Nocleg w podróży służbowej można rozliczyć rachunkiem lub ryczałtem

Prawo pracy

Ryczałtowe rozliczenie noclegów w podroży służbowej, krajowej i zagranicznej, pojawia się wówczas, gdy pracownik nie przedstawił dowodów potwierdzających poniesiony wydatek noclegowy, jak też nie miał zapewnionego przez pracodawcę (lub w powiązaniu z pracodawcą – np. przez kontrahenta pracodawcy, instytucję, w której pracownik realizuje zadanie służbowe podczas delegacji) bezpłatnego noclegu.

08.09.2022

Rozliczenia spółek komandytowych wciąż niejasne

CIT Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ubiegłoroczna rewolucja w opodatkowaniu spółek komandytowych może mieć swoje nieoczekiwane skutki, które ujawniają się dopiero dziś. Przepisy przejściowe nie uregulowały wszystkich kwestii związanych z dokumentacją cen transferowych w takich spółkach. Może się okazać, że już do końca września będą one musiały złożyć informację TP-R.

08.09.2022

Minister nadal chce ingerować w dyscyplinarki sędziowskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Niedawna nowelizacja ustawy o SN nie została jeszcze do końca wykonana, a minister sprawiedliwości proponuje nowy model odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nowa Izba Odpowiedzialności Zawodowej działa tymczasowo, a już minister chciałby sobie wyznaczyć w tym procesie większą rolę. W praktyce powrócić do modelu obowiązującego przed likwidacją Izby Dyscyplinarnej.

08.09.2022

Drogie leki na choroby rzadkie mogą wypaść z refundacji

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.

08.09.2022

Będzie lifting Mieszkania bez wkładu własnego, ale stopy procentowe i tak zabiją rządowy program

Budownictwo Banki Kredyty

Rząd próbuje reanimować rządowy program Mieszkanie bez wkładu własnego, bo choć funkcjonuje od kilku miesięcy, to zainteresowania tego typem wsparcia nie ma. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w tej sprawie, którego jeszcze nikt nie widział. Eksperci nie wróżą mu jednak sukcesu. Zmiana przepisów nie pomoże, jeżeli oprocentowanie kredytów będzie wciąż tak wysokie.

08.09.2022

Nie ma węgla, ludzie gromadzą... śmieci

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko

W Polsce pojawia się nowy trend. Z prowincji do miasta jedzie się ze słoikami, w odwrotną stronę - z płytami paździerzowymi i tym co można spakować do bagażnika, aby spalić w piecu. Niektórzy samorządowcy już obserwują, że niektórych kategorii śmieci jest mniej. A prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych szacuje, że ogólny strumień odpadów wielkogabarytowych, m.in. mebli, zmniejszył się nawet o 50 procent.

08.09.2022

UE: Będą ograniczenia zużycia energii - Polska będzie przeciw

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Obowiązkowe ograniczenie zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu oraz narzucenie limitu cenowego na rosyjski gaz - wprowadzenie takich regulacji zapowiada Komisja Europejska. Przewodnicząca KE zastrzega jednak, że w odniesieniu do ograniczeń zużycia energii potrzebna będzie współpraca państw członkowskich. Polski rząd zapowiada opór wobec tej propozycji.

07.09.2022

UOKiK oskarża sprzedawców samochodów KIA o zmowę cenową

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił zarzuty podziału rynku i zmowy cenowej spółce KIA Polska, 10 dealerom jej pojazdów oraz 6 menadżerom. Zdaniem Urzędu, potencjalni nabywcy samochodów mogli być pozbawieni wyboru sprzedawcy i otrzymania tańszej oferty. Firmom grożą kary do 10 proc. rocznych obrotów, a menedżerom do 2 mln zł.

07.09.2022

Nowe kryteria refundacyjne terapii stosowanych u pacjentów z cukrzycą typu 2

Pacjent

Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozszerzyć refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2. We wrześniu zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn. – Cieszymy się, że głos środowiska ekspertów i organizacji pacjenckich został usłyszany – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

07.09.2022

Zaliczone praktyki na studiach za pomoc uchodźcom - zmiany od 1 października 2022 r.

Szkolnictwo wyższe

Studenci, którzy w roku akademickim 2021/2022 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty zapewniające pomoc obywatelom Ukrainy, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych. Nowela obowiązuje od nowego roku akademickiego.

07.09.2022

Minister: Akademia Kopernikańska ma wzmocnić polską naukę

Szkolnictwo wyższe

Akademia Kopernikańska nie zastąpi żadnej instytucji w Polsce. Ma być wzmocnieniem polskiej nauki i pokazaniem Mikołaja Kopernika jako najsłynniejszego polskiego naukowca – mówił Przemysław Czarnek podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. - Szkoła Główna Mikołaja Kopernika będzie kształciła elity, które w przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy polskiego społeczeństwa i polskiej nauki – tłumaczył.

07.09.2022

Najwięksi podatnicy CIT pokazani z różnych stron

Finanse publiczne CIT

Wśród podatników CIT największe kwoty wpłacają banki i firmy handlowe - wynika z raportu Polityki Insight. Autorzy przeanalizowali dane o opodatkowaniu największych polskich firm nieco szerzej, niż to robi Ministerstwo Finansów w oficjalnych statystykach. Wzięli pod uwagę nie tylko bieżące dane, ale też rozliczenia w poprzednich latach.

07.09.2022

RPO pyta o ratyfikację protokołu do konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Polska 10 lat temu przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale nadal nie ratyfikowała Protokołu Fakultatywnego do niej, co umożliwiałoby składanie skarg indywidualnych z naszego kraju do odpowiedniego Komitetu ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że na tę ratyfikację oczekują osoby z niepełnosprawnościami oraz reprezentujące je organizacje.

07.09.2022

Jak chronić wolność związków zawodowych, gdy szef związku traci pracę. RPO występuje do sejmowej komisji

Prawo pracy

Zwolnienie z pracy statutowych przedstawicieli związku zawodowego może powodować czasowy paraliż działalności danego związku. Takie ograniczenie wolności związkowej budzi poważne wątpliwości. Warto zatem doprecyzować przepisy i wyraźnie określić status działaczy związków zawodowych w przypadku wypowiedzenia im stosunku pracy – twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

07.09.2022

ZUS: Ponad 3,6 mln emerytów i rencistów otrzymało już czternastą emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

We wtorek 6 września 2022 roku milion emerytów i rencistów otrzymało czternastą emeryturę o łącznej wartości 1,2 mld zł – poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kolejni uprawnieni otrzymają świadczenie 10, 15 lub 20 września. To dodatkowe świadczenie otrzymało już ponad 3,6 mln osób, a w sumie ma otrzymać około 9 mln emerytów i rencistów.

07.09.2022

Niższe dodatki służbowe dla funkcjonariuszy SW na zwolnieniu lekarskim – RPO interweniuje

Domowe finanse Administracja publiczna Prawo pracy

Funkcjonariusze Służby Więziennej czują się dyskryminowani ze względu na stan zdrowia, bo obniża się im dodatki służbowe, gdyż przebywali na zwolnieniu lekarskim. Zgodnie z przepisami, dodatek służbowy można obniżyć w razie zmiany lub ustania prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych. Zdaniem RPO, nieobecność z powodu choroby nie mieści się w tym zakresie.

07.09.2022

Manowska: Sędziów czeka realne obniżenie wynagrodzeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Obecnie mamy do czynienia z całkowitym zerwaniem związku podstawy wymiaru wynagrodzeń sędziów z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce krajowej - stwierdza pierwsza prezes Sądu Najwyższego dr hab. Małgorzata Manowska, która skierowała do Ministerstwa Finansów pismo w sprawie zamrożenia tzw. kwoty bazowej wynagrodzeń w wymiarze sprawiedliwości.

07.09.2022

Spłaszczenie sądów narzędziem do wypychania niewygodnych sędziów? Rada premiera punktuje reformę

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rada Legislacyjna przy premierze wzięła pod lupę projekty wprowadzające jednolity status sędziego i spłaszczające strukturę sądownictwa. Choć dostrzega pozytywy, uwag ma wiele, kluczowe dotyczące projektowanego modelu. Wskazuje wprost, że przy obecnym konflikcie związanym z dotychczasowymi reformami, może pojawić się zarzut, że celem jest pozbycie się sędziów "niewygodnych politycznie".

07.09.2022

Będzie wielka rewolucja w zarządzaniu kryzysowym i obronie cywilnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Służba cywilna

Z opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektu ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej wynika, że system zarządzania kryzysowego, ochronę ludności i obronę cywilną czeka głęboka rewolucja. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałoby, aby ustawa weszła w życie już od nowego roku, ale procedowanie ze względu na zakres zmian może być burzliwe.

07.09.2022

Pobór wody do prowadzenia działalności – o czym musi pamiętać przedsiębiorca

Środowisko Spółki Małe i średnie firmy

Przedsiębiorca, który w swojej działalności korzysta z wody, musi uzyskać zgodę wodnoprawną. Jednak od tej reguły istnieją wyjątki, dotyczące przede wszystkim firm prowadzących działalność w miejscu swojego zamieszkania. Więcej na ten temat można przeczytać w Legal Alercie.

07.09.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski