkie istotne zdarzenia związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika. Jego zgubienie może się wiązać dla pracodawcy z dotkliwymi konsekwencjami. Natomiast pracownik będzie musiał zmierzyć się z problemem związanym z uzyskaniem kopii tego dokumentu. Ale jest to możliwe także gdy podmiot zatrudniający przestał istnieć.

18.06.2022

Inicjatywa uchwałodawcza w samorządach słabo wykorzystywana

Samorząd terytorialny

Dzięki nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, obywatelska inicjatywa uchwałodawcza stała się narzędziem dostępnym w każdej gminie. Eksplozji społecznych pomysłów jednak nie widać. Zdaniem ekspertów, powodem może być postawa samych obywateli, którym nie chce się chcieć, ale także formalizm procedury i niechęć urzędników do takich inicjatyw.

18.06.2022

W góry z mamą, nad morze z tatą - wakacyjne kontakty nie zawsze są sielanką

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Coraz więcej rozwodzących się par w porozumieniu dotyczącym kontaktów z dzieckiem precyzyjnie ustala te wakacyjne. Zazwyczaj "na głowę" przypada połowa wakacji, bywa, że wspólnie pokrywają koszty wybranego obozu czy kolonii. Taka precyzja może mieć znaczenie gdy nad współpracą byłych partnerów zbiorą się czarne chmury, zawsze też pozostaje droga sądowa lub... wizyta u mediatora.

18.06.2022

E-recepta do reformy – są pierwsze zmiany korzystne dla pacjentów

Pacjent Farmacja

Na e-receptach pojawiły się informacje, które pomogą osobom przewlekle chorym pilnować terminów, do których powinny wykupić pierwsze opakowanie leku. Farmaceuci uważają, że jest to dobra, ale tylko techniczna, zmiana. Podkreślają, że system wydawania leków jest nadal zbyt skomplikowany i postulują zmiany. Za największy problem uważają recepty wystawiane na rok.

18.06.2022

Zamiast księcia kot w worku – luka w prawie szkodliwa dla zwierząt i ich właścicieli

Środowisko Prawo cywilne

W polskich przepisach wciąż nie ma definicji rasowego psa i kota – miała ją wprowadzić tzw. piątka dla zwierząt, ale ta część przepadła przez protesty wobec propozycji budzących większe kontrowersje. Brak przepisów to gratka dla oszustów oraz wątpliwej jakości hodowli. Cierpią więc na tym i ludzie, i zwierzęta. Jednak strat poniesionych na skutek oszustwa można dochodzić na gruncie prawa cywilnego.

18.06.2022

KPO dla Polski zatwierdzony przez państwa członkowskie UE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły w piątek polski Krajowy Plan Odbudowy. Oznacza to możliwość przystąpienia do realizacji projektów finansowanych z tych funduszy. Komisja Europejska konsekwentnie zastrzega jednak, że KPO zakłada wdrożenie reformy sądownictwa do końca czerwca i dopiero to otworzy w lipcu drogę do wniosku o pieniądze.

17.06.2022

Obowiązkowe faktury ustrukturyzowane przesunięte na 1 stycznia 2024 roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. W tym terminie zapowiedziały również wprowadzenie obowiązkowych faktur elektronicznych inne kraje UE: Niemcy, Belgia, Francja, Dania. Pisze o tym Janina Fornalik, doradca podatkowy i partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

17.06.2022

Towarzystwa ubezpieczeniowe od dziś z dostępem do CEPiK

Administracja publiczna

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od 17 czerwca br. uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.

17.06.2022

Inspekcja weterynaryjna chce więcej wiedzieć o psie spod Kijowa i kocie z Doniecka

Administracja publiczna Ukraina

Inspekcja weterynaryjna od 1 lipca będzie miała większy nadzór nad przemieszczaniem zwierząt domowych. Ma bliżej współpracować ze służbą celną, aby pozyskiwać informacje o przemieszczanych gatunkach i państwach, z których są przywożone zwierzęta. Dziś nikt nie wie, jaka liczba zwierząt domowych została przewieziona do Polski w związku z wojną na Ukrainie.

17.06.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski