Sąd Najwyższy odpowiedział, czy będzie osobny spis wyborców na referendum

Samorząd terytorialny Wybory

Niepobranie karty referendalnej ma być odnotowywane w spisie wyborców - stwierdził Sąd Najwyższy. Tylko takie działanie pozwoli prawidłowo rozliczyć się z liczby otrzymanych kart do głosowania. SN oddalił tym samym skargę Komitetu Wyborczego Trzecia Droga Polska, który dowodził, że takie postępowanie komisji wyborczych narusza konstytucyjną zasadę tajności głosowania.

06.10.2023

GUS: W okresie dekady między spisami liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 63,9 proc.

Prawo pracy Rynek pracy

Według danych spisowych z 2021 r. populacja pracujących wynosiła 17,16 mln osób i była o 14 proc. (czyli o 2,11 mln) większa niż w 2011 r. Na rynku pracy liczba pracujących w okresie 10 lat wzrosła wśród mężczyzn o 889,4 tys. (o 10,8 proc.), a wśród kobiet o 1,22 mln (o 18 proc.) – podał Główny Urząd Statystyczny.

06.10.2023

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Kaliskim - jest zawiadomienie do prokuratury

Zawody medyczne

Naczelna Izba Lekarska zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. W ocenie samorządu lekarskiego uczelnia otworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

06.10.2023

SN zwraca się do TSUE z pytaniem, czy bank może stosować zatrzymanie wobec frankowicza

Banki Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy nie zdecydował w piątek, czy umowa kredytowa ma charakter wzajemny i czy bank może stosować wobec kredytobiorcy prawo zatrzymania. To kwestia szczególnie istotna dla frankowiczów. Tym razem jednak SN skierował w tej sprawie pytania prejudycjalne do TSUE - doszedł bowiem do wniosku, że wątpliwości jest zbyt wiele. Prawnicy nie kryją rozczarowania.

06.10.2023

Nierówne traktowanie przy odbieraniu stopnia naukowego - MEiN dopuszcza zmiany

Szkolnictwo wyższe

Przepisy Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce wprowadziły ograniczenie czasowe, dotyczące odebrania tytułu naukowego. Jako że wcześniej go nie było, doprowadziło to do nierównego traktowania osób, wobec których takie postępowanie wznowiono przed wejściem w życie Ustawy 2.0. Resort edukacji rozważy zmiany w tym zakresie.

06.10.2023

Raport: Drastyczny spadek kondycji psychicznej polskich pracowników na przestrzeni ostatnich trzech lat

Prawo pracy HR Compliance

Niemal 2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62 proc. z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. To tylko niektóre dane z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników", powstałego we współpracy z ICAN Institute.

06.10.2023

Już 56 skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego w sprawach kredytów frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Prokuratura Krajowa poinformowała, że do Sądu Najwyższego trafiły kolejne trzy skargi nadzwyczajne w sprawach kredytów frankowych, złożone przez Prokuratora Generalnego. Jedna z nich dotyczy nakazu zapłaty sądu okręgowego, dwie wyroków sądów apelacyjnych. Łącznie takich skarg Prokurator Krajowy skierował już 56.

06.10.2023

Kontrowersyjny wyrok SN w sprawie frankowej nie powinien wpłynąć na linię orzeczniczą

Kredyty frankowe

Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych nie obawiają się o to, że niedawny wyrok Sądu Najwyższego, który nie wpisuje się w dotychczasową prokonsumencką linię orzeczniczą, wpłynie znacząco na inne sprawy. Może jedynie zachęcić banki do częstszego składania skarg kasacyjnych. Podkreślają jednak, że w orzeczeniu całkowicie odrzucono dorobek TSUE - co jest sprzeczne z prawem europejskim.

06.10.2023

Samorządy adwokacki i radcowski szykują się do e-doręczeń

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości e-Doręczenia

Mają być szkolenia, opracowywane są materiały instrukcyjne i przygotowywane zalecenia w zakresie choćby ochrony tajemnicy zawodowej. Samorządy radcowski i adwokacki zapewniają, że już wkrótce ruszą z akcjami, które ułatwią radcom i adwokatom korzystanie nie tylko z e-doręczeń, ale i dwóch pozostałych systemów. Przy okazji pojawiają się głosy, by punkt logowania był jeden.

06.10.2023

Psychoterapia w prawnym chaosie - leczyć może każdy

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ustawa, która przewiduje kary za świadczenie usług psychologicznych bez prawa do wykonywania zawodu, od lat jest martwa. W tym czasie rozwinął się rynek szkoleń psychoterapeutycznych nadzorowanych przez stowarzyszenia, które co prawda stawiają wymogi etyczne, ale nie zastąpią państwa i dobrego prawa. Efektem jest coraz większy chaos. Terapię prowadzić może niemal każdy. Wystarczy kilkumiesięczny kurs, dostępny także online.

06.10.2023

#Metoo na polskim Youtube - niedoniesienie o przestępstwie też bywa karalne

Do internetu trafia coraz więcej materiałów, w których kolejni youtuberzy oskarżani są o nagabywanie nastolatek. Część dziewczynek, do których celebryci pisali niedwuznaczne wiadomości, nie miała ukończonych 15 lat. Sprawa jest na tyle poważna, że zainteresowali się nią premier i minister sprawiedliwości, który poinformował, że prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie. Obawiać mogą się też osoby, które wiedziały o sprawie, ale milczały.

06.10.2023

ZNP: Wszyscy nauczyciele powinni dostać bony na komputery

Zarządzanie oświatą

Przepisy określające, którzy nauczyciele dostaną bony na laptopy dyskryminują pedagogów uczących w klasach I-III i szkołach ponadpodstawowych - wskazuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Uważa, że rozporządzenie określające kategorię beneficjentów pomocy nie realizuje zakresu delegacji ustawowej oraz jest wbrew założeniom Krajowego Planu Odbudowy.

05.10.2023

Grant Thornton: Tylko 14 podmiotów zapłaciło podatek od przerzuconych dochodów

CIT Doradca podatkowy

W zeznaniach za 2022 r. jedynie 16 podatników wykazało podstawę opodatkowania z tytułu podatku od przerzuconych dochodów, z czego 14 wykazało zobowiązanie z tego tytułu. Kwota daniny wyniosła 9,4 mln zł. Obowiązuje ona od 1 stycznia 2022 r. i od początku budziła wątpliwości ze względu na niejasne przepisy i trudne do zweryfikowania warunki - wynika z raportu Grant Thornton.

05.10.2023

Dla kogo dodatkowe 500 zł z ZUS

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

W 2022 roku ponad 388 tys. osób z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji dostawało co miesiąc pieniądze z ZUS. Dodatek przyznawany jest od 1 października 2019 roku, ale nadal wiele problemów stwarza rozróżnienie pojęć niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

05.10.2023

W piątek ważna uchwała Sądu Najwyższego - zwłaszcza dla frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

6 października br. Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej ma podjąć uchwałę w sprawie umowy o kredyt bankowy i rozstrzygnąć, czy jest ona umową wzajemną. Kwestia ewentualnej wzajemności umowy kredytu hipotecznego to jedno z głównych zagadnień pojawiających się podczas rozstrzygania przez sądy spraw kredytów frankowych w sytuacji unieważnienia umowy kredytu z powodu klauzul abuzywnych.

05.10.2023

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej weszła w życie

Domowe finanse Emerytury i renty

Rozwiązania wprowadzane ustawą o Centralnej Informacji Emerytalnej mają zapewnić zainteresowanym dostęp do informacji o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. Koszt utworzenia CIE rząd oszacował na 35 mln złotych.

05.10.2023

Sędzia nie odpowie za zbrodnię sądową, popełnił tylko błąd

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia stanu wojennego, która skazała dwóch opozycjonistów za malowanie haseł na trzy lata więzienia, popełniła błąd, a nie zbrodnię sądową – orzekł Sąd Najwyższy. A za błąd, nawet rażący, w orzekaniu sędzia nie odpowiada karnie ani dyscyplinarnie. Nie jest to też zbrodnia przeciwko ludzkości, która miała za cel systematyczne prześladowanie. Wobec tego nie można uchylić sędziemu immunitetu i skazać w procesie karnym.

05.10.2023

Policja musi wydać pracodawcy skrócony protokół z badania trzeźwości pracownika

Prawo pracy

Wielu pracodawców nie zdecydowało się na uregulowanie prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników w przepisach wewnętrznych. Tak, jak korzystali do tej pory z pomocy Policji, tak korzystają dalej. Niektórzy mają potem jednak problem z uzyskaniem policyjnego protokołu z badania. Komenda Główna Policji potwierdza: Policja ma obowiązek dać pracodawcy skrócony protokół z badania i musi to zrobić niezwłocznie. Zdaniem prawników rozwiąże to problemy pracodawców.

05.10.2023